Úvod > Aktuality > Seznamte se: naši oblíbení hrdinové z dětství
Zážitky

Seznamte se: naši oblíbení hrdinové z dětství

  • Vydáno12. ledna 2023
Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Příkladem za všechny může být devadesátiletý Ferda Mravenec, pracovitý všeuměl, který se ničeho nebojí a vždy si se vším poradí. Novinář a ilustrátor Ondřej Sekora svého hrdinu s puntíkovaným šátkem poprvé představil na stránkách Lidových novin v roce 1933. Ještě o pár let jsou starší Spejbl a Hurvínek, populární loutky Josefa Skupy; starší Spejbl se na jevišti poprvé objevil už v roce 1920. Pak přišel čas pro Broučky Jiřího Trnky a rok 1956 byl premiérou pro Krtečka od výtvarníka Zdeňka Milera. V roce 1969 se objevil populární Čtyřlístek a o necelých deset let později Igráček. Seznamte se, prosím!
Ondřej Sekora a Ferda Mravenec – kreslíř a novinář a jeho oblíbený hrdina

Ondřej Sekora a Ferda Mravenec – kreslíř a novinář a jeho oblíbený hrdina

Ferda Mravenec a jeho kamarádi jsou oblíbení hrdinové dětských knížek a obrázkových seriálů Ondřeje Sekory (25. září 1899, Brno – 4. července 1967, Praha). Málokdo ví, že spisovatel, novinář, kreslíř, grafik, ilustrátor a karikaturista byl rovněž nadšený entomolog, zakladatel prvních českých ragbyových klubů, autor českého ragbyového názvosloví a také nadšený sportovec a trenér.

Pexeso aneb PEKelně SE SOustřeď –společenská hra původem z Česka

Pexeso aneb PEKelně SE SOustřeď –společenská hra původem z Česka

Nekorunovaným králem jednoduchých stolních her pro děti je pexeso. Jde o ryze český vynález: hru, která procvičuje paměť a soustředění, vymyslel v roce 1965 redaktor nakladatelství Pressfoto Zdeněk Princ. Dodnes patří nejenom mezi nejoblíbenější stolní hry, ale mají ji rádi i sběratelé.

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit zná téměř každý: plastická, polotuhá a snadno tvarovatelná modelovací hmota pro tvořivou práci dospělých i dětí, z níž se dá vyrobit téměř cokoliv. Málokdo ale ví, že jde o ryze český vynález, který vznikl na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Bob a Bobek, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Méďové, Káťa a Škubánek, Maková panenka, Křemílek a Vochomůrka, Krysáci, Pat a Mat nebo Krkonošské pohádky: to je jen malý výběr pohádek, které znáte z televizních Večerníčků. Pořad se na televizních obrazovkách začal pravidelně objevovat v roce 1965 a znělka Večerníčku je nejdéle vysílanou znělkou v české televizní historii.

Spejbl a Hurvínek – nejznámější české loutky

Spejbl a Hurvínek – nejznámější české loutky

Ačkoli se loutkové divadlo v Česku hraje už stovky let, nejslavnější české loutky jsou vlastně mladé. Na scéně Loutkového divadla feriálních osad v Řemeslnické besedě v Plzni se Spejbl poprvé objevil v roce 1920, Hurvínek ho doplnil 2. května 1926.

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Kreslený krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým hrdinům. Večerníčky a knížky s krtkem provázejí generace českých dětí už desítky let. Autorem krátkých animovaných filmů, v nichž kreslená postavička společně se svými zvířecími kamarády prožívá nejrůznější příhody, je výtvarník Zdeněk Miler (1921–2011).

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček je plastová 7,5 cm vysoká hračka, která představuje různé profese – číšníka, hasiče, policistu, zdravotní sestru, ale i členy rodiny – mámu, tátu, babičku, kluka, slečnu a nově i fandu a darebáka. V současné době je na trhu k dostání 19 různých profesí a 9 členů rodiny. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Celý filmový svět se už těší na další ročník předávání Oscarů, a tak si na Kudy z nudy připomeneme pár filmových osobností. Některé zná celý svět, o jiných jste zatím zřejmě ještě neslyšeli. To se ale může už za pár týdnů změnit!
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 11. a 12. únor 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botasky, Moser anebo výrobců automobilek Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám přinášíme dnes v souhrnném přehledu, ve kterém naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.
Zážitky