Úvod > Aktuality > Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Vydáno 10. června 2019 Letní sporty
Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.

Michal, Barbora, Milada & spol.

Pod svahy Krušných hor mezi Ústím nad Labem a Sokolovem zvolna vzniká jezerní krajina. Rekultivace a zatápění starých uhelných dolů sice někdy nepostupuje tak rychle, jak se plánovalo, suché roky práce přibrzdily, ale přesto tu už nyní objevíte řadu rekreačních zón s příjemnými písečnými plážemi. K těm nejznámějším patří jezero Milada západně od Ústí nad Labem, ovšem ještě o pár desítek let starší je samovolně naplněné jezero Barbora západně od Teplic a mostecké koupaliště Benedikt. Rekultivací bývalého lomu Vrbenský vzniklo u Mostu jezero Matylda, u Sokolova slouží stejnému účelu jezero Michal. Najdete tu travnaté i písečné pláže, postupně přibývají in-line bruslařské dráhy, cyklostezky, restaurace, autokempy a další služby.

Další zatopený lom s dívčím jménem a skvělým koupáním je Kristýna s výhledem na Lužické hory u Hrádku nad Nisou; je napájený čistou podzemní vodou, která se i v horkých létech nezkazí. Podobně je na tom Kamencové jezeroChomutově, jediné svého druhu na světě. Vzniklo zatopením dolu, v němž se těžil kamenec a síra, navíc tu objevíte další raritu: největší plovoucí molo u nás, které pomocí můstků a bočních ramen ohraničuje několik menších bazénů. Dobrou pověst má i Stříbrné jezero na okraji Opavy; vzniklo v bývalém lomu, ve kterém se až do šedesátých let těžil sádrovec, proto se koupališti občas říká Sádrák.
 

Písníky, pískovny a písčité pláže

Když dojde na výčet oblíbených koupacích míst, můžete se vsadit, že se mezi nimi objeví alespoň jedna (a často víc!) zatopená pískovna a štěrkovna. Pamatujte ale, že čím blíž k velkým městům leží, tím víc lidí dostane stejný nápad jako vy, a to může zážitek z koupání dost pokazit.

Naštěstí takových míst máme víc než dost, a tak koupání jako u moře nabízejí ve středních Čechách třeba jezero Lhota (víte, že z vytěženého písku se stavěla dálnice D1 a pražské metro?), Proboštská jezera, jezero Konětopy, pískovna Sadská či pískovna Mlékojedy u Neratovic, o kousek dál u Lovosic najdete Píšťanské jezero. Legendou se stalo i Hamerské jezero v Hamru na Jezeře, které znáte z filmu Dovolená s Andělem. U Veselí nad Lužnicíjižních Čechách najdete Veselské pískovny, na Moravě pak je oblíbená pískovna Náklo u Litovle, ŠtěrkovištěOtrokovicích anebo Albatros, přírodní koupaliště u Ostrožské Nové Vsi.
 

Kdo si počká…

  • …ten se v budoucnosti dočká koupání třeba v jezeře Most, které už nyní patří k největším a nejhlubším vodním plochám v Čechách. Je větší než Máchovo jezero a po dokončení rekultivace bude rájem pro rybáře. Nová rekreační zóna by měla být otevřená v roce 2020.
  • Oficiálně není zpřístupněné ani obří jezero Medard u Sokolova, 4 km dlouhé, 1,5 km široké a s plochou téměř 500 hektarů dvakrát větší než jezero Most. Těžba v lomu Medard-Libík u Svatavy na Sokolovsku by měla skončit na přelomu let 2020/21. Následně začne Sokolovská uhelná lokalitu sanovat a rekultivovat.
  • A ještě jedna zajímavost: nedaleký přesunutý pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie nenápadně připomíná, že jezero Most se rozlévá v místech, kde stávalo staré královské město Most. Kostel ze začátku 16. století se tehdy přesunul téměř o kilometr.
Vyhřívané koupaliště v Mladé Boleslavi

Vyhřívané koupaliště v Mladé Boleslavi

Koupaliště v Mladé Boleslavi nabízí možnosti vyžití pro všechny věkové skupiny návštěvníků, a to jak vodě, tak i na souši. Najdete zde vodní svět, dětské hřiště a sportovní hřiště, písečnou pláž s nafukovací trampolínou a občerstvení. Koupaliště bude připraveno k otevření v průběhu června 2018.

Jezero Konětopy - zatopená pískovna s průzračnou vodou

Jezero Konětopy - zatopená pískovna s průzračnou vodou

Dříve zavřený a nedávno znovu zpřístupněný lom s krásnou vodou na koupání a potápění. Pískovna se nachází u obce Konětopy najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medůz. Pejsci se zde koupat bohužel nesmějí.

Jezero Poděbrady

Jezero Poděbrady

Koupaliště Jezero Poděbrady je přírodní areál u vytěženého pískového povrchového dolu. Areál se nachází skoro v centru a patří k němu parkoviště pro cca 150 vozů. V areálu se nachází přírodní nudistická pláž, sociální zařízení, sprchy, 5 barů s občersvením a pitím.

Koupaliště a skvělé pláže u jezera Lhota

Koupaliště a skvělé pláže u jezera Lhota

Obrovská vodní plocha kousek za Prahou s čistou a teplou vodou, vůně borovic a písečné pláže, ze kterých víc než čtvrtina patří nudistům. Místo, které připomíná moře.

Koupání u Proboštských jezer

Koupání u Proboštských jezer

Proboštská jezera jsou oblíbeným místem rybaření ale i přírodního koupání v těsné blízkosti Staré Boleslavi. Jezera vznikly po vytěžení štěrkopísku. Nejlepší koupání je na placené písečné pláži v kempu.

Jezero Matylda u Mostu

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Koupání v lomu Kristýna v Hrádku nad Nisou

Koupání v lomu Kristýna v Hrádku nad Nisou

Dny strávené na břehu jezera Kristýna v krásném prostředí mladého lesa a písečných pláží jistě prožijete v příjemné pohodě. Jedná se o bývalý lignitový lom, který je napájen čistou podzemní vodou. Díky tomu se voda v létě nekazí.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Přírodní koupaliště Varvažov - zatopený lom Oprám

Přírodní koupaliště Varvažov - zatopený lom Oprám

Přírodní koupaliště Varvažov najdete při cestě z Ústí nad Labem na Telnici. Jde o bývalý zatopený lom. Nachází se zde zelení obklopená písečná pláž s pozvolným vstupem do vody.

Písníky Mělice-Lohenice s průzračnou vodou

Písníky Mělice-Lohenice s průzračnou vodou

Přírodní koupaliště písníky Mělice - Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí skutečně vynikající koupání v čisté a teplé vodě.

Přírodní koupaliště Na Stanoch - valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Přírodní koupaliště Na Stanoch - valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Přírodní koupaliště zvané Na Stanoch v obci Nový Hrozenkov na Vsetínsku se nachází u umělého jezera Balaton, které má rozlohu 9,5 ha. To leží na hranici města Karolinka a obce Nový Hrozenkov. V areálu je sociální zařízení, bufet, hřiště na plážový volejbal.

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Stylové koupaliště s dřevěnými kabinkami na převlékání a dnem z pískovcových kvádrů o rozloze 8000 m² se nachází na severních svazích Hořického chlumu nedaleko obce Dachovy.

Přehrada Slapy - užijte si koupání i vodní sporty

Přehrada Slapy - užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Veselské pískovny – koupání jako u moře

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka

Kemp Koupaliště ve Sloupu v Čechách leží na břehu Radvaneckého rybníka. Oblíbené rekreační místo slouží turistům již od roku 1905. Ubytovat se zde můžete jak ve vlastním stanu, tak také v chatičkách.

Hamerské jezero v Hamru na Jezeře - Riviéra severu

Hamerské jezero v Hamru na Jezeře - Riviéra severu

Hamerské jezero u Stráže pod Ralskem se využívá k rekreaci již od poloviny 19. století. Kromě krásných míst ke koupání zde najdete také dva kempy. Jezero poznáte určitě také díky filmu Dovolená s Andělem.

Pískovna Sadská

Pískovna Sadská

Jen 20 min jízdy z Prahy se nachází velmi příjemné prostředí pro rekreaci s průzračně čistou vodou jako stvořené pro slunění na písečných plážích či pro ležení ve stínu borových lesů. Koupání zde si oblíbily především rodiny s dětmi. Je tu však i vyhrazená pláž pro naturisty a volejbalové hřiště.

Lom Baraba - komplex jezer zatopené pískovny

Lom Baraba - komplex jezer zatopené pískovny

Přírodní zatopená pískovna s písčitými břehy se nachází u obce Vliněves nedaleko Mělníka.

Přírodní koupaliště Vyžlovka

Přírodní koupaliště Vyžlovka

Na příjemném a klidném místě u břehu Vyžlovského rybníka je možné (kromě koupání a slunění) zahrát si ping-pong, šipky, fotbálek, plážový volejbal, kuželky či kroket. Koupaliště je orientováno na jih, takže zde rozhodně není o sluneční paprsky nouze.

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero vzniklé zatopením oblasti pojmenované příznačně Chmelař. V pivu se tu koupat sice nebudete, ale obrovská vodní plocha a dvě písečné pláže a sportovní vybavení kempu s možností ubytování ve stanech i v chatkách vás v horkém létě osvěží zaručeně.

Kamencové jezero Chomutov

Kamencové jezero Chomutov

V létě je lákadlem pro všechny návštěvníky z Chomutova, celé České republiky a pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.

Další aktuality

16.9.
2019
Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již podeváté!

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již podeváté!

Severozápadní Čechy | Letní sporty
30.8.
2019
Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje

Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje

Severozápadní Čechy | Letní sporty
11.8.
2019
10 tipů, kde si zahrát fotbalgolf

10 tipů, kde si zahrát fotbalgolf

Severozápadní Čechy | Letní sporty