ÚvodAktualityPět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok
Životní styl

Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok

  • 23. listopadu 2023
Máme pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Víme o místech, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko. Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!

Vánoční království v Horním Bradle

DUV Dvůr Králové nad LabemV areálu Sklárny Horní Bradlo na Chrudimsku najdete po celý rok showroom firmy DUV ze Dvora Králové nad Labem. Udělejte si sem výlet a potěšte se pohledem na nazdobené vánoční stromky i velké množství rozmanitých vánočních ozdob a dekorací. Jen se pokochejte a nasajte vánoční atmosféru nebo potěšte sebe, své blízké či přátele pěknou drobností. K vyzkoušení je zde malování vánnočních ozdob v rámci dílniček pro děti i dospělé. Prodejna vánočních ozdob a dekorací se nachází přímo v bývalé výrobně vánočních ozdob, kde byla výroba ukončena na začátku roku 2021. Do budoucna by zde rádi otevřeli minimuzeum sklářství a výroby vánočních ozdob.
 

Vánoční dům v Doubí u Karlových Varů

vánoční důmTaké ve Vánočním domě na zámečku Doubí u Karlových Varů trvají Vánoce celý rok, a i tady se rozsáhlá prodejní expozice vánočních ozdob a dekorací stále obměňuje. Vánoční dům má několik částí, a tak si vánoční atmosféru užijete i v Muzeu medvídků a v Muzeu Vánoc, kde se v nostalgických vzpomínkách vrátíte do svátečních časů před desítkami let. Je tu i kouzelné městečko se svítícími domečky, ledovým kluzištěm, kolotočem a spoustou světýlek. Nejsladší a nejvoňavější částí Vánočního domu je kavárna, kde celý rok ochutnáte vánoční cukroví a vánočky. Pravidelně mění výzdobu: už byla andělská, ledová i sladká, lesní i medvědí.
 

Vánoční ozdoby ze skleněných perlí a manufaktura Rautis v Krkonoších

Potěšením i inspirací pro vánoční výzdobu mohou být prohlídky dílen, kde se vyrábějí vánoční ozdoby. Skutečným unikátem mezi nimi jsou ozdoby ze skleněných foukaných perliček, zapsané na seznamu UNESCO. Vánočním hitem byly už před první světovou válkou a dodnes se vyrábějí v několika vesnicích kolem Poniklé v Krkonoších, kde manufakturní výrobu zastřešuje firma Rautis. Při prohlídce zjistíte, že výrobní postupy zůstávají i po sto padesáti letech téměř stejné a výrobu vánoční ozdoby budete sledovat od foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži.
 

Svět zázraků v Jablonci

Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí Svět zázraků, stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie, která se nachází v budově Krystalu. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise. Kromě klasických českých ozdob zde září pro naše oko neobvyklé ozdoby určené na zahraniční trhy. Sbírka je průběžně doplňována, její součástí je také současná produkce, historické ozdoby z počátku 20. století (zejména z období první republiky, včetně daru potomků rodiny výrobce Václava Bergera z Bílé Třemešné), nebo z let socialismu. Během návštěvy se můžete jen nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou tu uvidíte instalace v podobě pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník či mrakodrapy Manhattanu.
 

Ježíškova pošta a Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta boží dar boží darZatímco Ježíškova pošta na Božím DaruKrušných horách funguje každoročně jen v prosinci (i když svá přání sem děti mohou posílat nebo osobně odevzdávat celý rok), na procházku po Ježíškově cestě se chodí pořád – v zimě i v létě, s kočárkem i pěšky, s koloběžkou i na běžkách. Výlet začíná v infocentru na Božím Daru, kde získáte všechny potřebné informace, zápisníček na úkoly a mapku. Trasa má dva okruhy (6 a 13 km) a celkem třináct zastávek, kde kromě zajímavých úkolů čekají oblíbené dětské atrakce i přístřešky s lavičkami. Nakonec se opět zastavte v infocentru, kde za správně vyplněný zápisníček děti dostanou malou odměnu.
Vánoční ozdoby Horní Bradlo Životní styl

Vánoční ozdoby Horní Bradlo

Vánoční ozdoby si můžete prohlédnout i zakoupit v areálu Sklárny Horní Bradlo na Chrudimsku. V areálu najdete prodejnu skleněných vánočních ozdob, které vyrábí původní majitel firma DUV ve Dvoře Králové nad Labem.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí Památky

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Ježíškova cesta na Božím Daru Příroda

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Vánoční dům na zámečku v Doubí Zážitky

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Expozice Svět zázraků – vánoční ozdoby v Muzeu skla a bižuterie Kultura

Expozice Svět zázraků – vánoční ozdoby v Muzeu skla a bižuterie

Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie pojmenovaná jako Svět zázraků. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise.

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?
18. červenec 2024 11:12
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
16. červenec 2024 8:46
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
9. červenec 2024 15:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?
5. červenec 2024 9:00
Životní styl

10 tipů na zlaté brány, uličky, stezky a trasy aneb ve stínu a na výsluní

Zlato je krásný, cenný a lesklý kov, obestřený spoustou legend a pověstí. Když je něco zlaté, je to pro nás vzácné, ceněné a působivé, od Zlaté Prahy až po Zlaté Hory. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zvoní zlatem – třeba k Zlaté bráně, do Zlaté uličky i do Zlaté ulice, do kláštera Zlatá koruna, po zlatých stezkách anebo na rozhlednu Zlatý chlum!
1. červenec 2024 10:37
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
30. červen 2024 10:36
Životní styl

Procházky se psy v Praze, na hradech a zámcích a v zoo

Pes je členem vaší rodiny a na výletě bez něj to prostě není ono? Na Kudy z nudy myslíme i na čtyřnohé kamarády a nachystali jsme pro ně i pro vás pár tipů na výlet. Poradíme vám nejenom kam vyrazit do přírody, ale i třeba na hrad, zámek či do zoo a pár dalších zajímavých vychytávek.
28. červen 2024 15:00
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!
26. červen 2024 8:49
Životní styl