Úvod > Co chcete dělat? > Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách
Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.
Počátky Národního zemědělského muzea sahají do roku 1891. Jako samostatná instituce vzniklo Zemědělské muzeum v roce 1918. Budova v Praze na Letné, která je významnou památkou novodobé české architektury – funkcionalismu, byla postavena v letech 1937 – 39 podle projektu architekta Milana Babušky.

Muzeum prošlo důkladnou rekonstrukcí (zakončena 2017), která měla mimo jiné za cíl budovu co nejvíce přiblížit původnímu návrhu architekta Babušky. Muzeum otevřelo také další z řady nových, moderních expozic a unikátní střešní terasu, nabízející jeden
z nejkrásnějších pohledů na hlavní město.


Stálé expozice muzea:

Expozice Zemědělství – dominantou expozice je býk César, nejlepší plemeník z první české inseminační stanice. Na druhé straně sálu si můžete prohlédnout originální ruchadlo bratranců Veverkových, které v 19. století započalo éru nových technologií a inovací v zemědělství. Nechybí ani časová osa historie zemědělství od neolitu po současnost, zobrazení zemědělských prací během jednoho roku nebo dvorek se zvířátky.

Voda v krajině – expozice je koncipována tak, aby interaktivní formou představila kompletní příběh vody. Návštěvníci mohou na plastické obří mapě naší republiky sledovat, jak vypadá hospodaření s vodou v jednotlivých regionech, pracovat s mapami rybničních soustav, povodí, rozvodí, srážek a sucha a dozvědět se, kam se voda ztrácí a kde se naopak může nečekaně objevit; jaký vliv má na život v jednotlivých oblastech a jak ovlivňuje ráz krajiny. Vše je doprovázeno animacemi a podmanivým zvukovým podkreslením, aby byla iluze vodního světa úplná.

Objevovna - je určena hlavně školákům a stala se nejen přednáškovým a výukovým prostorem, ale také jednou velkou laboratoří, v níž budou probíhat pokusy všeho druhu.

Gastroherna a Gastrostudio - v Gastrostudiu se budou pod vedením těch nejzkušenějších odborníků konat kurzy vaření. A jak už se stalo v NZM milým zaběhnutým pravidlem, vítáni zde jsou i malí návštěvníci – kuchaři, o které bude postaráno v dětské gastronomické herně v bezprostřední blízkosti Gastrostudia. V ní budou moci děti napodobovat dospělé při vaření v dětských kuchyňkách a navíc se budou hravou a zábavnou formou učit základům stolování a etikety. Mimo to Gastrostudio slouží jako tréninkové místo pro kuchaře a cukráře národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR, který reprezentuje naši republiku na mezinárodních soutěžích v kulinářském umění.

Myslivoststálá expozice NZM (od prosinec 2016) vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Ve vrstvách lesa návštěvník může potkávat lesní zvěř a sledovat její stopy. V další části je možno si vyzkoušet vlastní reakce a schopnosti v roli myslivce a nechat se unést reakcí přírody, zvěře i lidí na proměnu přírodních podmínek.

Rybářství - stálá moderní a interaktivní expozice (od prosince 2015) přibližující práci rybářů a chov ryb. Věnuje se rybám v českých vodách, jejich ochraně a také informuje o funkci rybniční sítě v krajině nebo o rybářství a jeho historii v Praze. Expozice je velmi moderní, interaktivní, s využitím množství audio-vizuální techniky se zapojením zvukových a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí např. sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice.

Laboratoř ticha - audiovizuální instalace z českého pavilonu Světové výstavy EXPO 2015. Jde o multidimenzionální projekt, který představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře. Díky moderním technologiím umožňuje návštěvníkům nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu. Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí instalace také interaktivní kamery, projekční plochy, mikrofony, automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci. Projekt přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírodě. Ticho léčí a přivádí nás od pouhého povrchu do hloubky věcí. Vnořte se do ticha, obklopte se tichem a otevřete se nevšednímu zážitku. Expozice je přístupná pouze s průvodcem, maximální kapacita jedné skupiny je 20 osob. Prohlídky probíhají v otevírací době muzea (úterý až neděle) od 9 do 16 hodin v každou celou hodinu. Doporučujeme objednat se předem na e-mailové adrese: laborator.ticha@nzm.cz.

Jede traktor – sbírka zemědělské techniky NZM: expozice na ploše více než 500 m² v sále suterénu hlavní budovy NZM v Praze představuje 20 nejdůležitějších předmětů (traktory, stabilní motory mlátičky, motorové mlátičky) ze sbírky zemědělské techniky NZM. Expozice je interaktivní a její součástí je i pracovní list pro návštěvníky, herní konzole, vzdělávací a výukové programy, stáj traktorů pro nejmenší návštěvníky. Některé z předmětů si návštěvníci mohou vyzkoušet a osahat. Celá expozice je koncipována jako příběh, který provede návštěvníka historií mechanizace náročné práce zemědělců.

Součástí nabídky muzejních aktivit je rovněž archiv a fotoarchiv pro badatele a další zájemce, významnou část tvoří i přednášky pro veřejnost, lektorský program pro školy i pronájmy sálů a dalších místností.
 

Vyhlídková terasa s piknikovou loučkou na střeše

Střešní vyhlídková terasa s piknikovou loučkou a expozicí Živá zahrada. Výstup na střechu má být vrcholným zážitkem na pamětnou, protože samotná střešní terasa i pohled z ní jsou nádhernými exponáty.

Pohled ze střechy Národního zemědělského muzea aspiruje na jeden z nejkrásnějších a nejatraktivnějších v celém hlavním městě, protože z ní lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou.
 

Pobočky NZM:


Národní zemědělské muzeum
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2020 – zvláštní ocenění – za Genofondový sad starých a krajových odrůd na zámku Kačina
2019 –  III. místo v kategorii Muzejní počin roku – za rozsáhlou rekonstrukci valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny
2017 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2017 – za publikaci „Zahradní umění první Československé republiky a její zahradníci“
2016 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v v kategorii Muzejní výstava roku 2016 – za výstavu „Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu“
2015 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2015 – za stálou expozici „Rybářství“
2007 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2007 – za výstavu „Šumava – tajemství, nostalgie, příběhy“
2007 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2007 – za expozici Moravského kartografického centra ve Velkých Opatovicích
2006 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2006 – za stálou expozici „Jede traktor“

Ubytování a restaurace v okolí