!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vánoční ozdoby 2019: exkurze, výstavy a inspirace
Vánoční ozdoby 2019: exkurze, výstavy a inspirace
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Vánoční ozdoby 2019: exkurze, výstavy a inspirace

Vydáno 27. listopadu 2019
Velká města už mají vybrané stromy, které ozdobí letošní vánoční trhy, a i vy už můžete začít pomalu přemýšlet, jak a čím ozdobíte své vánoční stromečky. Inspirací mohou být prohlídky dílen, vánočních galerií a manufaktur, kde se vánoční ozdoby vyrábějí – a je nejvyšší čas plánovat, protože prohlídky je často nutné objednat předem.

Rautis: tradiční vánoční ozdoby z perliček

RautisJedním z českých unikátů jsou vánoční ozdoby ze skleněných foukaných perliček. Staly se vánočním hitem už před první světovou válkou a dodnes se vyrábějí v několika vesnicích kolem Poniklé v Krkonoších, kde výrobu zastřešuje firma Rautis. Při exkurzi zjistíte, že výrobní postupy zůstávají i po sto padesáti letech téměř stejné a foukání perliček je závislé spíše na zručnosti a zkušenostech foukače než na dokonalé technologii.

Při exkurzi v Rautisu můžete sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. Pokud se vám perličkové ozdoby zalíbí, koupíte si je za zvýhodněné ceny ve firemní prodejně nebo si je můžete s malou pomocí sami vyrobit v kreativní dílně.

RautisPokud vás není moc, není většinou potřeba rezervovat exkurzi předem, pokud ale chcete mít jistotu (a to platí zejména pro dobu před Vánocemi), využijte online rezervační systém.

Rezervaci lze provést nejdéle den předem. Poté je možné provést rezervaci telefonicky na tel. 483 300 036. Exkurze probíhají každý den a začínají vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin, o víkendech pak každou hodinu od 9 do 15 hodin. Trvají přibližně 40 minut a vstupné stojí 80/50 Kč. Tento tip můžete využít i pro výlet těsně před svátky nebo po nich, protože zavřeno tu mívají jen 24. a 25. prosince a 1. ledna.
 

Vánoční ozdoby z Opavy, Vsetína a Jičína

Slezská tvorbaUž téměř sedmdesát let se skleněné vánoční baňky vyrábějí v opavském výrobním družstvu Slezská tvorba. Zdejší raritou jsou koule a srdce na přání, kam šikovné malířky přímo před vašima očima namalují vaše jméno. Prohlídky výroby si rezervujte online, probíhají od pondělí do pátku a začínají vždy v 8, 9, 10, 12 a 13 hod. Tady je ovšem nutná rezervace předem - doporučujeme využít on-line rezervační systém. Kromě samotné exkurze za 40/20 Kč můžete navštívit i kreativní dílnu a ozdobu si vyzdobit vlastnoručně; tady se platí jednotné vstupné 30 Kč. Prodejní doba v podnikové prodejně je od pondělí do pátku 7:00 až 18:00 hod.

VD IrisaVýrobu ručně foukaných a malovaných skleněných vánočních ozdob z Valašska a moderních vánočních ozdob, zdobených nanášením různých druhů kovů, uvidíte při exkurzi do výrobního družstva Irisa ve Vsetíně. Začínají každý pracovní den v 9 hodin a vstupné stojí 40 Kč, je ale potřeba se objednat předem telefonicky nebo e-mailem.

Exkurze do výroby vánočních ozdob a workshop, při kterém si můžete vyhrát s dekorováním vlastní vánoční ozdoby, nabízí také společnost Han v Jičíně. Obojí je však třeba objednat předem telefonicky, navíc počítejte pouze s termíny v pracovních dnech.
 

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové

Vánoční ozdoba Dvůr KrálovéVýroba vánočních ozdob se šířila z Jizerských hor do Krkonoš a dál do Podkrkonoší. Například Sklářské družstvo ve Dvoře Králové nad Labem odpočítává svou historii od roku 1931 a už o čtyři roky později získala kolekce královédvorských vánočních ozdob na světové výstavě v Bruselu cenu Grand Prix. Protože exkurze do výroby tu nabízejí jen skupinám nad 15 osob (cena 50/20 Kč) a těm menším pouze po domluvě, můžete využít firemní prodejnu nebo eshop: houby, rakety, špice, zvonky i klasické koule si vyberete pohodlně přímo z domova. Hitem posledních let se staly také něžné skleněné labutě. Firemní prodejna Dvůr Králové nad Labem je od 17. listopadu otevřena denně mimo neděli 9 až 12 hodin, a to až do 20. 12. 2019. Nově lze na prodejně platit i kartou.

Dalším zajímavým místem je jedna ze stálých expozic Městského muzea ve Dvoře Králové, zaměřená na tradice výroby vánočních ozdob. Seznámíte se tu nejen s výrobním družstvem a jeho historií, ale projdete se také ukázkovou výrobou krok za krokem a navíc uvidíte ozdoby, figurky a další kousky, které odtud už před desítkami let putovaly za hranice a dnes zdobí vánoční stromky po celém světě. Kolekce vystavených vánočních ozdob sahá od třicátých let 20. století do současnosti.
 

Tři vánoční inspirace

 
  • Ve Vánočním domě v zámečku Doubí u Karlových Varů trvají Vánoce celý rok: výstava vánočních ozdob a dekorací nikdy nekončí, nicméně stále se obměňuje. Vánočně laděná je i Andělská kavárna, kde i v létě ochutnáte vánoční cukroví a vánočky. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin, zavřeno je pouze na Štědrý den a Nový rok.
 
  • Už příští rok budete moci na vlastní oči obdivovat největší sbírku vánočních ozdob na světě. Má 16 tisíc položek, pečuje o ni Muzeum skla a bižuterieJablonci nad Nisou, a aby bylo možné křehkou krásu vystavovat celoročně a nejen při obvyklých krátkodobých výstavách, secesní budovu muzea doplní netradiční přístavba ve tvaru obřího skleněného krystalu. Zatím se podívejte na výstavu současných vánočních ozdob, která je otevřena do 16. února 2020.
Lidové Vánoce v Polabí 2020

20.11.
30.12.
Lidové Vánoce v Polabí 2020

V areálu skanzenu ožívají chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století a nově též Skleněný krystal. Vydejte se za třpytivou krásou!

Exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob - Slezská tvorba Opava

Exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob - Slezská tvorba Opava

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně - exkurze do světa křehkosti

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně - exkurze do světa křehkosti

Objevte tajemství tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob na Valašsku. Jak vznikají, kolik se jich za den vyrobí, nebo kolika rukama projdou, než se dostanou na váš stromeček? To vše a více se dozvíte při exkurzi ve výrobním družstvu Irisa ve Vsetíně.

Vánoční ozdoby a exkurze ve Dvoře Králové nad Labem

Vánoční ozdoby a exkurze ve Dvoře Králové nad Labem

Zajímá vás, jak vznikají skleněné vánoční ozdoby? Celý ruční proces od foukání suroviny, stříbření, barvení, dekorování až po balení můžete shlédnout na exkurzi ve firmě Vánoční ozdoby, DUV-družstvo Dvůr Králové nad Labem.

Rautis - Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis - Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis.

Exkurze do výroby vánočních ozdob v Jičíně

Exkurze do výroby vánočních ozdob v Jičíně

Objevte kouzlo tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob, kterou se zabývá firma Han v Jičíně. Exkurzi je možno navštívit ve všední dny po celý rok. Navíc je možné účastnit se workshopu a ozdobit si tak vlastní kouličku.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory - vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Křehká krása, jediná v České republice. To je expozice Městského muzea o historii výroby skleněných vánočních ozdob. Expozice je rozdělena do dvou částí - první se věnuje perlařství a výrobě skleněných ozdob, druhá pak představuje vzorkovnu výrobků od třicátých let 20. století do současnost

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

5.10.
23.12.
Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Další aktuality

19.10.
2020
Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
16.10.
2020
Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
13.10.
2020
Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
9.10.
2020
#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda