Úvod > Co chcete dělat? > Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku
Zimní sporty

Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku

Od zimní sezóny 2011/2012 můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.
Celkem jde o 48 km tratí, z nichž tři míří na vrchol Špičáku. Díky nim se tu na Špičáku chtějí stát propagátory bezpečného skialpinismu. Skialpinisté totiž dříve často vystupovali po sjezdovkách nebo jejich okrajích a tím ohrožovali nejen sebe ale i protijedoucí lyžaře. Trasy jsou označené speciálními žlutými kulatými značkami s vyobrazením lyžaře. Na Železnorudsku je sedm skituringových tras, z nich pět se točí přímo kolem vrcholu Špičák. Neminou ani vrchol Pancíře, který leží 1 214 metrů nad mořem.

1. Ze Železné Rudy přes Čertovo jezero do SA Špičák
Od benzinové pumpy v Železné Rudě stoupáme po modré tur. značce cca 1 km na rozcestí s červenou turistickou značkou (pomník A. Kašpara), zde doprava a po červené značce až na Čertovo jezero. Od Čertova jezera klesáme po žluté t. z. až na sjezdové tratě Sport areálu Špičák a po nich do spodní části lyžařského areálu Špičák. Délka trasy: 6,4 km, časová náročnost: 1,5 hod, náročnost výstupu: nízká, převýšení: 325 m.

2. Ze Železné Rudy přes Čertovo jezero a Rozvodí do SA Špičák
Od benzinové pumpy v Železné Rudě stoupáme po modré turistické značce cca 1 km, na rozcestí s červenou značkou (pomník A. Kašpara), zde doprava a po červené turistické značce až k Čertovu jezeru. Odtud dále po červené až na Rozvodí. Z Rozvodí sjíždíme po „Rozvoské“ cestě (zelená t. z.). Na jejím konci odbočíme doprava na Prokopovu louku. Z jejího pravého dolního roku lesní cestou na dojezd sjezdové trati č. 4 a po ní do Sportovního areálu Špičák. Délka trasy: 9,7 km, časová náročnost: 2,5 hod., náročnost výstupu: střední, převýšení: 417 m.

3. SA Špičák – vrchol Špičák
Ze Sportovního areálu Špičák stoupáme průsekem lanové dráhy na vrchol Špičáku (1202 m n. m., možnost občerstvení) a odtud po černé sjezdové trati č. 4 (tzv. Šance) zpět do lyžařského areálu. Délka trasy: 2,6 km, časová náročnost: 1 hod., náročnost výstupu: vysoká, převýšení: 337 m.

4. Sportovní areál – Špičácký okruh
Ze Sportovního areálu Špičák průsekem lanové dráhy cca 400 m vzhůru na křížení se žlutou turistickou značkou, zde odbočíme doleva a pokračujeme po ní směrem na Čertovo jezero, na křížení s červenou značkou odbočíme doprava a stoupáme po červené t. z. na Rozvodí (nejvyšší bod trasy – 1167 m n.m.). Odtud sjíždíme po tzv.“Rozvodské“ cestě (zelená t. z.). Na jejím konci odbočíme doprava na Prokopovu louku. Z jejího pravého dolního rohu lesní cestou na dojezd sjezdové trati č. 4 a po ní zpět do Sportovního areálu Špičák. Délka trasy: 6,3 km. Náročnost výstupu: střední, převýšení: 300 m.

5. Ze Špičáku přes Pancíř do Železné Rudy
Z parkoviště Špičácké sedlo (východiště turistických cest) po červené turistické značce na vrchol Pancíř (nejvyšší bod trasy – 1212 m n. m., možnost občerstvení). Z vrcholu sjíždíme západním směrem po sjezdové trati lyžařského areálu na Pancíři. Od dolní stanice lyžařského vleku pokračujeme po modré značce zpět na Špičácké sedlo. Délka trasy: 4,9 km, časová náročnost: 1–1,5 hod., převýšení: 235 m.

6. Ze Špičáku přes Pancíř do Železné Rudy
Ze železniční stanice Špičák stoupáme po červenéturistické značce přes Sportovní areál Špičák na turistické rozcestí pod Weissovou loukou, odtud po zelené značce přes lyžařský svah na Weissově louce až k bytovému domu Hrnčíř, odkud pokračujeme dále po zelené přes turistické rozcestí Pod Švýcárnou na mezistanici sedačkové lanové dráhy na Hofmanových boudách. Odtud po trase lanové dráhy po upravené lyžařské cestě na vrchol Pancíře (nejvyšší bod trasy – 1212 m n. m., možnost občerstvení). Z vrcholu Pancíře sjíždíme po stejné trase na Hofmanky a odtud po modré turistické značce přes rozcestí „Pod Hofmankami“ po upravované lyžařské trase kolem hotelu Belvedér ke konečné stanici vleku Lyžařského areálu Nad nádražím. Odtud sjíždíme po sjezdové trati k železniční stanici Železná Ruda – město. Délka trasy: 9 km, časová náročnost: 2–2,5 hod., převýšení: 425 m.

7. Z Brčálníku přes Pancíř na Špičák
Ze železniční stanice Hojsova Stráž – Brčálník stoupáme po žluté turistické značce, postupně překročíme hlavní silnici č. II/190 Nýrsko – Špičák a lyžařskou běžeckou trasu Hojsova Stráž – Špičák a přes rozcestí Pod Můstkem a Pod Habrem pokračujeme po žluté turistické značce až na rozcestí Tomandlův kříž. Odtud pokračujeme vpravo po červené značce až na vrchol Pancíře (nejvyšší bod trasy – 1212 m n.m., možnost občerstvení). Z vrcholu sjíždíme po upravené lyžařské trase pod sedačkovou lanovou dráhou na přestupní stanici Hofmanky a odtud po sjezdové trati ke spodní stanici Lanové dráhy Špičák – Hofmanky – Pancíř. Odtud již bez lyží přes silnici na železniční zastávku Špičák. Délka trasy: 8,9 km, časová náročnost: 2–2,5 hod., převýšení: 400 m.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Stella na Šumavě

Hotel Stella na Šumavě

Železná Ruda, Šumava
Hotel Špičák

Hotel Špičák

Železná Ruda, Šumava
Resort Horizont Šumava

Resort Horizont Šumava

Železná Ruda, Šumava