ÚvodAktualitySkanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům
Zdroj foto: Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy
Památky

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

  • 23. dubna 2024
Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
strážniceStrážnický skanzen se od 28. dubna 2024 otevírá zvídavým návštěvníkům. Přístupný bude celý venkovní areál a k nahlédnutí poslouží vybrané objekty. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem (min. 5 osob), a to každou celou hodinu. Na neděli 28. dubna připadá Den zahájení sezóny a skanzen bude přístupný návštěvníkům zdarma. Bezplatně bude skanzen otevřený i 17. května na Den muzeí.

Akce Stavění máje se letos zúčastní členové folklorních souborů ze Strážnice a blízkého okolí. Samotné stavění máje je doprovázené zpěvem dívek a chlapců folklorních souborů za doprovodu spojených muzik všech zúčastněných souborů. Dalším programem je profilové vystoupení jednotlivých souborů na pódiu. Skanzen bude otevřen od 9:00, začátek programu se chystá na 15:00 hodin.

skanzen strážniceV Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy najdete více než 60 zajímavých objektů na ploše 16 ha v krásném a klidném prostředí. Potěšíte se pohledem na lidovou architekturu od 18. století, ukázkami původních stavebních postupů a nechybí chybět ani připomínky lidových řemesel a tradičního zemědělství. Expozice připomíná také historii a vývoj vinohradnictví, původní odrůdy plodin a tradiční chov domácích zvířat. Vstupné do skanzenu stojí 160 Kč pro dospělého a pro seniory, studenty a děti pak 100 Kč. Držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma. Čtyřnozí kamarádi mohou do areálu pouze na vodítku a s náhubkem. Do objektů se ale nepodívají.
 

Novinkou jsou vodní technické stavby – Podhájský mlýn s valchou a hospodářským zázemím

Muzeum vesnice jihovýchodní MoravyV areálu strážnického skanzenu se povedlo dostavět areál vodních technických staveb, kde vznikl mlýn a valcha. Zmíněné objekty byly budovány za použití původních materiálů a technologií. Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy v nich vytvořilo nové expozice technického charakteru – prohlídkový okruh vás zde seznámí jednak s dílem a prací mlynářů v oblasti Horňácka, a pak také s jedinečným technologickým zařízením sloužícím ke zpracování vlněných textilií – valchou.

Kopie Podhájského mlýna se skládá ze dvou obytných částí a mlýnice, prostoru, kde je umístěno mlecí zařízení. Obytné součásti jsou identické a tvoří je v přízemí síň s černou kuchyní a světnice. V patře je umístěna sýpka. V zadní části se na protější straně vstupu nachází „lednice“ s vodním kolem poháněným horním náhonem. Kopie valchy je technickou stavbou sloužící ke zplsťování podomácku vyrobeného sukna. Princip tohoto zařízení byl založen na volném pádu dřevěných kladiv zvedaných velkými vačkami, díky rotačnímu pohybu hřídele. Tato kladiva ubíjela v korytě spařenou tkaninu, která se musela neustále otáčet tlakem ozubení v jejich spodní části. V rámci rekonstrukce zařízení zde vznikne vodní kolo s horním náhonem.
Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy Zážitky

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Stavění máje – zahájení návštěvní sezony ve Skanzenu Strážnice

28. 4.
Stavění máje – zahájení návštěvní sezony ve Skanzenu Strážnice

Samotné stavění máje je doprovázené zpěvem dívek a chlapců folklorních souborů za doprovodu spojených muzik všech zúčastněných souborů. Dalším programem je profilové vystoupení jednotlivých souborů na pódiu.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2024

27. 6.30. 6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2024

Srdečně zveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. 79. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2023. 42. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2024

Další aktuality

Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

Opravy kostela sv. Jakuba ještě nejsou zcela dokončeny, ale o vigílii sv. Petra a Pavla, hlavních patronů brněnské diecéze, tedy v pátek 28. 6. 2024, se kostel otevírá pro slavení bohoslužby i pro návštěvníky. Ti se mohou těšit na nové atrakce –⁠ v létě prohlídku krovů s multimediální instalací a během podzimu pak také vyhlídku z věže.
23. červen 2024 15:00
Památky, Jihomoravský kraj

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Zavítáte-li na Slovácko, určitě si nechte čas na návštěvu obce Prušánky a přilehlých Nechor. Nechory, vzdálené asi 1 km od Prušánek, jsou unikátní vesnicí, jež je tvořena jen a pouze vinnými sklepy.
21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Patříte k milovníkům folkloru, lidových krojů a muziky? Pak nesmíte chybět na největší akci obce Kobylí, která připravuje od soboty 15. do pondělí 17. června 2024 tradiční krojované hody!
13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Návštěvu Brna si můžete ozvláštnit prohlídkou netradičního místa, a to hrobky v klášteře kapucínů, kde uvidíte mumifikované ostatky mnichů a významných osobností města. Své zvláštní místo zde má také obávaný velitel pandurů František baron Trenck.
12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 15. – 16. června 2024. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9:00 do 16:00 hodin, a to za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihomoravského kraje: Aqualand, zámek Lednice a Vida!

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Na desítkách skluzavek a tobogánů si tu užijete nekončící adrenalin a zábavu, milovníci relaxu si pak vychutnají termální bazény s výhledem na krásnou krajinu Pálavských vrchů. Další místa patří zámku v Lednici a Science centru Vida! v Brně.
6. červen 2024 20:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Sedmadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis se opět chystá rozzářit noční nebe nad Brněnskou přehradou. Od soboty 8. června 2024 se přihlížející mohou těšit na čtyři umělecké ohňostroje a dvě dronové světelné show s premiérou 250 dronů!
6. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 5. do 9. června 2024 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na jubilejním 25. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
4. červen 2024 10:00
Kultura, Jihomoravský kraj