!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > 10 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2021
Vyrazíte letos na pálení carodejnic?
"> Vyrazíte letos na pálení carodejnic? "> Pálení carodejnic probíhá 30. dubna "> Pro deti je všude pripraveno spousta zábavy
Zážitky

10 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2021

Vydáno 30. dubna 2021
Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Mnoho měst plánuje pálení čarodějnicVěřilo se, že této noci ve vzduchu létá spousta čarodějnic putujících na čarodějnický slet. A protože čarodějnici lze, podle lidových pověr, zahubit jenom ohněm, zapalovaly se navečer hranice, hrály se hlučné hry, které měly ježibaby zaplašit, a popíjelo se. Někde se vyhazovala do vzduchu zapálená košťata nebo hadrové koule, které měly čarodějnice odehnat a oslabit jejich moc.

Do dnešních dnů se „pálení čarodějnic“ dochovalo spíše v podobě lidové zábavy. V minulých letech nechyběla v tento čas široká nabídka zábavných akcí se zapalováním ohňů, koronavirus ovšem vše změnil. Přesto vám nabídneme několik zajímavých možností, jak s dětmi strávit volný čas v podobě pátracích her, čarodějných stezek či on-line "sletu". A nebudou chybět ani tipy na čarodějná místa... Kam se vypravíte?
Petrovy kameny v Jeseníkách

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Lechův kámen u Kouřimi

Lechův kámen u Kouřimi

Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Přírodní památka Krkatá bába

Přírodní památka Krkatá bába

Jde o významné skalní útvary s přirozenými společenstvy zakrslých borodoubrav. Nachází se v místech, kde byla Boskovická brázda v důsledku pohybu zemských ker vyzdvižena a získala charakter vrchoviny.