Úvod > Co chcete dělat? > Zahrada Strakovy akademie
Příroda

Zahrada Strakovy akademie

V areálu Strakovy akademie, kde sídlí Úřad vlády ČR, je v letní sezóně přístupná reprezentativní zahrada. Obdivovat zde můžete na patnáct tisíc květin i hrající fontánu. Vstup je možný z Kosárkova nábřeží skrze bezpečnostní rám.
Již od 15. století bývala v dnešním areálu Strakovy akademie zahrada. Budova akademie zde vyrostla mezi lety 1891 až 1896 podle návrhů a plánů architekta Václava Roštlapila. Po dokončení sloužila podle přání hraběte Jana Petra Straky jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Po druhé světové válce byla vyhrazena pro potřeby nové československé vlády a od roku 1993 je Strakova akademie sídlem české vlády.

V průběhu 20. století zahrada utrpěla nešetrnými zásahy v podobě kombinace trávníků, asfaltu, betonových ploch, antuky, zámkové dlažby a různých typů dlažebních kostek, které postrádaly koncepční pojetí. Také technický stav konstrukcí a vybavení byl podle Úřadu vlády na hranici životnosti a použitá řešení neodpovídala technickým nárokům užívání. Rekonstrukce byla zahájena roku 2021. Cílem bylo odstranit některé původní necitlivé zásahy, dát zahradě reprezentativní charakter adekvátní významu budovy sídla vlády a kompozičním řešením navázat na styl a dílo původního architekta Františka Thomayera. Projekt úprav zahrady vypracoval Ateliér Krejčiříkovi.

Zahrada je nově uspořádaná tak, aby mohla sloužit nejen k přijímání zahraničních delegací, ale mohla být také pravidelně otevíraná veřejnosti. První návštěvníci se do zahrady podívali v červenci 2022. Kromě centrálních zdobných polí jsou v zahradě také dvě plochy umožňující pořádání mobilních výstav. Dominantou je fontána sladěná s reprodukovanou hudbou. Je zde vysázeno až 15 500 květin, z toho 380 růží a dále 11 tisíc metrů čtverečních trávníku.

Zahrada je zdarma přístupná v letní sezóně každou sobotu od deseti dopoledne do šesti večer. Vstup je možný z Kosárkova nábřeží skrze bezpečnostní rám.

Provozovatel

Úřad vlády České republiky

Nábřeží Edvarda Beneše 4
Strakova akademie
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 002 111
Email:
posta@vlada.cz
WWW:
www.vlada.cz
GPS:
50,092025 14,411386
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,0 hodina