Bílina

Bílina je starobylé město na úpatí skalnatého vrchu Bořeň. Leží v údolí stejnojmenné řeky, která protéká napříč městem. Ze severu je Bílina lemována masivem Krušných hor, na východní straně se města dotýká pás třetihorních vyvřelých kopců Českého středohoří. Název města vznikl z přídavného jména bílý (bielý) a termín Bielina měl původně označovat bílé – bezlesé místo nebo protékající bílou řeku. První písemná zmínka o Bílině je uvedena v privilegiu papeže jana XV. z 31. května 993 pro benediktinský klášter v Břevnově, ve kterém je kromě jiného určena povinnost provincii litoměřické, bílinské a děčínské odvádět klášteru desátky.

Co musíte vidět v Bílině

Město BílnaOd 2. poloviny 10. století byl centrem zdejšího kraje bílinský hrad, chránící významnou zemskou stezku ze Saska do Čech. Ve městě se také nachází husitská bašta, která má však s husity společný jen styl stavby. Jedná se o parkánovou baštu typicky husitského tvaru z roku 1470, která byla součástí hradeb. V letech 1665 – 1697 byl majitelem bílinského panství hrabě Václav Ferdinand Popel z Lobkowicz, který nechal postavit na místě hradu ranně barokní zámek. Z tohoto období dodnes zdobí bílinské náměstí kašna se sochou sv. Floriána a mariánský sloup. Významným architektonickým prvkem bílinského Mírového náměstí je budova městské radnice z roku 1911. Bílinská radnice byla v roce 2009 prohlášená za kulturní památku jako autenticky zachovalé secesní architektonické dílo. Pochlubit se může 63 m vysokou vyhlídkovou věží. Když opustíme historické jádro Bíliny a vydáme se do Újezdského předměstí, nalezneme zde téměř zapomenutý kostel Zvěstování Panny Marie, který byl založen v roce 1420. Původní stavbu kostela nahradil na konci 16. století renesanční kostel, který byl dále upravován na konci 17. století. Po roce 1945 chátral podobně jako řada dalších kostelů za minulého režimu. V posledních letech započaly snahy o jeho postupnou obnovu.
 

Lázně Kyselka s kolonádou

Bílina KyselkaBílina byla v minulosti proslulá svými lázněmi. Lázeňský komplex na Kyselce, vybudovaný ve 2.polovině 19. století v pseudorenesančním slohu, je dílem architekta Franze Sablicka. Tvoří jej stáčírna, Inhalatorium a hlavní budova lázní. K lázním náleží i rozsáhlý park, kde je umístěna unikátní Lesní kavárna.

O proslulost a využití minerálních zdrojů na Kyselce se zasloužil geolog a balneolog Franz Ambros Reuss, který působil jako lázeňský lékař v lobkowiczkých lázních. Současně byl i velkým propagátorem využívání uhlí, které bylo již dávno známé, ale příliš se neuplatňovalo. Pokládal je za levný a účinný zdroj tepelné energie. Pravděpodobně proto se začalo s pravidelnou těžbou uhlí právě v okolí Bíliny a Duchcova.
 

Výlet do přírody v okolí města

BořeňMěsto Bílina se svým historickým centrem je klenotem mezi městy v Podkrušnohoří. Krajina, kdysi rozbrázděná těžbou uhlí se změnila v zalesněnou a klidnou oblast, která nabízí místa k odpočinku a relaxaci. Jako vše i město Bílina se vyvíjí a nabízí k poznávání nejen bohatou historii, ale i současnost. Z nádraží v Kyselce vás značené cesty dovedou k vrchu Bořeň, jednomu z největších znělcových bloků ve střední Evropě s unikátním tvarem, který patří k symbolům Českého středohoří a nabízí nádherný kruhový výhled do širokého okolí. V letních měsících se vydejte na koupaliště s nafukovacími vodními atrakcemi, toboganem a několika hřišti.

Tahy štětcem

Výstava představuje návštěvníkům výřez z tvorby autorky výstavy Evy Vágnerové, zabývající se akvarelem řadu let.
Bílina, Ústecký kraj

Co máme rády

Zimní období ubírá všem na energii a v lednu je do jara ještě daleko. Do Galerie Pod Věží ale už jaro dorazilo, alespoň v podobě výtvarného umění malířky Květuše Burešové a Zuzany Muzikant Jeřábkové. Obě pocházejí z Mladé Boleslavi a mají za sebou bohatou malířskou historii.
Bílina, Ústecký kraj

Zážitkový výstup na radniční věž v Bílině

Výstup na věž v podání herců je nevšedním zážitkem pro ty, kdo mají rádi historii v živém podání.
Bílina, Ústecký kraj

Zážitkový výstup na radniční věž v Bílině

Výstup na věž v podání herců je nevšedním zážitkem pro ty, kdo mají rádi historii v živém podání.
Bílina, Ústecký kraj

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina se nachází v blízkosti sídliště Za Chlumem, je značený žlutou turistickou trasou.
Bílina, Ústecký kraj

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.
Bílina, Ústecký kraj

Lázně Kyselka v Bílině

Lázeňský areál Bílina je komplexem budov, rekreačních zařízení a vycházkových tras. Bílina je proslulá díky Bílinské kyselce a ještě proslulejší byly její léčebné lázně s přírodní minerální vodou.
Bílina, Ústecký kraj

Prameny Zaječické hořké

Zaječická hořká je výtěžek z přírodního léčivého zdroje, minerální voda silně mineralizovaná pro léčebné využití pramenící v Českém středohoří u vsi Zaječice u Bečova.
Bílina, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Lesní kavárna Kafáč

Vedle lázeňských budov Kyselky se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Bílina, Ústecký kraj

Autokemp Kyselka Bílina

Kemp se nachází vedle letního koupaliště u krásného lesoparku na Kyselce s pěkným výhledem na Bořeň.
Bílina, Ústecký kraj

Pojeďte na výlet


Kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Běžecká trasa Ústí nad Labem – Svádov

Krásná rovinatá trať podél řeky Labe za městem spojující Ústí s Děčínem. Obrátkových dva a půl kilometru (celkem tedy 5 km) vás zavede mezi louky a přesto nepřijdete o industriální výhledy na tovární ráz města.
běžecká trasa v Ústí n. L., Cesty pro zdraví