Úvod > Aktuality > Ročenka Kudy z nudy aneb co vás nejvíc zajímalo v letošním roce?
Zážitky

Ročenka Kudy z nudy aneb co vás nejvíc zajímalo v letošním roce?

  • Vydáno20. prosince 2021
Portál Kudy z nudy vás zve na cestu letošním rokem! Připomeňte si, co vás v uplynulých dvanácti měsících zajímalo nejvíce – připomeneme vám výlety do přírody, tipy na hrady a zámky, výlety v okolí velkých měst, novinky letošní sezóny a další perličky ve výběru toho nejzajímavějšího z roku 2021.

Leden

skialpinistéPatříte k milovníkům skialpinismu? Pak se vám budou určitě hodit naše tipy na ty nejlepší skialpové trasy v ČR! Za vyzkoušení stojí skialpové stezky šumavskou přírodou na vrchol Špičáku, krkonošské okruhy nejvyššími partiemi našich hor, beskydské trasy či pohodové výstupy na Dolní Moravě. Rok 2021 připoměl 150 let od narození významného architekta Jana Kotěry. Jeho architektonický styl si můžeme připomenout také díky zrekonstruovaným Kotěrovým kioskům v Hradci Králové. Zdobí secesní Pražský most přes Labe z roku 1910. Jestliže patříte k obdivovatelům lidové kultury, pak vás potěší tipy na zimní svátky a tradice od Tří králů až po masopust.
 

Únor

lichniceV únoru 2021 vznikla unikátní Industriální stezka Plzní, která sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.A u architektury ještě chvíli zůstaneme – pozveme vás totiž na prohlídku 21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor. Patříte k milovníkům zábavy v aquaparcích? Pak oceníte přehled těch nejlepších aquaparků u nás. Kdo má rád výlety k hradním zříceninám, ocení tipy na ty památky, které jsou volně přístupné.
 

Březen

medvědí česnekVíte, jaké nejslavnější a nejdražší filmy se u nás natáčely? Pro velké filmové i televizní produkce je Česko dlouhodobě atraktivním místem a my vám prozradíme, co se kde točilo! Hitem posledních let je na jaře medvědí česnek! A Kudy z nudy ví, kde ho hledat… Milovníky turistiky zveme na Mariinu vyhlídku v Českém Švýcarsku u Jetřichovic. Tu se podařilo dokončit právě v březnu 2021, rekonstrukce zde probíhala celé tři roky. Původnímu altánku uhnily dřevěné kotevní trámy a stavbička musela být stržena. Současná podoba altánu vznikla podle původního návrhu českokamenického tesařského mistra z roku 1856.
 

Duben

rezervace koní převalskéhoV dubnu 2021 vznikla v Praze na Dívčích hradech rezervace koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů. Ze zvířecí říše připomeňme také drobné vážky, kterým byl rok 2021 zasvěcen. Český svaz ochránců přírody jej vyhlásil s cílem upozornit na mizející mokřady, které jsou pro vážky nepostradatelné. V dubnu se otevřel také hrad Helfštýn, který prošel významnou rekonstrukcí a letos poprvé lákal na opravené torzo renesančního paláce.
 

Květen

hrad HelfštýnRekonstrukce hradů a zámků byly hlavním květnovým tématem. Jednadvacet příběhů vypráví o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu. Vysoké žebříky, skalní schodiště a cesty jištěné řetězy, to jsou populární tipy na náročnější výlety v klínu skal a divokých roklí. Vyznavače pěší turistiky potěšily tipy Českem pěšky, shrnující nejhezčí místa a výletní trasy v Česku. Květen však přinesl i mnohé novinky, jako bylo například otevření Vrchnostenské zahrady, odhalení murálu Operace Anthropoid a vůbec poprvé se veřejnosti otevřely dveře hradu Rychmburka.
 

Červen

kanoeV červnu 2021 se obyvatelé Třince konečně dočkali otevření obnoveného dřevěného kostelíka v Gutech, který v srpnu 2017 zničil úmyslně založený požár. Na stavbu kostela bylo použito šest set kubíků jedlového dřeva. Jediné, co po žhářském útoku zůstalo byl dřevěný kříž, který jako zázrakem ohnivé inferno přežil. V plzeňském Bolevci došlo k slavnostnímu otevření Selského Dvora u Matoušů. Ten se dochoval jako zázrakem uprostřed panelového sídliště. Letní sluníčko a pohodu u vody vám připomenou tipy na nejlepší místa a aktivity na léto v Česku
 

Červenec

lázněV červenci 2021 vás Kudy z nudy pozvalo na výlety za květinovou vůní růží, karafiátů, rododendronů a dalších druhů. Velkou radostí se stal zápis českého lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO. Spolu s dalšími osmi nejvýznamnějšími lázeňskými místy Evropy sdílí zápis Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně. Velký úspěch u čtenářů měl článek zvoucí na nejlepší písečné pláže u nás. A nesmíme zapomenout ani na znovuotevření Slovanské epopeje. Od 31. července 2021 ji můžete opět spatřit na zámku v Moravském Kurmlově, přístupná je denně. Nově byla rovněž otevřena Dalimilova rozhledna na okraji Rychlebských hor.
 

Srpen

bučinyTaké v srpnu jsme oslavovali další zápis na seznam UNESCO, a to Jizerskohorských bučin, zbytku prastarých lesů Evropy. Jedná se o vůbec první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví. Nejen skalním turistům se líbily tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s krásnými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. Příznivci městské architektury určitě zaznamenali otevření Lannovy vily v Bubenči. Novorenesanční památkově chráněná vila patří Akademii věd. V přízemí vily se nachází dva společenské sály s bohatou nástěnnou obrazovou malbou. Posedět si v příjemných prostorách lze v Kavárně Lanna.
 

Září

zázraky evoluceJsou atraktivní, milují je zejména děti, a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny, tak i pro nevlídné podzimně-zimní počasí. Řeč je o procházkách přírodou po úzkých chodníčcích. Gurmány zase potěšil přehled lidových veselic spojených se sklizní úrody – dožínek, dočesné a vinobraní. V září 2021 se také po dlouhé rekonstrukci otevřely střešní bazény hotelu Thermal, kde najdete nově bazén naplněný vřídelní vodou. Národní muzeum v Praze otevřelo novou expozici Zázraky evoluce, postupně k ní přibyly i další s názvem Okna do pravěku.
 

Říjen

říjenŘíjen se nesl v duchu tipů na podzimní výlovy spojené s tradičním rybníkářstvím a nejlepší pro říjnové výlety, fotografům portál Kudy z nudy poradil, kam za tou nejkrásnější fotografií a sychravé počasí s dostatkem vláhy nahrávalo 50 tipům za nejkrásnějšími vodopády. Havlíčkův Brod oslavil 200 let od narození Karla Havlíčka a Kudy z nudy připravilo originální výlet po stopách tohoto odvážného vlastence a satirika. Mezi říjnové novinky patřilo otevření Dinosaurie – muzea věnující se pravěkým ještěrům v Tuchoměřicích a zrekonstruované rozhledny Poledník na Šumavě. Pro nadšené pěší turisty jsme připravili tři malé příhraniční výlety, které vás zavedou nejen na Poledník, ale i na Bučinu nebo Třístoličník.
 

Listopad

listopadPokročilý podzim lákal v listopadu na podzimní výlet k některému z menších skalních hrádků, které jsou volně přístupné. Nechybělo ani 10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády. Také jsme si připomněli fascinující světový fenomén pražského Jezulátka anebo rovných 100 let od narození Alexandra Dubčeka, muže pražského jara 1968. Vzpomínalo se i na sametovou revoluci 17. listopadu 1989. K tomuto datu, ovšem letošního roku, se váže otevření nového Muzea nákladních vozů Tatra v Kopřivnici. Pokocháte se zde pohledem na 70 vozidel včetně legendární Lopraisovy Tatrovky, expedičního kamionu "Tatra kolem světa" a dalších vozů.
 

Prosinec

vánocePoslední měsíc v roce patří adventním zvykům a postavám adventu (jako je sv. Barbora, Lucie, Mikuláš, Ambrož, Perchta nebo Žber) vánočním svátkům (vánočním zvykům, ozdobám a dekoracím a pečivu) i připomínce slunovratu, který nastal v pondělí 21. prosince 2021, přesně v 16:59 hodin. Pozornost patřila také nově otevřenému zábavnímu centru Majaland Praha v Tuchoměřicích a nově zrestaurované expozici granátových šperků v Muzeum Českého ráje v Turnově.
20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

Když zasvítí sluníčko a jeho paprsky alespoň na chvíli začnou příjemně hřát, je ten pravý čas vyrazit na první téměř jarní výlety! V našich předjarních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

Rok Jana Kotěry nabídne řadu výstav, komentovaných vycházek, přednášek, exkurzí a dalších akcí v Praze, Hradci Králové, Zlíně, Prostějově a dalších místech, kde slavný architekt působil. Podrobný program se teprve chystá, ale my se na procházku za Kotěrovými stavbami vydáme hned – a vezmeme to zgruntu, od známých památek přes výstavu chystanou v pražském Mánesu až po tramvaje nebo kiosky.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Střešní bazény hotelu Thermal v Karlových Varech

Střešní bazény hotelu Thermal v Karlových Varech

Máte chuť osvěžit se plaváním nebo relaxací v termální vodě? Vyzkoušejte bazén na skále nad hotelem Thermal s nezapomenutelným výhledem na Karlovy Vary! Těšit se můžete na bazén s plaveckými dráhami a relaxační částí a na menší bazén plněný pouze karlovarskou vřídelní vodou.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Lannova vila v Bubenči

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Poledník, Třístoličník a Bučina: Tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Poledník, Třístoličník a Bučina: Tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, které byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.

Kam na podzim v Česku? Nejlepší tipy pro říjnové výlety

Kam na podzim v Česku? Nejlepší tipy pro říjnové výlety

Říjen je ideální měsíc k podnikání nejrůznějších výletů. Následující týdny by měly přinést sice proměnlivé počasí, ale určitě se najde vhodná chvíle, kdy vyrazit na hezký podzimní výlet. Pokud však ještě nemáte zcela jasno v tom, kam to bude, nechte se inspirovat našimi tipy, které vás zavedou do všech regionů České republiky na známá i neznámá místa. Už jste navštívili stádo koní Převalského na Dívčích hradech, nové rozhledny u Rokytnice nad Jizerou anebo pozorovatelnu Durch v Bílých Karpatech? Kudy z nudy vám doporučí další skvělá místa!

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, mohou si prohlédnout krajinu z krásné rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

Havlíčkův Brod se až do roku 1945 jmenoval Německý Brod. Dnes svým jménem připomíná Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, kritika a odvážného vlastence. S jeho jménem ale je spojená větší část Českomoravské vrchoviny, a tak putování s Havlíčkem zahájíme ještě o kousek dál: v městečku Havlíčkova Borová, kde se narodil a které se od roku 1949 rovněž jmenuje na jeho počest.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.

50 tipů na výlety za nejkrásnějšími vodopády Česka

50 tipů na výlety za nejkrásnějšími vodopády Česka

Věděli jste o tom, že se naše země může pochlubit více než stovkou větších i menších vodopádů? Co do mohutnosti je samozřejmě nelze srovnávat se světovou konkurencí, na Niagaru či Viktoriiny vodopády sice nemáme, ale co do romantického kouzla či zajímavosti vzniku rozhodně srovnatelné jsou. Udělejte si pěkný výlet za některým z nich.

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

Jednou z českých lidových tradic oceněných značkou UNESCO jsou masopusty. Nejsme v tom sami, zimní slavnosti plné bujaré hudby, masek, tance a dobrého jídla zdaleka nejsou jen výsadou Čech, Moravy a Slezska. Masopustní obchůzky z východních Čech, zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, tak mají leccos společného například se slavným benátským karnevalem.

Užijte si nejkrásnější skialpinistické trasy v ČR

Užijte si nejkrásnější skialpinistické trasy v ČR

Patříte k milovníkům skialpinismu? Pak se vám budou určitě hodit naše tipy na ty nejlepší skialpové trasy v ČR! Za vyzkoušení stojí skialpové stezky šumavskou přírodou na vrchol Špičáku, krkonošské okruhy nejvyššími partiemi našich hor, beskydské trasy či pohodové výstupy na Dolní Moravě.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich tipech.

Rok 2021 je rokem vážek – poznejte život létajících drahokamů

Rok 2021 je rokem vážek – poznejte život létajících drahokamů

Příroda se pozvolna mění v rozkvetlou zahradu, a kromě ptačího zpěvu, čapích nebo žabích námluv bychom neměli zapomínat ani na drobnější živočichy, například z řádu hmyzu. Možná jste si jich doteď příliš nevšímali, a přeci tu s námi jsou – ve svém biotopu majestátní, krásně barevné a užitečné vážky. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil letošní rok 2021 Rokem vážek. Chce tak upozornit na mizející mokřady, které jsou pro vážky nepostradatelné. Poznejte s námi jejich zajímavý život a připravte jim nový domov na vaší zahrádce! Odvděčí se vám lovením komárů a dalšího obtížného hmyzu…

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

20 tipů na nejlepší aquaparky u nás

20 tipů na nejlepší aquaparky u nás

Zadovádět si v bazénu, vyhřát se v sauně, sklouznout se na toboganu a pořádně si zaplavat! Tak nějak vypadá správný den v aquaparku... Zážitky nabízejí vodní areály v Česku po celý rok, ale které z nich jsou ty nejlepší?

#světovéČesko a města plná květin: tradice, slavnosti, výstavy a květinové stezky

#světovéČesko a města plná květin: tradice, slavnosti, výstavy a květinové stezky

Výstavy květin a zahradnické trhy se odehrávají leckde, ale některá města si zakládají na pěstování jediného druhu květin a staví na nich své barevné a voňavé tradice. Víte například, kde jsou doma růže, kde se každé léto pořádá výstava karafiátů, kde je zahrada plná rododendronů a kam se jezdí na jiřinkové bály? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do světa květinových měst.

Jizerskohorské bučiny jsou nově zapsány na seznamu UNESCO

Jizerskohorské bučiny jsou nově zapsány na seznamu UNESCO

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách je nově na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. O jejich zařazení rozhodl 28. července 2021 výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jde o první území přírodního světové dědictví v České republice

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové

Secesní Pražský most přes Labe z roku 1910 zdobí od roku 1912 kromě zábradlí, stožárů či osvětlovacích oblouků také čtyři zděné kiosky s kruhovým či oválným půdorysem na obou předmostích.

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metrů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Anthropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Dřevěný kostelík v Gutech

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti.

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 je však otevřený turistům.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky