Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků
Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.
Někdejší liechtensteinský a později dietrichsteinský zámek, stojící na výrazném skalním útesu tvoří již několik století nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova. Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek do základů vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl v 50. letech nákladně opraven.
 
K nejzajímavějším součástem zámku patří zámecká knihovna a sál předků. Nyní je zámek sídlem Regionálního muzea v Mikulově a naleznete zde hned několik zajímavých expozic. 

Unikátní na zámku je expozice vinařství v zámeckém sklepě s obřím sudem. Expozici s názvem Víno napříč staletími vás zavede až do doby starého Egypta, umožní vám navštívit románský sklep, gotickou kapli či barokní divadlo. Připraveny jsou též filmové projekce, které přiblíží zábavnou formou rozmach vinohradnictví a vinařství v jednotlivých obdobích historie. Na závěr je přichystána interaktivní „projížďka“ na kole vinařskými cyklostezkami, kde návštěvník opravdu usedne do sedla a nechá se unášet krásnými výhledy na vinice. Výstava je umístěna do zrekonstruovaných barokních koníren mikulovského zámku, jejichž prostor dostal v kombinaci s citlivým nasvícením a komponovanou dobovou hudbou zcela nový rozměr.
 

Prohlídkové okruhy

Komentované prohlídky

A – Historie
B – Zámecká knihovna
C – Zámecký sklep s obřím sudem


Nekomentované prohlídky

D – Římané a Germáni v kraji pod Pálavou
E – Víno napříč staletími
F – Zámecká kaple
G – Výstava I.
H – Výstava II.

Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu
Mikulovský zámek byl sídlem významného rodu Dietrichsteinů, kteří zde založili jednu z nejvýznamnějších šlechtických sbírek u nás. Základem Dietrichsteinské sbírky se stala zámecká knihovna, která byla založena koncem 16. století. Od té doby byla kolekce postupně rozšiřována o tuzemské i zahraniční exponáty z různých odvětví. Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu v Mikulově tak prezentuje skoro čtyři sta let sběratelské činnosti na mikulovském zámku.

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce. Zahrada je otevřena od dubna do září. 

Nezapomeňte se také zastavit v některém místním vinařství – byla by škoda neochutnat to nejlepší, co Mikulov a Pálava nabízí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 31. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí