Úvod > Aktuality > Deset akcí, prohlídek a vzpomínek na výročí 17. listopadu
Deset akcí, prohlídek a vzpomínek na výročí 17. listopadu
"> "> "> ">

Deset akcí, prohlídek a vzpomínek na výročí 17. listopadu

Vydáno 15. listopadu 2019 Zážitky
Státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který před 30lety v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci – tím vším je 17. listopad. Portál Kudy z nudy pro vás má spoustu tipů a nápadů, kde si můžete užít podzimní volný den a co všechno můžete podnikat.

Listopad vážně…

V den státního svátku 17. listopadu 2019 otevře Úřad vlády ČR pro veřejnost Hrzánský palác na Hradčanech i Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny od 9:00 do 17:00 hodin (poslední vstup bude v 16:00 hodin). Zájemci se mohou těšit na komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor. V obou palácích se tak nabízí možnost nahlédnout do oslnivých reprezentačních sálů a užít si nevšední pohled na panorama Prahy.

Zcela mimořádně se o víkendu 16. a 17. listopadu otevře Jelení příkop. Přístup na prohlídku bude z Klárova přírodní stezkou vedoucí ve stráni mezi ulicemi Chotkova a Na Opyši, trasa dovede návštěvníky k východu z horního Jeleního příkopu na Novém světě v ulici U Brusnice.

Národní galerieDveře se také pootevřou v ČTK, avšak již v sobotu 16. listopadu! Průvodci vám zde ukáží historické fotografie, zprávy a videa, technologické pomůcky novinářů včetně starých fotoaparátů a dálnopisů. Zájemci se podívají do newsroomu a budou svědky přípravy reálného zpravodajství z oslav výročí 17. listopadu. Brány ČTK budou otevřeny 16. listopadu 2019 od 08:30 do 16:00, poslední návštěvníky vpustí do budovy v 15:30.

Své brány otevře v sobotu 17. listopadu také Národní galerie, která se ve státní svátek otevírá návštěvníkům zcela zdarma. Nahlédnout lze do stálých expozic, otevřeno bude od 10 do 18 hodin. U příležitosti státního svátku bude vstup zdarma také do Hlavní budovy muzea hl. m. Prahy na Florenci.
 

…a listopad s nadsázkou

Sametové posvíceníKampy přes Karlův most a Národní třídu v Praze projde už posedmé Sametové posvícení, alegorický průvod masek v nadživotní velikosti a alegorických konstrukcí. Průvod zábavných pamfletů zúčastněné skupiny prochází centrem města a zhmotňují aktuální společenská témata za doprovodu živé hudby. Posvícení je oslavou občanské společnosti, oslavou s kritickým ostnem. Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel.

Průvod bude slavnostně zahájen ve 14 hodin na Kampě, mezi kavárnou Mlejn a museem Kampa. Ve 14:30 průvod vyráží přes Karlův most a pokračuje po Smetanově nábřeží. Mezi 15:45 až 16:15 projde "sametové " defilé Národní třídou (kde budetou dobou probíhat Festival svobody) a v 16:45 dorazí na Staroměstské náměstí, kde proběhné defilé masek a v 17:15 se průvod odebere do Kampusu Hybernská.
 

Díky, že můžem! aneb Korzo na Národní

Národní
Tak trochu jiná oslava Listopadu 1989 se pod názvem Korzo Národní s podtitulem “Díky, že můžem!” odehraje 17. 11. 2019 na Národní třídě. Začíná se už v dopoledních hodinách a program pak  potrvá až do večera. Pokračovat se bude následně koncerty v klubu Rock Café, který je mimoto garantem hudebního programu celé akce. Na několika pódiích zahrají známá jména napříč žánry od Davida Kollera či Tata Bojs v akustickém provedení, přes Prago Union až po Zrní nebo Spirituál kvintet. Speciální místo v programu bude mít státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové, večer pak zazní i hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Hudební produkce neskončí 22. hodinou, pokračovat bude ještě v legendární pražském klubu Rock Café.

Korzo NárodníPiazzetta Národního divadla bude hostit v již tradičním literárním bloku nazvaném Obývák Václava Havla také řadu dalších umělců a osobností veřejného života. V tomto útulném posezení vystoupí např. Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dagmar Havlová a další. Celá ulice bude vyzdobena vlajkami a prapory.

Večer rozsvítí domy Národní třídy velká světelná instalace Paměť národa: 1989 v režii organizace Post Bellum, která návštěvníkům touto formou připomene příběhy účastníků sametové revoluce.
 

Mimořádné prohlídky nabízí i hrady a zámky

zámek loučeňJaké byly osudy loučenského zámku v posledních sto letech? Návštěvníci se během prohlídky seznámí s osudy loučenského zámku a osobnostmi, které procházely jeho komnatami. Prohlídky se konají pouze v neděli 17. listopadu 2019, od 11.00, 13.00 a 15.00.

O víkendu 16. a 17. listopadu připravil zámek Zákupy mimořádnou prohlídku 2. prohlídkové trasy k výročí 130 let od úmrtí korunního prince Rudolfa. Rudolf společně se svou manželkou princeznou Štěpánkou Belgickou několikrát pobývali na zákupském zámku a strávili zde svá šťastnější léta.

Hospitál Kuks zve o víkendu 16. a 17. listopadu na mimořádné listopadové prohlídky i předvánoční jarmark! Kromě komentovaných prohlídek interiérů, rodinné hrobky Šporků a farmaceutické expozice si užijete i obchůdek se sušenými bylinkami a na vánočních trzích najdete vše od svíček, ručně vyráběných mýdel, adventních věnců, keramiky, proutěného zboží a dřevěných hraček po vánoční ozdoby ze šustí i skleněné vánoční ozdoby ze Dvora Králové.
Deset akcí, prohlídek a vzpomínek na výročí 17. listopadu

Deset akcí, prohlídek a vzpomínek na výročí 17. listopadu

Státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který před 30lety v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci – tím vším je 17. listopad. Portál Kudy z nudy pro vás má spoustu tipů a nápadů, kde si můžete užít podzimní volný den a co všechno můžete podnikat.

Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos už posedmé projde centrem Prahy. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Korzo Národní zve na oslavu 17. listopadu

Korzo Národní zve na oslavu 17. listopadu

Národní třída, symbol sametové revoluce, si bude letos 17. listopadu 2019 připomínat již 30. výročí sametové revoluce. Akci Korzo Národní pořádá skupina studentů pražských vysokých škol, kteří revoluci ani totalitu nezažili, a tak chtějí poděkovat za svobodnou společnost, ve které žijí. Program Korza začíná již v dopoledních hodinách a potrvá až do večera, pokračovat bude následně koncerty v klubu Rock Café, který je mimoto garantem hudebního programu celé akce.

Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi

Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi

Je tomu už zřicet let, co cinkot klíčů, davy na Václavském náměstí a český disent rozhodly o dalším politickém vývoji Československa. Oslavte s portálem Kudy z nudy výročí pádu komunistické strany a zavzpomínejte při akcích po celém Česku na legendární hesla sametové revoluce, písně Karla Kryla i studenty, kteří bojovali za svobodu.

5 + 1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

5 + 1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

Zůstáváte na Den boje za svobodu a demokracii v Praze? Přinášíme několik tipů na aktivity, které můžete podniknout, aniž byste tím zatížili rodinný rozpočet. K návštěvě láká mimo jiné den otevřených dveří Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, mimořádně zpřístupněný Jelení příkop nebo zdarma otevřené expozice Národní galerie či Muzea hlavního města Prahy. V centru města si navíc užijete spoustu "sametových" akcí oslavující letošní 30. výročí listopadové revoluce 1989.

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2019

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2019

Pouliční umění, koncerty, videomapping, výstavy a mnohem víc. To vše se už za pár dní odehraje na Národní třídě, která se už pošesté promění v korzo - pěší zónu plnou pouličního umění, a kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989. V neděli 17. 11. 2019 zažijete v Praze Festival svobody, Sametové posvícení, Koncert pro budoucnost, Sametový průvod po 30 letech, videomapping Revoluce na Národním muzeu a spoustu dalších akcí. Slavit se však bude po celé republice!

Při příležitosti 30. výročí sametové revoluce se otevře Lichtenštejnský a Hrzánský palác

Při příležitosti 30. výročí sametové revoluce se otevře Lichtenštejnský a Hrzánský palác

V den státního svátku 17. listopadu 2019, kdy Česká republika oslaví 30. výročí sametové revoluce otevře Úřad vlády ČR pro veřejnost Hrzánský palác na Hradčanech i Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny od 9:00 do 17:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor. V obou palácích se tak nabízí možnost nahlédnout do oslnivých reprezentačních sálů a užít si nevšední pohled na panorama Prahy.

Národní galerie zdarma - Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní galerie zdarma - Den boje za svobodu a demokracii

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve návštěvníky do všech svých stálých expozic. Na tento den také Lektorská oddělení ve všech budovách připravila bohatý doprovodný program.

30 let od sametové revoluce: oslavy v Praze, v celém Česku i v cizině

30 let od sametové revoluce: oslavy v Praze, v celém Česku i v cizině

Vyvrcholením oslav kulatého výročí sametové revoluce budou akce na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí v Praze, po celé republice se ale budou konat stovky dalších výstav, koncertů, besed a happeningů. Ať už jste pamětníky sametové revoluce anebo si atmosféru listopadu 1989 připomenete poprvé, užijte si všechny akce stejně jako tehdy společně s ostatními.

Hrzánský palác - den otevřených dveří

6.7.
Hrzánský palác - den otevřených dveří

Den otevřených dveří pro veřejnost v jedné z vládních budov, v pražském Hrzánském paláci. Poslední komentovaná prohlídka se koná od 16 hodin.

Cesta časem od monarchie k demokracii

19.9.
Cesta časem od monarchie k demokracii

Jaké byly osudy loučenského zámku v posledních sto letech? Jak zde šel čas od zániku monarchie, za první republiky, nacistické okupace, komunistické diktatury a po sametové revoluci? O tom vám bude vyprávět princezna Josefa Thurn-Taxis, která všechny tyhle změny prožila.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.