Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Bílina

Bílina

Bílina je starobylé město na úpatí skalnatého vrchu Bořeň. Leží v údolí stejnojmenné řeky, která protéká napříč městem. Ze severu je Bílina lemována masivem Krušných hor, na východní straně se města dotýká pás třetihorních vyvřelých kopců Českého středohoří. Název města vznikl z přídavného jména bílý (bielý) a termín Bielina měl původně označovat bílé – bezlesé místo nebo protékající bílou řeku. První písemná zmínka o Bílině je uvedena v privilegiu papeže jana XV. z 31. května 993 pro benediktinský klášter v Břevnově, ve kterém je kromě jiného určena povinnost provincii litoměřické, bílinské a děčínské odvádět klášteru desátky.

Co musíte vidět v Bílině

Město BílnaOd 2. poloviny 10. století byl centrem zdejšího kraje bílinský hrad, chránící významnou zemskou stezku ze Saska do Čech. Ve městě se také nachází husitská bašta, která má však s husity společný jen styl stavby. Jedná se o parkánovou baštu typicky husitského tvaru z roku 1470, která byla součástí hradeb. V letech 1665 – 1697 byl majitelem bílinského panství hrabě Václav Ferdinand Popel z Lobkowicz, který nechal postavit na místě hradu ranně barokní zámek. Z tohoto období dodnes zdobí bílinské náměstí kašna se sochou sv. Floriána a mariánský sloup. Významným architektonickým prvkem bílinského Mírového náměstí je budova městské radnice z roku 1911. Bílinská radnice byla v roce 2009 prohlášená za kulturní památku jako autenticky zachovalé secesní architektonické dílo. Pochlubit se může 63 m vysokou vyhlídkovou věží. Když opustíme historické jádro Bíliny a vydáme se do Újezdského předměstí, nalezneme zde téměř zapomenutý kostel Zvěstování Panny Marie, který byl založen v roce 1420. Původní stavbu kostela nahradil na konci 16. století renesanční kostel, který byl dále upravován na konci 17. století. Po roce 1945 chátral podobně jako řada dalších kostelů za minulého režimu. V posledních letech započaly snahy o jeho postupnou obnovu.
 

Lázně Kyselka s kolonádou

Bílina KyselkaBílina byla v minulosti proslulá svými lázněmi. Lázeňský komplex na Kyselce, vybudovaný ve 2.polovině 19. století v pseudorenesančním slohu, je dílem architekta Franze Sablicka. Tvoří jej stáčírna, Inhalatorium a hlavní budova lázní. K lázním náleží i rozsáhlý park, kde je umístěna unikátní Lesní kavárna.

O proslulost a využití minerálních zdrojů na Kyselce se zasloužil geolog a balneolog Franz Ambros Reuss, který působil jako lázeňský lékař v lobkowiczkých lázních. Současně byl i velkým propagátorem využívání uhlí, které bylo již dávno známé, ale příliš se neuplatňovalo. Pokládal je za levný a účinný zdroj tepelné energie. Pravděpodobně proto se začalo s pravidelnou těžbou uhlí právě v okolí Bíliny a Duchcova.
 

Výlet do přírody v okolí města

BořeňMěsto Bílina se svým historickým centrem je klenotem mezi městy v Podkrušnohoří. Krajina, kdysi rozbrázděná těžbou uhlí se změnila v zalesněnou a klidnou oblast, která nabízí místa k odpočinku a relaxaci. Jako vše i město Bílina se vyvíjí a nabízí k poznávání nejen bohatou historii, ale i současnost. Z nádraží v Kyselce vás značené cesty dovedou k vrchu Bořeň, jednomu z největších znělcových bloků ve střední Evropě s unikátním tvarem, který patří k symbolům Českého středohoří a nabízí nádherný kruhový výhled do širokého okolí. V letních měsících se vydejte na koupaliště s nafukovacími vodními atrakcemi, toboganem a několika hřišti.

Akce ve městě Bílina

Kočka a pes: Šílené dobrodružství

Rozmazlená kočičí celebrita a psí podvraťák z ulice vytvoří nejvíc nepravděpodobnou dvojici, která se spolu ocitne v divočině bez svých páníčků a musí najít cestu domů.
Bílina, Ústecký kraj

Taneční odpoledne nejen pro seniory

Taneční odpoledne.
Bílina, Ústecký kraj

Lítá v tom

Kryštof Hádek a Kristina Svarinská lítají v jedné nevinné lži, která strhne lavinu nedorozumění. Hlavní hrdina přemluví svou těhotnou sousedku a bývalou striptérku, aby jednou jedinkrát sehrála jeho přítelkyni.
Bílina, Ústecký kraj

Duna – Část druhá

Film je velmi očekávaným pokračováním šestinásobně oscarové Duny" z roku 2021.
Bílina, Ústecký kraj

Výšlap na nejvyšší rozhlednu Česka na elektrárně Ledvice

Pokud si chce někdo vyzkoušet, jaké to je, vyšlápnout si „po svých“ 773 schodů nejvyšší rozhledny v České republice, má už nyní nejvyšší čas se zaregistrovat na jeden ze dvou termínů.
Bílina, Ústecký kraj

Výšlap na nejvyšší rozhlednu Česka na elektrárně Ledvice

Pokud si chce někdo vyzkoušet, jaké to je, vyšlápnout si „po svých“ 773 schodů nejvyšší rozhledny v České republice, má už nyní nejvyšší čas se zaregistrovat na jeden ze dvou termínů.
Bílina, Ústecký kraj

Fotografie, obrazy, plastiky

Fotografie, obrazy a sochy jsou k vidění v Galerii Pod Věží, které do Bíliny přivezl Spolek tvůrčích optimistů z Ledu ven.
Bílina, Ústecký kraj

Turistický pochod na Radovesickou výsypku

Exkurze na největší zrekultivovanou plochu v ČR.
Bílina, Ústecký kraj

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina se nachází v blízkosti sídliště Za Chlumem, je značený žlutou turistickou trasou.
Bílina, Ústecký kraj

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.
Bílina, Ústecký kraj

Lázně Kyselka v Bílině

Lázeňský areál Bílina je komplexem budov, rekreačních zařízení a vycházkových tras. Bílina je proslulá díky Bílinské kyselce a ještě proslulejší byly její léčebné lázně s přírodní minerální vodou.
Bílina, Ústecký kraj

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!
Bílina, Ústecký kraj

Prameny Zaječické hořké

Zaječická hořká je výtěžek z přírodního léčivého zdroje, minerální voda silně mineralizovaná pro léčebné využití pramenící v Českém středohoří u vsi Zaječice u Bečova.
Bílina, Ústecký kraj

Hrad a zámek Bílina – hlavní sídlo Lobkowiczů

Bílinský zámek, původně přemyslovské hradiště a později gotický hrad, který byl v 17. století přestavěn na zámek, je mohutná dvoupatrová obdélná budova s velkými nárožními třípatrovými pavilony nacházející se v obci Bílina. Zámek není přístupný veřejnosti.
Bílina, Ústecký kraj

Radovesická výsypka u Bíliny

Radovesická výsypka je se svou rozlohou cca 1 200 ha a průměrnou mocností 50–70 m největší výsypkou Mostecké pánve a jednou z největších v Evropě. V současné době je území rekultivované a k výsypce vede naučná stezka.
Bílina, Ústecký kraj

Turistická trasa Vodobraní v Bílině

Neobvyklá turistická trasa o délce 29 km sleduje průmyslový vodovod, který od doby svého vzniku v roce 1942 dodnes slouží svému účelu. S nápadem vytvořit tuto trasu přišli studenti z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, inspirovat se nechali průmyslovým dědictvím zdejšího regionu.
Bílina, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Bílina

Lesní kavárna Kafáč

Součástí lázeňských budov v areálu Kyselka se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou, lidově zvanou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Bílina, Ústecký kraj

Autokemp Kyselka Bílina

Kemp se nachází vedle letního koupaliště u krásného lesoparku na Kyselce s pěkným výhledem na Bořeň.
Bílina, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.

Už jste byli na královském hradě Hněvín s restaurací a vyhlídkovou věží?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky