Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Moravský Krumlov
Zámek Moravský Krumlov
Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Z historie zámku

Na nejužším místě meandru vytvářeného řekou Rokytnou od jihu kolem Moravského Krumlova stával již v roce 1289 hrad, který náležel rodu pánů z Obřan. Záhy po vymření rodu roku 1312 přešel hrad na pány z Lipé, kteří jej roku 1369 prodali pánům z Kravař. Ti nechali krumlovské panství přebudovat na honosné středověké sídlo, které rozšířili nejen o velkou hranolovitou věž, ale také o vodní příkopy na západní a východní straně.

Počátkem 16. století byl hrad přestavován na renesanční zámek. Autorem návrhů je pravděpodobně architekt Leonardo Garda da Bisono. Během těchto úprav dostal zámek prakticky dnešní podobu. Byla vybudována čtyřboká renesanční stavba s dvorem uprostřed, jíž byl vlastně obestavěn někdejší hrad. Vlastní dvůr zdobí na třech stranách a ve třech podlažích arkády. Ojedinělou zajímavostí je nástup do prvního patra zvláštním schodišťovým arkádovým dvorem. V 90. letech 16. století byla na severní straně postavena jednoposchoďová budova se slunečními hodinami.

Po bitvě na Bílé hoře postoupil císař panství valtické větvi rodu Lichtenštejnů. V 18. století byly na zámku provedeny poslední rozsáhlejší úpravy, za kterými stála kněžna Marie Eleonora Lichtenštejnová. Byl zasypán zámecký příkop a došlo také k založení anglického parku. Z kněžniny iniciativy byla také vybudována při krumlovském farním kostele rodinná hrobka. Po Lichtenštejnech se zámku těsně před 1. světovou válkou ujal rod Kinských, po roce 1945 se stal majetkem státu.
 

Slovanská epopej v Moravském Krumlově

V květnu 2021 se některé obrazy přestěhovaly do známých míst, do zámku v Moravském Krumlově. Jeho sály prošly náročnou rekonstrukcí tak, aby splňovaly všechny moderní podmínky pro uchování pláten a jejich vystavení. V těchto prostorách by Slovanská epopej měla pobýt minimálně pět let. Plátna budou na krumlovském zámku instalována v průběhu května. Návštěvníci je uvidí ve východním křídle, konkrétně v rytířském sále. Mimo to do konce léta 2021 se podaří dokončit na zámku obnovu jižního křídla a věže. I zde vzniknou nové reprezentační prostory.

Zkušební provoz výstavy začal 28. července 2021. S ohledem na opatření proti šíření koronaviru je omezeno množství návštěvníků a je lepší si vstupenku pořídit předem na webu mucha-epopej.cz. Plné vstupné stojí 250 korun.
 

Nové expozice

Zámek Moravský Krumlov prochází zevrubnou rekonstrukcí. V roce 2022 se otevřelo jižního křídlo zámku, které desítky let chátralo. Nový prohlídkový okruh otevřel zámek od července 2022. Kromě Slovanské epopeje Alfonse Muchy, která je na zámku dlouhodobě vystavená, na turisty čekají opravené šlechtické komnaty. Od 18. července 2022 poprvé otevírádalší prohlídková trasa s výstupem na zámeckou věž a výhledem na město. V mezipatrech jsou připravené tematické výstavy o dějinách Moravského Krumlova a šlechtě žijící na zámku. V jedné části bude expozice Ústavu pro studium totalitních režimů. Má připomínat zdejší soužití Moravanů, Němců a Židů. Ve spodních místnostech se mají objevit staletí staré náhrobky, které stály dlouho opřené na hřbitově. V patře nad nimi se budou čtyři místnosti věnovat historii zámku. Ve třetím patře jižního křídla bude mít jednu místnost pro krátkodobé výstavy pražské Museum Kampa. V dalších letech by se mělo opravovat severní a západní křídlo.
 

Zámecká věž

Pohled na Moravský Krumlov z výšky si vychutnáte, když vystoupáte na zámeckou věž. Ta byla otevřena v roce 2022. V mezipatrech věže se seznámíte s historií Moravského Krumlova i příběhem lékaře zvaného Paracelsus, který na zámku pobýval.

Mikuláš na zámku Moravský Krumlov

Velkolepá Mikulášská nadílka nejen pro děti v mystickém prostředí renesančního zámku v Moravském Krumlově, kde nechybí zábavný program v podobě plnění úkolů a přání. Součástí je samozřejmě i andělské nebe a pořádné čertovské peklo s hodně tlustou knihou hříchů...
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Adventní koncert v Ivančicích

Adventní koncert harfistky Kataríny Ševčíkové.
Ivančice, Jihomoravský kraj

2. Adventní pátek 2023 – Předvánoční farmářské trhy a Letní kino v zimě

Prodej regionálních potravin a rukodělných výrobků a letní kino v zimě pro děti i pro dospělé.
Ivančice, Jihomoravský kraj

3. Adventní pátek 2023 – Letní kino v zimě

Předvánoční nálada na náměstí v Ivančicích, dobré klobásky, svařák, zábava pro děti a letní kino v zimě.
Ivančice, Jihomoravský kraj

4. Adventní odpoledne 2023 – Pozvi souseda ...

Ivančické náměstí oživí předvánoční atmosféra, zelňačka, svařák i dva skvělé koncerty.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Vánoční prohlídky Ivančické věže I.

Unikátní pohled na večerní vánoční Ivančice z ochozu věže kostela, cestou nahoru uvidíte také vánočně vyzdobený byt zvoníka.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Výstava kreseb Jana Rosendorfa a kreativní tvorby Josefa Hypra

Unikátní výstava dvou originálních autorů.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Vánoční prohlídky ivančické věže II.

Unikátní pohled na večerní vánoční Ivančice z ochozu věže kostela, cestou nahoru uvidíte také vánočně vyzdobený byt zvoníka.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Zámecká věž v Moravském Krumlově

Na zámeckou věž na zámku v Moravském Krumlově můžete vystoupat a pokochat se úchvatným výhledem na město.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Zbytek hradeb v jádru města pochází ze 13. století a vymezují středověké jádro města Moravský Krumlov. Kromě nich tvořilo součást opevnění i hrad (dnešní zámek) a samotný meandr řeky Rokytné.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Městské muzeum a galerie Knížecí dům

Budova Knížecího domu v dnešní podobě pochází z přelomu 16. a 17. století. Jedná se o městský palác nižší šlechty. V současné době zde sídlí muzeum a galerie, konají se zde výstavy, koncerty, přednášky a besedy.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Discgolfové hřiště v Moravském Krumlově

Svým umístěním v zámeckém parku se hřiště řadí mezi nejhezčí v Česku. Jednotlivé koše jsou umístěny právě tak, aby hráč prošel celým parkem. Celkem se zde nachází 15 jamek s celkovou délkou 1395 metrů.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Klášter s kostelem sv. Bartoloměje v Moravském Krumlově

Založení významné architektonické památky kláštera spadá do 2. poloviny 14. století, kdy zde působil řeholnický řád augustiánů. V době husitských válek byl klášter opuštěn.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Památník české státnosti v Moravském Krumlově

Dominantou památníku je busta prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a připomíná historický boj za svobodu a demokracii. Památník se nachází na náměstí T.G.Masaryka.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence

Účelem naučné stezky je informovat o ochraně vzácných rostlinných a živočišných společenstev, lesostepí a lesů v zajímavě členitém údolí meandrujícího toku řeky Rokytné s přilehlými slepencovými skálami. Celková trasa naučné stezky měří 15km a je zde instalováno 12 informačních panelů.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Rokiten

Pokud zamíříte do Moravského Krumlova a budete se chtít ubytovat, Rokiten je ideální volbou. V areálu se nachází minipivovar Krum, místní restaurace, dančí obora a velký dětský areál.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Regionální produkty Znojemska

Znojemsko, krajina, v níž se střídají úrodná pole se sady a vinicemi, rámovaná trojicí meandrujících řek, láká barvami, vůněmi i chutí zastavení a obdivu nejen k darům štědré přírody, ale i pracovitosti a dovednostem místních lidí. Poznejte Znojemsko skrz zajímavé produkty, který region nabízí.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

V restauraci U Urbanů v Ivančicích se kromě profesionálně vyškoleného personálu můžete těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Hotel Ryšavý

V rodinném Hotelu Ryšavý ve Vémyslicích se připravte se na všechny služby pod jednou střechou.
Vémyslice, Jihomoravský kraj

Penzion U Výra u Výrovické přehrady

Ve chvíli kdy vstoupíte do penzionu U Výra, prostoupí vás pohoda a klid. Penzion není ani velký ani malý, vždy se v něm budete cítit útulně, ale i komfortně. Prioritou je zde čistota, pěkné a moderní prostředí.
Výrovice, Jihomoravský kraj

Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák se nachází přímo pod ivančickým železničním viaduktem vedle řeky Jihlavy. Nabízí klidné a bezpečné parkování, elektrické přípojky, výlevku chemického WC, výpusť na šedivou vodu, možnost dopuštění pitné vody, popelnice a možnost dojít si na WC.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavanský zámek vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu.
Oslavany, Jihomoravský kraj

Zámecká restaurace v Oslavanech

Stylová restaurace v zámeckém sklepení oslavanského zámku nabízí speciality české kuchyně, dobroty k místnímu vynikajícímu pivu i dobře připravené steaky. Vybírat můžete také z denního menu.
Oslavany, Jihomoravský kraj