Následující řádky jsou pro obě skupiny:
fanouškům adrenalinových procházek nabízíme tipy na skvělé výlety,
bázlivým a opatrným turistům naopak soupis míst, kterým by se měli vyhnout. K takovým stoprocentně patří například
naučná stezka Oldřichovské háje a skály, vinoucí se po úbočích
Oldřichovského Špičáku a
Stržového vrchu poblíž
Oldřichova v Hájích. Spojuje překrásná a obtížně dostupná místa
Jizerských hor, prochází bukovými lesy, kroutí se přes žulová skaliska a zavede vás i na
vyhlídku zvanou Skalní hrad. Neobvyklý
zážitek nabízí zejména žlutě značený úsek vedoucí přes vrchol
Oldřichovského Špičáku (724 m). Ve skalních průrvách tu pomáhají ve výstupu jak železná stupadla, tak
kovové žebříky s řetězy, podobné, jako znáte ze slovenských hor a soutěsek. V českých horách je to místo výjimečné a ojedinělé.
Bílá Opava: nic pro slabší povahy
V
Jeseníkách samozřejmě najdete
spousty skvělých turistických tras, ale legendou je
naučná stezka Bílá Opava, vedoucí údajně nejkrásnějším jesenickým horským údolím z
Karlovy Studánky na
Praděd. Díky dřevěným můstkům, žebříkům i řetězům je také jednou z
nejnáročnějších. Zpočátku vedou modrá a žlutá značka souběžně až k
přístřešku Na Paloučku, kde se rozdělují: modrá vede po „normální“ a méně náročné lesní cestě, žlutá pokračuje náročným stoupáním
údolím Bílé Opavy přes žebříky, lávky a kluzké kameny. Posléze se nad
vodopády obě značky opět spojí a rozdělí se až na
rozcestí Pod Ovčárnou. V té chvíli budete mít v nohách necelé 4 km a nastoupáno bezmála 400 výškových metrů, ale na vrchol
Pradědu to máte ještě další 4 km a 300 metrů převýšení, i když už bez lávek a žebříků.
Kdo se bojí, nesmí do Švýcarska
Dodejme, že máme na mysli
České Švýcarsko, a že i když se bojíte strmých schůdků, žebříků a křivolakých soutěsek, pořád zbývá spousta
krásných míst s pohodlnými trasami. Ty méně pohodlné, zato o to romantičtější, se skrývají ve
spletích skalních soutěsek u
Jetřichovic. Pověstná je například
Myší díra neboli Úzké schody na žluté značce, přes kterou vede žlutá značka od
louky Na Tokáni do Doubic. Nejkritičtější úsek se dá obejít jednodušší cestou, ale co si budeme povídat: není to zkrátka ono.
Dlouhé žebříky, schůdky vytesané ve skalách, lávky (občas bez zábradlí!) a další lahůdky vás čekají také při výstupech na Rudolfův kámen a na Mariinu vyhlídku. Vyhlídková bouda na Mariině vyhlídce je po letech rekonstrukce opět přístupná stejně tak, jako i oblíbený skalní hrad Šaunštejn. Důmyslně vybudovaná trasa Kyjovská skalní stezka vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horský spolek mezi lety 1905 až 1906.
Další žebříky, schody a stupadla
- V horských lázních Karlova Studánka jsou vyznačené různé výletní okruhy, jeden z nich vede k Rolandovu kameni. Také tady objevíte schodiště, zábradlí a lávky, na vrcholku vznikla krásná plošina s výhledy na Jeseníky.
- Žebříky a schodiště jsou nezbytným doplňkem téměř všech skalních měst, podobně jako místa nazývaná Myší díra či Vlčí rokle. Vypovídají o divokém rázu okolní přírody, odlehlosti i mystické atmosféře – a všude vás čekají žebříky a schůdky, krátké i nekonečné. Tak je tomu v Adršpachu, v Teplickém skalním městě, v Prachovských skalách i v dalších skalních městech Českého ráje.
- Můstky, žebříky a stupadla najdete také na Köglerově naučné stezce, která začíná a končí na náměstí v Krásné Lípě. Stezka prochází pestrou krajinou na pomezí Lužických hor, Labských pískovců a národního parku České Švýcarsko. Nejnáročnější úseky vás čekají v Kyjovském skalním městě a rezervaci devonských vápenců zvaných Vápenka.
Naučná stezka Oldřichovské háje a skály ve vás zavede po úbočích Oldřichovského Špičáku a Stržového vrchu, kde na vás čekají železná stupadla a kovové žebříky s řetězy. Dále se můžete těšit na bukové lesy, žulová skaliska a skalní hrad zvaný Skalní hrad.
Bílá Opava je jedna z nejnáročnějších stezek v Jeseníkách, protože obsahuje dřevěné můstky, žebříky, a kluzké kameny, což může být pro bázlivé a opatrné turisty příliš riskantní.
Na výlet do Šilinkova dolu není potřeba speciální horolezecké vybavení, trasa je zajištěná jednoduchými můstky a řetězy, které zvládnou i děti.
Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku nabízí úchvatné výhledy na okolní skály a zříceninu hradu Falkenštejn. Po rekonstrukci je zde opět přístupný vyhlídkový altánek.
Tento náročný výlet zahrnuje vydatné stoupání údolím Bílé Opavy s celkovým převýšením téměř 700 metrů a délkou cesty kolem 8 km.
Ve skalním městě Adršpach můžete obdivovat pískovcové masivy a navštívit romantická jezírka na lodičkách.
Vyhlídková plošina se nachází na vrcholu Rolandova kamene v Karlově Studánce, odkud nabízí krásné výhledy na Jeseníky.
Naučná stezka Cestou zlatokopů vás provede středověkými zlatými doly a nabídne putování historickým dolováním zlata na Klatovsku.
Turisté mohou vyzkoušet ferraty Velká věž a Jezerní stěna u přehrady Vír, které jsou vybaveny jisticími lany a žebříky a nabízí krásné výhledy do údolí řeky Svratky.
Návštěvníci by neměli přehlédnout vyhlídku na skalní město z nově postaveného vyhlídkového altánku na Mariině vyhlídce, který nabízí dechberoucí pohledy na okolní přírodní krásy.