Úvod > Co chcete dělat? > Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci
Památky

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou určeny ke zpřístupnění veřejnosti.

Selský dvůr je prezentován jako významný doklad stavebního vývoje vesnické lidové architektury na Plzeňsku v období 18. – 20. století.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci je přístupný během mimořádných kulturních akcích a v individuálních, předem smluvených termínech prohlídek s odborným výkladem.

Ve stavení, v sýpce a ve stodole vznikne expozice a živá prezentace, která bude mít přímou vazbu nejen na dvůr a ves Bolevec. Ve chlévech se předpokládá zřízení víceúčelového prostoru (výstavy, přednášky, prezentace apod.) a případně též zázemí celého areálu (sociální zařízení, kancelář, archiv). Konkrétní využití je předmětem další projektové přípravy.

Usedlost byla ke dni 1. července 2008 prohlášena Nařízením vlády ČR za národní kulturní památku s názvem ,,Selský dvůr v Plzni-Bolevci" a nejen díky svým památkovým hodnotám má všechny předpoklady k tomu, aby byla aktivně zapojena do kulturních a vzdělávacích akcí pořádaných v souvislosti s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a stala se zajímavým a příjemným zpestřením jejich nabídky.

Provozovatel

NKP Selský dvůr „U Matoušů“ v Plzni - Bolevci

Bolevecká náves č.p. 1/3
323 00 Plzeň
Tel.:
+420 606 666 406
Email:
maule.martin@npu.cz
WWW:
www.usedlost-bole...
GPS:
49,776101 13,377926
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Hotel Irida v Plzni

Hotel Irida v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj