Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů
Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.
První zmínka o Lánech pochází z roku 1392. Už tehdy zde stávala dřevěná tvrz. Během staletí patřil různým šlechtickým rodům, přechodně i císaři Rudolfu II. Byl mnohokrát přestavován a jeho dnešní podoba je výsledkem přestavby z let 1902 – 1903. Poslední stavební úpravu zámku a jeho nejbližšího okolí provedl v letech 1921 – 24 architekt Josip Plečnik.Téměř osmdesát let, od roku 1920, je zámek v Lánech letní rezidencí československých prezidentů.

První prezident československé republiky, Tomáš Garrigue Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Lány se staly významným místem státních návštěv. Po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 mu bylo umožněno přestěhovat se do Lán natrvalo i se svou rodinou. Nakonec zvolil Lány jako místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu. Hrob rodiny Masarykových se stal symbolem československé demokracie i v dobách totality. Eduard Beneš lánskou rezidenci nevyužíval. Po celé válečné období zde bydlel nemocný prezident Emil Hácha s dcerou. Prezidenti Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný i Ludvík Svoboda navštěvovali Lány jen zřídka. Ani za prezidenta Gustáva Husáka se tady hlava státu příliš nezdržovala. Až prezident Václav Havel, zvolený po roce 1989, navázal na tradice z dob Masarykových a Lány opět ožily.

Lánské lesy rozprostírající se v okolí zámku ukrývají také pozoruhodnou technickou památku: zbytky druhé nejstarší železnice na evropské pevnině. Koněspřežná dráha měla vést z Prahy do Plzně, byla však ukončena v Lánech. V provozu byla v letech 1830 – 1869, odbočka do lánských lesů byla využívána až do roku 1873. Bývalá hájovna Píně na okraji Lánské obory je vlastně jedním z nejstarších nádraží – sloužila jako přepřahací stanice a byt inženýra.

Zámecký park o rozloze 110 ha je zpřístupněn od začátku března do konce října. Zpřístupněna je také ukázková část Lánské obory s dřevěnou vyhlídkou na výběh vysoké zvěře, kde se platí speciální vstupné 15 Kč. Nachází se zde také naučná stezka s informačními tabulemi, která je přístupná celoročně (délka necelých 5 km). Stezka spojuje obec Lány s touto ukázkovou částí obory.

7.10.
8.10.
Podzimní burza dětského oblečení

Podzimní burza dětského oblečení

Stochov, Středočeský kraj
16.10.
28.3.
Paleoart

Paleoart

Vinařice, Středočeský kraj
23.10.
Misijní jarmark

Misijní jarmark

Kladno, Středočeský kraj
15.10.
Ochutnej Evropu – Kladno

Ochutnej Evropu – Kladno

Kladno, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Lánské cukrářství

Lánské cukrářství

Lány, Středočeský kraj
Restaurace Narpa

Restaurace Narpa

Lány, Středočeský kraj
Zmrzlina 2AD v Kačicích

Zmrzlina 2AD v Kačicích

Kačice, Středočeský kraj
Sport Hotel Sletiště v Kladně

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Kladno, Středočeský kraj