Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných
Památky

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Poslechněte si audio verzi článku
Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.

1. Pražské Jezulátko a výlet do Španělska

Podle legendy sošku Pražského Jezulátka vymodeloval před stovkami let zbožný španělský mnich Josef v polorozpadlém klášteře kdesi mezi Cordobou a Sevillou. Předlohou bylo zjevení ze snu s buclatou dětskou tvářičkou, lemovanou hustými kadeřemi. Aby na ně nezapomněl, přenesl sen do skutečnosti a z vosku vymodeloval dětský obličej tak, jak si jej pamatoval. Tolik pověst. Skutečnost bude patrně jiná, nicméně hlavní část příběhu 47 centimetrů vysoké plastiky ze dřeva, plátna a vosku začíná až v roce 1556. Sošku Jezulátka s sebou do českých zemí přivezla Marie Manriquez de Lara, dvorní dáma španělské královny, která se toho roku provdala za Vratislava z Pernštejna.
 

2. Pražské Jezulátko a jeho cesta do Prahy

Protože Pernštejnům patřily statky ve východních Čechách, i Jezulátko nejdřív cestovalo do Pardubic a Litomyšle. Když se Vratislav z Pernštejna stal nejvyšším českým kancléřem, doprovodilo rodinu do Prahy. V roce 1603 paní de Lara věnovala sošku své dceři Polyxeně z Lobkovic jako svatební dar k jejímu druhému sňatku. Z rezidence v Lobkovickém paláci na Pražském hradě se soška odstěhovala v roce 1628, kdy je ovdovělá Polyxena se slovy „Mějte ji v uctivosti a dobře se vám povede“ věnovala Řádu bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné. Ten je dnes druhou nejnavštěvovanější církevní památkou Prahy hned po katedrále sv. Víta na Pražském hradě.
 

3. Zázračné dítě

Od té doby Jezulátko z nenápadného malostranského kostela žehná klášteru, Pražanům i Praze. Tabulky díků za vyslyšení na stěnách oltářního výklenku svědčí o četných zázracích: Jezulátko navrací zrak i sluch, léčí a uzdravuje. A kromě toho prý chrání Prahu před epidemiemi a válečnými útrapami a také zachránilo město i před švédským obležením v roce 1639. Roku 1651 soška putovala po pražských kostelech a roku 1655 ji slavnostně korunoval pražský biskup. Tuto událost připomíná každoroční výroční slavnost, připadající na poslední květnovou neděli.
 

4. Jezulátko a jeho cesta do světa

O celosvětovou proslulost Pražského Jezulátka se zasloužili karmelitáni: kopie sošky putovala do všech jejich klášterů, misionáři s sebou vozili alespoň obrázky. Španělé a Portugalci převezli obrazy a sošky Jezulátka přes Atlantický oceán do koloniálních zemí Jižní Ameriky. Dnes jsou kostely zasvěcené Pražskému Jezulátku a kopie malé sošky rozeseté po celém světě.

Nejvíc kopií (a kopií kopií, které s pražským originálem často nemají nic společného) je v Latinské Americe a ve španělsky mluvících zemích, protože právě ve Španělsku má Jezulátko svůj původ. Na oltáři katedrály v Buenos Aires je měl papež František jako argentinský arcibiskup, drobná soška stojí na oltářích řady evropských kostelů a znají ji také v Indii, Číně, na Filipínách a v Severní Americe. Zprávy o zázračných vyslyšeních se do kostela Panny Marie Vítězné scházejí z celého světa. A malý Ježíšek z Prahy cestuje dodnes: například když jel prezident Havel před lety na Filipíny, vezl s sebou jako oficiální dar právě sošku Jezulátka.
 

5. Malý princ & Paulo Coelho

Pražské Jezulátko inspirovalo například Antoina de Saint-Exupéryho k napsání Malého prince, jeho nejkrásnější knihy. Svou přímluvu k malým voskovým uším nasměroval i Paulo Coelho. Když v roce 1982 se svou ženou navštívil tehdejší Československo, kostel Panny Marie Vítězné v jeho pražském programu nemohl chybět. „Modlil jsem se u něj, abych se stal spisovatelem,“ vzpomíná Coelho. „Soška Jezulátka měla tehdy chudé šaty. Slíbil jsem, že pokud mi vyplní moji touhu, vrátím se do Prahy a dovezu Pražskému Jezulátku nový obleček.“ Vrátil se i se šatičkami v roce 2005, když měl na kontě 200 milionů prodaných knih, a na Pražské Jezulátko nedá dopustit.
 

6. Pražské Jezulátko a jeho čeští kolegové

Ani v České republice není Pražské Jezulátko jedinou milostnou soškou stojícího malého Ježíška. Jeho kopii mají například na Velehradě, kde je dokonce ve dvou kopiích. Jen jedna je ale „převlékací“ a může obměňovat šatník podobně jako pražský originál. Kopii Pražského Jezulátka najdete i v chrámu sv. MichalaOlomouci, a přímo Jezulátku je zasvěcený i kostel U Ježíška v Plzni. Oficiální název zní kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš a je jedním z pouhých čtyř kostelů v České republice s tímto patrociniem, ale jako jediný má vžitý název U Ježíška. Svému pražskému dvojčeti se dokonale podobá také sádrový odlitek Jezulátka na českokrumlovském zámku. A kdo chce mít Pražské Jezulátko doma, může si koupit třeba porcelánové. Vyrábí se v duchcovské manufaktuře Royal Dux v několika velikostech, to největší váží 4,30 kg.
 

7. Evropští příbuzní

K nejstarším středoevropským variacím, které se od Pražského Jezulátka mírně liší, patří gotická soška z Bavorského národního muzea v Mnichově nebo Salcburské Jezulátko. Ježíška ze slonoviny darovala kostelu St. Maria Loreto v Salcburku v roce 1650 sestra Euphrasie Silberrath von Offenburg. Také rakouské Jezulátko má uzdravující moc: nemocným dětem se dřív vkládaly pod polštář miniaturní košilky s obrázkem jeho sošky.

Proslulá je rovněž dřevěná socha Ježíška z baziliky Santa Maria in Aracoeli na římském Kapitolu, vyřezaná v 15. století z olivového dřeva z Getsemanské zahrady. Kvůli zázračným léčivým vlastnostem ji ve speciálních ozdobných nosítkách nosili k nevyléčitelně nemocným lidem, nicméně původní sochu v únoru 1994 ukradli a nikdy se nenašla.
Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

V Praze si Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už v odpoledních hodinách, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína a pečených kaštanů. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizarní betlémy anebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Kam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!

Kam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!

Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Nejzajímavější kousky spatříte v Loretě, v kostele Panny Marie Vítězné na Újezdě, ale také v Dejvicích, Holešovicích nebo Petrovicích.

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2023 v Praze!

Městská památková rezervace Praha

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků, Valdštejnů a dalších rodů zapsaných v naší historii. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti i události. Vydejte se s námi na výlety po stopách šlechtických rodů.

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami

Vzácná dřevěná soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem byla do kaple na Svaté Hoře v Příbrami přenesena podle různých pramenů v rozmezí od první poloviny 16. století do roku 1620. Od té doby začala na Svatou Horu putovat procesí věřících.

Polyxena z Lobkovic – dáma, která dala Čechům Pražské Jezulátko

Polyxena z Lobkovic – dáma, která dala Čechům Pražské Jezulátko

Polyxena z Lobkovic (1566 – 24. května 1642, Praha) byla česká šlechtična z rodu Pernštejnů. Roku 1628 věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné v Praze vzácnou voskovou sošku Pražského Jezulátka, kterou její matka přivezla z rodného Španělska.

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Proslulá soška malého Ježíška prý přináší zázraky a vyslyšení poutníků a je jako věčný symbol nevinnosti a čistoty uctívána katolíky po celém světě. Do Prahy se dostala ze Španělska v 17. století jako svatební dar a poté byla darována do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky