Úvod > Aktuality > Poledník, Třístoličník a Bučina: Tři krátké výlety přes hranice na Šumavě
Letní sporty

Poledník, Třístoličník a Bučina: Tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

  • Vydáno15. října 2021
Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, které byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.

Znovu otevřený Poledník a výlet po Europas Wildes Hertz

PoledníkOd soboty 9. 10. 2021 je znovu otevřený Poledník, který byl po celou sezonu 2021 turistům uzavřený z důvodu rekonstrukce. Až do konce října 2021 je zde otevřeno každý den od 10:30 do 15:00 hodin. Příchozí mohou vystoupat na patnáctý nejvyšší vrchol české části Šumavy (1315 m) zbrusu novým vchodem z boku věže, kde najdou také malé infocentrum NP Šumavy.

Vstupné na Poledník je 30 Kč pro osoby do 18 let, 60 Kč nad 18. let. Zásadní novinkou je to, že uvnitř věže může být, dle stanovených protipožárních předpisů, najednou max. 50 osob, na vyhlídce pak max. 10 osob. Z tohoto důvodu je umístěn při vstupu do věže rozhledny turniket, stejně tak na ochoz vyhlídky. Průchod turnikety zajistí zapůjčená čipová karta (vratná záloha za tuto kartu je 100 Kč). Do konce října bude Poledník otevřen ve zkušebním provozu. Expoziční prostory jsou ještě prázdné, největším lákadlem je pro nadcházející dny tudíž vyhlídka z věže.

Bavorský lesA kam se vydat na slíbený příhraniční výlet? Na Poledníku budete muset trochu improvizovat, značená cesta přes "čáru" nevede. Sejděte z Polední hory po červené asfaltce asi 1,8 km směrem na Javoří slať. Pochvíli narazíte po pravé straně na vyšlapanou neznačenou pěšinu, která vás přivede do Bavorska přes Jelení potok (49.0434022N, 13.3991044E). Určitě si tady budete připadat docela dobrodružně. Hranice je zde vyznačena jen hraničním kamenem. Na německé straně hraničního přechodu je již zeleně značená stezka, která vede od hranice asi 260 m na hlavní trasu. Je označena jako "Europas Wildes Hertz". Od rozcestí "Polednik, Modrava / Buchenau, Hochschachten" pokračujte po zelené do bavorského vnitrozemí a na rozcestí Wegweiser pokračujte směrem na Buchenau. Až tak daleko (cca 6,5 km) ale nepůjdeme. Hned na dalším rozcestí (49.0367272N, 13.3663822E) se dáme doprava a projdeme pod vrchy Grosser a Kleiner Hahnenbogen. Zanedlouho vás přivítá Turistický přístřešek s rozcestníkem Goldsteig (Zlatá stezka) odkud lze zpět do Čech zamířit červenou trasou Sauerklee Wanderwegenetz, anebo po žluté, která jde spolu s červenou a zelenou přes horu Scheuereckberg (1193 m). Obě trasy ústí na příhraniční silničce Eurovelo 13 IronCurtain (Cyklostezka Železné opony) a zpět do Čech přijdou na přechodu Gsenget (49.0807733N, 13.3483919E) u Prášilského potoka. Do centra Prášil je to odtud asi 4 km. Celý výlet z Poledníku přes Bavorsko do Prášil měří 19 km.
 

Podzimní Třístoličník nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

TřístoličníkNejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličníku. V případě příznivého počasí jsou odsud vidět i rakouské Alpy. Tato fantaskní skalní vyhlídka proto určitě stojí za návštěvu. Vrchol tvoří tři skály, které vymodelovala eroze. Připomínají skalní věže s miskovitými prohlubněmi. Podle bájí sedávali v těchto pomyslných trůnech králové Čech, Rakouska a Bavor. Na vrcholu je vyhlídkové místo. Z něj je vidět daleko do Bavorska (údajně je občas k zahlédnutí i mnichovský kostel), k alpským vrcholům a samozřejmě do české krajiny.

třístoličníkStoupání na vrchol Třístoličníku je z české strany o poznání těžší, než z německé. Doporučujeme proto výlet začít z Nového Údolí, kam vás dopraví zdejší malebná lokálka. Pak překročte hranici směrem na Haidmühle a po červené se dostanete k vodní nádrži Kreuzbachklasue (48.8034206N, 13.7908342E), dalším styčným bodem je Rollmannsberg 1042 m (48.7958347N, 13.8008331E), odkud vede žlutá se zelenou stezkou až na vrchol Třístoličníku (1302 m), německy Dreisessel. Pokračovat s kopce můžete po české straně po červené, Vysokým hřebenem, na Trojmezí, Plechý a do horského sedla Rakouská cesta. Kdo by chtěl ještě chvíli zůstat v zahraničí, může jít po lesní cestě značené žlutě a modře, označené jako Nordwaldkammweg Klassich. Končí na rakouské hranici v lese pod vrchem Trojmezí (48.7650031N, 13.8382897E). Tam začíná rakouská trasa červeno-modrá s označením European long distance path – E6 Main route Austria. Po 4 km přichází též do horského sedla Rakouská cesta. Odtud již přejdeme na českou stranu a po Rakouské cestě dojdeme ke Schwarzenberskému kanálu a do Nové Pece. Trasa měří z Nového údolí přes Plechý 23 km, po německé a rakouské straně 24 km.


Z Bučiny k Teufelsbachklause a po naučné stezce Národní park

bučinaBučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek. Z bývalé osady toho moc nezůstalo – naleznete zde obnovenou kapli sv. Michala a rekonstruovaný hotel Alpská vyhlídka (býv. Pešlova chata). V sezóně jezdí na Bučinu autobus z Kvildy, jinak je sem vjezd autem zakázán. Na německé straně je v provozu elektrobus do Finsterau.

TeufelsbachklauseNáš výlet začneme v restauraci Alpská vyhlídka, kde nabereme síly k dalšímu pochodu. Na Bučinu je to totiž z Kvildy 7 km a z Borové Lady 8 km. Po prohlídce zbytku signální stěny v místech, kde skutečně stávala železná opona, se vydáme na druhou stranu hranice, k Bráně svobody (Tor zur Freiheit 48.9650433N, 13.5881028E). Odtud nás příjemná lesní pěšina značená žlutě a červeně přivede k malé nádrži Teufelsbachklause (48.9577106N, 13.5875097E), kde najdete i dřevěnou boudu. Je tu dokonalá samota a v podzimních mlhách vypadá toto místo obzvlášť působivě. Doslova po pár metrech se dostaneme opět k hraničnímu přechodu Čertova voda. Zde se napojíte na žlutou značku, která vás zavede k rozcestí Chaloupky. Tady se můžete napojit na naučnou stezku NS Národní park. Po červené anebo o něco delší modré značce vás stezka zavede zpět na Bučinu. Samotná stezka, začíná a končí na Bučině a je dlouhá cca 4,5 km a v terénu ji vyznačuje obrázek motýla. Stezka je zaměřena na bývalá stavení a místa v této části Šumavy, také na železnou oponu, členění zón NP Šumava a ochranu přírody.

Samotné příhraniční kolečko okolo Bučiny po červené měří 4,5 km, delší varianta po modré (Chaloupky – Furik – Bučina) pak 5,5 km. Nezapomeňte však připočítat vzdálenost z Bučiny do výchozího bodu vašeho výletu, autobus na Kvildu jezdí jen přes letní sezónu.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Trojmezenský prales u Plešného jezera

Trojmezenský prales u Plešného jezera

Trojmezenský prales je největší a nejlépe dochovaný zbytek horského smrkového lesa ve střední Evropě. Když se vám poštěstí, můžete zahlédnout jeho vzácné obyvatele. Je domovem datlíka tříprstého, kulíška nejmenšího, tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida.

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka je luxusní horský hotel v centru Národního parku Šumava. Garantuje vysokou kvalitu nabízených služeb s úchvatným výhledem na Alpy.

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států

Šumavské horské sedlo Trojmezí (1324 m) se nachází mezi vrcholy Plechý a Trojmezná. Protínají se zde státní hranice Česka, Německa a Rakouska. Místo je označeno trojbokým žulovým sloupem z roku 1993, který je ozdoben státními znaky a názvy států v jednotlivých mateřských jazycích.

Další aktuality

Neobjevené ráje aneb pět míst bez turistů

Také někdy sníte o tom, že byste chtěli cestovat světem, který budete mít jen sami pro sebe? Prostě zažít Česko bez lidí a bez davů... Máme pro vás dobrou zprávu: ještě existují mísa, kde vládne klid a málokdy tam někoho potkáte. Kde se takové ráje nachází vám prozradíme v dnešních tipech!
Plzeňský kraj | Životní styl

Městské koupaliště v Rokycanech zahajuje sezónu

Sezona na Městském koupališti v Rokycanech startuje ve čtvrtek 1. června 2023. Příprava na sezonu začala již v dubnu, samotné napouštění 24 tisíc kubíků vody z Klabavy pak probíhalo od 21. dubna a trvalo celkem tři týdny. Návštěvníky koupaliště v letošním roce čekají novinky. Přírodní koupaliště o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je druhé největší v České republice a jedno z nejoblíbenějších v západních Čechách. Teplota vody (30 cm pod hladinou) bývá 21,7 °C.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.
Plzeňský kraj | Zážitky

Plzeň čeká Muzejní noc

Láká vás výlet do západočeské metropole a zároveň byste chtěli zažít něco netradičního? Naplánujte si návštěvu na konec května, kdy bude v Plzni probíhat Muzejní noc a své dveře návštěvníkům za tmy otevřou muzea, galerie nebo třeba Semlerova rezidence či Plzeňský Prazdroj. Muzejní noc v Plzni proběhne v pátek 26. května 2023.
Plzeňský kraj | Kultura

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.
Plzeňský kraj | Kultura

Hamernický den v Dobřívi ukáže kovářské řemeslo zblízka

Již tradiční akce regionálního muzea v Rokycanech s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě se koná vždy třetí sobotu v květnu. Prezentace uměleckých kovářů, platnéřů, zbrojířů, podkovářů zpracovávajících železo a vyrábějících potřeby pro kováře se uskuteční již potřicáté v sobotu 20. května. Po celý den je připraven bohatý kulturní program.
Plzeňský kraj | Památky

V Plzni startuje Rock in Town, festival se pak ukáže v dalších městech

V pátek odpoledne otevírá své brány festival Rock in Plzeň I, od 14 hodin se můžete těšit na rockové kapely na ploché dráze na Borech. Rock in Town se posléze ukáže například v Praze, Brně, Ostravě ale i v menších amfiteátrech na Konopišti, či Lokti. Podívejte s Kudy z nudy, kam vyrazit na pořádný rockový mejdan.
Plzeňský kraj | Kultura