Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů
Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.
První zmínka o Lánech pochází z roku 1392. Už tehdy zde stávala dřevěná tvrz. Během staletí patřil různým šlechtickým rodům, přechodně i císaři Rudolfu II. Byl mnohokrát přestavován a jeho dnešní podoba je výsledkem přestavby z let 1902 – 1903. Poslední stavební úpravu zámku a jeho nejbližšího okolí provedl v letech 1921 – 24 architekt Josip Plečnik.Téměř osmdesát let, od roku 1920, je zámek v Lánech letní rezidencí československých prezidentů.

První prezident československé republiky, Tomáš Garrigue Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Lány se staly významným místem státních návštěv. Po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 mu bylo umožněno přestěhovat se do Lán natrvalo i se svou rodinou. Nakonec zvolil Lány jako místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu. Hrob rodiny Masarykových se stal symbolem československé demokracie i v dobách totality. Eduard Beneš lánskou rezidenci nevyužíval. Po celé válečné období zde bydlel nemocný prezident Emil Hácha s dcerou. Prezidenti Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný i Ludvík Svoboda navštěvovali Lány jen zřídka. Ani za prezidenta Gustáva Husáka se tady hlava státu příliš nezdržovala. Až prezident Václav Havel, zvolený po roce 1989, navázal na tradice z dob Masarykových a Lány opět ožily.

Lánské lesy rozprostírající se v okolí zámku ukrývají také pozoruhodnou technickou památku: zbytky druhé nejstarší železnice na evropské pevnině. Koněspřežná dráha měla vést z Prahy do Plzně, byla však ukončena v Lánech. V provozu byla v letech 1830 – 1869, odbočka do lánských lesů byla využívána až do roku 1873. Bývalá hájovna Píně na okraji Lánské obory je vlastně jedním z nejstarších nádraží – sloužila jako přepřahací stanice a byt inženýra.

Zámecký park o rozloze 110 ha je zpřístupněn od začátku března do konce října. Zpřístupněna je také ukázková část Lánské obory s dřevěnou vyhlídkou na výběh vysoké zvěře, kde se platí speciální vstupné 15 Kč. Nachází se zde také naučná stezka s informačními tabulemi, která je přístupná celoročně (délka necelých 5 km). Stezka spojuje obec Lány s touto ukázkovou částí obory.

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlina 2AD v Kačicích

Zmrzlina 2AD v Kačicích

Kačice, Středočeský kraj
Sport Hotel Sletiště v Kladně

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Kladno, Středočeský kraj
Camping Bucek u Řevničova

Camping Bucek u Řevničova

Nové Strašecí, Středočeský kraj
Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe Kladno

Kladno, Středočeský kraj