!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Moravský Krumlov
Památky

Zámek Moravský Krumlov

Zámek v Moravském Krumlově v současné době není otevřen a své expozice představí návštěvníkům až v listopadu 2020.

Z historie zámku

Na nejužším místě meandru vytvářeného řekou Rokytnou od jihu kolem Moravského Krumlova stával již v roce 1289 hrad, který náležel rodu pánů z Obřan. Záhy po vymření rodu roku 1312 přešel hrad na pány z Lipé, kteří jej roku 1369 prodali pánům z Kravař. Ti nechali krumlovské panství přebudovat na honosné středověké sídlo, které rozšířili nejen o velkou hranolovitou věž, ale také o vodní příkopy na západní a východní straně.

Počátkem 16. století byl hrad přestavován na renesanční zámek. Autorem návrhů je pravděpodobně architekt Leonardo Garda da Bisono. Během těchto úprav dostal zámek prakticky dnešní podobu. Byla vybudována čtyřboká renesanční stavba s dvorem uprostřed, jíž byl vlastně obestavěn někdejší hrad. Vlastní dvůr zdobí na třech stranách a ve třech podlažích arkády. Ojedinělou zajímavostí je nástup do prvního patra zvláštním schodišťovým arkádovým dvorem. V 90. letech 16. století byla na severní straně postavena jednoposchoďová budova se slunečními hodinami.

Po bitvě na Bílé hoře postoupil císař panství valtické větvi rodu Lichtenštejnů. V 18. století byly na zámku provedeny poslední rozsáhlejší úpravy, za kterými stála kněžna Marie Eleonora Lichtenštejnová. Byl zasypán zámecký příkop a došlo také k založení anglického parku. Z kněžniny iniciativy byla také vybudována při krumlovském farním kostele rodinná hrobka. Po Lichtenštejnech se zámku těsně před 1. světovou válkou ujal rod Kinských, po roce 1945 se stal majetkem státu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 15. 5. 2020
Slovanská epopej

Slovanská epopej

Moravský Krumlov, Jižní Morava
Městské opevnění v Moravském Krumlově

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Moravský Krumlov, Jižní Morava
Městské muzeum a galerie Knížecí dům

Městské muzeum a galerie Knížecí dům

Moravský Krumlov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Regionální produkty Znojemska

Regionální produkty Znojemska

Moravský Krumlov, Jižní Morava
Penzion U Výra  u Výrovické přehrady

Penzion U Výra u Výrovické přehrady

Výrovice, Jižní Morava
Hotel Besední dům Ivančice

Hotel Besední dům Ivančice

Ivančice, Jižní Morava