Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Armádní muzeum Žižkov – Památník národního osvobození na Vítkově
Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Památník národního osvobození na Vítkově

Hlasujte pro toto muzeum v soutěži Muzeum roku.

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.
Vedle zbraní je v Armádním muzeu vystavena řada unikátních dobových stejnokrojů, praporů, řádů, vyznamenání a rovněž osobních památek na československé prezidenty a přední představitele čs. armády.

Expozice muzea je rozčleněna do tří velkých celků. První zachycuje období první světové války 1914 – 1918, účast Čechů a Slováků v ní a politické a vojenské akce, které vedly ke vzniku samostatného československého státu. Druhá část je věnována meziválečné Československé republice a jejím ozbrojeným silám. Třetí výstavní prostor zachycuje období druhé světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích na jejích frontách, v domácím odboji i na dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa.

Armádní muzeum je umístěno v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku národního osvobození. Vstup je celoročně zdarma.


Nové expozice po rekonstrukci

Muzeum prošlo mezi lety 2018-2022 velkou rekonstrukcí. Muzeum má například nový vstup, který vede pod původní dvoranu. V podzemí s proskleným stropem je recepce, odkud se dostanete do expozic nebo výtahem do kavárny. Přístup do muzea je možný i z cyklostezky v zadní části budovy. Nové expozice provádí zájemce dějinami od 6. až do 21. století. V prvním patře se povedlo udělat stěry až na původní vymalování, které bylo provedeno v barvách české státní vlajky a ohraničené zlatou barvou. Tak strop uvidí i současní návštěvníci. Rakonstrukce Armádního muzea byla oceněna titulem Stavba roku.

Expozice v Muzeu VHÚ se dělí na sedm základních částí:

1. Období od počátků osídlení našeho území Slovany po rok 1740
Součástí expozice jsou cenné předměty z období středověku, ale i unikátní římský meč spatha. Jedinečným exponátem je trojhlavňová puška s doutnákovým zámkem (rok 1500). Nechybí ani scéna před bitvou u Kresčaku (1346, v níž padl český král Jan Lucemburský), husitské války na počátku 15. a období třicetileté války (1618–1648).

2. Období od r. 1740 do 1914
Dominantou expozice je dřevěný lékárenský vůz z druhé poloviny 18. století se scénou ošetřování raněného. Velkým tématem jsou napoleonské války (1803-1815) nebo prusko-rakouská válka v roce 1866. Jednou z nejkrásnějších expozic je tzv. klenotnice. Jsou v ní nejcennější exponáty ručních palných zbraní od 16. století do roku 1914.

3. a 4. 1. světová válka (1914 -1918) a vznik Československa (1918)
Válečné části dominují dřevěné nákladní železniční vozy coby symbol tehdejší doby – vlaky přepravovaly vojáky na frontu. Budete procházet důmyslně se vinoucím a rozsáhlým frontovým zákopem, uvidíte děla, námořní torpédo a sekci věnovanou chemické válce.

5. Meziválečné období 1918-1938
Bohatě je zde dokumentována existence samostatné Československé republiky, jejích armádních složek, brannou výchovu především v období druhé poloviny 30. let a ideu demokratického státu. Představena je také výroba zbraní z československých průmyslových závodů. Jsou tu i osobní věci čelných představitelů státu – E. dvardu Beneše, generálů A. Eliáše, S. Čečka, R. Medka aj. Jedinečný je také soubor řádů a vyznamenání vč. Řádu Bílého lva ve všech variantách. Období končí zobrazením mobilizace v roce 1938 včetně věrné makety těžkého vojenského pohraničního opevnění (střelecké části betonového srubu s kanónem).

6. 2. světová válka a komunistický puč 1939-1948
Sekci uvádí kovový pohraniční sloup, který byl z hranic odstraněn po mnichovské dohodě na podzim 1938. Celá expozice druhé světové války je svojí šíří mimořádně bohatá a také prostorově členitá. Ukazuje boje druhé světové války na všech frontách, kde se vyskytovali českoslovenští vojáci, širokou škálu zbraní, stejnokrojů, předmětů osobní potřeby, dokumenty, listiny, fotografie atd. Zobrazen je také odboj v protektorátu a atentát na R. Heydricha (1942). Vystavené předměty připomínají J. Kubiše a J. Gabčíka a také vše, co se týká bojů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Další část se věnuje obětem holocaustu a uctívá památku československých Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Zachyceno je také pražské povstání (1945). Závěrečná část se soustředí na období 1945-1948, kdy došlo k obnově Československa, ale zároveň se vzmáhala komunistická moc.

7. Období komunismu 1948-1989 i současnost
Ukazuje armádu lidovědemokratického Československa, která byla od roku 1955 součástí Varšavské smlouvy, bipolaritu světa během studené války a železnou oponu. Oddělení Západu od Východu v letech 1948-1989 předvádí maketa pohraniční oblasti. Nechybí obrazy komunistických vůdců, četné předměty ilustrující socialistické armády a její postupný úpadek v době normalizace.

Následuje rozsáhlá závěrečná pasáž – vývoj vojenských složek České republiky po roce 1993. Je zde ukázána cesta české armády k NATO a proměna její výzbroje. Široce jsou zde představeny viditelné aktivity Armády České republiky – zahraniční operace našich vojáků, včetně téměř dvacetiletého nasazení našich jednotek v Afghánistánu od počátku 21. století až po rok 2021. Celou expozici Armádního muzea Žižkov uzavírá cedule z našeho zastupitelského úřadu v Kábulu, která byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2021.
 

Otevření Armádního muzea Žižkov pro veřejnost: pátek 28. října 2022

Jiří Sozanský – Invaze 68

Vojenský historický ústav Praha výjimečným způsobem připomene 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy. Od 22. srpna do 5. listopadu bude v zastřešeném atriu Armádního muzea Žižkov k vidění výstava výtvarníka Jiřího Sozanského nazvaná Invaze 68.
Praha 3, Praha

Století hrobu Neznámého vojína

Výstava v Národním památníku na Vítkově představuje příběh unikátního a symbolického místa, které reprezentuje čest, odvahu, vlastenectví a účast československých vojáků ve světových válkách.
Praha 3, Praha

Jak stvořit film

Celoroční filmové kurzy (teoretický a praktický), které pořádáme úspěšně již desátým rokem.
Praha, Praha

Jak hrát ve filmu

Praktický celoroční kurz pro nadšené zájemce o filmové herectví. V rámci tohoto intenzivního kurzu, složeného ze série přednášek, filmových ukázek a exkluzivních praktických hereckých cvičení, se budeme podrobně věnovat specifikům filmového herectví.
Praha 1, Praha

Hra střepů

Netypické autorské divadelní představení v produkci PIXA – PRO, které připravil nový divadelní soubor TAK i TAK, a které nese název HRA STŘEPŮ. 9.5. 2023 bude uvedeno na Malé scéně Hudebního divadla Karlín.
Praha 1, Praha

Hra střepů

Netypické autorské divadelní představení v produkci PIXA – PRO, které připravil nový divadelní soubor TAK i TAK, a které nese název HRA STŘEPŮ. 9.5. 2023 bude uvedeno na Malé scéně Hudebního divadla Karlín.
Praha 1, Praha

Hra střepů

Netypické autorské divadelní představení v produkci PIXA – PRO, které připravil nový divadelní soubor TAK i TAK, a které nese název HRA STŘEPŮ. 9.5. 2023 bude uvedeno na Malé scéně Hudebního divadla Karlín.
Praha 1, Praha

Hra střepů

Netypické autorské divadelní představení v produkci PIXA – PRO, které připravil nový divadelní soubor TAK i TAK, a které nese název HRA STŘEPŮ. 9.5. 2023 bude uvedeno na Malé scéně Hudebního divadla Karlín.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.
Praha 3, Praha

Divadlo Ponec na Žižkově

Otevřený prostor pro nezávislou uměleckou tvorbu zaměřenou prioritně na současný tanec a pohybové divadlo.
Praha 3, Praha

Unikněte z nukleárního bunkru

Zažijte strhující dobrodružství v atmosféře ponurých 50. let. Vloupejte se do nukleárního bunkru, vypátrejte tajné dokumenty a unikněte před agenty KGB!
Praha, Praha

Galerie Polagraph

Polagraph je prostor zaměřený na fotografii chemickou, instantní (tedy Polaroid) a klasickou analogovou.
Praha 3, Praha

Thomayerova vyhlídka na Vítkově

Znáte vyhlídkový altán na pražském Vítkově? Jmenuje se Thomayerova vyhlídka. Jedná se o historizující stavbičku na severozápadní straně vrchu.
Praha 3, Praha

Fittop Wellness Centrum Praha

K dispozici je i zkušený trenér, který nejen ochotně poradí, jak jednotlivé stroje používat, ale sestaví i individuální tréninkový plán šitý vám přesně na míru.
Praha 3, Praha

Victoria Bowling na Žižkově

Přijďte se pobavit s přáteli, rodinou nebo kolegy a zahrát si bowling s možností vyhrávat panáky. Zaměřujeme se spíše na rekreační hráče, kteří si chtějí společně zahrát a užít si zábavu nejen lámáním rekordů.
Praha 3, Praha

Artcentrum Krenovka

Tanec, literatura, hudba, vizuální umění a divadlo. Usedlost Krenovka ožívá. Zrekonstruovaná kulturní památka v ul. Husitská v Praze otevřela své brány.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hostel Elf Praha

Hostel Elf je fenomenální hostel s živou, pulzující a nezapomenutelnou atmosférou. Vznikl v roce 2000 a patří mezi první celoročně otevřené pražské hostely. Prošel mnoha rekonstrukcemi a nyní nabízí velice pohodlné, čisté a komfortní ubytování.
Praha 3, Praha

Hostel Florenc Praha

Hostel a hotel Florenc Praha se nachází přímo v areálu autobusového nádraží Praha Florenc, u stanice metra Florenc.
Praha 8, Praha

Restaurace U sedláka na Praze 3

Moderní česká restaurace U sedláka nabízí posezení v příjemném prostředí, vynikající kuchyni vedenou špičkovým šefkuchařem, širokým sortimentem domácích nápojů a osobitý přístup týmu.
Praha 3, Praha

Apartmány Visit in Prague

Apartmány nabízejí kombinaci pohodlného a nadstandardně vybaveného ubytování za výhodné ceny, se všemi významnými pamětihodnostmi Prahy na dosah ruky.
Praha 3, Praha

Arthur's Pub v Karlíně

Říká to každý, ale my to myslíme vážně – na kvalitních lokálních surovinách si zakládáme. A nejen na jejich kvalitě, ale také na původu a způsobu zpracování. Menu obměňujeme podle sezóny, aby bylo vše čerstvé a dostupné.
Praha 8, Praha

Sou100 Žižkov

Samotné slovo „sousto“ evokuje v každém člověku kousek něčeho dobrého. Je to sousto výtečného jídla. Restauraci jsme otevřeli v roce 2018, tedy v roce 100. výročí založení republiky. Není to náhoda, na toto výročí navazujeme úctou k tradici a zároveň otevíráme současnou éru s moderní kuchyní.
Praha 3, Praha

Café Pavlač na Žižkově

Bohaté snídaně, polední menu, lehké večeře, domácí dezerty, limonády z čerstvého ovoce. Bar ve tvaru ležaté osmičky, poklidná zahrádka ve vnitrobloku a místo pro současné umění Galerie 35M2. To vše a nejen to najdete v rodinné kavárně Café Pavlač.
Praha 3, Praha

Tibetská čajovna Dharmasala v Praze

Jedinečná kombinace cestovatelského prostředí s kulturou čaje a Himalájí, převážně Tibetu. Prvotřídní japonské, čínské či tibetské čaje, tradiční pokrmy, kulturní akce, workshopy, tibetské zpívající mísy k zapůjčení i ke koupi. V čajovně Dharmasala si užijete pohodovou atmosféru, klid a mír.
Praha 8, Praha