ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: listopad 1989 a sto let Alexandera Dubčeka
Kultura

Věda a historie není nuda: listopad 1989 a sto let Alexandera Dubčeka

  • 8. listopadu 2021
Poslechněte si audio verzi článku
Disidenti, studenti, herci, zpěváci: mnozí z nich se stali tvářemi Sametové revoluce v listopadu 1989. Z velké části šlo o bývalé politické vězně, které komunistický režim zavíral do vězení, pronásledoval a trestal jako nepohodlné. Mezi nimi byl i Alexander Dubček, muž, který vystoupal na vrchol své politické kariéry v roce 1968 a pak byl na dvacet let umlčen. Letos v listopadu by oslavil sté narozeniny.
Československý politik Alexander Dubček (27. listopadu 1921 – 7. listopadu 1992) pocházel z rodiny, která se podílela na budování socialismu v Sovětském svazu. Do tehdy ilegální Komunistické strany Slovenska vstoupil v roce 1939 a za druhé světové války se účastnil odboje proti Slovenskému státu, který stál na straně Německa.
 

Alexander Dubček a pražské jaro 1968

Na vrchol své politické kariéry vystoupil Alexander Dubček coby do té doby takřka neznámý stranický funkcionář v roce 1968. V lednu se stal prvním tajemníkem ÚV KSČ, o pár měsíců později už byl ikonou pražského jara. Lidé věřili, že právě on dokáže socialismu vtisknout lidskou tvář a prosadit demokratizaci politického života, svobodu projevu, rehabilitaci pro oběti politických čistek 50. let i hospodářské změny.

Krátké nadechnutí svobody a sny o reformách ztroskotaly 21. srpna 1968, když Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy. Dubčeka odvezla sovětská tajná služba KGB do Kremlu, kde byl krátce zadržován, následovalo obvinění z velezrady, zbavení veškerých funkcí a vyloučení z KSČ i „slušné“ společnosti. Dalších dvacet let prožil stejně jako mnozí jiní, kterým režim odepřel základní lidská práva. Až do důchodu pracoval jako dělník a technický úředník, žil pod dohledem Státní bezpečnosti, účast na disidentských akcích odmítal. Kdo by v té době věřil, že se vrátí?
 

Osobnosti revoluce

Kdo pro vás byl osobností listopadu 1989? Jistě, Václav Havel, úhlavní nepřítel režimu a budoucí československý prezident. A také kardinál František Tomášek, který zaslal tehdejšímu předsedovi vlády Ladislavu Adamcovi vyjádření nesouhlasu s lednovým zákrokem Veřejné bezpečnosti vůči demonstrantům během Palachova týdne. Alexandr Vondra, který stál společně s dalšími členy opozice už 19. listopadu u zrodu Občanského fóra. Šimon Pánek, tehdy spoluzakladatel studentského hnutí Stuha. Marta Kubišová, jejíž Modlitba pro Martu zněla za listopadových dnů revoluce Václavským náměstím. Michael Kocáb, rocker a jazzman, který dohlížel na odsun sovětských vojsk až do posledního vojáka. Michael Horáček, který k jednomu jednacímu stolu přivedl tehdejšího předsedu komunistické vlády Ladislava Adamce a zástupce Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. A také Alexander Dubček, starší pán s nezaměnitelným úsměvem a muž, jehož chtěl komunistický režim vymazat z paměti národa. Právě v době sametové revoluce se dožil 68 let.
 

Listopad 1989

Po policejním zásahu na Národní třídě v pátek 17. listopadu 1989 se po celém Československu rozšířily stávky a demonstrace, někde rychleji, jinde zvolna. Ty první proběhly v neděli 20. listopadu. Na té, která se konala v Bratislavě 22. listopadu, se tisíce lidí dožadovaly odstoupení vlády a Alexander Dubček poprvé po více než dvaceti letech vystoupil s krátkým projevem na veřejnosti. O pár dní později se Dubček objevil spolu s dalšími představiteli demokratizačního hnutí na Václavském náměstí, na balkonu paláce Hvězda, sídla nakladatelství Melantrich, a promluvil k lidem i na Letenské pláni, kde se sešlo 750 až 800 tisíc lidí. Právě tehdy poprvé z davu zaznělo skandování „Dubček na hrad!"
 

Poslední československý a první český prezident

Alexander Dubček byl osobností, kterou uznával celý svět. V listopadových dnech podpořil jak Občanské fórum, tak i slovenskou Verejnosť proti násiliu. Přední sovětský fyzik, disident a obránce lidských práv, nositel Nobelovy ceny míru Andrej Sacharov komentoval situaci 10. prosince 1989, pouhé čtyři dny před svou smrtí, v dopise Evropskému parlamentu: „Jsem přesvědčen, že závan svobody, který Češi a Slováci pocítili v době, kdy v čele státu stál Alexander Dubček, se stal předehrou nynějších pokojných revolucí v zemích východní Evropy a v samotném Československu".

Ambice získat prezidentské křeslo se nenaplnily, ve federálním Československu bylo tradicí, že pokud je prezidentem Čech, je předsedou vlády Slovák. Alexander Dubček se jako čerstvě kooptovaný poslanec 28. prosince stal předsedou Federálního shromáždění a v této funkci setrval až do roku 1992. Prezidentem Československa byl o den později zvolen Václav Havel.
 

Odcházení politika a starého státu

Šance pro zvolení Alexandera Dubčeka slovenským prezidentem se otevřely o tři roky později, kdy se začal projednávat konec federace a rozdělení Československa na dva samostatné státy. Jenže zasáhla náhoda: 1. září 1992 dostalo jeho služební auto cestou do Prahy smyk a vyletělo mimo vozovku. Nepřipoutaný Dubček vypadl z vozu, v bezvědomí byl převezen do nemocnice Na Homolce a tam 7. listopadu zemřel. Symbolicky krátce poté byl ve Federálním shromáždění odhlasován příslušný zákon o rozdělení země a o silvestrovské půlnoci přestalo Československo existovat. Příběh života plného zvratů, vzestupů a pádů by nedokázal napsat ani dramatik absurdního divadla Václav Havel, od něhož jsme si alespoň vypůjčili Odcházení, název divadelní hry z roku 2007.
S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

Z Brna do Prahy po D1 – zajímavosti, které uvidíte cestou

Z Brna do Prahy po D1 – zajímavosti, které uvidíte cestou

Peklo, nuda a stres, to jsou nejčastější zážitky z jízdy po dálnici D1 od doby, kdy se začal modernizovat první úsek. Práce by měly trvat deset let, takže to ještě nějakou dobu potrvá. I jízda peklem ale může mít své půvaby a při stání v kolonách alespoň máme čas rozhlédnout se po okolí.

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Na státní svátek se otevřou dveře vládních paláců, Národní galerie a dalších institucí. Na společné setkání zve nejen Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, ale také každoroční satirický průvod masek Sametové posvícení.

Alexander Dubček – populární politik a tvář Pražského jara 1968

Alexander Dubček – populární politik a tvář Pražského jara 1968

Celá generace Čechů a Slováků vzpomíná na politika Alexandera Dubčeka (27. listopadu 1921 Uhrovec – 7. listopadu 1992 Praha) jako na politika, který v roce 1968 ztělesňoval snahu o reformu vládního režimu v Československu. Pokus nastolit „socialismus s lidskou tváří“ ale v srpnu ukončila ozbrojená vojenská intervence a Dubček téměř na dvacet let nuceně zmizel z veřejného života. Na politickou scénu se vrátil až po pádu komunistického režimu v roce 1989.

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

Další aktuality

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy 2024

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
15. září 2024 8:47
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
25. srpen 2024 8:09
Kultura