Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Českého ráje v Turnově
Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie a umění. Nově je zde otevřena interaktivní expozice horolezectví. Nejvíce se muzeum zabývá dokumentací zpracování a sběru drahých kamenů, zlatnictví a šperkařství.
Od roku 1886 shromažďuje Muzeum Českého ráje v Turnově doklady o kulturním a dějinném vývoji regionu i města. Bohaté sbírky tvoří fondy archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění a archiválií. To, čím se turnovské muzeum vymyká z řady regionálních vlastivědných muzeí, je jeho specializace na dokumentaci, zpracování a sběr drahých kamenů. Mineralogická pestrost regionu a téměř čtyřsetletá tradice broušení drahých kamenů a zlatnictví v Turnově poskytují základ k odborné výzkumné práci překračující hranice regionu i naší země. Jsou zde vystavené exponáty různých druhů minerálů včetně drahých kamenů a polodrahokamů jako např. exponáty z českých granátů, které mají naleziště především na Turnovsku.

V expozici nazvané Klenotnice uvidíte šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1891-1954, které patří k tomu nejlepšímu z českého a evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století. Klenotnice nápaditě využívá dispozice působivých podzemních prostor muzea z režného pískovcového zdiva s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století.

Archeologická expozice s názvem Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří představuje výsledky archeologických výzkumů z uplynulých dvou desítek let. 

Historická expozice přibližuje návštěvníkům kulturní dějiny Turnova a jeho okolí. Soustřeďuje se na významné osobnosti a důležité dějinné události spjaté s regionem. Zajímavostí je šestice Hertlových obrazů, lunety v minulosti umístěné v místě nynější haly České pošty na náměstí v Turnově.

Jádro etnologických sbírek muzea o lidové kultuře v Pojizeří tvoří předměty dokumentující kulturu všedního dne od konce 18. století do období po druhé světové válce. Zcela unikátním exponátem je dřevěná malovaná světnice z roku 1709 (datováno na zárubni dveří) přenesená do muzea z roubeného domu čp. 16 na Malé Skále. Krásný je po renovaci kašírovaný betlém z druhé poloviny 19. století vyroben z různých materiálů – sádry, dřeva, plátna, vlny, slámy, větévek či mechu.
 

Kabinet granátového šperku

Mimořádné historické granátové šperky jsou od roku 2021 k vidění v atraktivních prostorách zrekonstruovaného Kabinetu granátového šperku. Součástí proměny kabinetu se staly nové vitríny s lepším osvětlením a bílým pozadím, kde drobné mistrovské práce starých granátníků lépe vynikají. V expozici jsou vystaveny i nedávno získané šperky a dekorativní předměty, které byly dosud ukryté v depozitáři.

Jádrem kabinetu je chronologicky uspořádaný šperk od klasicismu na začátku 19. století, přes elegantní secese a art deco, až po současné šperky. Nechybí ani autorská replika kříže pro Jana Pavla II. od známého zlatníka Jiřího Urbana. Celkem je v expozici vystaveno na 160 šperků a klenotů. Velmi zajímavé je také brusičské a zlatnické náčiní používané v minulosti ve šperkařských dílnách.
 

Expozice horolezectví

Horolezecká expozice je rozdělena do tří základních částí. V úvodu je představeno horolezectví jako fenomén, který se vymanil z nezbytných životních potřeb člověka; jako něco, co se nemusí, ale chce. V další části návštěvníci zjistí, že existuje spousta stylů a způsobů, jak ve skalách dosáhnout svých cílů a třetí část tvoří jádro celé expozice, protože se věnuje více než stoletému příběhu lezení Českém ráji.

Nová třípodlažní budova expozice vznikla na místě bývalé galerie. Z původních prostor zůstala jen její obvodová stěna, kde je již více než 40 let instalován obraz výjimečných rozměrů Bitva pod Hrubou Skálou (10 x 8,5 m). Ten byl ponechán na místě, a nejenže se stal součástí expozice, ale byl do ní i aktivně zapojen. Expozice propojuje klasické výstavní přístupy s nejmodernějšími technologiemi.
 

Muzeum pro děti – muzejní herna a stezka muzeem

Příležitostně v souvislosti s pořádanými výstavami je pro návštěvníky muzea zpřístupněna muzejní herna, kde probíhají interaktivní programy zaměřené na názornou výuku a prezentaci jednotlivých odborných oddělení muzea. Tyto programy jsou určeny především pro školní mládež.

Pro děti je připrvena také interaktivní stezka muzeem – naučná hra plynule provádí návštěvníky stálými expozicemi a je jakýmsi putováním kamene od jeho vzniku, po zpracování až v jeho proměnu ve šperk.

Ubytování a restaurace v okolí

Pukū

Pukū

Turnov, Liberecký kraj
Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Liberecký kraj