Úvod > Co chcete dělat? > Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech
Příroda

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.
Zoo Praha umístilo na Dívčí hrady stádo koní Převalského, prvními obyvatelkami přírodní památky se staly klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne, časem k nim přibude i hřebec. Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost. Návštěvníci je mohou sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytuje tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy.

Smyslem projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří spásají travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů. Celá ohrada je monitorována pracovníky zoo i kamerovým systémem. Navíc je uvnitř elektrický ohradník, který koním zamezuje, aby se přiblížili k samotnému plotu.

Nové obyvatelky Dívčích hradů:
  • Lana se narodila v srpnu 2016 v německé Kölner Zoo a do Dolního Dobřejova přišla před třemi lety
  • Khamiina je čtyřletá klisna pocházející z Tierpark Berlin v Německu. V Dolním Dobřejově žila od roku 2019
  • Gruhne pochází z belgické Reserve d'Animaux Sauvage, kde se narodila v červenci 2017 a odkud o dva roky později odcestovala do chovné stanice Zoo Praha
  • Xicara se narodila přímo v Zoo Praha a to v červenci roku 2018
 

Prosíme, nekrmte koně!

Největší obavy mají chovatelé Zoo Praha z toho, že se lidé neudrží a budou chtít koně krmit. Opravdu všechny prosíme, nedělejte to! Můžete jim způsobit závažné zdravotní potíže nebo i bolestivou smrt. Prosíme, nedávejte jim ani kousek chleba, ani mrkev. Nedávejte jim vůbec nic.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí