!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Morava
Jižní Morava
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Zámek Mikulov "> Zámek Lednice "> Veverí "> Víno a vinice jižní Moravy "> Pavlov "> Pálava "> Zámek Valtice "> Vila Tugendhat "> Hrad Pernštejn "> Brno - Chrám sv. Petra "> Zámek Milotice "> Hrad Veverí "> Punkevni-jeskyne "> Slavkov-Mohyla-miru Slavkov-Mohyla-miru "> Vinarstvi Vinarstvi "> Mikulov-kaple Mikulov-kaple "> Zamek-Mikulov Zamek-Mikulov "> Salon-vin-Valtice Salon-vin-Valtice
+ Přidat foto

Jižní Morava

Region s největším počtem slunečných dnů v ČR, kde stojí nejznámější funkcionalistická stavba světa a kde najdete místa podobná Toskánsku i Provence. Metropolí jižní Moravy je Brno, ale byl by cestovatelský hřích nepoznat také Moravský kras a jeho tisíc jeskyní, Lednicko-valtický areál, vinařské Znojemsko a Slovácko.

Co musíte vidět na jihu Moravy

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Další dvě místa patří zámku Lednice v Lednicko-valtickém areálu a zoologické zahrada v Brně.

Na seznamu UNESCO tu figuruje nemálo památek. Třeba brněnská vila Tugendhat, funkcionalistický skvost z let 1929–1930. Pro manžele Tugendhatovi ji postavil světoznámý architekt Mies van der Rohe. Navštivte stavbu, která patří k základním dílům světové moderní architektury a v době vzniku definovala nová měřítka moderního bydlení. Ještě dnes vám vyrazí dech technické vymoženosti jako panoramatická okna spouštěná až k podlaze pomocí elektromotorů!
 
Pod UNESCO patří i Lednicko-valtický areál s přezdívkou Zahrada Evropy. Je to nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě. Kromě velkolepých zámků v Lednici a Valticích a dokonalých parků s vodními prvky na každém kroku ji tvoří také celá řada drobných romantických staveb jako kolonáda na Rajstně, Apollonův chrám, umělá zřícenina Janohrad, vyhlídková věž Minaret nebo lovecký letohrádek Dianin chrám.
 

Koho byste měli znát z bitvy tří císařů

Seznamte se s pověstnými třemi císaři, kteří roku 1805 svedli legendární bitvu u Slavkova neboli bitvu Tří císařů. V čele svých vojsk osobně udělovali rozkazy francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský panovník František.

Událost nevídanou a pro evropské dějiny zásadní procítíte nejlépe přímo na místě činu. Prozkoumejte Starou poštu, kde v noci z 2. na 3. prosince 1805 přenocoval císař Napoleon. Návrší Žuráň, odkud velel svým armádám. A vydejte se také na Mohylu míru, ke kamenné secesní kapli stojící v místech rozhodujících bojů. Průběh bitvy dokumentuje multimediální expozice u Mohyly míru. Virtuální bitvu můžete prožít také na zámku ve Slavkově u Brna. Každoročně začátkem prosince se na různých místech památkové zóny Slavkovské bojiště konají pietní a vzpomínkové akce spojené s rekonstrukcemi bitevních scén. Uvidíte parádní uniformy, uslyšíte zvuk dobových zbraní, oceníte zápal herců.
 

Cestovatelská potěšení pro rodiny s dětmi

Nejen rodiny s dětmi navštěvují celoročně pohádkové podzemí ve Znojmě, které láká i na adrenalinové varianty prohlídky. Atmosféru Divokého západu pocítíte bez ohledu na věk ve Westernovém městečku Boskovice. Za zvířaty z celého světa se vydejte do zoologické zahrady v Brně, Hodoníně a Vyškově. Pravěké ještěry v životní velikosti najdete ve vyškovském DinoParku a v Prehistoric parku ve Chvalovicích. Technické muzeum v Brně není jen pro fandy exaktních věd, jak pochopíte v interaktivní herně. Na zábavnou formu sází i zábavní vědecký park Vida! a Hvězdárna a planetárium Brno, kde baví vesmír a fyzika každého návštěvníka.

Tajemný svět jeskyní Moravského krasu nabízí například prohlídku Punkevních jeskyní, kde najdete spolehlivé útočiště před letním horkem. Podíváte se až na dno propasti Macocha a na závěr vás průvodci za humorného vyprávění svezou po podzemní říčce Punkvě.
 

Cesty za vínem

K objevování jižní Moravy patří povinně toulky po vinařských zajímavostech a koštování místních vín oceňovaných pravidelně po celém světě. Oceníte je určitě i vy – například v Salonu vín České republiky, v degustační expozici stovky nejlepších vín v historických sklepech valtického zámku, areálu historických vinných sklepů Plže v Petrově. Nebo přímo na vinici Šobes v zeleném Národním parku Podyjí plném chráněných zástupců fauny i flóry, tak mějte po cestě oči otevřené. Návštěvníci si hodně pochvalují také interaktivní vinařskou expozici na zámku v Mikulově s obřím vinným sudem a ještě vám doporučíme muzeum vinařství a bednářství v Louckém klášteře ve Znojmě a v Hustopečích.

Aktuality z regionu

16. leden 2022 6:00

Bukovanský mlýn pořádá festival řízků

Bukovany
Vydejte se do lůna Slovácka! Součástí areálu v Bukovanech je „Mlynářské stavení“ s restaurací nabízející krajovou kuchyni v prostředí stylového rustikálního interiéru, kvelbený sklep s posezením a rotundu s vinotékou, kde můžete ochutnat nejlepší vína z Kyjovské vinařské oblasti. V termínu od 21.1. do 23. 1. 2022 tu pořádají opět Festival řízků.