Úvod > Aktuality > Den boje za svobodu a demokracii: 10 tipů na oslavu výročí 17. listopadu mimo Prahu
Zážitky

Den boje za svobodu a demokracii: 10 tipů na oslavu výročí 17. listopadu mimo Prahu

  • Vydáno16. listopadu 2023
Státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který před 34 lety v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci – tím vším je 17. listopad. Portál Kudy z nudy pro vás má spoustu tipů a nápadů, kde si můžete užít podzimní volný den a co všechno můžete podnikat.

Brno, Olomouc a Zlín

brněnský sedmnáctýBrněnský sedmnáctý se koná opět v brněnských ulicích a na náměstí Svobody, kde všichni přítomní oslaví 34. výročí událostí 17. listopadu 1989. Přijďte si připomenout sametovou revoluci a její význam. Na velké stagi na náměstí Svobody v Brně vystoupí v rámci programu řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel. Knihovna Jiřího Mahena pořádá dvě diskusní fóra na téma Dlouhodobá činnost a Povolební Slovensko. V hotelu Barceló Palace Brno se od 14:00 budou promítat dokumenty – Brněnský listopadu, Ženy Charty 77 a Dvě cesty do disentu. V Paláci šlechtičen si můžete zahrát interaktivní hru Pojďme si pomáhat volně inspirovanou knihou Václava Havla. Moravskému náměstí bude vévodit Divadlo Líšeň se svým programem Putin lyžuje. Jedná se o jevištní reportáž o nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě na motivy textů zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Promítání bude v 17:00 a 19:00 hodin. Na Petrově se v 17:30 uskuteční bohoslužba na poděkování za 34 let svobody, za českou a slovenskou demokracii a politické zástupce, které mají v rukou vládu.

bunkr přáslaviceDopřejte si unikátní Sametovou prohlídku bunkru v Přáslavicích u Olomouce. Komunismus a hrozba třetí světové války byly důvodem, proč přáslavický bunkr vznikl. V Den boje za svobodu a nezávislost si slavnostní sametovou prohlídkou dříve přísně tajného vojenského objektu připomeneme nejen pád komunismu, ale i Varšavskou smlouvu, Kubánskou krizi a další historické události. Můžete se těšit na 80 minut v podzemí dříve utajovaného objektu, do jehož útrob mohli vstupovat jen osoby s přísnou bezpečnostní prověrkou...Prohlídka se koná 17. listopadu od 14:00 hodin a vstup je za 250 Kč (kapacita prohlídky je 25 osob).

památník baťaBudově zlínského Baťova Památníku se i na letošní 17. listopad přesně v 17:11 rozzáří do barev české trikolóry za doprovodu písně Modlitba pro Martu. Památník Tomáše Bati nabídne nejen fotografům výjimečnou příležitost zachytit budovu v netypické podobě. Kromě večerního svícení nabízí Památník 17. listopadu také standardní komentované prohlídky, které začínají vždy v celou hodinu, a to v čase od 10 do 15 hodin včetně. Přijďte se podívat!

Další sametové tipy nejen v Praze
 

Bývalý lágr politických vězňů Vojna a Jáchymovské peklo

památník VojnaU příležitosti státního svátku bude v pátek 17. listopadu 2023 již tradičně otevřen Památník Vojna nedaleko Příbrami. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Tématu 17. listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku se věnuje inovovaná výstava, kterou mohou návštěvníci Památníku Vojna v Lešeticích zhlédnout. Komponovaný program zahájí ve 14:00 pietní akt za účasti středočeské hejtmanky Petry Peckové a dalších politiků. Na akci promluví i pamětnice událostí z roku 1939, 1948 i 1989 a spoluzakladatelka Konfederace politických vězňů Libuše Musilová.

Jáchymovské pekloI když v Jáchymově na státní svátek zvláštní program neprobíhá, výlet sem bude obzvláště příhodný – okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech, nazvaná Jáchymovské peklo. A kdy jindy si jejich osudy připomenout, než právě na státní svátek 17. listopadu! Naučná stezka je dlouhá 8,5 km a na její trase se nachází 12 informačních zastavení. Začíná před kostelem sv. Jáchyma, kde se nachází památník obětem komunismu s názvem Křížová cesta ke svobodě – menhiry postavené za jednotlivé pracovní tábory na Jáchymovsku a centrální plastika pojmenovaná Brána svobody od sochaře Romana Podrázského. Cesta pokračuje po žluté turistické značce okolo muzea, po dřevěných schodech k dolu Svornost a dále po žluté turistické značce. Uvidíte také vytěžené haldy dolů Nikolaj či Eduard nebo soustavy rybníků založených pro potřeby dolování. Malé zastavení je na místě bývalého tábora Eliáš, kde dnes stojí šestimetrový kříž a mohyla na památku skautů vězněných v pracovních táborech.


Zvonění v Hradci Králové či vzpomínání v Moravské Třebové

hradec královéHradecká kulturní a vzdělávací společnost pořádá při významných dnech a státních svátcích zvonění na zvon Augustin v Hradci Králové. Úzká skupinka zájemců má tak možnost být svědkem okamžiku, kdy zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v České republice a do širého okolí se rozezní jedinečné „Cééé“. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží. Počet účastníků je omezen na 15. Vstupenky k zakoupení v hradeckých infocentrech a síti HkPoint.cz.

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si připomenou i příchozí, kteří dorazí v pátek 17. 11. v 17:00 před městskou radnicí v Moravské Třebové. Tam se uskuteční vzpomínková akce na dvě události, které se k tomuto státnímu svátku vztahují. Rok 1939 připomíná uzavření českých vysokých škol nacisty. Rok 1989 se váže ke studentským protestům na Národní třídě, které byly rukou Veřejné bezpečnosti násilně potlačeny a vyústily v sametovou revoluci.
 

Stezka Sametové revoluce v Pelhřimově, jihlavské klíče a památník odposlechu

stezka svobody pelhřimovPelhřimovské Muzeum rekordů bude mít ve dnech 17. – 19. listopadu otevřeno od 10.00 do 17.00 hodin v obou vnitřních expozicích i na zahradě s obřími předměty. V expozici Muzea funguje i vzpomínková stezka Sametové revoluce. Zábavným testem si připomenete události související se 17. listopadem 1989 a zasoutěžíte si přitom o rodinnou vstupenku v hodnotě 520 Kč.

Unikátní památku na 17. listopad naleznete v Jihlavě – na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník "sametových" událostí. Na památku cinkotu klíčů, které lidé vytahovali na demonstracích či náměstích a dávali tak najevo, že komunistickému režimu odzvonilo, zde byl postaven památník ve tvaru velkých klíčů, které jsou vyhotoveny z betonu. A nechybí ani přívěsek se symbolem srdce.

Dalším ikonickým místem Vysočiny je Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Od roku 2005 až 2007 tesala skupina mladých kameníků téměř třímetrové reliéfy představující obří ucho, ústa a oči – na paměť špiclování za bývalých režimů. Pokud jste zde ještě nebyli, nabízí se nyní skvělá příležitost proč sem vyrazit na výlet!
Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu

Na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník událostí 17. listopadu 1989. Památník má podobu klíčů s přívěskem se symbolem srdce.

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2023

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2023. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.
Zážitky

Dopřejte si klidný advent – tipy na zajímavé akce

Pojďte to letos zkusit jinak a vyhněte se hektickému nakupování a přípravě desítek druhů cukroví. Relaxujte, rozjímejte, odpočívejte! A pak si, spokojení a klidní, udělejte čas na děti i na partnery. Letošní advent nabízí více než pečení, nakupování, honbu za dárky a úklid...
Zážitky

Kam do keramické dílny? Máme pro vás tipy na zábavné tvoření a kurzy keramiky

Zažíváte pocity štěstí, když vám pod rukama vzniká něco krásného a zároveň užitečného? Pak se naučte pracovat s keramickou hlínou. Nahlédněte pod ruce umělcům a profesionálním keramikům, kteří se s vámi na kurzech rádi podělí o své znalosti a zkušenosti. Připomínkou vaší šikovnosti vám budou vlastnoručně vyrobené misky a hrnečky v kuchyni či na poličce. Podívejte s portálem Kudy z nudy na tipy na keramické dílny.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.12. – 3.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoce na Hrádku, Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Zážitky

Ježíškova pošta: tipy, odkud poslat dopisy určené přímo Ježíškovi

K tradičním vánočním zvykům patří po generace psát dopis Ježíškovi. Aby psaní došlo tam, kam má, existuje k tomu nejen pro děti speciální instituce tzv. Ježíškova pošta. Dospěláci sem mohou zanést vánoční pohlednice určené k rozeslání známým a příbuzným, které na poště opatří speciálním vánočním razítkem. Kde Ježíškovu poštu najdete, vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince, oslavy však probíhají už 5. prosince večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím víkendu 2. a 3. prosince 2023. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!
Zážitky