Úvod > Aktuality > Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům
Zdroj foto: Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy
Památky

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

  • Vydáno27. dubna 2023
Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 29. dubna 2023 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici. Jedná se o první otevřený víkend po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu.
strážniceStrážnický skanzen se od 29. dubna 2023 otevírá zvídavým návštěvníkům. Přístupný bude celý venkovní areál a k nahlédnutí poslouží vybrané objekty. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem (min. 5 osob), a to každou celou hodinu. Na neděli 30. dubna připadá Den zahájení sezóny a skanzen bude přístupný návštěvníkům zdarma. Bezplatně bude skanzen otevřený i 17. května na Den muzeí. Naproti tomu akce s názvem Stavění máje se letos nekoná, a to z důvodu výstavby nových expozic v areálu a nového přístaviště v jeho těsné blízkosti.
 
skanzen strážniceV Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy najdete více než 60 zajímavých objektů na ploše 16 ha v krásném a klidném prostředí. Potěšíte se pohledem na lidovou architekturu od 18. století, ukázkami původních stavebních postupů a nechybí chybět ani připomínky lidových řemesel a tradičního zemědělství. Expozice připomíná také historii a vývoj vinohradnictví, původní odrůdy plodin a tradiční chov domácích zvířat. Vstupné do skanzenu stojí 160 Kč pro dospělého a pro seniory, studenty a děti pak 100 Kč. Držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma. Čtyřnozí kamarádi mohou do areálu pouze na vodítku a s náhubkem. Do objektů se ale nepodívají.
 

Letos ve skanzenu přibudou nové expozice – Podhájský mlýn s valchou a hospodářským zázemím

strážniceV areálu strážnického skanzenu je v současné době rušno. Od podzimu 2022 probíhají stavební práce na dostavbě areálu vodních technických staveb, kde vzniká mlýn a valcha. Zmíněné objekty jsou budovány za použití původních materiálů a technologií. Po dokončení výstavby budov v nich Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy vytvoří nové expozice technického charakteru. Vzniklý prohlídkový okruh návštěvníky seznámí jednak s dílem a prací mlynářů v oblasti Horňácka, jednak s jedinečným technologickým zařízením sloužícím ke zpracování vlněných textilií – valchou.

Muzeum vesnice jihovýchodní MoravyKopie Podhájského mlýna se skládá ze dvou obytných částí a mlýnice, prostoru, kde je umístěno mlecí zařízení. Obytné součásti jsou identické a tvoří je v přízemí síň s černou kuchyní a světnice. V patře je umístěna sýpka. V zadní části se na protější straně vstupu nachází „lednices vodním kolem poháněným horním náhonem.

Kopie valchy je technickou stavbou sloužící ke zplsťování podomácku vyrobeného sukna. Princip tohoto zařízení byl založen na volném pádu dřevěných kladiv zvedaných velkými vačkami, díky rotačnímu pohybu hřídele. Tato kladiva ubíjela v korytě spařenou tkaninu, která se musela neustále otáčet tlakem ozubení v jejich spodní části. V rámci rekonstrukce zařízení zde vznikne vodní kolo s horním náhonem.
Pouť ve skanzenu Strážnice

19.8.
Pouť ve skanzenu Strážnice

Nenechte si ujít pravou strážnickou pouť.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2023

22.6.
25.6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2023

Srdečně zveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. 78. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2023. 41. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2023

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, Aristokratka u královského dvora a Aristokratka pod palbou lásky: to je šest knížek, jejichž autorem je Evžen Boček (*1966), spisovatel a kastelán zámku Milotice. Půvabné barokní sídlo se stalo předlohou pro úspěšnou románovou sérii, podle knížek pak byly natočeny i dva filmy.
Jihomoravský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

Pokud jste z Brna a okolí, jistě se vám budou hodit naše tipy, které se zaměří na oblast v těsném sousedství moravské metropole, Moravského krasu, Pálavy, Lednicko-Valtického areálu a Podyjí. Vyberete si z výletů pro fandy přírody, historie i skvělé gastronomie.
Jihomoravský kraj | Letní sporty

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 10. – 11. června 2023. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
Jihomoravský kraj | Příroda

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Šestadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis odstartoval nad hradem Špilberk na konci května. Nebe nad Brněnskou přehradou pak v červnu rozzáří čtveřice soutěžních představeních od 10. června.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Vinné trhy v Čejkovicích vypuknou již tuto sobotu

Tisíce milovníků kvalitního moravského vína, hudby a tance se opět setkají v Čejkovicích. První červnový víkend zde proběhnou čejkovické Vinné trhy s bohatým kulturním programem. Připraveni jsou vinaři z celé obce, aby představili to nejlepší víno v prostorách zámecké zahrady. Letos již XXVII. ročník Vinných trhů, který se uskuteční 4. a 5. června 2023.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slovácko čeká Víkend památkových domků – nahlédněte do unikátních expozic!

Památné domky a drobná muzea Slovácka se otevřou turistům během červnového víkendu 3. a 4. 6. 2023. Otevřena budou nejen běžně dostupná muzea a skanzeny, ale také soukromá památková stavení lidového stavitelství anebo menší unikátní expozice, do kterých je běžně vstup omezen anebo se musí dopředu domluvit s majitelem.
Jihomoravský kraj | Památky

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 7. do 11. června 2023 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na 24. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.
Jihomoravský kraj | Příroda