Úvod > Aktuality > Muzeum není mrtvé! Přesvědčte se sami!
Muzeum není mrtvé! Přesvědčte se sami!
">
Zážitky

Muzeum není mrtvé! Přesvědčte se sami!

  • Vydáno11. června 2011
Muzeum sice nezní na první pohled jako něco, co vám rozproudí krev v žilách, ale vzhledem k tomu, že u nás naleznete expozici týkající se prakticky čehokoli, jde tu jen o správnou volbu. Pokud vás něco baví a zajímá, je přece nejlepší prohlédnout si to na vlastní oči někde, kde o předmětu vašeho zájmu vědí prakticky všechno – tedy v muzeu.
A že si nedokážete představit muzeum, které by vás bavilo? Tak to vás přesvědčíme o opaku. Co třeba muzeum čokolády? Cukru? Muzeum rekordů? Pro pány letecké muzeum, pro dámy muzeum panenek… A tak dál a tak podobně. Buďte si jisti, že máme pro každého připraveno něco!

1. Čokoládové snění
Všechno, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě, ale báli jste se zeptat, se dozvíte v jejím muzeu v Praze. Co je zajímavé na čokoládě? Třeba jenom to, že její historie je dlouhá více než 3000 let! Zde se dozvíte, jak to celé začalo, navíc je pro vás připravena ukázka výroby belgických pralinek a mnohé další zajímavosti o této hnědé droze.

2. Pro ženy i muže – muzeum lihu a cukru
Až tři hodiny může trvat prohlídka muzea cukru v Dobrovicích. Děti zaujme zcela jistě cukrová lokomotiva z poloviny minulého století, najdete tu první cukrové kostky na světě, které byly vynalezeny na našem území nebo obří cukrovou kostku o hraně jeden metr. Pro tatínky je připravena expozice mapující lihovarnictví u nás.

3. Zcela rekordní Pelhřimov
Pelhřimov se u nás zapsal jako místo, kde se neustále honí za nějakým nej. Zapsat se do paměti světa jako někdo, kdo umí něco nejlépe, je přece chvályhodné. Je pravda, že některé výkony jsou dosti podivného ražení, ale o to přece nejde. Právě zde se můžete seznámit se všemi českými nej, z nichž některá se dostala i do slavné Guinessovy knihy rekordů.

4. Muzeum papíru ve Velkých Losinách
Papír je stále více vytlačován elektronickými médii, a tak není divu, že potřebuje muzeum. I když to ve Velkých Losinách vám dokáže, že papír je stále živý, zejména pak jeho ruční výroba, které se zde věnují. Během prohlídky vám dokážou, že něco tak krásného a jedinečného nenahradí žádné moderní udělátko.

5. Škodovka a jejích sto let
Automobilka Škoda patří k rodinnému stříbru České republiky. Není se proto čemu divit, že v Mladé Boleslavi má také svoje muzeum, ve kterém se můžete seznámit s celou její více než stoletou a nepřerušenou historií. Prohlédnout si tu můžete všechny stroje, které se kdy v továrně vyráběly, nahlédnete do galerie motorů… A do muzea panenek to není tak daleko, aby vám to ženy nevyčítaly.

6. Zelené muzeum v Jeseníku
Vojenské muzeum v Králíkách je nejmodernější svého druhu u nás a uvidíte tu, co jinde nemají. Tvoří centrum zdejší pevnostní oblasti, a tak není divu, že část expozice je věnována právě obraně státu. Zajímavé exponáty tvoří ochranné prostředky proti bojovým a otravným látkám a tahákem je pochopitelně těžká vojenská technika.

7. Stříbrné muzeum v Kutné Hoře
Kde jinde bychom taky hledali muzeum stříbra, když ne v Kutné Hoře, díky které svého času české království produkovalo celých 70 % stříbra celého světa? Ve zdejším muzeu máte jedinečnou příležitost podívat se do středověkého dolu a dozvědět se všechno o tomto blyštivém kovu a jeho těžbě u nás.

8. Letecké muzeum v Olomouci
Letecké muzeum je sice také zajímavější spíše pro muže, ale k létání máme vztah všichni, tak jeho návštěvu zvládnou snad i ženy. Mezi jeho unikáty patří například MiG-15 UTI, který sloužil jako létající laboratoř při vývoji první československé vystřelovací sedačky, kabina MiGu-21 MFN, který ještě před pěti lety létal u AČR,  britský poválečný simulátor, simulátor katapultáže, možnost nahlédnout do restaurátorské dílny a mnoho dalšího.

9. Uhaste touhu po poznání
Hasičské muzeum v Ostravě představuje bojovníky s rudým kohoutem skutečně podrobně. Dozvíte se zde všechno o historii hasičů u nás, budete si moci prohlédnout hasičskou techniku od počátku k dnešku a v kinosále se můžete podívat na filmy natočené při reálných hasičských zásazích. A to stojí za to.

10. Národní muzeum v Praze
Sbírky hmotných dokladů české i zahraniční provenience týkající se vývoje přírody i historie, zejména v oborech mineralogie, geologie, petrologie, paleontologie, zoologie, antropologie, prehistorie a dalších vědních oborů si můžete prohlédnout v největším muzeu ČR Národním muzeu v Praze. Expozice muzea si můžete prohlédnout také jinde než v Praze. Užijte si třeba prohlídku zrekonstruovaného Národního památníku na Vítkově nebo Muzea české hudby.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu

Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice připravilo pro návštěvníky čtyři expozice ve třech prohlídkových okruzích, které je možné kombinovat.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Letecké muzeum Koněšín

Letecké muzeum Koněšín

V leteckém muzeu Koněšín si prohlédnete exponáty ze všech stran. Mimo samotných letadel a další techniky můžete nahlédnout také do kokpitů těchto strojů. Najdete zde i MiG-15UTI v provedení jako létající laboratoř sloužící k vývoji první československé vystřelovací sedačky.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů.

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Hasičské muzeum města Ostravy

Hasičské muzeum města Ostravy

Historii požární ochrany v Ostravě dokumentuje Hasičské muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji. K vidění je také stará hasičská stříkačka.