ÚvodAktualityKam na podzim v Česku? Nejlepší tipy pro říjnové výlety
Zážitky

Kam na podzim v Česku? Nejlepší tipy pro říjnové výlety

  • 16. října 2023
Říjen je ideální měsíc k podnikání nejrůznějších výletů. Následující týdny by měly přinést sice proměnlivé počasí, ale určitě se najde vhodná chvíle, kdy vyrazit na hezký podzimní výlet. Pokud však ještě nemáte zcela jasno v tom, kam to bude, nechte se inspirovat našimi tipy, které vás zavedou do všech regionů České republiky na známá i neznámá místa. Už jste navštívili stádo koní Převalského na Dívčích hradech, nové rozhledny u Rokytnice nad Jizerou anebo pozorovatelnu Durch v Bílých Karpatech? Kudy z nudy vám doporučí další skvělá místa!

Koně Převalští na Dívčích hradech

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů. Smyslem projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří spásají travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů. Návštěvníci mohou koně sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytuje tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy.
 

Do Kolína na Bartolomějské návrší

Bartolomějské návršíUž jste navštívili Bartolomějské návrší v Kolíně, unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje? Toto krásné místo bylo před nedávnem revitalizováno a některé zdejší expozice se tak vůbec poprvé otevřely návštěvníkům. Je to například kolínská kostnice nebo zvonice, stará farní škola či hradby a zelené parkány.
Ve zvonici si prohlédnete lapidárium s kamenickými prvky, které pochází přímo z kostela svatého Bartoloměje. V prvním patře najdete vystavený chrámový poklad, například kalichy nebo ornáty a pod zvony je nainstalována zvonkohra. Stará farní škola nabízí interaktivní muzejní expozici věnovanou slavným kolínským rodákům.
 

Výlet nejkrásnějším místem středního Povltaví

Drbákov – Albertovy skályNárodní přírodní rezervace Drbákov – Albertovy skály ochraňuje jedinečný soubor ekosystémů, typických pro střední Povltaví. Lokalita se nachází na strmých skaliskách a slunných stráních lemujících pravý Vltavský břeh naproti letoviska Smilovice. Trasa naučné stezky, která skalnatám územím prochází je dlouhá asi 7 km, z čehož minimálně polovina, vede skutečně vysokohorským terénem. Stezka vás provede překrásnými přírodními partiemi s několika úchvatnými skalními vyhlídkami na Vltavu. Po celé trase vás bude provázet 11 informačních tabulí se zajímavými informacemi o historii a současnosti této jedinečné lokality. K Albertovým skalám se nejlépe dostanete od Nalžovic přes Nalžovické Podhájí směrem k rekreační oblasti Častoboř. Výchozím místem k výletu se může stát i obec Křepenice.
 

Na Pancíři najdete otevřené dveře

dveřeChystáte se na výstup na horu Pancíř? Možná vás překvapí to, že se na vrcholu hory nacházejí dřevěné dveře, které když otevřete tak se vám naskytne krásný výhled na celou Šumavu. Dveře vyrobil a umístil je sem spolek We Love Šumava z.s. Dveře nejsou na Pancíři celoročně, vždy na zimu je spolek We Love Šumava uklízí do depozitáře, aby nebyly během zimy poškozeny povětrnostními vlivy a sněhovou nadílkou. Dveře jsou odstraněny s prvním sněhem, který je již stabilního charakteru. Takže si s výletem na Pancíř (1214 m) určitě pospěšte!
 

Objevte tajemné Rudohoří

Krušné horyMálokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako Krušné hory, dříve nazývané Rudohoří. Vonící lesy lákají k procházkám a výletům pěšky i na kole. Pohraniční pohoří je lemováno turistickými stezkami a cyklotrasami, nespočtu turistických tras však dominuje 242 km dlouhá Krušnohorská magistrála, spojující Cheb až s dalekým Sněžníkem. Odedávna se zde těžily rudy obsahující měď, cín, stříbro, olovo, a železo. Později se k nim přidaly ještě kobalt, nikl, wolfram, a ve 20. století také uran. Pozůstatky těžby naleznete v horách dodnes – navštívit můžete například Vlčí a ledové jámy, štolu sv. Martin v Krupce, štolu Lehnschafter v Mikulově či okolí dolu Svornost v Jáchymově. Mnoho míst této jedinečné kulturní krajiny bylo zařazeno na Seznam UNESCO jako Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge.
 
Přebuz okoPři návštěvě Krušných hor by žádný milovník pěší turistiky neměl vynechat Božídarské rašeliniště, přírodní park Přebuz, Novodomské rašeliniště, Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu či daleké výhledy z mnoha rozhleden. Těmi nejkrásnějšími pohledy na Krušné hory vás potěší rozhledna Komáří Vížka, rozhledna na Blatenském vrchu, Plešivec, Pajndl na Tisovském vrchu či Bleiberg u Bublavy. Krásný rozhled je také z rozhledny na Klínovci. Mezi nejznámější střediska zimních rekreace patří Klínovec, Boží Dar, Jáchymov, Kovářská, Kraslice, Pernink, Abertamy, Cínovec a mnoho dalších.
 

Koupání ve vřídelní vodě v hotelu Thermal

bazén ThermalVyzkoušejte po dlouhé renovci znovu otevřené střešní bazény hotelu Thermal s nezapomenutelným výhledem na Karlovy Vary!  Původně jeden velký bazén byl nahrazen dvěma menšími. Ten větší o rozměrech 39 krát 15 metrů je napuštěný běžnou vodou. V tom druhém je 38°C vřídelní voda a s nádrží o rozměrech 15 krát 10 metrů, největší svého druhu v Karlových Varech. Díky své teplotě je vhodný pro koupání i v podzimních a zimních měsících. Vstupenky zakoupíte u vstupu do bazénu, na recepci hotelu Thermal nebo online. Vstupenky do Thermal bazénu jsou platné i pro vřídelní bazén. Součástí areálu bazénu je i saunový svět Thermal Saunia. Jeho nabídku si můžete užít za příplatek.
 

Fantastické skalní útvary Tiských stěn

Tiské stěnyObdivuhodné až fantastické skalní útvary budete obdivovat na severu ČechTiských stěnách. Ukrývá se tu jedno z našich nejznámějších skalních měst, bohaté na atraktivní pískovcové útvary, dosahující výšky až 613 m. Skalní město se dělí na dvě velké části – Velké a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka značená bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem, na které je 7 informativních zastávek.

Tiské stěnyOba prohlídkové okruhy procházejí labyrintem skalních věží, mohutných sloupů, úzkých soutěsek, převisů a roklí. Z roztodivných názvů jednotlivých útvarů můžeme jmenovat například Jeskyni Oblud, Kuří nožky, Tančícího medvěda, Herkulovy sloupy, Obrys Afriky, Přimáčknutého krejčíka, Kravín nebo Sťatého majora. „Maskotem“ Tiských stěn se stal Hřib, jehož silueta se objevuje i ve znaku tohoto území. Nachází se nadohled od Turistické chaty. Po hřebeni Velkých stěn vede také červeně značená turistická stezka, která je nejkratší spojnicí mezi vstupním areálem a východním koncem skalního města.
 

Projděte si vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou

vyhlídky u rokytniceVyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk. Inspirací pro lehké stavby ze dřeva a oceli byly tvůrcům postavy z erbu města Rokytnice. Na město dohlíží na skalách Strážníku čtyři patroni, symbolizující čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a Horník – Hlídka na Stráži. Vrch Strážník (Stráž), jak se mu také říká, byl jedním z míst, kde se při vpádu nepřátelských vojsk posílali za pomoci ohně signály o nepříteli překračujícím hranici naší země. Kouřový signál pak přejímaly další hlídky na Kozákově a hlouběji v Čechách. Koncept projektu se zrodil z původního záměru obce postavit na vrcholu klasickou rozhlednu. Morfologie kopce se ukázala nevhodná na stavbu vyhlídkové věže a tak se v ateliéru Mjölk rozhodli pro koncepci několika zastavení na skalách, které vrchol kopce lemují.
 

Do ticha Modlivého dolu

Modlivý důlRomantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti. Podle jedné z nich tu dobrovolně zemřeli rytíř Jaroslav ze Svojkova s dcerou sládka z Velenic, kteří se velmi milovali, ale rytířovi rodiče jim jejich lásku nepřáli. Jiná pověst vypráví, že tu jeden selský chlapec zabil svého soka v lásce.

Své jméno získal důl díky vyslyšeným modlitbám zbožných poutníků, kteří chodili na toto místo rozjímat. Poprvé sem v roce 1704 pověsil svatý obrázek pomocník ve svojkovském pivovaru Melzer, aby zaplašil duchy na tomto místě. Vrchnost pak nechala hustý les trochu prosvětlit a u obrázku se začali zastavovat pocestní. Počet návštěvníků tohoto místa se zvětšoval a z okolí sem mířila celá procesí a tak se místo stalo poutním místem. Koncem 18. století byla dřevěná kaplička zbourána a hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat novou kapli do skalní stěny. Modlitby za navrácení zdraví zde byly údajně vyslyšeny i v letech 1832 a 1850 během epidemií cholery.
 

Vyzkoušejte Singletracky u Zdobnice nebo Suchého vrchu

Singletrack ZdobniceVe Zdobnici, srdci Orlických hor najdete 10 km  singletracků, pumptrack a cvičný trail. Obec také pořídila nabíjecí stanici pro elektrokola, monitorovací stanici a stanici pro rychlou opravu kol svépomocí. To vše mohou návštěvníci využít zdarma, dobrovolný příspěvek na provoz je vítán. Singletracky Zdobnice jsou součástí projektu Singletrack Glacensis, kdy ve spolupráci s partnery Regionem Orlicko – Třebovsko na Pekláku v České Třebové  a s Gminou Bystrzycí Klodzkou ve Spaloně a v Miedzygórze vzniklo celkem 60 km nových singletracků, tj. přírodních stezek v lese pro horská kola. Ty se navíc stanou součástí mnohem širší sítě budovaných trailů v poslední době na české a polské straně pod jednotnou značkou Singletrack Glacensis. Jde o celkovou délku přes 200 km, mezi nejnovější patří Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu letos a Bike resort Moravská Třebová, obě destinace byly otevřeny letos (2021).
 

S dětmi za postavičkami Michala Olšiaka

Hamerský vycházkový okruhHamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou, to je skvělý tip na výlet s dětmi. Ty určitě zaujmou sochy žďárského rodáka Michala Olšiaka, jehož plastiky jsou k vidění nejen u nás, ale i v Německu a Itálii. V okolních lesích je navíc ideální terén pro houbaře! V Hamrech poblíž hlavní silnice ze Žďáru na Havlíčkův Brod se nachází socha Koně vytahujícího povoz z bažin, pod Rozštípenou skálou na vás čeká 2,5 metrů vysoká hlava Mamuta, u remízku za Klafarem na Hamerském vycházkovém okruhu najdete Mamlase, který tu střeží krásný výhled na město Žďár nad Sázavou a nedaleko benzínové pumpy vítá návštěvníky obce žabošnek Hamroň.
 

Za Muchou do Moravského Krumlova

epopejSlovanská epopej, cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten. Restaurátoři i kurátoři připravovali výstavu tak, aby na sebe jednotlivá plátna navazovala. Celá epopej začíná výjevem Slované v pravlasti a přes zavední slovanské liturgie, bratrskou školu v Ivančicích a zrušení nevolnictví na Rusi pokračuje kázáním Jana Husa v Betlémské kapli, Petrem Chelčickým a Janem Amosem Komenským až k bitvě na Vítkově, Jiřímu z Poděbrad, caru Simeonomi a finálnímu obrazu Apoteóza z dějin Slovanstva. Zámek je otevřen denně od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné je za 250 Kč.
 

Karpatská krajina v rámečku pozorovatelny Durch

vyhlídka durchPozorovatelna Durch je hold výhledu krajinou, někomu může připomínat "zarámovaný obraz". Má podnítit k pozastavení a uvědomění si krásy krajiny Bílých Karpat. Slouží také jako posezení pro kolemjdoucí, kteří zde mohou v klidu posvačit (to, co si přinesli v batohu) a v nepřízni počasí se schovat do úkrytu. Navrhl ji architekt Zdeněk Fránek jako „minimalistickou dřevěnou konstrukci s čistými detaily bez jakéhokoliv výrazného prvku". K realizaci došlo roku 2018. Za ideou a realizací pozorovatelny stojí rodinná firma Janošík, která pod kopcem, kde je pozorovatelna Durch usazena, vyrábí okna. Po krásách Bílých Karpat vás kromě značených tras KČT provede také deset naučných stezek (Naučná stezka Královec z Valašských Klobouků, NS Javornický hřeben z obce Střelná nebo Lidečko, NS Moravské Kopanice z Žítkové, NS Okolo Hrozenkova ze Starého Hrozenkova, NS Lopeník od obecního úřadu Lopeník, NS Květná, NS Javořinská z Nové Lhoty, NS Vrbecko-Kuželvská z Kuželova, NS Orchidejová z Lučiny u Tvarožné Lhoty a NS Oskerušová z Radějova).
 

Dalimilova rozhledna v Rychlebských horách

Dalimilova rozhlednaNa Větrově (918 m) nedaleko chaty Paprsek, na rozmezí mezi Jeseníky a Rychlebskými horami, vyrostla Dalimilova rozhledna. Jde o přesnou kopii rozhledny, která kdysi stávala na Králickém Sněžníku. Jako hlavní stavební materiál byl použit kámen. První turisty rozhledna přivítala v červenci 2021. Stavba nabízí úchvatné rozhledy do okolí. Předobrazem nové rozhledny byla vyhlídková věž, která kdysi stála na vrcholu Králického Sněžníku. Její tvar nová stavba věrně napodobuje, použit byl také obdobný stavební materiál. K rozhledně se lidé dostanou například po zelené turistické značce, která spojuje Staré Město s chatou Paprsek. Větrov je vysoký 918 metrů, samotná rozhledna měří čtyřiatřicet metrů.
 

Vzpomínkový výlet na Ploštinu a Hrabyni

památník ploštinaPloština je osada ležící v katastru obce Drnovice, která se nachází 3 km severně od Vysokého Pole. Její tragický osud je známý – pár dnů před koncem druhé světové války, přesně 19. dubna 1945, zdejších deset usedlostí vypálilo a veškeré obyvatelstvo usmrtilo německé policejní komando SS. Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Na místě bývalého amfiteátru vyrostla nová, až futuristická budova návštěvnického centra, proběhla zásadní rekonstrukce stavení s číslem popisným 23 a obnovy a čištění se dočkal i monument památníku obětem války od Šebestiána Zeliny. Návštěvníci jsou zváni do dvou nových expozic: Tragédie na Ploštině a Nová Ploština.

hrabyně památníkTaké Národní památník II. světové války v Hrabyni prošla mezi lety 2021-2023 generální rekonstrukcí a dnes nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků. Ukáže vám dobu, jež válce těsně předcházela, a provede vás válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí. Novinkou je komora simulující letecký nálet, kde se lidé vcítí do toho, co prožívali tehdejší obyvatelé, když byly ostřelovány jejich domy a padaly na ně. Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž dominantou je velkolepá bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci. Zde uvidíte nejen maketu sovětského tanku T-34 a hrabyňského domu č. p. 72, ale také dva dělostřelecké kanóny (německý a sovětský).
Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích Zážitky

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov Příroda

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, mohou si prohlédnout krajinu z krásné rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

Velké Tiské stěny Příroda

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Malé Tiské stěny Příroda

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Přírodní rezervace Modlivý důl Příroda

Přírodní rezervace Modlivý důl

Přírodní rezervace Modlivý důl se nachází jižně od Potštejna, v krásném prostředí původních bukových lesů. Jedná se o rezervaci o velikosti zhruba 6,5 hektaru, umístěnou v hluboko zaříznutém údolí vymodelovaném jedním z přítoků řeky Orlice.

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk Příroda

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech Příroda

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo Památky

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou Příroda

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Bazénový a saunový resort Saunia na střeše hotelu Thermal Lázně a wellness

Bazénový a saunový resort Saunia na střeše hotelu Thermal

Máte chuť osvěžit se plaváním nebo relaxací v termální vodě? Vyzkoušejte bazénový komplex se saunovým světem Saunia na skále nad hotelem Thermal, bonusem vám bude jedinečný výhled na centrum Varů! Těšit se můžete na bazén s vodními atrakcemi a menší bazén naplněný pouze karlovarskou vřídelní vodou!

Národní památník II. světové války v Hrabyni Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce Příroda

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu Letní sporty

Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu

Singltrek Suchák, to jsou jednosměrné terénní stezky mezi Červenovodským sedlem a tvrzí Bouda v okolí Suchého vrchu. Patří do česko-polského projektu Singletrack Orlicko – Kladsko, který zahrnuje na obou stranách hranice více než 60 kilometrů nových terénních tratí.

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech Příroda

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Atypická pozorovatelna Durch vznikla roku 2018 dle návrhu architekta Zdeněk Fránka. Zdáli může vypadat jako rám k obrazu této krásné krajiny. Slouží také jako posezení pro kolemjdoucí nebo jako úkryt před nepřízní počasí.

Bartolomějské návrší v Kolíně Památky

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Albertovy skály Drbákov Příroda

Albertovy skály Drbákov

Nad Slapskou přehradou se tyčí vrchol Drbákov, komplex suťových lesů a květnatých hájů. Chráněným územím se tato oblast stala v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy. V roce 1977 byla ochrana rozšířena také na sousední Albertovy skály. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví.

Singletrack Zdobnice Letní sporty

Singletrack Zdobnice

Ucelená síť úzkých, jednosměrných cyklistických stezek u Zdobnice, upravených pro zábavnou jízdu v těsném kontaktu s přírodou. Trasa je navržena dle prověřené metodiky, téměř po celou dobu jízdy se jede v zatáčkách či odlišných úhlech terénu.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.10. – 6.10.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?, Zamykání Lužnice 2024, Den lesů nové generace v Kuřimi, Koně na Kačině 2024, Mezinárodní den zvířat v Zoo Praha 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
4. říjen 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.10. – 6.10.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Jedna země, jeden král ... hrajeme pro děti na Bezdězu, RunCzech Mattoni Liberec – Nature Run 2024, Závody ve vynášení sudů na vrchol Ještědu, Hodokvas na hradě 2024, Dny otevřených ateliérů na Vysočině 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. říjen 2024 7:01
Zážitky

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Plochodrážní stadion Markéta, Masarykův okruh v Brně, legendární trať v Hořicích, Pardubice a Zlatá přilba anebo kolébka českého motokrosu ve Stříbře: to všechno jsou místa, kde se psala historické českého motosportu. Kdy a kde se vlastně konaly první závody automobilů a motorek u nás a ve světě, a kde se závodí dnes? Pojďte se s motoristickým sportem seznámit na Kudy z nudy!
3. říjen 2024 16:56
Zážitky

Sedm kouzelných míst, kde během podzimních výletů načerpáte novou energii

Slunce věčně za mraky, mlhy, deště a blížící se dlouhá zima nikomu radost neudělají. Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili pár výletů do míst, kde se prý dají skvěle dobít baterky – ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne. Každopádně si alespoň uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo.
3. říjen 2024 7:01
Zážitky

Strašidla, duchové a tipy, kam s dětmi o podzimních prázdninách 2024!

Podzimní prázdniny pomalu klepou na dveře a vy stále přemýšlíte, kam s rodinou vyrazit na prodloužený víkend? Poradí vám portál Kudy z nudy – s námi budou vaše společně strávené podzimní dny zábavnější, veselejší, barvitější, voňavější a hravější. Letos podzimní prázdniny vyšly na sobotu 26. října až středu 30 října 2024. Navazují na víkend a pondělní státní svátek, takže si děti užijí celkem 5 dní volna.
1. říjen 2024 13:30
Zážitky

Podzimní stezky v korunách stromů – užijte si fantastické barevné výlety nad zemí a v oblacích

Krásné výhledy na okolní krajinu, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů. Nastálé babí léto nám v příštích dnech snad ještě přinese pěkné počasí na výlet. Užijte si volný čas na čerstvém vzduchu a s parádními výhledy! Kam se do korun stromů vypravit vám prozradí portál Kudy z nudy.
30. září 2024 13:00
Zážitky

100 tipů na zajímavé akce z celého Česka, které nemůžete vynechat na podzim 2024

Přinášíme vám tipy na nejvýznamnější podzimní akce. Kde byste letos na podzim neměli chybět? K podzimu patří víno, výlovy rybníků, historické i gastronomické akce. Nabízíme vám z každé oblasti něco. Za historií se vydejte do Slavkova, víno ochutnejte v Brně, ryby v Třeboni. Za filmy vyjeďte do Jihlavy. Z naší nabídky si určitě vybere každý!
28. září 2024 14:09
Zážitky

Těšíte se na podzimní prázdniny 2024? Nepropásněte zajímavé akce!

Podzimní prázdniny přináší řadu zajímavých nápadů na rodinné výlety. Spojit je můžete s prodlouženým víkendem a oslavit netradičně Den vzniku samostatného československého státu. Podzimní prázdniny trvají 2 dny a jsou vždy připojeny ke státnímu svátku 28. října (vznik samostatného českého státu) a k nejbližšímu víkendu v daném roce. Kam vyrazit od soboty 26. do středy 30. října 2024? Co třeba vzít děti rovnou do pohádky, za zvířátky do zoo anebo si užít volno v aquaparku? Možností je celá řada, přehled toho nejlepšího vám přináší portál Kudy z nudy.
28. září 2024 12:35
Zážitky