Úvod > Aktuality > #světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO
Památky

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

  • Vydáno24. července 2021
Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!
Typická architektura evropských lázní: Františkovy Lázně a rakouské lázně Baden bei Wien
Františkovy Lázně
Baden bei Wien
Mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy je výjimečným dokladem fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo především od 18. do počátku 20. století. Lázeňství v té době přineslo nejenom řadu inovativních myšlenek v oblasti balneologie i medicíny, ale za pozornost stojí i samotná lázeňská města. Setkávali se v nich lidé z celého světa a lázně tak měly obrovský význam pro demokratizaci evropské společnosti. Svou roli hraje i jejich výjimečná architektura s kolonádami a promenádami, vilami, parky a zahradami, a také stovkami minerálních pramenů. Příběhy velkých osobností, počátky cestování jako nového způsobu trávení volného času, kulturní dědictví i filozofická podstata: to všechno spojuje jedenáct nejkrásnějších lázeňských měst Evropy. Našim Mariánským Lázním, Karlovým Varům a Františkovým Lázním v projektu Slavné lázně Evropy dělají společnost německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, belgické město Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme, rakouské město Baden bei Wien a anglický Bath.
 

Český lázeňský trojúhelník

Největší lázeňské město v České republice s přírodními termálními prameny, hluboké údolí říčky Teplé, skály a zalesněné kopce: to jsou Karlovy Vary. Jméno připomíná, že je podle pověsti založil už ve 14. století král a císař Karel IV., ovšem malebné lázeňské město vznikalo hlavně od konce 19. a počátku 20. století ve stylu historismu a secese. Dnešní Karlovy Vary jsou kosmopolitní a stylové město s neopakovatelnou atmosférou, jedině tady také spatříte gejzír horké minerální vody zvaný Vřídlo, tryskající až do výšky 12 metrů.Podobně jako Karlovy Vary i Mariánské Lázně patřily a patří a patří k oblíbeným cílům evropských panovníků, šlechticů, státníků a politiků, slavných spisovatelů, skladatelů a vědců. Město plné krásných parků je dokonalým příkladem lázeňských měst: jeho architekturu nenarušily pozdější přestavby, a tak tu můžete mít pocit, že jste se vrátili do časů klasicismu na počátek 19. století. Centrem lázeňského života je novobarokně secesní litinová kolonáda s bohatou dekorativní výzdobou a několika prameny. Před ní objevíte zpívající fontánu, kde hudbu každý večer doplňuje velkolepé osvětlení.Český lázeňský trojlístek doplňují Františkovy Lázně, založené v roce 1793 na počest budoucího rakouského císaře Františka I. V úpravném městě s šachovnicovým půdorysem a řadou klasicistních a empírových budov, si pro štěstí sáhněte na sochu chlapečka s rybou a užijte si pobyt v aquaparku Aquaforum.
 

Lístek do UNESCOJaká vlastně je historie projektu Slavné lázně Evropy? V roce 2006 nechal Karlovarský kraj zpracovat odborné posouzení historických lázní a předložil jej Ministerstvu kultury spolu s žádostí na zařazení na indikativní seznam UNESCO. V roce 2010 Národní památkový ústav připravil srovnávací analýzu světového lázeňského dědictví, a protože větší šanci na zápis do UNESCO mají společné nominace lokalit ve více zemích, k našemu západočeskému lázeňskému trojúhelníku se vytipovala další významná evropská lázeňská města. V následujících letech byly zpracovány odborné podklady a nominační dokumentace, která pak byla v lednu 2019 předložena Centru světového dědictví v Paříži. Rozhodnutí o zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO se očekávalo už na přelomu června a července 2020, ale vše posunula světová pandemie covid-19. Čekání na konečné rozhodnutí se proto o rok posunulo.
 

Ikona francouzského lázeňství: VichyNejprestižnější a nejznámější francouzské lázně se jmenují Vichy. Lázeňské město sloužilo za vzor ostatním ve Francii i v koloniích, přezdívalo se mu Královna lázní a stalo se prvními lékařsky předepisovanými lázněmi v Evropě v roce 1861. Císař Napoleon II., který trpěl revmatismem, dokonce nechal zdejší prameny prohlásit místem veřejného zájmu. Zdejší voda v lahvích, „reine des villes d´eaux“, se stala základem pro výrobu značkové kosmetiky a produktů péče o pokožku celého těla v laboratořích Vichy.
 

Velká Británie a římský přepych v lázních BathMěsto Bath v jihozápadní Anglii patří k deseti nejnavštěvovanějším místům v zemi. Z historických románů je známe jako ideální místo pro setkávání, flirtování a domlouvání obchodů i sňatků, proslavilo se ale zejména jako město vybudované kolem přírodních horkých pramenů. Už v římské době tu vznikly lázně, později pak elegantní domy s jednotným průčelím, které připomínají paláce, budované z místního kamene zlatavé barvy.
 

Belgické lázně SpaSláva belgického města Spa dosáhla dokonce takové úrovně, že se jeho název stal v 18. století termínem pro odpočinek a relaxaci. Jejich pověst prý odstartoval císař Petr Veliký: když se tu v roce 1717 podrobil lázeňské kúře, staly se lázně Spa módním místem pro setkávání evropské aristokracie. Odpočinek si tu užívali císař Josef II., Casanova nebo Victor Hugo, čtenáři detektivek pak Spa znají jako rodiště detektiva Hercula Poirota.
 

Itálie a Montecatini TermeNejslavnější italské lázně Montecatini Terme objevíte v Toskánsku. Založil je arcivévoda Leopold I. Toskánský, když začal koncem 18. století využívat prameny bohaté na síru. To vedlo k rozvoji městečka jako nové lázeňské destinace. Největší prosperity lázně dosáhly na počátku 20. století; z té doby také pochází většina lázeňských hotelů a vil včetně kasina, divadla, kostelů a soukromých domů. Typické jsou pro Montecatini Terme elegantní kolonády, díky nimž se městu přezdívá „italské Karlovy Vary“.
 

Německo: Baden-Baden, Bad Ems a Bad KissingenPodobně jako u nás i v Německu se o zápis ucházejí tři lázeňská města, ale na rozdíl od Mariánských Lázní, Karlových Varů a Františkových Lázní se nedá mluvit o trojlístku či trojúhelníku: města totiž dělí dvě až tři stovky kilometrů. Věhlasné lázeňské letovisko Baden-Baden je známé jako malé německé Monako, cíl domácí smetánky i zahraničních návštěvníků. Najdete tu přepychové hotely, největší evropské kasino i dostihové závodiště, o jeho skvělou pověst se v minulosti postarali mezinárodně uznávaní skladatelé včetně Hectora Berlioze, Jacquese Offenbacha, Johannese Brahmse a Clary Schumannové. Také kouzelné lázeňské město Bad Kissingen, ležící na řece Fränkische Saale na samém severu Bavorska, mělo slavné hosty. Sílu léčivých pramenů slané minerální vody si tu vychutnávali bavorští králové Ludvík I. a Ludvík II., rakouský císař František Josef I. se svou chotí císařovnou Sissi, anebo říšský kancléř Otto von Bismarck. Pobyt v lázních ho málem stál život, právě tady na něj byl totiž spáchán neúspěšný atentát. Posledním německým lázeňským městem je Bad Ems u řeky Lahn, místo, objevené již Římany. Pompézní lázeňské domy a vily doplňuje například zámek Balmoral, Villa Monrepos či technická památka Malbergbahn, lanovka, která sloužila pro trávení volného času a rekreaci již na konci 19. století.
 

Rakouské lázně Baden bei WienMěstečko Baden bei Wien bylo oblíbenou letní rezidencí císařů, králů a celé vybrané společnosti. Řadu let tu strávil Ludwig van Beethoven a složil zde řadu svých děl včetně Symfonie č. 9, zatímco v paláci Attems (dnešní Café Central) Clemens Lothar Wenzel princ Metternich naplánoval spolu s císařem Františkem I. Vídeňský kongres. Hosty okouzluje také vůní růží: zdejší rozárium pečuje o jednu z největších sbírek růží v Evropě. Lázně si oblíbili milovníci vína: gurmánský zážitek poskytnou především vína typická pro oblast Thermenregion, jako je Rotgipfler a Zierfandler, a samozřejmě také typická nabídka místních vinných lokálů Heurige.
Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Chystáte se na dovolenou do kraje lázeňských měst, léčivých pramenů a hlubokých lesů? Jestliže navíc dáváte předost ubytování v kempu než v drahém hotelu, budou se vám hodit naše tipy. Na výběr máme útulné chatky, stellplatzy pro karavanisty i místa pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v Karlovarském kraji bude nezapomenutelné!

Dovolená v lázních 2020/2021 – využijte svůj voucher do lázní

Dovolená v lázních 2020/2021 – využijte svůj voucher do lázní

Aktualizovaný přehled zařízení, kde je možné voucher v roce 2021 uplatnit. Pro ověření aktuální kapacity kontaktujte vámi vybrané zařízení. Při rezervaci uveďte, že hodláte využít voucher a nahlaste i unikátní kód voucheru. Zájem o pobyty s možností využití státního příspěvku je obrovský, část lázeňských zařízení aktuálně nové rezervace nepřijímá.

 #světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

#světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

Františkovy Lázně se jmenují po císaři Františkovi I., který je roku 1793 založil. Dokonce tu má jezdeckou sochu, ale v popularitě panovníka předčil jiný František: říká se tak sošce malého chlapce s rybou, kterou najdete v parku na začátku hlavní třídy poblíž Františkova pramene.

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

Lázeňské město jako žádné jiné: tak se představují Karlovy Vary. Neváhejte, nejlepší čas k návštěvě atraktivních míst je právě teď, když město není plné turistů z celého světa. Když budete mít opravdu štěstí, třeba se vám podaří odvézt si z Jeleního skoku na památku fotku, kde budete skutečně jen vy, kamzík a Karlovy Vary.

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Další aktuality

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor, mezi Podbořany a Karlovými Vary, je i letos v zimě otevřený návštěvníkům. Navíc tu vždy v pátek a v sobotu spořádají noční prohlídky až do 23:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Horní Hrad pod Krušným horami je otevřený i v únoru

Horní hrad Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v zimním období rozhodně neupadá do zimního spánku. I v únoru má otevřeno denně: od pondělí do pátku na telefonické zavolání a o víknendech od 10:00 do 17:00 hodin. Užijte si zimní turistiku a romantiku, hradní čeládka se na vás těší!
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Kynžvart se od února otevírá turistům

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou vždy od 13:00 a od 15:00 hodin připraveny prohlídky zámeckých interiérů a ve 14:00 Muzea a kabinetu kuriozit.
Karlovarský kraj | Památky

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Karlovarský kraj | Kultura

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky