!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných
7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných
"> "> "> "> "> ">
Památky

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

  • Vydáno21. listopadu 2021
Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.

1. Pražské Jezulátko a výlet do Španělska

Podle legendy sošku Pražského Jezulátka vymodeloval před stovkami let zbožný španělský mnich Josef v polorozpadlém klášteře kdesi mezi Cordobou a Sevillou. Předlohou bylo zjevení ze snu s buclatou dětskou tvářičkou, lemovanou hustými kadeřemi. Aby na ně nezapomněl, přenesl sen do skutečnosti a z vosku vymodeloval dětský obličej tak, jak si jej pamatoval. Tolik pověst. Skutečnost bude patrně jiná, nicméně hlavní část příběhu 47 centimetrů vysoké plastiky ze dřeva, plátna a vosku začíná až v roce 1556. Sošku Jezulátka s sebou do českých zemí přivezla Marie Manriquez de Lara, dvorní dáma španělské královny, která se toho roku provdala za Vratislava z Pernštejna.
 

2. Pražské Jezulátko a jeho cesta do Prahy

Protože Pernštejnům patřily statky ve východních Čechách, i Jezulátko nejdřív cestovalo do Pardubic a Litomyšle. Když se Vratislav z Pernštejna stal nejvyšším českým kancléřem, doprovodilo rodinu do Prahy. V roce 1603 paní de Lara věnovala sošku své dceři Polyxeně z Lobkovic jako svatební dar k jejímu druhému sňatku. Z rezidence v Lobkovickém paláci na Pražském hradě se soška odstěhovala v roce 1628, kdy je ovdovělá Polyxena se slovy „Mějte ji v uctivosti a dobře se vám povede“ věnovala Řádu bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné. Ten je dnes druhou nejnavštěvovanější církevní památkou Prahy hned po katedrále sv. Víta na Pražském hradě.
 

3. Zázračné dítě

Od té doby Jezulátko z nenápadného malostranského kostela žehná klášteru, Pražanům i Praze. Tabulky díků za vyslyšení na stěnách oltářního výklenku svědčí o četných zázracích: Jezulátko navrací zrak i sluch, léčí a uzdravuje. A kromě toho prý chrání Prahu před epidemiemi a válečnými útrapami a také zachránilo město i před švédským obležením v roce 1639. Roku 1651 soška putovala po pražských kostelech a roku 1655 ji slavnostně korunoval pražský biskup. Tuto událost připomíná každoroční výroční slavnost, připadající na poslední květnovou neděli.
 

4. Jezulátko a jeho cesta do světa

O celosvětovou proslulost Pražského Jezulátka se zasloužili karmelitáni: kopie sošky putovala do všech jejich klášterů, misionáři s sebou vozili alespoň obrázky. Španělé a Portugalci převezli obrazy a sošky Jezulátka přes Atlantický oceán do koloniálních zemí Jižní Ameriky. Dnes jsou kostely zasvěcené Pražskému Jezulátku a kopie malé sošky rozeseté po celém světě.

Nejvíc kopií (a kopií kopií, které s pražským originálem často nemají nic společného) je v Latinské Americe a ve španělsky mluvících zemích, protože právě ve Španělsku má Jezulátko svůj původ. Na oltáři katedrály v Buenos Aires je měl papež František jako argentinský arcibiskup, drobná soška stojí na oltářích řady evropských kostelů a znají ji také v Indii, Číně, na Filipínách a v Severní Americe. Zprávy o zázračných vyslyšeních se do kostela Panny Marie Vítězné scházejí z celého světa. A malý Ježíšek z Prahy cestuje dodnes: například když jel prezident Havel před lety na Filipíny, vezl s sebou jako oficiální dar právě sošku Jezulátka.
 

5. Malý princ & Paulo Coelho

Pražské Jezulátko inspirovalo například Antoina de Saint-Exupéryho k napsání Malého prince, jeho nejkrásnější knihy. Svou přímluvu k malým voskovým uším nasměroval i Paulo Coelho. Když v roce 1982 se svou ženou navštívil tehdejší Československo, kostel Panny Marie Vítězné v jeho pražském programu nemohl chybět. „Modlil jsem se u něj, abych se stal spisovatelem,“ vzpomíná Coelho. „Soška Jezulátka měla tehdy chudé šaty. Slíbil jsem, že pokud mi vyplní moji touhu, vrátím se do Prahy a dovezu Pražskému Jezulátku nový obleček.“ Vrátil se i se šatičkami v roce 2005, když měl na kontě 200 milionů prodaných knih, a na Pražské Jezulátko nedá dopustit.
 

6. Pražské Jezulátko a jeho čeští kolegové

Ani v České republice není Pražské Jezulátko jedinou milostnou soškou stojícího malého Ježíška. Jeho kopii mají například na Velehradě, kde je dokonce ve dvou kopiích. Jen jedna je ale „převlékací“ a může obměňovat šatník podobně jako pražský originál. Kopii Pražského Jezulátka najdete i v chrámu sv. MichalaOlomouci, a přímo Jezulátku je zasvěcený i kostel U Ježíška v Plzni. Oficiální název zní kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš a je jedním z pouhých čtyř kostelů v České republice s tímto patrociniem, ale jako jediný má vžitý název U Ježíška. Svému pražskému dvojčeti se dokonale podobá také sádrový odlitek Jezulátka na českokrumlovském zámku. A kdo chce mít Pražské Jezulátko doma, může si koupit třeba porcelánové. Vyrábí se v duchcovské manufaktuře Royal Dux v několika velikostech, to největší váží 4,30 kg.
 

7. Evropští příbuzní

K nejstarším středoevropským variacím, které se od Pražského Jezulátka mírně liší, patří gotická soška z Bavorského národního muzea v Mnichově nebo Salcburské Jezulátko. Ježíška ze slonoviny darovala kostelu St. Maria Loreto v Salcburku v roce 1650 sestra Euphrasie Silberrath von Offenburg. Také rakouské Jezulátko má uzdravující moc: nemocným dětem se dřív vkládaly pod polštář miniaturní košilky s obrázkem jeho sošky.

Proslulá je rovněž dřevěná socha Ježíška z baziliky Santa Maria in Aracoeli na římském Kapitolu, vyřezaná v 15. století z olivového dřeva z Getsemanské zahrady. Kvůli zázračným léčivým vlastnostem ji ve speciálních ozdobných nosítkách nosili k nevyléčitelně nemocným lidem, nicméně původní sochu v únoru 1994 ukradli a nikdy se nenašla.
Betlémy 2021 – Pražské Jezulátko

5.12.
9.1.
Betlémy 2021 – Pražské Jezulátko

Velký betlém, malovaný na deskách, je umístěn venku a vede návštěvníky od zastávky tramvaje až dovnitř kostela. Uvnitř najdete novodobé jesličky dozdobené od dětí, které se zúčastnily předvánočních programů

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Čas Adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizardní betlémy anebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami

Vzácná dřevěná soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem byla do kaple na Svaté Hoře v Příbrami přenesena podle různých pramenů v rozmezí od první poloviny 16. století do roku 1620. Od té doby začala na Svatou Horu putovat procesí věřících.

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Proslulá soška malého Ježíška prý přináší zázraky a vyslyšení poutníků a je jako věčný symbol nevinnosti a čistoty uctívána katolíky po celém světě. Do Prahy se dostala ze Španělska v 17. století jako svatební dar a poté byla darována do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.