Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku
Zimní sporty

Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku

V zimní sezóně můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.
Celkem jde o 48 km tratí, z nichž tři míří na vrchol Špičáku. Díky nim se tu na Špičáku chtějí stát propagátory bezpečného skialpinismu. Skialpinisté totiž dříve často vystupovali po sjezdovkách nebo jejich okrajích a tím ohrožovali nejen sebe ale i protijedoucí lyžaře. Trasy jsou označené speciálními žlutými kulatými značkami s vyobrazením lyžaře. Na Železnorudsku je sedm skituringových tras, z nich pět se točí přímo kolem vrcholu Špičák. Neminou ani vrchol Pancíře, který leží 1 214 metrů nad mořem.
 

1. Z Železné Rudy přes Čertovo jezero do SA Špičák

Od benzinové pumpy v Železné Rudě stoupáme po modré tur. značce cca 1 km na rozcestí s červenou turistickou značkou (pomník A. Kašpara), zde doprava a po červené značce až na Čertovo jezero. Od Čertova jezera klesáme po žluté t. z. až na sjezdové tratě Skiareálu Špičák a po nich do spodní části lyžařského areálu . Délka trasy: 6,4 km,
Časová náročnost: 1,5 hod
Náročnost výstupu: nízká, převýšení: 325 m.
 

2. Z Železné Rudy přes Čertovo jezero a Rozvodí do SA Špičák

Od benzinové pumpy v Železné Rudě stoupáme po modré turistické značce cca 1 km, na rozcestí s červenou značkou (pomník A. Kašpara), zde doprava a po červené turistické značce až k Čertovu jezeru. Odtud dále po červené až na Rozvodí. Z Rozvodí sjíždíme po „Rozvoské“ cestě (zelená t. z.). Na jejím konci odbočíme doprava na Prokopovu louku. Z jejího pravého dolního roku lesní cestou na dojezd sjezdové trati č. 4 a po ní do Skiareálu Špičák.
Délka trasy: 9,7 km
Časová náročnost: 2,5 hod.
Náročnost výstupu: střední, převýšení: 417 m
 

3. SA Špičák – vrchol Špičák

Ze Skiareálu Špičák stoupáme průsekem lanové dráhy na vrchol Špičáku (1202 m n. m., možnost občerstvení) a odtud po černé sjezdové trati č. 4 (tzv. Šance) zpět do lyžařského areálu.
Délka trasy: 2,6 km,
Časová náročnost: 1 hod.
Náročnost výstupu: vysoká, převýšení: 337 m.
 

4. Sportovní areál – Špičácký okruh

Ze Skiareálu Špičák průsekem lanové dráhy cca 400 m vzhůru na křížení se žlutou turistickou značkou, zde odbočíme doleva a pokračujeme po ní směrem na Čertovo jezero, na křížení s červenou značkou odbočíme doprava a stoupáme po červené t. z. na Rozvodí (nejvyšší bod trasy – 1167 m n.m.). Odtud sjíždíme po tzv.“Rozvodské“ cestě (zelená t. z.). Na jejím konci odbočíme doprava na Prokopovu louku. Z jejího pravého dolního rohu lesní cestou na dojezd sjezdové trati č. 4 a po ní zpět do Skiareálu Špičák.
Délka trasy: 6,3 km.
Náročnost výstupu: střední, převýšení: 300 m.
 

5. Ze Špičáku přes Pancíř do Železné Rudy

Z parkoviště Špičácké sedlo (východiště turistických cest) po červené turistické značce na vrchol Pancíř (nejvyšší bod trasy – 1212 m n. m., možnost občerstvení). Z vrcholu sjíždíme západním směrem po sjezdové trati lyžařského areálu na Pancíři. Od dolní stanice lyžařského vleku pokračujeme po modré značce zpět na Špičácké sedlo.
Délka trasy: 4,9 km
časová náročnost: 1–1,5 hod.
Náročnost výstupu: střední, , převýšení: 235 m.


6. Ze Špičáku přes Pancíř do Železné Rudy

Ze železniční stanice Špičák stoupáme po červené turistické značce přes Skiareál Špičák na turistické rozcestí pod Weissovou loukou, odtud po zelené značce přes lyžařský svah na Weissově louce až k bytovému domu Hrnčíř, odkud pokračujeme dále po zelené přes turistické rozcestí Pod Švýcárnou na mezistanici sedačkové lanové dráhy na Hofmanových boudách. Odtud po trase lanové dráhy po upravené lyžařské cestě na vrchol Pancíře (nejvyšší bod trasy – 1212 m n. m., možnost občerstvení). Z vrcholu Pancíře sjíždíme po stejné trase na Hofmanky a odtud po modré turistické značce přes rozcestí „Pod Hofmankami“ po upravované lyžařské trase kolem hotelu Belvedér ke konečné stanici vleku Lyžařského areálu Nad nádražím. Odtud sjíždíme po sjezdové trati k železniční stanici Železná Ruda – město.
Délka trasy: 9 km
Časová náročnost: 2–2,5 hod.,
Převýšení: 425 m
 

7. Z Brčálníku přes Pancíř na Špičák

Ze železniční stanice Hojsova Stráž – Brčálník stoupáme po žluté turistické značce, postupně překročíme hlavní silnici č. II/190 Nýrsko – Špičák a lyžařskou běžeckou trasu Hojsova Stráž – Špičák a přes rozcestí Pod Můstkem a Pod Habrem pokračujeme po žluté turistické značce až na rozcestí Tomandlův kříž. Odtud pokračujeme vpravo po červené značce až na vrchol Pancíře (nejvyšší bod trasy – 1212 m n.m., možnost občerstvení). Z vrcholu sjíždíme po upravené lyžařské trase pod sedačkovou lanovou dráhou na přestupní stanici Hofmanky a odtud po sjezdové trati ke spodní stanici Lanové dráhy Špičák – Hofmanky – Pancíř. Odtud již bez lyží přes silnici na železniční zastávku Špičák.
Délka trasy: 8,9 km
Časová náročnost: 2–2,5 hod.
Převýšení: 400 m.

Provozovatel

Ski areál Špičák

Špičák 182
340 04 Železná Ruda
Tel.:
+420 376 397 167
Email:
info@spicak.cz
WWW:
www.spicak.cz
WWW:
https://skitourgu...
GPS:
49,165016 13,221783
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Železná Ruda
Tipy na výlet:
Železná Ruda a okolí
 

Časová náročnost

5,0 hodin

 
 

Bitva u Nýrska

Rekonstrukce bitvy u Nýrska. Ukázka bude podle skutečné události, která se zde udála v říjnu roku 1468. České královské vojsko, společně s pomocnými sbory z Klatov a Domažlic zde porazili bavorské vojsko. Místo konání: Nýrsko-Louka v Erbenově ulici.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Středoevropská rally v Česku

Středoevropská rally se letos jede ve třech zemích – v Česku, Německu a Rakousku.
Klatovy, Plzeňský kraj

Naučná stezka Po stopách zajíce na Šumavě

Naučná stezka v délce 4 km je určena dětem a vede z vrcholu Špičák přes Rozvodí k Čertovu jezeru a zpět k lanovce. Celkem 10 stanovišť s kvízem zahrnujícím zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Bike škola Gravity Academy na Špičáku na Šumavě

Biková škola na šumavském Špičáku zaměřená na osvojení základních i pokročilých technických dovedností jízdy na horském kole s tradicí od roku 2010.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka vás přepraví ze Sport areálu Špičák až na vrchol Špičáku (1202 m). Přepraví zde bez problémů pěší i cykloturisty, paraglidisty a tělesně postižené turisty. Přeprava kol a kočárků je zde zdarma. V zimě lanovka přepravuje pouze lyžaře a běžkaře.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák – Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Půjčovna koloběžek a elektrokol na Špičáku

Zábava na Šumavě pro celou rodinu.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hotel Čertův mlýn – aktivity i relax na Šumavě

Hotel rodinného typu se nachází v obci Špičák v Národním parku Šumava. Přijeďte si k nám odpočinout od každodenního shonu a nadýchat se čerstvého vzduchu. Využít můžete širokou škálu sportovních aktivit, výletů a relaxace po celý rok.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Stella na Šumavě

Hotel se nachází v nádherné šumavské přírodě v nadmořské výšce 900 m, s překrásným výhledem na Šumavské kopce. Poloha na svahu pod horou Špičák a Pancíř u lyžařského areálu je naprosto ideální pro zimní sporty a nabízí nepřeberné množství možností pro pěší i cyklistické výlety.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Restaurace & Penzion Avalanche Špičák

Stylová horská restaurace a penzion v obci Špičák u spodní stanice lanovky na Pancíř.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hotel Špičák

OREA Hotel Špičák*** se nachází v Železné Rudě na jižním svahu vrchu Pancíř v chráněné krajinné oblasti Šumava. Díky své jedinečné poloze nabízí krásný výhled na Špičák a nejvyšší horu Šumavy Velký Javor. Hotel je obklopen přírodou a je významnou křižovatkou turistických cest a cyklotras.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Resort Horizont Šumava

Zrekonstruovaný OREA Resort Horizont**** Šumava je ideálním místem pro dovolenou se zaměřením na turistiku, cykloturistiku, nordic walking a další aktivity spojené s procházkami v přírodě. Nachází se v chráněné krajinné oblasti Šumava v Železné Rudě na jižním svahu vrchu Pancíř jen 3 km od Špičáku.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Penzion Pohádka v areálu Brčálník

Penzion Pohádka se nachází v Hojsově Stráži v areálu Brčálník a nabízí ubytování apartmánového stylu s možností vaření ve vlastní kuchyňce.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Minipivovar a hotel Belveder – na pivo do Železné Rudy

Navštivte druhý nejvýše položený pivovar ve střední Evropě – 902 m nad mořem. Pivo je vařené dle starých receptur a je nepasterované a nefiltrované. Pivovar navázal na tradici měšťanského pivovaru v Železné Rudě, který vařil pivo již v roce 1787.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Autocamp Železná Ruda – jediný zimní kemp na Šumavě

Kemp Železná Ruda je sportovní autocamp na Šumavě s letním i zimním provozem. To nejlepší zázemí zde naleznou sportovci, rodiny s dětmi, příznivci outdooru, cyklisté a lyžaři.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Panzion a restaurace U zlomený lyže

Penzion se nachází v historickém objektu z roku 1705. Objekt prošel citlivou rekonstrukcí a nabízí vám moderní ubytování v tradičním šumavském stylu.
Železná Ruda, Plzeňský kraj