Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Skialpinistické trasy v Beskydech
Zimní sporty

Skialpinistické trasy v Beskydech

Spolek Beski z.s., ve spolupráci s dalšími partnery, připravil v Beskydech pro všechny příznivce pohybu na „chlupatých“ lyžích skitouringové trasy, které sice nenabízejí extrémní výstupy nebo sjezdy drsnými kuloáry, ale i v Beskydech můžete na skialpových lyžích zažít radost.
Na důležitých místech jsou trasy označeny žlutými terčíky s logem Dynafit. Přesto doporučujeme stažení GPS souřadnic pro každou trasu. Spolu s CHKO a Lesy ČR vás také prosíme, abyste respektovali pravidla pro pobyt v zimní přírodě a zejména sjezdy vedly tak, jak je organizátoři pro jednotlivé trasy označili.


A – Lysá hora z Papežova

Nástupním místem je parkoviště Krásná, Papežov. Výstup zahájíte po široké zásobovací komunikaci, po které budete mírně stoupat necelé 2 km. Na dvou místech pravděpodobně uvidíte stopy lyží, mířící do lesa, ale tyto trasy nejsou schváleny a nejsou ani označeny. V místě, kde zásobovací komunikaci křižuje výstupová a sjezdová trasa na Zlatník, uvidíte žlutou značku Dynafit. Zde se dáte prudce vpravo na lesní komunikaci a stoupáte stále rovně cca 1 km, než přijdete znovu na zásobovací komunikaci, ke která se připojuje červená turistická značka, kterou už až na vrchol Lysé hory neopustíte. Pro návrat využijte v maximální míře širokou zásobovací komunikaci.


B – Lysá hora ze Zlatníku

Nástupním místem je parkoviště u starého vleku Fela v Krásné-Zlatník, na které se dostanete po projetí mezi parkovišti a odbočení vpravo z hlavní silnice ze Zlatníku na Visalaje. Od parkoviště můžete stoupat buďto přímo rovně po sjezdovce kolem stožárů původního vleku, nebo mírnější variantou po louce vlevo. Po zdolání louky najdete na jejím horním okraji vstup na lesní cestu a tou se vydáte stále přímým směrem (cca 2 km) až na červenou turistickou značku, po které pak stoupáte až na vrchol Lysé hory.

Základní trasa vč. sjezdu měří cca 10 km, překonává převýšení 700 metrů.
 

C – Komorní Lhotka/Řeka

Na start přijedete přes obec Komorní Lhotka po hlavní silnici na parkoviště s konečnou linkového autobusu. Dál je vjezd povolen jen pro dopravní obsluhu. Pěšky pokračujte po hlavní komunikaci. Minete odbočku zelené turistické značky až dojdete na rozcestí, kde najdete žlutou značku Dynfit. Vydejte se po lesní cestě vlevo až k rozcestí s turistickou a běžkařskou trasou. Odtud vpravo po červené turistické značce k chatě Ropička a od ní dále po červené. Těsně před vrcholem opustíte červenou značku rovně a pokračujete k infotabuli zákazu vstupu do ptačí rezervace Ropička. Do rezervace nevstupujete, dáte se už bez pásů vlevo dolů a přijedete k horní stanici vleku Skiareálu Řeka. Nejdelší a nejprudší beskydská sjezdovka vás přivede k dolní stanici. Tady znovu nasadíte pásy a stoupáte po silnici, která je značená jako cyklostezka, vlevo od sjezdovky. Držíte se stále nejširší komunikace až přijdete zpět  na rozcestí, ze kterého jste stoupali na Ropičku. Tady jen překřížíte hlavní turistickou trasu a sjedete zpět k výchozímu bodu trasy. 

Trasa měří cca 16 km a překonává převýšení 690 metrů.
 

D – Řeka

Přímo ze Skiareálu Řeka můžete absolvovat skitouringový výlet, který je zkrácenou variantou Trasy C. Začíná u spodní stanice vleku, okud se vydáte vlevo od sjezdovky po značené cyklostezce až po křížení turistických značek. Odtud pokračujte vlevo po červené turistické značce k chatě Ropička a od ní dále po červené. Těsně před vrcholem opustíte červenou značku rovně a pokračujete k infotabuli zákazu vstupu do ptačí rezervace Ropička. Do rezervace nevstupujete, dáte se už bez pásů vlevo dolů a přijedete k horní stanici vleku Skiareálu Řeka. Nejdelší a nejprudší beskydská sjezdovka vás přivede k zpě tdo nástupního bodu.

Trasa měří cca 12 km a překonává převýšení 650 metrů.
 

E – Javorový vrch

Výchozím bodem je parkoviště u dolní stanice sedačkové lanovky v Třinci-Oldřichovicích. Podle stavu sněhu se na lyžích nebo pěšky vydáte po cestě, která lemuje parkoviště po pravé straně a po ní se dostanete až k nástupu do prudkého kopce, končícího Javorovým vrchem. První část výstupu absolvujete průsekem přímo nahoru do míst, kde končí sjezdovka a můžete se vydat buďto dále rovně nahoru, nebo po modré značce vpravo, nebo zelené vlevo. Trasu si můžete prodloužit tak, že se z vrcholu Javorového vrchu vydáte po asfaltové komunikaci dolů směr Tyra a po ní si zase vystoupáte nahoru. Pro sjezd volte vždy výhradně sjezdovku a v dolní části na ni navazující průsek.

Základní trasa měří cca 5,2 km včetně sjezdu a překonává převýšení cca 500 metrů.

Ladná Čeladná 2024

Pohodový festival stvořený pro rodiny s dětmi. 9. ročník nabídne ostřílené kapely české hudební scény, mladé a talentované interprety a také bohatý program pro děti. Další ročník Ladné Čeladné se uskuteční 2. a 3. srpna 2024.
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Leona Gyöngyösi a gospelové melodie

Letos pořádáme již 20. sérii předvánočních benefičních koncertů na podporu dětí. Tyto koncerty se vždy konají v jedinečných prostorách kostelů v různých městech Moravskoslezského kraje. Do projektu zapojujeme děti z místních školních a výchovně vzděl...
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Znamení

Večer k 85. výročí narození všestranného umělce.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Frýdek≈Místek na cestách 2024

Ještě nevíte, kde strávíte dovolenou? Chcete inspiraci? Získejte skvělé tipy pro své výlety a dovolenou a užijte si den strávený v malebném prostředí, v pohybu, na čerstvém vzduchu.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Burger Street Festival Frýdek-Místek

Festival u obchodního centra Frýda představuje skvělou možnost ochutnat nejlepší burgery všem, kteří žijí v podhůří Beskyd a nechce se jim cestovat do větších krajských měst. Burger Festival je jediný originální festival, který se ve městě koná. Dejte pozor, ať si jej nespletete s konkurenční akcí.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Dasha a trio Martina Kumžáka

Letos pořádáme již 20. sérii předvánočních benefičních koncertů na podporu dětí. Tyto koncerty se vždy konají v jedinečných prostorách kostelů v různých městech Moravskoslezského kraje.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Kontakt Fest 2024

V přírodním prostředí unikátního lesoparku Horečky na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic se uskuteční výjimečná kulturní a společenská událost, lifestylový festival Kontakt Fest.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Slavnostní otevření nové prodejny Mitrenga a.s. – Střítež

Při příležitosti slavnostního otevření pro vás máme připraveno občerstvení.
Střítež, Moravskoslezský kraj

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Vrchol Malchor v Beskydech

Malchor leží ve výšce 1219 m.n.m., je to plochý vrchol porostlý smrkem.
Krásná, Moravskoslezský kraj

Společenské a ekologické centrum Muchovice

Poznejte zajímavou oblast v klidném prostředí pod Lysou horou. Vyjeďte si na koni, vychutnávejte si procházky po okolních přírodních rezervacích a naučné stezky, nebo seznamte své děti se zvířaty na naší farmě.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech

Symbol vlastenectví, statečnosti a přátelství. Tradiční poutní místo setkávání skautů z celé republiky.
Malenovice, Moravskoslezský kraj

Hotel Petr Bezruč – koupání v Beskydech jako u moře

Hotel Petr Bezruč vám mimo ubytovacích a stravovacích služeb nabízí možnost koupání v krytém hotelovém bazénu se slanou vodou.
Malenovice, Moravskoslezský kraj

Hotel Petr Bezruč v Malenovicích – ubytování i wellness pod Lysou Horou

Přijďte relaxovat do nádherného prostředí Beskyd, do Hotelu Petr Bezruč v Malenovicích. Harmonické tóny svěžích přírodních krás se tady mísí s pestrou škálou rekreačních aktivit pro každé roční období doplněné odpočinkem ve wellness s masážemi, whirlpoolem či solnou jeskyní.
Malenovice, Moravskoslezský kraj

Červená krkavčí stezka – Po medvědích tlapkách

Stezka patří k těm náročnějším z tras Po medvědích tlapkách, vede kolem řeky Ostravice po její Slezské i Moravské straně. Navštívíte centrum obce, ale i lesy na úbočích hor Smrk, Čupel a Smrčina. K atraktivním cílům patří přehrada Šance ukrytá v údolí mezi horami.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Lanové bludiště Opičárna

Největší lanové bludiště v ČR, v srdci Beskyd pod Lysou horou, pro všechny věkové kategorie.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází okouzlující horská chata, která nese název Emil Zátopek – Maraton.
Krásná, Moravskoslezský kraj

Chata Desítka – Kameňák na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází Chata Desítka, která nabízí ubytování nižší kategorie.
Krásná, Moravskoslezský kraj

Horský hotel Ondráš v Beskydech

Tradiční hotel Ondráš byl postaven v polovině 20. století v Ostravici nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí. Ve své historii prošel několika rekonstrukcemi, poslední v roce 2007.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Horská chata Ostrá v Beskydech

Horská chata Ostrá se nachází v regionu obce Ostravice na rozmezí "civilizace" a "divoké přírody" v krásném a klidném prostředí přímo pod úpatím hory Ostrá. Vzdáleni ruchu měst naleznete zde klid a pohodu při toulkách krásnou přírodou a krajinou, protkanou mnoha turistickými trasami.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Beskydský pivovárek v Ostravici

V nevelké obci Ostravice od jara 2013 vaří vlastní pivo, a to v Beskydském pivovárku. Díky několikanásobnému chmelu je zdejší pivo hořčí než obvykle, zato však splňuje kritéria bavorského Zákona nejvyšší čistoty z roku 1516.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Hotel Sepetná

Díky skvělé poloze pod nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd a nádherným výhledům na další vrcholy je Sepetná oblíbená pro rekreaci už od roku 1910.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

PePe bakery & coffee

Petra Kopčáková a Peter Pavlis dohromady tvoří PePe a taky bakery & coffee. Jsou spolu 24 hodin denně a plody jejich lásky teď sklízejí všichni, kdo profrčí beskydskou Ostravicí, autem, busem, vlakem, lyžmo, běžmo, kolmo, pěšmo.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Hotel Beltine Forest

Malebný hotel Beltine Forest je přímo uprostřed divoké beskydské přírody. Zcela obklopující příroda vám poskytne uklidňující útočiště. Můžete si vybrat, zda bude váš pobyt relaxačního a odpočinkového rázu či jej strávíte aktivně pěší turistikou nebo horskou cyklistikou.
Ostravice, Moravskoslezský kraj