Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků
Životní styl

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

  • Vydáno30. září 2021
Podzimní výlovy rybníků bývají oblíbenou kratochvílí pro děti i dospělé. Vidět na vlastní oči rybáře, kteří vytahují sítě plné ryb, předvádějí své řemeslo v praxi a pomalu se loučí se sezonou, to je skutečně zážitek, který si málokdo nechá ujít. Vůně narychlo chystaných rybích specialit se mísí s vůní grogu a svařeného vína, nechybí atrakce pro děti a prodej čerstvých úlovků. Jak ale vlastně výlov probíhá a co všechno musí rybáři pohlídat?
Bez nich by to nebylo ono: tradiční podzimní výlovy rybníků se neobejdou bez českých kaprů, podobně jako Baltic Herring Festivalu ve finských Helsinkách kralují sledi
jižní Čechy
Finsko
Kam jinam jít pro radu než k rybníkářům z Třeboňska, na slovo vzatým odborníkům? Ryby chovají přes sedm století a Třeboňský kapr se dokonce pyšní ochranným označením Evropské unie pro zemědělské a potravinářské výrobky. Pečují o více než 500 rybníků, z toho 75 rybníků s rozlohou větší než 15 hektarů, a jejich chloubou je největší český rybník Rožmberk. Právě slavnostním výlovem Rožmberku série jihočeských rybářských slavností každý podzim začíná. Pojďte se podívat přímo mezi rybáře!
 

Výlov rybníka: od strojení přes sítě až na sádky

Vlastnímu výlovu předchází takzvané strojení rybníka, což zahrnuje veškeré přípravné práce. Nejdůležitější je pozvolné vypouštění vody, aby se ryby shromáždily v určité oblasti. Protože hladina nesmí být ani vysoko, ani nízko, chce to zkušenosti a čas, u velkých chovných rybníků totiž strojení může trvat i několik týdnů. Zároveň se chystají sítě (při výlovech se jich používá celá řada, liší se velikostí i způsobem použití) a kesery, určené k přenášení a nakládání ryb.Obvykle den před výlovem se ryby seženou do jednoho místa, někdy vybaveného podložními sítěmi. U velkých rybníků se loviště obežene pomocí plotů. Samotný výlov probíhá zvednutím podložní sítě anebo zátahovou sítí. Z vylovených ryb se nejdřív vybírají choulostivější ryby jako štiky či candáti a přednostně se umísťují do kádí, aby netrpěly nedostatkem kyslíku v lovišti. Teprve pak přichází řada na kapry, kteří jsou vůči krátkodobému nedostatku kyslíku odolnější. Ryby se pak třídí podle velikosti a přemisťují se do kádí, případně se rovnou v náklaďácích převážejí na sádky.

Že se rybníky loví jen na podzim je pověra: výlov se může provádět kdykoliv. Jenže na rybnících v chráněných krajinných oblastech mohou platit jiná pravidla pro manipulaci s vodou třeba kvůli hnízdění vzácných druhů vodních ptáků, v létě se pak neloví kvůli vyšším teplotám.
 

Historie českého rybníkářství

První rybníky v Evropě stavěli Římané, a to podél dnešních slovensko-maďarských hranic. Spíš než o chov ryb šlo ale o jejich „uskladnění“ pro hladové legionáře. Mimochodem, už tehdy se chovali kapři, kteří jsou základem našeho rybníkářství dodnes.U nás se rybníky pro chov ryb začaly budovat v 11. a 12. století, a vůbec první zmínky o chovu kaprů se dají najít v Kosmově kronice: ta se v dodatku o založení Sázavského kláštera zmiňuje o slupu, zařízení na odchyt ryb. Protože pro mnichy byly ryby postním jídlem, rybníčky zvané piscinae budované pro přechovávání ryb byly nezbytnou součástí téměř všech klášterů. Právě cisterciáci se společně s benediktiny zasloužili o rozvoj rybníkářství na Třeboňsku.

Ve 12. a 13. století se k výstavbě rybníků přidala i šlechta a města. Zdaleka už nešlo jen o ryby určené k jídlu: rybníky sloužily jako zásobárny vody pro pití i pro pohon mlýnů a hamrů. K největším rybníkům té doby patřilo Máchovo jezero, které ostatně dnešní název užívá až od druhé světové války. Předtím to zkrátka byl Velký rybník.
 

Po stopách rybníkářů

Zlatý věk rybníkářství u nás nastal v 16. století, kdy se v českých zemích leskly hladiny asi 70 tisíc rybníků. To také byl čas významných třeboňských rybníkářů, Štěpánka Netolického, Mikuláše Rutharda z Malešova a Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan. K jejich vrcholným dílům patří Zlatá stoka, rybník Rožmberk a umělý kanál Nová řeka, který chrání rybník Rožmberk před přívalovými vodami z povodí řeky Lužnice.Zkázu řady evropských řemesel způsobila třicetiletá válka, a rybníkářství nebylo výjimkou. Od 17. do 19. století se navíc rybníky v Polabí, na jižní Moravě a Vysočině vysoušely kvůli nedostatku zemědělské půdy. K novému rozmachu rybníkářství došlo až v druhé polovině 19. století a hlavně pak po roce 1989. Vznikly nové společnosti zaměřené na produkční chov ryb, rozvoj zaznamenalo i sportovní rybářství a lov na udici, a začalo se rovněž s umělým vysazováním ryb do volných vod.

Pro ty, kdo chtějí poznat mistry rybníkářského řemesla, je skvělým cílem Třeboň: navštívit můžete nejenom staré rybníky, ale i Dům přírody Třeboňska či Dům Štěpánka Netolického se stálou expozicí, věnovanou třeboňskému rybníkářskému dědictví. Rybářství a rybníkářství se rovněž věnují expozice v Národním zemědělském muzeu v Praze a v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou, další Rybářské muzeum najdete ve Vodňanech.
 

Třeboňské rybníkářské dědictví a UNESCO

Proč se Třeboňsko uchází o zápis do světového dědictví UNESCO? Zdejší vodní a rybniční systém je unikátní a ucelená rybniční soustava, propojená umělými kanály s Lužnicí a Nežárkou, není nikde jinde na světě. Navíc se na ní stále hospodaří – a to je velmi důležitý fakt, protože bez ryb by Třeboňská rybniční soustava dávno zanikla.Méně známý, nicméně ještě složitější a dokonce větší rybniční systém býval na Pardubicku. V úrodném Polabí ale Pernštejnské rybníky doplatily na ekonomický vývoj a v 18. a 19. století většinu z nich vystřídaly zemědělské plochy.

V kraji po nich ale dodnes zůstaly čitelné stopy: po hřebenech starých hrází často vedou silnice a polní cesty. Zachoval se i přes 30 kilometrů dlouhý Opatovický kanál, technická památka z přelomu 15. a 16. století. Kdysi rozváděl vodu do rybníků, dodnes je funkční a využívá se pro zavlažování a pro potřeby opatovické elektrárny.
 

Další rybniční soustavy a rybí slavnosti

  • Kromě Třeboňské rybniční soustavy a zbytků Pernštejsnké soustavy na Pardubicku existuje též Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí, kde jednotlivé rybníky propojuje stoka s líbezným názvem Potěšilka. V jižních Čechách dál najdete Chlumskou rybniční soustavu s Křížovou stokou, Hlubockou soustavu, Novohradskou soustavu, Břilickou soustavu, Českobudějovickou rybniční soustavu, Protivínsko-vodňanskou rybniční soustavu a skupinu rybníků mezi Novou řekou a Lužnicí. Známá je též rybniční soustava kolem Lnář a Blatné.
  • V seriálu #světovéČesko jsme Třeboňsko přirovnali k českému Finsku, a právě do Finska se také vydáme na Baltic Herring Festival. Odehrává se na tržním náměstí v Helsinkách každý rok v říjnu už od roku 1743. Do Helsinek připlouvají starobylé plachetnice, ochutnávají se sledi připravení na různé způsoby i další finské tradiční pochoutky, soutěží se o nejlepší sledě či nejlepší přípravu filetů, součástí oslav bývá i tradiční závod plachetnic.
Podzimní výlovy rybníků 2023

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.

Blatenská rybniční soustava

Blatenská rybniční soustava

První rybníky vznikaly na Blatensku už ve 14. století a jejich důmyslnou soustavu budoval i Jakub Krčín z Jelčan. Mnohé z nich v parném létě skýtají příjemné osvěžení, řada z nich je domovem proslulého blatenského kapra.

Třeboňský kapr – pochoutka s chráněným označením původu

Třeboňský kapr – pochoutka s chráněným označením původu

Značka Třeboňský kapr se těší své oblibě nejen u nás, ale i za hranicemi už více než sto let. Již na konci 19. století byli kapři z Třeboňska dováženi na trhy v Německu a ve Vídni. Mezinárodně je označení Třeboňský kapr chráněno od roku 1967. Třeboňský kapr užívá od roku 2007 jedno z významných ochranných označení Evropské unie, které je určené pro zemědělské a potravinářské výrobky. Tato ochranná značka nese název chráněné zeměpisné označení a vztahuje se na produkty, jejichž kvalita, pověst či jiná vlastnost úzce souvisí s místem původu.

Socha pohořelického kapra

Socha pohořelického kapra

V Pohořelicích u nové okružní křižovatky je umístěná nová pětimetrová plastika Pohořelického kapra, která vznikala od jara 2020 v dílně uměleckého kováře Pavla Valáška.

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části – akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Rybníkářství Třeboň

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Další aktuality

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
Životní styl

Věda a historie není nuda: 100 let od prvního vánočního plavání ve Vltavě

Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
Životní styl

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Cítíte se vyčerpáni a potřebujete znovu nabrat sílu? V našich tipech najdete mnoha lidmi osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle a která vás nabijí pozitivní energií. Pokud patříte k těm, kdo naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky – něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušejte magickou sílu nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, Božích kamenů na Strakonicku anebo poutního místa na Hostýně.
Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 17. prosince. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
Životní styl

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
Životní styl

Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok

Máme pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Víme o místech, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko. Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!
Životní styl