Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků
Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.
Historie mikulovského zámku sahá hluboko do středověku. V 11. století, kdy se tvořila hranice mezi Rakouskem a Moravou, stála na tomto skalnatém navrší dřevěná pevnost a pod její ochranou v údolí tržní ves s kostelem. V druhé polovině 16. století připadl hrad rodu Dietrichsteinů, kteří jej spravovali až do roku 1945. Původně gotický hrad byl mnohokrát přebudován v renesančním, později barokním stylu, a také výrazně rozšířen o různé přístavby. Nejvíce se o současnou podobu zasloužil kardinál František Dietrichstein, který hrad přebudoval na skvostný renesanční zámek s divadelním sálem, knihovnou, sálem předků, zahradou s květinovou výzdobou a fontánami. Zvelebování zámku pokračovalo až do roku 1719, kdy zámek vyhořel od požáru v židovské čtvrti. V samém závěru druhé světové války hlavní zámecká budova opět vyhořela, proto se nezachovalo původní vybavení nábytkem.  Nevyhořela pouze budova zámecké knihovny a zámeckého sklepa s Obřím sudem. Už v průběhu 50.let 20.století byl zámecký areál obnoven s obdivuhodnou pečlivostí, aby sloužil správním úřadům a muzejním potřebám. Dnes zámek spravuje Regionální muzeum v Mikulově.
 
Návštěvníci se mohou těšit na prohlídkové trasy Historie, která je seznámí s obsáhlou zámeckou historií a provede je nejkrásnějšími sály. Zámecká knihovna představí zlomek původně obrovské kardinálovy knihovny, kterou zdecimovalo švédské vojsko a v jejíž prostorách se také nacházelo nejstarší zámecké divadlo u nás. Ve sklepení s obřím sudem je k vidění největší sud na víno ve střední Evropě a také (doslova) největší lákadlo zámku. Historickým fanouškům se bude líbit expozice Touha a důstojnost, která se věnuje fenoménu barokního sběratelství a představuje Dietrichsteinské sbírky, alespoň v kusém stavu.
 
Po návštěvě zámku a prohlídce expozic si mohou návštěvníci odpočinout v nádherně zrekonstruovaných zámeckých zahradách, které jsou otevřeny veřejnosti celoročně a zdarma, nebo mohou navštívit mikulovskou synagogu, která se nachází doslova v zámeckém stínu. Zámek v Mikulově je sídlem Regionálního muzea v Mikulově.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Mikulovské Rudolfinum

Mikulovské Rudolfinum

Mikulov, Jihomoravský kraj
Vinařský program v Mikulově

Vinařský program v Mikulově

Mikulov, Jihomoravský kraj