!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vánoční ozdoby 2021: exkurze, výstavy a inspirace
Vánoční ozdoby 2021: exkurze, výstavy a inspirace
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Vánoční ozdoby 2021: exkurze, výstavy a inspirace

  • Vydáno10. prosince 2021
Ve městech, městečkách a obcích stojí krásné vánoční stromy, které zdobí letošní adventní čas, a i vy už můžete začít pomalu přemýšlet, jak a čím ozdobíte své vánoční stromečky. Inspirací mohou být prohlídky dílen, vánočních galerií a manufaktur, kde se vánoční ozdoby vyrábějí – a je nejvyšší čas plánovat, protože prohlídky je často nutné objednat předem. Zároveň v době před Vánocemi jsou doširoka otevřené dveře podnikových prodejen.

Rautis: tradiční vánoční ozdoby z perliček

RautisJedním z českých unikátů jsou vánoční ozdoby ze skleněných foukaných perliček. Staly se vánočním hitem už před první světovou válkou a dodnes se vyrábějí v několika vesnicích kolem Poniklé v Krkonoších, kde výrobu zastřešuje firma Rautis. Při exkurzi zjistíte, že výrobní postupy zůstávají i po sto padesáti letech téměř stejné a foukání perliček je závislé spíše na zručnosti a zkušenostech foukače než na dokonalé technologii.

Při exkurzi v Rautisu můžete sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení, až k samotné montáži ozdoby. Pokud se vám perličkové ozdoby zalíbí, koupíte si je za zvýhodněné ceny ve firemní prodejně nebo si je můžete s malou pomocí sami vyrobit v kreativní dílně.

RautisPokud vás není moc, není většinou potřeba rezervovat exkurzi předem, pokud ale chcete mít jistotu (a to platí zejména pro dobu před Vánocemi), využijte online rezervační systém. Rezervaci lze provést nejdéle den předem. Poté je možné provést rezervaci telefonicky na tel. 483 300 036. Exkurze probíhají každý den a začínají vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin, o víkendech pak každou hodinu od 9 do 15 hodin. Trvají přibližně 40 minut a vstupné stojí 80/50 Kč. Tento tip můžete využít i pro výlet těsně před svátky nebo po nich, protože zavřeno tu mívají jen 24. a 25. prosince a 1. ledna.

Po zrušení vánočních trhů zůstal jako jediný otevřený stánek firmy Rautis s perličkovými ozdobami v Brně na Zelném trhu.
 

Vánoční ozdoby z Opavy, Vsetína a Jičína

Slezská tvorbaUž téměř sedmdesát let se skleněné vánoční baňky vyrábějí v opavském výrobním družstvu Slezská tvorba. Zdejší raritou jsou koule a srdce na přání, kam šikovné malířky přímo před vašima očima namalují vaše jméno. Prohlídky do výroby se přes Vánoce nepořádají, objednat se na ně můžete zase až na příští rok 2022. Vše si rezervujte online, exkurze většinou probíhají od pondělí do pátku. Prodejní doba v podnikové prodejně je od pondělí do pátku 7:00 až 18:00 hodin, v době adventní od 27. listopadu do 19. prosince mají otevřeno i v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin.

VD IrisaVýrobní družstvo Irisa ve Vsetíně proslavily ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby z Valašska a moderní vánoční ozdoby, zdobené nanášením různých druhů kovů. Exkurze jsou sice momentálně do odvolání zrušeny, zato podniková prodejna je otevřena denně od pondělí do neděle 8:00 – 20:00 hodin. Zakoupíte si tu  ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby rozmanitých tvarů a velikostí. Nabízí se tu skleněné koule (od 4 do 10 cm), oválky, zvonečky, rakety, špice, malované figurky a volně foukané tvary. Vybírat můžete z jednobarevných i dekorovaných ozdob.

Exkurze do výroby vánočních ozdob a workshop, při kterém si můžete vyhrát s dekorováním vlastní vánoční ozdoby, nabízí společnost Han v Jičíně. Obojí je však třeba objednat předem telefonicky a je nutno počítat pouze s termíny v pracovních dnech. Rezervace termínu exkurze je možná na čísle 724 750 900 nebo emailu exkurze@handesign.cz.
 

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové

Vánoční ozdoba Dvůr KrálovéVýroba vánočních ozdob se šířila z Jizerských hor do Krkonoš a dál do Podkrkonoší. Například Sklářské družstvo DUV ve Dvoře Králové nad Labem odpočítává svou historii od roku 1931 a už o čtyři roky později získala kolekce královédvorských vánočních ozdob na světové výstavě v Bruselu cenu Grand Prix. Protože exkurze do výroby tu nabízejí jen skupinám nad 15 osob (cena 70 Kč) a těm menším pouze po domluvě, můžete využít firemní prodejnu nebo e-shop: houby, rakety, špice, zvonky i klasické koule si vyberete pohodlně přímo z domova. Hitem posledních let se staly také něžné skleněné labutě. Firemní prodejna Dvůr Králové nad Labem je otevřena denně mimo neděli 9 až 12 hodin, a to až do 19. 12. 2021. Nově lze na prodejně platit i kartou. A uvítají vás také v pobočce Horní Bradlo na Chrudimsku.

ozdobaVe Dvoře Králové existuje ještě jedna druhá firma zabývající se výrobou vánočních ozdob. Jmenuje se příznačně Ozdoba a již více než 100 let vyrábí ústy foukané a ručně malované skleněné ozdoby. Sortiment vyráběných ozdob je velice široký, velký výběr mají například ve figurkách, kde nechybí ani zelenina (oblíbená je například okurka), rukavičky nebo mandelinka bramborová. Raritou jsou cibulákové vzory a originální jsou také ozdoby à la vejce Faberge. Exkurze do výroby se provádí od pondělí do pátku ve dvou časech. První prohlídka začíná v 9:30 a druhá v 10:30. Rezervaci proveďte na stránkách provozovatele. Cena vstupného je 50 Kč. Podniková prodejna sídlí na adrese Slovany 3136 a je otevřena ve všední dny od 8:00 do 14:00 hodin.

Dalším zajímavým místem je jedna ze stálých expozic Městského muzea ve Dvoře Králové, zaměřená na tradice výroby vánočních ozdob. Seznámíte se tu nejen s výrobním družstvem a jeho historií, ale projdete se také ukázkovou výrobou krok za krokem a navíc uvidíte ozdoby, figurky a další kousky, které odtud už před desítkami let putovaly za hranice a dnes zdobí vánoční stromky po celém světě. Kolekce vystavených vánočních ozdob sahá od třicátých let 20. století do současnosti.
 

Tři vánoční inspirace

  • Jako každý rok i letos pořádá vánoční výstavu Galerie Mariette u zámku Vizovice. Podívat se sem můžete každý den až do 23. prosince od 9 do 17 hodin.
  • Ve Vánočním domě v zámečku Doubí u Karlových Varů trvají Vánoce celý rok: výstava vánočních ozdob a dekorací nikdy nekončí, nicméně stále se obměňuje. Vánočně laděná je i Andělská kavárna, kde i v létě ochutnáte vánoční cukroví a vánočky. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin, zavřeno je pouze na Štědrý den a Nový rok.
  • muzeum jablonecProdejní výstavu vánočních ozdob firem Rautis, a.s., DÚV Vánoční ozdoby Dvůr Králové n. L. a Ornex spol. s r.o. najdete v Městském muzeu v Mimoni. Připravena je též malá expozice ze soukromých sbírek.
  • Příští rok (2022) snad už bude možné ve 2. podlaží nového krystalu Muzeum skla a bižuterieJablonci nad Nisou na vlastní oči obdivovat největší sbírku vánočních ozdob na světě. Má 16 tisíc položek a jejím autorem je jeden z nejuznávanějších českých designérů Jakub Berdych ml. Pojetí vychází ze skutečnosti, že vánoční ozdoby z Čech putovaly hlavně do zámoří. Proto v expozici najdete vitríny připomínající Manhattan nebo zaoceánský parník.
Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Objevte tajemství tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob na Valašsku. Jak vznikají, kolik se jich za den vyrobí, nebo kolika rukama projdou, než se dostanou na váš stromeček? To vše a více se dozvíte při exkurzi ve výrobním družstvu Irisa ve Vsetíně.

Vánoční variace: Historické a současné vánoční ozdoby v Muzeu východních Čech

5.11.
6.2.
Vánoční variace: Historické a současné vánoční ozdoby v Muzeu východních Čech

Výstava představuje návštěvníkům historické vánoční ozdoby ze sbírky Věry Dvořáčkové a také různorodou tvorbu současných výrobců z oblasti severovýchodních Čech. Zároveň nabízí ohlédnutí za tradicí výroby vánočních ozdob z různorodých materiálů.

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem

Zajímá vás, jak vznikají skleněné vánoční ozdoby? Celý ruční proces od foukání suroviny, stříbření, barvení, dekorování až po balení můžete shlédnout na exkurzi ve firmě Vánoční ozdoby, DUV-družstvo Dvůr Králové nad Labem.

Ruční výroba vánočních ozdob – Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem

Ruční výroba vánočních ozdob – Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem

Rodinná firma Ozdoba více než 100 let vyrábí ústy foukané a ručně malované skleněné ozdoby. Ozdoba sídlící na Slovanech zve všechny zájemce na exkurzi do výroby i do podnikové prodejny, kde lze zakoupit vánoční a velikonoční ozdoby či ozdobných vajec ve stylu Faberge.

Koulier – české vánoční ozdoby

Koulier – české vánoční ozdoby

Nový podnik Koulier obnovil na Chrudimsku výrobu skleněných vánočních ozdob.

Exkurze do výroby vánočních ozdob v Jičíně

Exkurze do výroby vánočních ozdob v Jičíně

Objevte kouzlo tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob, kterou se zabývá firma Han v Jičíně. Exkurzi je možno navštívit ve všední dny po celý rok. Navíc je možné účastnit se workshopu a ozdobit si tak vlastní kouličku.

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Skleněný krystal. Vydejte se za třpytivou krásou!

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory – vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Křehká krása, jediná v České republice. To je expozice Městského muzea o historii výroby skleněných vánočních ozdob. Expozice je rozdělena do dvou částí – první se věnuje perlařství a výrobě skleněných ozdob, druhá pak představuje vzorkovnu výrobků od třicátých let 20. století do současnost

Další aktuality

20.1.
2022
Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně se v pátek otevírá

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně se v pátek otevírá

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
18.1.
2022
Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní

Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní

Krkonoše a Podkrkonoší | Životní styl
17.1.
2022
Malou Úpou se budou opět prohánět historické rohačky!

Malou Úpou se budou opět prohánět historické rohačky!

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty