Úvod > Co chcete dělat? > Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku
Zimní sporty

Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku

V zimní sezóně můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.
Celkem jde o 48 km tratí, z nichž tři míří na vrchol Špičáku. Díky nim se tu na Špičáku chtějí stát propagátory bezpečného skialpinismu. Skialpinisté totiž dříve často vystupovali po sjezdovkách nebo jejich okrajích a tím ohrožovali nejen sebe ale i protijedoucí lyžaře. Trasy jsou označené speciálními žlutými kulatými značkami s vyobrazením lyžaře. Na Železnorudsku je sedm skituringových tras, z nich pět se točí přímo kolem vrcholu Špičák. Neminou ani vrchol Pancíře, který leží 1 214 metrů nad mořem.
 

1. Z Železné Rudy přes Čertovo jezero do SA Špičák

Od benzinové pumpy v Železné Rudě stoupáme po modré tur. značce cca 1 km na rozcestí s červenou turistickou značkou (pomník A. Kašpara), zde doprava a po červené značce až na Čertovo jezero. Od Čertova jezera klesáme po žluté t. z. až na sjezdové tratě Skiareálu Špičák a po nich do spodní části lyžařského areálu . Délka trasy: 6,4 km,
Časová náročnost: 1,5 hod
Náročnost výstupu: nízká, převýšení: 325 m.
 

2. Z Železné Rudy přes Čertovo jezero a Rozvodí do SA Špičák

Od benzinové pumpy v Železné Rudě stoupáme po modré turistické značce cca 1 km, na rozcestí s červenou značkou (pomník A. Kašpara), zde doprava a po červené turistické značce až k Čertovu jezeru. Odtud dále po červené až na Rozvodí. Z Rozvodí sjíždíme po „Rozvoské“ cestě (zelená t. z.). Na jejím konci odbočíme doprava na Prokopovu louku. Z jejího pravého dolního roku lesní cestou na dojezd sjezdové trati č. 4 a po ní do Skiareálu Špičák.
Délka trasy: 9,7 km
Časová náročnost: 2,5 hod.
Náročnost výstupu: střední, převýšení: 417 m
 

3. SA Špičák – vrchol Špičák

Ze Skiareálu Špičák stoupáme průsekem lanové dráhy na vrchol Špičáku (1202 m n. m., možnost občerstvení) a odtud po černé sjezdové trati č. 4 (tzv. Šance) zpět do lyžařského areálu.
Délka trasy: 2,6 km,
Časová náročnost: 1 hod.
Náročnost výstupu: vysoká, převýšení: 337 m.
 

4. Sportovní areál – Špičácký okruh

Ze Skiareálu Špičák průsekem lanové dráhy cca 400 m vzhůru na křížení se žlutou turistickou značkou, zde odbočíme doleva a pokračujeme po ní směrem na Čertovo jezero, na křížení s červenou značkou odbočíme doprava a stoupáme po červené t. z. na Rozvodí (nejvyšší bod trasy – 1167 m n.m.). Odtud sjíždíme po tzv.“Rozvodské“ cestě (zelená t. z.). Na jejím konci odbočíme doprava na Prokopovu louku. Z jejího pravého dolního rohu lesní cestou na dojezd sjezdové trati č. 4 a po ní zpět do Skiareálu Špičák.
Délka trasy: 6,3 km.
Náročnost výstupu: střední, převýšení: 300 m.
 

5. Ze Špičáku přes Pancíř do Železné Rudy

Z parkoviště Špičácké sedlo (východiště turistických cest) po červené turistické značce na vrchol Pancíř (nejvyšší bod trasy – 1212 m n. m., možnost občerstvení). Z vrcholu sjíždíme západním směrem po sjezdové trati lyžařského areálu na Pancíři. Od dolní stanice lyžařského vleku pokračujeme po modré značce zpět na Špičácké sedlo.
Délka trasy: 4,9 km
časová náročnost: 1–1,5 hod.
Náročnost výstupu: střední, , převýšení: 235 m.


6. Ze Špičáku přes Pancíř do Železné Rudy

Ze železniční stanice Špičák stoupáme po červené turistické značce přes Skiareál Špičák na turistické rozcestí pod Weissovou loukou, odtud po zelené značce přes lyžařský svah na Weissově louce až k bytovému domu Hrnčíř, odkud pokračujeme dále po zelené přes turistické rozcestí Pod Švýcárnou na mezistanici sedačkové lanové dráhy na Hofmanových boudách. Odtud po trase lanové dráhy po upravené lyžařské cestě na vrchol Pancíře (nejvyšší bod trasy – 1212 m n. m., možnost občerstvení). Z vrcholu Pancíře sjíždíme po stejné trase na Hofmanky a odtud po modré turistické značce přes rozcestí „Pod Hofmankami“ po upravované lyžařské trase kolem hotelu Belvedér ke konečné stanici vleku Lyžařského areálu Nad nádražím. Odtud sjíždíme po sjezdové trati k železniční stanici Železná Ruda – město.
Délka trasy: 9 km
Časová náročnost: 2–2,5 hod.,
Převýšení: 425 m
 

7. Z Brčálníku přes Pancíř na Špičák

Ze železniční stanice Hojsova Stráž – Brčálník stoupáme po žluté turistické značce, postupně překročíme hlavní silnici č. II/190 Nýrsko – Špičák a lyžařskou běžeckou trasu Hojsova Stráž – Špičák a přes rozcestí Pod Můstkem a Pod Habrem pokračujeme po žluté turistické značce až na rozcestí Tomandlův kříž. Odtud pokračujeme vpravo po červené značce až na vrchol Pancíře (nejvyšší bod trasy – 1212 m n.m., možnost občerstvení). Z vrcholu sjíždíme po upravené lyžařské trase pod sedačkovou lanovou dráhou na přestupní stanici Hofmanky a odtud po sjezdové trati ke spodní stanici Lanové dráhy Špičák – Hofmanky – Pancíř. Odtud již bez lyží přes silnici na železniční zastávku Špičák.
Délka trasy: 8,9 km
Časová náročnost: 2–2,5 hod.
Převýšení: 400 m.

Provozovatel

Ski areál Špičák

Špičák 182
340 04 Železná Ruda
Tel.:
+420 376 397 167
Email:
info@spicak.cz
WWW:
www.spicak.cz
WWW:
https://skitourgu...
GPS:
49,165016 13,221783
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Železná Ruda
 

Časová náročnost

5,0 hodin

 
 
15.6.
19.9.
Zahájení letní sezóna na Špičáku

Zahájení letní sezóna na Špičáku

Železná Ruda, Plzeňský kraj
10.9.
Český pohár vodáků 2022 na Úhlavě

Český pohár vodáků 2022 na Úhlavě

Nýrsko, Plzeňský kraj
4.7.
6.7.
Živá řemesla v podhradí

Živá řemesla v podhradí

Velhartice, Plzeňský kraj
8.7.
Dětské prohlídky s Bílou paní

Dětské prohlídky s Bílou paní

Velhartice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Stella na Šumavě

Hotel Stella na Šumavě

Železná Ruda, Plzeňský kraj
Restaurace & Penzion Avalanche Špičák

Restaurace & Penzion Avalanche Špičák

Železná Ruda, Plzeňský kraj
Hotel Špičák

Hotel Špičák

Železná Ruda, Plzeňský kraj
Resort Horizont Šumava

Resort Horizont Šumava

Železná Ruda, Plzeňský kraj