Úvod > Aktuality > Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok
Životní styl

Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok

  • Vydáno14. listopadu 2022
Máme pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Víme o místech, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko. Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!

Vánoční výstava na zámku v Litvínově

vánoceVánoce po celý rok prožijete na zámku Valdštejnů v Litvínově. Ten po letech chátrání prošel velkou proměnou a nabízí od 15. listopadu 2022 do 28. října 2023 mimo nejrůznějších společenských akcí také výstavu Vánoce po celý rok s přehlídkou nápadů, řemesel, zručnosti a vtipu. Vedle tradičně ozdobených stromečků uvidíte ve velkém zámeckém sále řadu originálních vánočních variací. Ozdoby se každý rok se ozdoby mění, takže je stále co obdivovat. Kromě tradičních stromečků, perníčků a paličkované, porcelánové, látkové či papírové výzdoby tu najdete i vtipné a neobvyklé variace, třeba voňavé ozdoby z mýdla, různých součástek nebo pivních tácků.
 

Vánoční dům v Doubí u Karlových Varů

vánoční důmTaké ve Vánočním domě na zámečku Doubí u Karlových Varů trvají Vánoce celý rok, a i tady se rozsáhlá prodejní expozice vánočních ozdob a dekorací stále obměňuje. Vánoční dům má několik částí, a tak si vánoční atmosféru užijete i v Muzeu medvídků a v Muzeu Vánoc, kde se v nostalgických vzpomínkách vrátíte do svátečních časů před desítkami let. Je tu i kouzelné městečko se svítícími domečky, ledovým kluzištěm, kolotočem a spoustou světýlek. Nejsladší a nejvoňavější částí Vánočního domu je kavárna, kde celý rok ochutnáte vánoční cukroví a vánočky. Pravidelně mění výzdobu: už byla andělská, ledová i sladká, lesní i medvědí.
 

Vánoční ozdoby ze skleněných perlí a manufaktura Rautis v Krkonoších

Potěšením i inspirací pro vánoční výzdobu mohou být prohlídky dílen, kde se vyrábějí vánoční ozdoby. Skutečným unikátem mezi nimi jsou ozdoby ze skleněných foukaných perliček, zapsané na seznamu UNESCO. Vánočním hitem byly už před první světovou válkou a dodnes se vyrábějí v několika vesnicích kolem Poniklé v Krkonoších, kde manufakturní výrobu zastřešuje firma Rautis. Při prohlídce zjistíte, že výrobní postupy zůstávají i po sto padesáti letech téměř stejné a výrobu vánoční ozdoby budete sledovat od foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži.
 

Svět zázraků v Jablonci

Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí Svět zázraků, stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie, která se nachází v budově Krystalu. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise. Kromě klasických českých ozdob zde září pro naše oko neobvyklé ozdoby určené na zahraniční trhy. Sbírka je průběžně doplňována, její součástí je také současná produkce, historické ozdoby z počátku 20. století (zejména z období první republiky, včetně daru potomků rodiny výrobce Václava Bergera z Bílé Třemešné), nebo z let socialismu. Během návštěvy se můžete jen nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou tu uvidíte instalace v podobě pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník či mrakodrapy Manhattanu.
 

Ježíškova pošta a Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta boží dar boží darZatímco Ježíškova pošta na Božím DaruKrušných horách funguje každoročně jen v prosinci (i když svá přání sem děti mohou posílat nebo osobně odevzdávat celý rok), na procházku po Ježíškově cestě se chodí pořád – v zimě i v létě, s kočárkem i pěšky, s koloběžkou i na běžkách. Výlet začíná v infocentru na Božím Daru, kde získáte všechny potřebné informace, zápisníček na úkoly a mapku. Trasa má dva okruhy (6 a 13 km) a celkem třináct zastávek, kde kromě zajímavých úkolů čekají oblíbené dětské atrakce i přístřešky s lavičkami. Nakonec se opět zastavte v infocentru, kde za správně vyplněný zápisníček děti dostanou malou odměnu.
Ježíškova vánoční pošta z Božího Daru

1.12.
23.12.
Ježíškova vánoční pošta z Božího Daru

Před vánocemi mají nejvíce napilno na jedné z nejvýše položených pošt u nás – v obci Boží dar. I letos si můžete od 1. do 23. prosince nechat orazítkovat dopis!

Vánoce po celý rok: Přehlídka nápadů, zručnosti, řemesel a vtipu

15.11.
28.10.
Vánoce po celý rok: Přehlídka nápadů, zručnosti, řemesel a vtipu

Vánoce po celý rok – výstava originálně nazdobených vánočních stromků ve velkém sále zámku Valdštejnů. 

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Expozice Svět zázraků – vánoční ozdoby v Muzeu skla a bižuterie

Expozice Svět zázraků – vánoční ozdoby v Muzeu skla a bižuterie

Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie pojmenovaná jako Svět zázraků. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám v Litvínova. Po dlouhé rekonstrukci se otevřel veřejnosti v únoru 2015 a slouží výstavním, komerčním i reprezentativním účelům. V zadním traktu přiléhá k zámku udržovaný park.

Další aktuality

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
Životní styl

50 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2022 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední a následně první den v roce si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo. Z tipů Kudy z nudy si určitě vyberete!
Životní styl

Začíná advent, doba pro rozjímání před blížícími se Vánocemi

První adventní neděle, která letos připadá na 27. listopadu 2022 připomíná, že se blíží Vánoce. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
Životní styl