Úvod > Co chcete dělat? > Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou
Památky

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna na Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Antropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.
Praha 8 se úspěšně zapojila do projektu Galerie hl. města Prahy „MuralArtUM 2020“, v rámci které Praha výtvarně upravuje nevzhledné betonové plochy v obydlených oblastech. Na zdi nad Vychovatelnou tak vzniklo unikátní graffitové dílo zobrazující historickou událost, která má vztah k tomuto místu.
 
Právě operace Anthropoid, atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se odehrála pár desítek metrů odtud. Z třiadvaceti soutěžních návrhů bylo vybráno dílo výtvarníka Jakuba Marka. Autor zohlednil to, že zde prakticky nikdo nechodí. Buď tudy lidé projíždí autem nebo v tramvaji. Délku zdi, která činí osmdesát metrů, ztvárnil jako komiks. Zeď se nachází nedaleko místa, kde parašutisté 27. května 1942 zaútočili.
 
Příběh na zdi tak začíná leteckým přesunem vojáků a jejich seskokem nad českým územím. Dále zde bude znázorněn kontakt s obyvateli, pak samotný čin popravy Heydricha a následně je zde samozřejmě vyjádřen i poslední boj v kostele v Resslově ulici.
 

Co je mural art?

Jedná se o uměleckou graffitovou malbu, ztvárněnou na betonových zdech.