!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Čtyři tipy, jak si užít Vánoce celý rok
Čtyři tipy, jak si užít Vánoce celý rok
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Čtyři tipy, jak si užít Vánoce celý rok

  • Vydáno20. listopadu 2021
Máme pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Víme o místech, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko. Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!

Vánoční výstava na zámku v Litvínově

Vánoce po celý rok prožijete na zámku Valdštejnů v Litvínově. Ten po letech chátrání prošel velkou proměnou a nyní nabízí nejenom spoustu společenských akcí, ale také výstavu Vánoce po celý rok s přehlídkou nápadů, řemesel, zručnosti a vtipu. Vedle tradičně ozdobených stromečků uvidíte ve velkém zámeckém sále řadu originálních vánočních variací. Ozdoby se každý rok se ozdoby mění, takže je stále co obdivovat. Kromě tradičních stromečků, perníčků a paličkované, porcelánové, látkové či papírové výzdoby tu najdete i vtipné a neobvyklé variace, třeba voňavé ozdoby z mýdla, různých součástek nebo pivních tácků.
 

Vánoční dům v Doubí u Karlových Varů

Také ve Vánočním domě na zámečku Doubí u Karlových Varů trvají Vánoce celý rok, a i tady se rozsáhlá prodejní expozice vánočních ozdob a dekorací stále obměňuje. Vánoční dům má několik částí, a tak si vánoční atmosféru užijete i v Muzeu medvídků a v Muzeu Vánoc, kde se v nostalgických vzpomínkách vrátíte do svátečních časů před desítkami let. Je tu i kouzelné městečko se svítícími domečky, ledovým kluzištěm, kolotočem a spoustou světýlek. Nejsladší a nejvoňavější částí Vánočního domu je kavárna, kde celý rok ochutnáte vánoční cukroví a vánočky. Pravidelně mění výzdobu: už byla andělská, ledová i sladká, lesní i medvědí.
 

Vánoční ozdoby ze skleněných perlí a manufaktura Rautis v Krkonoších

Potěšením i inspirací pro vánoční výzdobu mohou být prohlídky dílen, kde se vyrábějí vánoční ozdoby. Skutečným unikátem mezi nimi jsou ozdoby ze skleněných foukaných perliček, zapsané na seznamu UNESCO. Vánočním hitem byly už před první světovou válkou a dodnes se vyrábějí v několika vesnicích kolem Poniklé v Krkonoších, kde manufakturní výrobu zastřešuje firma Rautis. Při prohlídce zjistíte, že výrobní postupy zůstávají i po sto padesáti letech téměř stejné a výrobu vánoční ozdoby budete sledovat od foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži.
 

Ježíškova pošta a Ježíškova cesta na Božím Daru

Zatímco Ježíškova pošta na Božím DaruKrušných horách funguje každoročně jen v prosinci (i když svá přání sem děti mohou posílat nebo osobně odevzdávat celý rok), na procházku po Ježíškově cestě se chodí pořád – v zimě i v létě, s kočárkem i pěšky, s koloběžkou i na běžkách. Výlet začíná v infocentru na Božím Daru, kde získáte všechny potřebné informace, zápisníček na úkoly a mapku. Trasa má dva okruhy (6 a 13 km) a celkem třináct zastávek, kde kromě zajímavých úkolů čekají oblíbené dětské atrakce i přístřešky s lavičkami. Nakonec se opět zastavte v infocentru, kde za správně vyplněný zápisníček děti dostanou malou odměnu.
Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám v Litvínova. Po dlouhé rekonstrukci se otevřel veřejnosti v únoru 2015 a slouží výstavním, komerčním i reprezentativním účelům. V zadním traktu přiléhá k zámku udržovaný park.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.