Úvod > Aktuality > Vánoční ozdoby 2022: exkurze, výstavy a inspirace
Kultura

Vánoční ozdoby 2022: exkurze, výstavy a inspirace

  • Vydáno12. listopadu 2022
Ve městech, městečkách a obcích stojí každoročně krásné vánoční stromy, které zdobí adventní čas. Jestliže i vy už začínáte pomalu přemýšlet, čím ozdobíte letos své vánoční stromečky a jak vnést vánoční atmosféru do svého domova, máme pro vás pár tipů. Inspirací mohou být prohlídky dílen, vánočních galerií a manufaktur, kde se vánoční ozdoby vyrábějí – a je nejvyšší čas plánovat, protože prohlídky je často nutné objednat předem. Zároveň v době před Vánocemi jsou doširoka otevřené dveře podnikových prodejen.

Rautis: tradiční vánoční ozdoby z perliček

rautisJedním z českých unikátů jsou vánoční ozdoby ze skleněných foukaných perliček. Staly se vánočním hitem už před první světovou válkou a dodnes se vyrábějí v několika vesnicích kolem Poniklé v Krkonoších, kde výrobu zastřešuje firma Rautis. Při exkurzi zjistíte, že výrobní postupy zůstávají i po sto padesáti letech téměř stejné a foukání perliček je závislé spíše na zručnosti a zkušenostech foukače než na dokonalé technologii. Při exkurzi v Rautisu můžete sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení, až k samotné montáži ozdoby. Pokud se vám perličkové ozdoby zalíbí, koupíte si je za zvýhodněné ceny ve firemní prodejně nebo si je můžete s malou pomocí sami vyrobit v kreativní dílně.

RautisPokud vás není moc, není většinou potřeba rezervovat exkurzi předem, pokud ale chcete mít jistotu (a to platí zejména pro dobu před Vánocemi), využijte online rezervační systém. Rezervaci lze provést nejdéle den předem. Poté je možné provést rezervaci telefonicky na tel. 483 300 036. Exkurze probíhají každý den a začínají vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin, o víkendech pak každou hodinu od 9 do 15 hodin. Trvají přibližně 40 minut a vstupné stojí 80/50 Kč. Tento tip můžete využít i pro výlet těsně před svátky nebo po nich, protože zavřeno tu mívají jen 24. a 25. prosince a 1. ledna.
 

Vánoční ozdoby z Opavy, Vsetína a Jičína

Slezská tvorbaUž téměř sedmdesát let se skleněné vánoční baňky vyrábějí v opavském výrobním družstvu Slezská tvorba. Zdejší raritou jsou koule a srdce na přání, kam šikovné malířky přímo před vašima očima namalují vaše jméno. Prohlídky do výroby probíhají po předchozí rezervaci vždy v úterý a čtvrtek dopoledne. Ovšem přes Vánoce se nepořádají, objednat se na ně můžete zase až od ledna 2023. Vše si rezervujte online na webu firmy, vstupné na ně je 80/40 Kč. Naopak po celý adventní čas vás přivítají v podnikové prodejně, která je otevřena od pondělí do pátku 7 až 15:30 (ve středu a čtvrtek o hodinu déle), v době adventní od 26. listopadu do 17. prosince mají otevřeno i v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin.

IrisaVýrobní družstvo Irisa ve Vsetíně proslavily ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby z Valašska a moderní vánoční ozdoby, zdobené nanášením různých druhů kovů. I tady se můžete objednat na exkurzi do výroby. Na tyto prohlídky je nutné se předem objednat telefonicky nebo emailem. Provádí se každý pracovní den v 9:00 hodin, vstupné je za 50 Kč. Podniková prodejna je otevřena denně od pondělí do neděle 8:00 – 20:00 hodin. Zakoupíte si tu ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby rozmanitých tvarů a velikostí. Nabízí se tu skleněné koule (od 4 do 10 cm), oválky, zvonečky, rakety, špice, malované figurky a volně foukané tvary. Vybírat můžete z jednobarevných i dekorovaných ozdob. Hitem letošních Vánoc se staly baňky s motivem domácích mazlíčků.

HanExkurze do výroby vánočních ozdob a workshop, při kterém si můžete vyhrát s dekorováním vlastní vánoční ozdoby, nabízí společnost Han v Jičíně. Obojí je však třeba objednat předem telefonicky a je nutno počítat pouze s termíny v pracovních dnech od 8:00 do 12:00 hodin. Rezervace termínu exkurze je možná na čísle 724 750 900 nebo emailu exkurze@handesign.cz. Kamennou prodejnu v Markově ulici  můžete navštívit po celý rok v pondělí až pátek od 8:00 do 16:00 hodin, od října do prosince až do 17:00 a v sobotu je otevřeno od 9:00 do 12:00 hodin.
 

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové

Vánoční ozdoby Dvůr KrálovéVýroba vánočních ozdob se šířila z Jizerských hor do Krkonoš a dál do Podkrkonoší. Například Sklářské družstvo DUV ve Dvoře Králové nad Labem odpočítává svou historii od roku 1931 a už o čtyři roky později získala kolekce královédvorských vánočních ozdob na světové výstavě v Bruselu cenu Grand Prix. Protože exkurze do výroby tu nabízejí jen skupinám nad 15 osob, prohlédněte si veškerý sortiment ve firemní prodejně (nebo na e-shopu): k dostání jsou houby, rakety, špice, zvonky i klasické koule. Hitem posledních let se staly také něžné skleněné labutě. Firemní prodejna Dvůr Králové nad Labem je od 26.11. otevřena denně včetně neděle od 9:00 do 13:00 hodin, a to až do 18. 12. 2022. Na prodejně lze platit i kartou. A uvítají vás také v pobočce Horní Bradlo na Chrudimsku.

ozdobaVe Dvoře Králové existuje ještě jedna druhá firma zabývající se výrobou vánočních ozdob. Jmenuje se příznačně Ozdoba a již více než 100 let vyrábí ústy foukané a ručně malované skleněné ozdoby. Sortiment vyráběných ozdob je velice široký, velký výběr mají například ve figurkách, kde nechybí ani zelenina (oblíbená je například okurka), rukavičky nebo mandelinka bramborová. Raritou jsou cibulákové vzory a originální jsou také ozdoby à la vejce Faberge. Exkurze do výroby se provádí od pondělí do pátku ve dvou časech. První prohlídka začíná v 9:30 a druhá v 10:30. Rezervaci proveďte na stránkách provozovatele. Cena vstupného je 50 Kč. Podniková prodejna sídlí na adrese Slovany 3136 a je otevřena ve všední dny od 8:00 do 14:00 hodin.

labutěDalším zajímavým místem je jedna ze stálých expozic Městského muzea ve Dvoře Králové, zaměřená na tradice výroby vánočních ozdob. Seznámíte se tu nejen s výrobním družstvem a jeho historií, ale projdete se také ukázkovou výrobou krok za krokem a navíc uvidíte ozdoby, figurky a další kousky, které odtud už před desítkami let putovaly za hranice a dnes zdobí vánoční stromky po celém světě. Kolekce vystavených vánočních ozdob sahá od třicátých let 20. století do současnosti.
 

Pět vánočních inspirací

  • Jako každý rok i letos pořádá vánoční výstavu Galerie Mariette u zámku Vizovice. Podívat se sem můžete každý den až do 23. prosince od 9 do 17 hodin.
  • Ve Vánočním domě v zámečku Doubí u Karlových Varů trvají Vánoce celý rok: výstava vánočních ozdob a dekorací nikdy nekončí, nicméně stále se obměňuje. Vánočně laděná je i Andělská kavárna, kde i v létě ochutnáte vánoční cukroví a vánočky. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin, zavřeno je pouze na Štědrý den a Nový rok.
  • muzeum jablonecProdejní výstavu vánočních ozdob firmy Rautis najdete v Městském muzeu v Dubí. Naleznete ji v Domě porcelánu s modrou krví v Tovární ulici.
  • Ve 2. podlaží nového krystalu Muzeum skla a bižuterieJablonci nad Nisou spatříte na vlastní oči Svět zázrakůnejvětší sbírku vánočních ozdob na světě. Má 16 tisíc položek a jejím autorem je jeden z nejuznávanějších českých designérů Jakub Berdych ml. Pojetí vychází ze skutečnosti, že vánoční ozdoby z Čech putovaly hlavně do zámoří. Proto v expozici najdete vitríny připomínající Manhattan nebo zaoceánský parník.
  • Krásná je také prodejní výstava vánočních ozdob v Litomyšli s názvem Vánoce přicházejí... Letos jinak. Opět jsou zde nachystané klasické baňky rozličných barev a zdobení, figurky a korálkové ozdoby.
Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Koulier – české vánoční ozdoby z Oflendy

Koulier – české vánoční ozdoby z Oflendy

Podnik Koulier obnovil na Chrudimsku výrobu skleněných vánočních ozdob. Milujete Vánoce, zdobení stromečku a vše, co k těmto kouzelným svátkům patří? Přijďte se podívat, jak taková skleněná vánoční ozdoba vzniká.

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem

Zajímá vás, jak vznikají skleněné vánoční ozdoby? Celý ruční proces od foukání suroviny, stříbření, barvení, dekorování až po balení můžete shlédnout na exkurzi ve firmě Vánoční ozdoby, DUV-družstvo Dvůr Králové nad Labem.

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Objevte tajemství tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob na Valašsku. Jak vznikají, kolik se jich za den vyrobí, nebo kolika rukama projdou, než se dostanou na váš stromeček? To vše a více se dozvíte při exkurzi ve výrobním družstvu Irisa ve Vsetíně.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Ruční výroba vánočních ozdob – Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem

Ruční výroba vánočních ozdob – Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem

Rodinná firma Ozdoba více než 100 let vyrábí ústy foukané a ručně malované skleněné ozdoby. Ozdoba sídlící na Slovanech zve všechny zájemce na exkurzi do výroby i do podnikové prodejny, kde lze zakoupit vánoční a velikonoční ozdoby či ozdobných vajec ve stylu Faberge.

Exkurze do výroby vánočních ozdob v Jičíně

Exkurze do výroby vánočních ozdob v Jičíně

Objevte kouzlo tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob, kterou se zabývá firma HAN Design s.r.o. v Jičíně. Exkurzi je možno navštívit ve všední dny po celý rok. Navíc je možné účastnit se workshopu a ozdobit si tak vlastní kouličku.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory – vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Křehká krása, jediná v České republice. To je expozice Městského muzea o historii výroby skleněných vánočních ozdob. Expozice je rozdělena do dvou částí – první se věnuje perlařství a výrobě skleněných ozdob, druhá pak představuje vzorkovnu výrobků od třicátých let 20. století do současnost

Další aktuality

Zámek Lemberk zpřístupní o víkendu Bredovskou zahradu

Mimořádné prohlídky Bredovské zahrady na zámku Lemberku se chystají již tento víkend 10. a 11. června 2023. Zahrada bude přístupná za symbolické vstupné celý víkend od 10:00 do 16:00 hodin, v 11:00 a ve 14:00 hodin jsou připraveny komentované prohlídky zahrady.
Liberecký kraj | Památky

Sezona na unikátní zubačce začne tuto sobotu v Kořenově

V sobotu 3. června 2023 bude zahájená letošní sezóna na Zubačce. Železniční společnost Tanvald letos poprvé vypraví zvláštní vlaky po jediné české ozubnicové trati, v Kořenově bude připraven program především pro děti.
Liberecký kraj | Zážitky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.
Liberecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.
Liberecký kraj | Zážitky

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 27. května 2023 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
Liberecký kraj | Památky

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (27. a 28. května) od 9 do 17 hodin.
Liberecký kraj | Zážitky

Lázně Libverda zahajují lázeňskou sezónu

V sobotu 27. května 2023 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness