Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce
Kultura

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2023 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

V depozitářích Muzea hlavního města Prahy je uloženo velké bohatství sbírkových předmětů, dokumentujících dějiny hlavního města. Počet jednotlivých kusů z oborů historie, historie umění a archeologie dnes přesahuje číslo jeden milion.


Stálé expozice: 

 • Praha v pravěku – dějiny města a jeho obyvatel od pravěku do r. 1784.
 • Středověká Praha – expozice je věnována vzniku Pražského hradu, Vyšehradu a rozšířených osídlení pražské aglomerace v 9. – 12. Století.
 • Barokní Praha – expozice řady uměleckých skvostů i dokladů života obyvatel Prahy.
 • Langweilův model Prahy – model z let 1826 – 1834 ručně vyrobený z papírové lepenky.
 • 3D kino – virtuální průlet Langweilovům modelem Prahy  – Otevřeno: úterý – neděle každou půlhodinu od 9:30 do 17:30 hodin, vstup: základní 30 Kč, snížený 15 Kč.
 • Muzeum pro děti – expozice slouží jako herna pro děti.
 • Slabikář návštěvníků památek – hmatová expozice pro vidomé i nevidomé návštěvníky věnovaná románskému slohu a gotice.
 

Více než 2000 budov je na barevném modelu zachyceno v měřítku 1:480, se všemi detaily výzdoby fasád i podrobnostmi dvorů, zahrad a hospodářské zástavby nitra domovních parcel a přilehlých pozemků. Pro mnoho zbořených historických budov je Langweilův model Prahy jediným svědkem jejich podoby.

Archeologické sbírky, získané převážně z vlastních archeologických výzkumů muzea, tvoří početně nejrozsáhlejší celek muzea. Cenné jsou zejména sbírky z oblasti užitého umění. Rozsáhlá a kvalitní je sbírka grafiky, v níž nejhodnotnější část tvoří veduty, tj. pohledy na Prahu, její části, náměstí, jednotlivé ulice, významné stavby nebo na vznikající předměstské obce a přírodní okolí za městskou barokní fortifikací. Sbírka tak dokumentuje proměny města a jeho okolí od konce 15. až do 20. století, přičemž největší část těchto vedut pochází z 19. století. Součástí muzejních fondů jsou i další sbírky. Patří k nim sbírky obrazů, plastiky a medailí a kolekce terčů pražských ostrostřelců. Z historických sbírek je počtem položek nejbohatší sbírka tisků, shromažďující převážně letáky, vyhlášky, plakáty, reklamní prospekty, svaté obrázky a další tiskoviny nejrůznějšího druhu. Proměny města a života v jeho ulicích od druhé poloviny 19. století sledují nejpřesvědčivěji sbírky fotografií a negativů.

Hlavní budova muzea je architektonickým objektem zapsaným v seznamu kulturních památek České republiky. Byla postavena přímo pro Museum královského hlavního města Prahy v letech 1896 až 1898 v novorenesančním slohu podle návrhů architekta Antonína Balšánka.

Muzeum nabízí také doprovodné programy pro veřejnost a školy.

Programy pro veřejnost:

 • Interaktivní programy a tvořivé dílny vždy zaměřené tematicky na roční období nebo svátky
 • Komentované prohlídky expozic Praha v pravěku a Středověká Praha
 • Vycházky s poznáváním staré Prahy
 • Haptická výstava věnovaná architektonickým památkám

Programy pro školy:

 • Interaktivní programy a tvořivé dílny zaměřené na historii Prahy a rozvíjení schopností dětí
 • Multikulturní programy, které seznamují děti s cizími zeměmi, národy a jejich zvyky
 • Haptický výstava věnovaná architektonickým památkám
 • Komentované prohlídky
 • Archeologické programy
 • Muzeum pro děti s hernou
 • Procházky Prahou
 • Materiály pro učitele a lektory


Muzeum také nabízí přednáškové cykly a pro členy Klubu přátel muzea je připraven program komentovaných prohlídek muzea a dalších akcí v rámci Muzea hlavního města Prahy.

Muzeum hlavního města Prahy
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2017 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní výstava roku 2017 – za stálou expozici „Praha Karla IV.: Středověké město“
2015 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2015 – za publikaci „Hroby barbarů v Praze-Zličíně. Svět živých a mrtvých doby stěhování národů.“
2010 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „Královský sňatek, Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310“2005 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2005 – za publikaci „Zaniklé Podskalí – Vory a lodě na Vltavě“
2009 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2009 – za projekt „Výstavba a zprovoznění depozitáře E Muzea hl. m. Prahy“
2008 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2008 – za projekt „Digitalizace Langweilova modelu Prahy“
2007 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2007 – za publikaci „Smíchov – město za Újezdskou branou“

Strážce města – expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

Stálá expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.
Praha 1, Praha

Karlín klasicistní a industriální – komentovaná procházka

Procházka vás zavede do západní části Karlína, jehož rozvoj byl významně ovlivněn železniční dopravou.
Praha 8, Praha

Nechoďte! film Český sen – 20. výroční otevření hypermarketu

Dne 31. května 2003, přesně před 20 lety, vyvrcholila kampaň k otevření prvního obřího tuzemského hypermarketového řetězce Český sen, za kterým následoval film. Promítání a diskusní večer s autory a dalšími hosty.
Praha 8, Praha

Falcon Lake

Promítání filmu o dospívání a letních dobrodružstvích na pomezi romantické komédie a mysteriózní dramy
Praha 8, Praha

Koncert: Záviš

Legenda hraje naživo.
Praha, Praha

Falcon Lake

Promítání filmu o dospívání a letních dobrodružstvích na pomezi romantické komédie a mysteriózní dramy
Praha 8, Praha

Falcon Lake

Promítání filmu o dospívání a letních dobrodružstvích na pomezi romantické komédie a mysteriózní dramy
Praha 8, Praha

Východní fronta

Režie: Vitalij Manskij, Jevhen Titarenko.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.
Praha 8, Praha

Vítejte ve středověkém domě – expozice Muzea hlavního města Prahy pro děti

Pokud chcete zabavit vaše děti a zároveň si přejete, aby poznaly např. to, jak se žilo ve středověku, co naši předkové vařili, jaká řemesla prosperovala, jak se bydlelo a co se nosilo, vezměte je do herny nazvané Vítejte ve středověkém domě v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy.
Praha 8, Praha

Zážitková agentura Stips

Už od roku 2009 nabízí zážitková agentura Stips neobyčejné zážitky a zážitkové dárky. Nyní má agentura ve své online nabídce již celé stovky nevšedních zážitků, které utkví v paměti.
Praha 1, Praha

Desfourská zahrada na Florenci

Desfourská zahrada přiléhá na východní křídlo administrativního paláce Florentinum a kompozičně navazuje na vnitřní náměstí Piazza.
Praha 1, Praha

Divadlo Pomezí v Praze

Pomezí se záměrně profiluje jako divadelní uskupení zaměřující se na interaktivní performativní žánry rozvíjející současné podoby divadla. Většinu představení hrají v Karlíně.
Praha, Praha

Desfourský palác na Florenci

Dnes prázdná budova na rohu ulice na Florenci je již šedesát let pod památkovou ochranou. Rychlý chodec může tento na první pohled prostý palác minout bez povšimnutí, avšak uvnitř se skrývají výtvarně i řemeslně velmi cenné interiéry.
Praha 1, Praha

Kino Atlas v Praze

Tradiční pražské premiérové kino, které má jednu z nejlepších akustik. Od jara 2023 jej provozuje skupina filmových tvůrců a producentů, kteří vedle současné distribuce dávají prostor artovým titulům a dokumentu. V rozlehlé kavárně Café Atlas rostlin probíhají i koncerty, čtení a debaty.
Praha, Praha

Muzeum družstevnictví

Muzeum zahrnuje zhruba 300 exponátů rozličného charakteru, přehledně dokladuje vznik, vývoj a proměny, kterými prošlo české družstevnictví od roku 1847 do současnosti.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Libre – kafíčko v krásném prostředí

Moderní, příjemné a nekuřácké prostředí pro odpočinek, zábavu a uvolnění.
Praha 1, Praha

Gastronomie i odpočinek v pasáži U Hájků v Praze

Celý komplex pasáže U Hájků propojuje budovy stojící v ulicích Na Poříčí 42 a Na Florenci 29 v Praze. Vznikla tak naprosto unikátní gastronomická a odpočinková zóna uprostřed rušného města. Využít můžete služeb kongresového centra, lázní, butiků i ubytování.
Praha 1, Praha

Grandior Hotel Prague

Grandior Hotel Prague je 5 hvězdičkový hotel výhodně situován v Prague. Naše vstřícná recepce je připravena vám 24 hodin denně pomoci s jakýmkoliv řešením nebo dotazem.
Praha, Praha

Café Atlas rostlin

Biosféra kina Atlas v vlastním programem.
Praha 8, Praha

Botanique Hotel Praha

Botanique Hotel Praha je moderní hotel inspirovaný přírodou s ekologickým přístupem v centru Prahy. Nabízí 214 moderních a prostorných pokojů, Bistro & Bar, konferenční prostory, moderní fitness a vlastní garáž. Hotel je vysoce hodnocen pro svou perfektní polohu jen kousek od srdce Starého města.
Praha 8, Praha

Hotel Harmony

Turistický hotel Harmony*** v Praze nabízí služby jedinečného vstřícného personálu, bohaté snídaně a skvělou centrální polohu.
Praha 1, Praha

Bistro Green Table

Bistro Green Table v budově Florentinum v Praze na Florenci nabízí nevšední zážitek pro všechny, kteří chtějí jíst zdravě, chutně a zároveň ohleduplně k přírodě.
Praha 1, Praha

Polévkárna Fresh na Florenci

Od roku 2018 je v administrativní budově Florentina v provozu Polevkárna – Fresh, bistro kde se dobře a rychle najíte i osvěžíte. Zdejší kuchaři zde připravují to, co mají sami rádi a co jim chutná. Vaří navíc chutně a zdravě.
Praha 1, Praha