Úvod > Co chcete dělat? > Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů
Hraniční hora Třístoličník - bájné trůny tří králů
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.
Vrcholek Třístoličníku (1311 m) vystupuje z pohraničního hřebene Šumavy západně od Trojmezné asi 10 km západně od Nové Pece. Vede přes něj státní hranice mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo. Vrch dostal název podle uskupení skal, které eroze vymodelovala do podoby tří skalních věží s miskovitými prohlubněmi, které připomínají trůny. Podle pověsti na nich v dávné minulosti sedávali králové Čech, Rakouska a Bavor a radili se o průběhu státních hranic. Z vrcholu se rozhlédnete předevšímdo Bavorska, ale také jsou odtud dobře vidět Alpy. Za vynikající viditelnosti je prý dalekohledem vidět i mnichovský kostel. Pěkný rozhled samozřejmě poskytuje hora také na českou stranu.

Výstup na vrchol po české straně je možný po červené značce hřebenovou lesní stezkou z Nového Údolí, která vede liduprázdnou divočinou namáhavým terénem, který není vůbec vhodný pro kola ani kočárky. Cyklisté mohou využít snadnějšího přístupu z německé strany – na Třístoličníku je hraniční přechod pro pěší. Na vrcholu hory se také nachází hospůdka, ovšem již na německé straně. Česká turistická stezka odtud pokračuje na Trojmezí (1321 m), kde se stýkají hranice tří států – České republiky, Spolkové republiky Německo a Rakouska. Dále můžete pokračovat na vrchol Plechý (1378 m), k Stifterovu pomníku, k Plešnému jezeru anebo až do Nové Pece.

Třístoličník

Akce v okolí

28.5.
31.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jihočeský kraj
Hotel Florián ve Stožci

Hotel Florián ve Stožci

Stožec, Jihočeský kraj