Úvod > Aktuality > Sedmnáct akcí, prohlídek a vzpomínek na výročí 17. listopadu
Zážitky

Sedmnáct akcí, prohlídek a vzpomínek na výročí 17. listopadu

  • Vydáno15. listopadu 2021
Státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který před 32 lety v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci – tím vším je 17. listopad. Portál Kudy z nudy pro vás má spoustu tipů a nápadů, kde si můžete užít podzimní volný den a co všechno můžete podnikat.

Listopad vážně…

V den státního svátku 17. listopadu 2021 otevře Úřad vlády ČR pro veřejnost Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Brány paláce budou pro veřejnost otevřeny od 9:00 do 16:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor. V paláci se nabízí unikátní možnost nahlédnout do oslnivých reprezentačních sálů a užít si nevšední pohled na panorama Prahy. Lichtenštejnský palác, jehož historie sahá až do poloviny 16. století, je jednou z dominant pražské Kampy. V minulosti si tento vodní palác zvolila za své sídlo řada významných šlechticů, známá podnikatelská rodina i krajské vedení NSDAP. V současné době je palác využíván k pořádání protokolárních akcí či k ubytování státních delegací.

památník baťaPo loňské premiéře se budova zlínského Baťova Památníku i na letošní 17. listopad přesně v 17:11 rozzáří do barev české trikolóry za doprovodu písně Modlitba pro Martu. Památník Tomáše Bati je navíc na tento státní svátek otevřen k prohlídkám zdarma celý den v čase 10:00 – 16:00. Přijďte se podívat!

Ve středu 17. listopadu se vůbec poprvé otevře Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Muzeum představí na ploše více než 5000 m2 unikátní sbírku přes 70 nákladních vozidel a podvozků značky Tatra.

Národní galerieU příležitosti státního svátku bude ve středu 17. listopadu 2021 Památník Vojna již tradičně otevřen. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Připraven bude také tematický doprovodný program.

Své brány otevře v sobotu 17. listopadu také Národní galerie Praha, která se ve státní svátek otevírá návštěvníkům zcela zdarma. Nahlédnout lze do stálých expozic, otevřeno bude od 10 do 18 hodin.
 

…a listopad s nadsázkou

Sametové posvíceníKampy přes Karlův most a Národní třídu v Praze projde už posedmé Sametové posvícení, alegorický průvod masek v nadživotní velikosti a alegorických konstrukcí. Průvod zábavných pamfletů zúčastněné skupiny prochází centrem města a zhmotňují aktuální společenská témata za doprovodu živé hudby. Posvícení je oslavou občanské společnosti, oslavou s kritickým ostnem. Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel.

Průvod bude slavnostně zahájen ve 14 hodin na Kampě, mezi kavárnou Mlejn a museem Kampa. Ve 14:30 průvod vyráží přes Karlův most a pokračuje po Smetanově nábřeží. Mezi 15:45 až 16:15 projde "sametové " defilé Národní třídou (kde budetou dobou probíhat Korzo Národní) a v 16:45 dorazí na Staroměstské náměstí, kde proběhné defilé masek.
 

Díky, že můžem! aneb Korzo na Národní

Národní
Tak trochu jiná oslava Listopadu 1989 se pod názvem Korzo Národní s podtitulem “Díky, že můžem!” odehraje 17. 11. 2021 na Národní třídě. Návštěvníky budou čekat pouliční výstavy, světelné instalace nebo audiovizuální projekce. Tradiční srdce oslav – pietní místo, kam si lidé budou moct přijít zapálit svíčku, dostane po vzoru loňska také online podobu. Pořadatelé Korza Národní kromě divadelních představení nebo talkshow slibují debaty živě přenášené z českého pavilonu EXPO 2020 v Dubaji.
 
Korzo NárodníZ ampliónů v českých městech potom zazní Modlitba pro Martu a více než 40 významných budov se zbarví do českých národních barev – Češi a Češky si tak budou moct svátek připomenout nehledě na to, kde jsou.

S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci vyzývají organizátoři především k dodržování hygienických opatření a vzájemné ohleduplnosti. Dvě v ulici odstavené tramvaje nabídnou vzdělávací a výtvarný program.
 

Brněnský sedmnáctý 2021

brněnský sedmnáctýPo loňské online oslavě se letos Brněnský sedmnáctý konečně koná opět v brněnských ulicích a na náměstí Svobody, kde všichni přítomní oslaví 32. výročí událostí 17. listopadu 1989. Přijďte si připomenout sametovou revoluci a její význam.

Brněnskou připomínkou událostí listopadů 39 a 89 byla dříve především tradice lampionových průvodů, které pořádá Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V roce 2017 se však v Brně objevila snaha uspořádat větší akci, díky níž by se studenti více propojili se širší veřejností. Díky zástupcům jednotlivých brněnských univerzit tak vznikl Brněnský sedmnáctý. Festival, který dokazuje, že Brno nezapomíná na svou historii – a že má studenty, kteří si uvědomují oběti svých předchůdců, díky nimž mohou studovat ve svobodných a demokratických podmínkách.
 

Mimořádné prohlídky nabízí i hrady a zámky

český šternberkI ve státní svátek 17. listopadu lze zavítat na prohlídku hradu. Do svých komnat a síní vás zve Český Šternberk. Vypsány jsou hned dvě prohlídky bez nutnosti rezervace, a to ve 12:00 a 14:00 hodin. Prohlídku zahájíte v největší hradní místnosti, v Rytířském sále, kde si prohlédnete mimo jiné i bohatou raně barokní štukovou výzdobu s aliančními erby rodu Sternbergů. Následují menší salóny, knihovna, velká jídelna, která dnes slouží jako rodinná portrétní galerie.

Úplně nově je přes zimu otevřen zámek Zákupy. A bude mít dveře dokořán i ve středu 17. listopadu. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Součástí zimního okruhu je i historická zámecká kuchyně v přízemí zámku.

loketNa výstavu korunovačních klenotů zve návštěvníky hrad Loket, který představuje unikátní výstavu o nejcennějším národním pokladu v nové podobě. Do Karlovarského kraje se tak po 5 letech vrátil doposud nejúspěšnější putovní výstavní projekt v ČR.

Podzim na Starých Hradech v Českém ráji je ve znamení čokolády, vína a pohádek. Od středy do neděle mají pro děti spoustu pohádkových překvapení. I dospěláci se mají na co těšit, hradní sklepy ukrývají bohatou nabídku těch nejlepších vín, dále je k ochutnátní vyhlášená Starohradská medovina a pro všechny pak Drakuláda, kvalitní dračí čokoláda. Velkou letošní novinkou je to, že zámecké pohádkové sklepení ožilo zvukovými a světelnými efekty.

hrad BouzovHrad Bouzov se 17. listopadu otevře a ukáže příchozím Zimní trasu. K vidění je stará kancelář, schodištní hala, Alžbětino křídlo, podsebití, kapitulní síň, rytířský sál, lovecká síň, služební jídelna, kuchyně, kaple, zbrojnice. Provádí se od 10:00 do 14:00 hodin.

Na zámku Valeč máte jedinečnou možnost si prohlédnout interiéry ještě v surové podobě před dokončením celkové obnovy. Můžete však vidět množství architektonických detailů, které budou po opravě skryty. Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text (vratná kauce 100 Kč) a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu (ve středu bude otevřeno od 12:00 do 16:00 hodin). V objektu bývalé kovárny se skrývá jeden z nejrozsáhlejších souborů soch z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Tváří v tvář se zde setkáte s 28 sochami a sousošími.
 

Jarmark na Kuksu a Lidové Vánoce v Polabí

Hospitál Kuks zve o víkendu 20. a 21. listopadu na mimořádné listopadové prohlídky i předvánoční jarmark! Kromě komentovaných prohlídek interiérů, rodinné hrobky Šporků a farmaceutické expozice si užijete i obchůdek se sušenými bylinkami a na vánočních trzích najdete vše od svíček, ručně vyráběných mýdel, adventních věnců, keramiky, proutěného zboží a dřevěných hraček po vánoční ozdoby ze šustí i skleněné vánoční ozdoby ze Dvora Králové.

Dne 17. listopadu začíná oblíbená výstava Lidové Vánoce v Polabí 2021 v nádherném skanzenu v Přerově nad Labem. V interiérech všech devíti chalup jsou předváděny scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů i současné vánoční dekorace.
Zimní prohlídky zámku Valeč

1.11.
28.2.
Zimní prohlídky zámku Valeč

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor je letos opět otevřený návštěvníkům i v zimě. Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text (vratná kauce 100 Kč) a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu.

Vánoční trhy v Kuksu

18.11.
19.11.
Vánoční trhy v Kuksu

Můžete se těšit na pestrou nabídku gastronomických specialit, tradičních řemeslných výrobků a ukázky lidových řemesel.

Listopadové prohlídky Hospitalu Kuks

18.11.
19.11.
Listopadové prohlídky Hospitalu Kuks

Turistická sezona už sice končí, ale během listopadových víkendů budete mít ještě možnost prohlédnout si hospitál v celé jeho kráse.

Zimní prohlídky zámku Zákupy

2.1.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Zákupy

Zimní okruh je v provozu od 1. listopadu 2022 do 3. dubna 2023. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Součástí zimního okruhu je i historická zámecká kuchyně v přízemí zámku.

Zimní prohlídky na hradě Bouzov

1.3.
31.3.
Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.

Korzo Národní

17.11.
Korzo Národní

Korzo Národní se každoročně koná na hlavním dějišti sametové revoluce. Program se zde ponese ve znamení pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři zároveň slibují pestrý kulturní program včetně divadelních představení a debat.

Dračí čarodějné pohádkové prohlídky hradu a zámku Staré Hrady

28.1.
29.1.
Dračí čarodějné pohádkové prohlídky hradu a zámku Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky, a to každou sobotu, neděl i o prázdninách a svátcích.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 28. a 29. leden 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Celý filmový svět se už těší na další ročník předávání Oscarů, a tak si na Kudy z nudy připomeneme pár filmových osobností. Některé zná celý svět, o jiných jste zatím zřejmě ještě neslyšeli. To se ale může už za pár týdnů změnit!
Zážitky

14 valentýnských tipů: večeře, rande a procházky

Romantické výlety, večeře při svíčkách, voňavé koupele, fotografie na památku anebo noční toulky skleníkem? Svátek zamilovaných je jen jeden, ale jeho oslavy mohou probíhat na desítky způsobů. Pojďte se podívat, jaké nápady na letošního Valentýna nachystal portál Kudy z nudy.
Zážitky

Kam s partnerem na sv. Valentýna? Tipy na místa, kde budete jako dvě hrdličky

Valentýnská návštěva zoologické zahrady či setmělé džungle, romantika při svíčkách anebo večeře vysoko nad oblaky – i takové zážitky si můžete se svou polovičkou vychutnat ve svátek všech zamilovaných. Nabídku sedmi nejoriginálnějších zážitků pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Zážitky