Úvod > Aktuality > Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

  • Vydáno29. března 2023
Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy vše nejlepší k svátku!
Věřte nebo ne, Jiří je tak populární jméno, že má dokonce své muzeum: nechte se pozvat do Muzea JirkůJirkově, do Jiříkova anebo alespoň do Jiřetína pod Jedlovou. Na Kudy z nudy se seznámíte také s českým králem Jiřím z Poděbrad, mezi novodobé slavné osobnosti s tímto jménem patří režiséři Jiří Menzel a Jiří Strach, výtvarníci Jiří Trnka a Jiří Winter zvaný Neprakta, dirigent Jiří Bělohlávek, sklář Jiří Pačinek, cestovatel Jiří Hanzelka, sportovec Jiří Raška, básníci Jiří Orten, Jiří Wolker a Jiří Žáček či zpěváci Jiří Korn a Jiří Schelinger. Z divadel, kin a televize určitě znáte jména Jiří Suchý, Jiří Voskovec a Jiří Kodet, Jiří Mádl, Jiří Lábus, Jiří Macháček, Jiří Krampol nebo Jiří Schmitzer. Muž jménem Jan Jiří Popp či Johann Georg Pupp stál u zrodu slavného Grandhotelu PuppKarlových Varech, ze všech kostelů zasvěcených sv. Jiří vás pak pozveme do kostela v Lukové se sádrovými sochami věřících anebo do kostela sv. Jiří v Plzni-Doubravce, jednoho z nejstarších kostelíků zasvěcených tomuto světci. Nezapomeneme ani na Muzeum sv. Jiří na zámku Konopiště, Chatu Jiřího na Šeráku anebo Svatojiřský les na Nymbursku.

Svátek sv. Jiří provází jedna z vůbec nejznámějších veršovaných pranostik Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, ale říká se také, že co se před svatým Jiřím zazelená, to se po něm ztratí, anebo Ondřej mosty staví, Jiří je odplaví. A proč se svatý Jiří často zobrazuje jako rytíř na koni, bojující s drakem? Drak je spíš symbolickým zobrazením pohanských mýtů, nad nimiž svatý Jiří coby plukovník v císařském římském vojsku a vzorný křesťan s přehledem zvítězil.
 
Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad (23. dubna 1420, ? – 22. března 1471, Praha) byl jediný český král, který nepocházel z panovnické dynastie. Za krále si jej jednomyslně zvolili čeští pánové v roce 1458 a úřad vykonával až do své smrti. Kdyby se ujal jeho návrh na vytvoření mírové organizace evropských křesťanských panovníků, Organizaci spojených národů nebo Evropské unii už mohlo být přes 500 let.

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Skleněné sochy pro americké filmaře, skleněná zahrada, obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen část krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka (3. července 1972, Litoměřice).

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek (24. února 1946, Praha – 31. května 2017, Praha) byl český dirigent a pedagog. Při jeho působení v čele České filharmonie v letech 2012 až 2017 orchestr zažil řadu mimořádných úspěchů. Pod jeho vedením Česká filharmonie vystupovala na pódiích nejprestižnějších světových koncertních sálů a znovu se stala vpravdě národním orchestrem, respektovaným doma i v zahraničí.

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Šerák (Jiřího na Šeráku) ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. je kamenným pokladem, starším více jak 110 let, zasazeným do úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Šerák je přirozenou turistickou bránou k pěším túrám.

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících

V dřevěných lavicích restaurovaného kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající věřící obyvatele, kteří ve vesnici dřív žili.

Jiří Antonín Benda – hudební skladatel a autor prvních melodramat

Jiří Antonín Benda – hudební skladatel a autor prvních melodramat

Melodrama je hudební forma, která se zrodila v druhé polovině 18. století. O jeho vznik se zasloužili francouzský filozof a spisovatel Jean-Jacques Rousseau (1712–1778) a český hudební skladatel Jiří Antonín Benda (30. června 1722, Benátky nad Jizerou – 6. listopadu 1795, Bad Köstritz, Německo).

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.

Jirkov

Jirkov

V Jirkově, ležícím jen pár kilometrů od Chomutova, stával už kolem roku 1300 na opevněném ostrůvku raně gotický kostelík. Na jeho místě dnes stojí kostel sv. Jiljí s Městskou věží, pod historickým centrem města se táhne labyrint středověkých sklepů, poblíž najdete zámek Červený Hrádek.

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Skokan na lyžích Jiří Raška (4. února 1941 Frenštát pod Radhoštěm – 20. ledna 2012 Nový Jičín) jako první český sportovec v historii vyhrál zlatou medaili na zimních olympijských hrách. Stalo se to v roce 1968 ve francouzském Grenoblu a díky Raškovi se skok na lyžích v následujících desetiletích stal nejúspěšnější českou lyžařskou disciplínou.

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh "Evropské Unie" v dějinách

Jiří z Poděbrad celý život usiloval o vytvoření mírového spojení všech evropských království do "Evropské unie" již v 15. století.

Další aktuality

Den dětí: pár nápadů a tipů, kam se vypravit na skvělý výlet

Na portálu Kudy z nudy objevíte desítky inspirativních nápadů a tipů, kde oslavit Den dětí. Vůbec nic se neděje, pokud tenhle svátek vaše rodina nijak zvlášť neprožívá – zkrátka se jenom vydejte na výlet a užijte si pohodový den s rodinou. Poradíme vám, kam se vypravit, aby si na své přišly děti a bavili se i rodiče.
Zážitky

Sedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí

Protože 1. červen letos připadá na čtvrtek, někde se den dětí slaví během týdne a někde oslavy posunuli na následující sobotu a neděli. Při plánování výletů je proto potřeba dávat pozor na datum. Na portálu Kudy z nudy víme, že Mezinárodní den dětí se slaví doslova všude – v zoologických zahradách, na hradech a zámcích, zábavních centrech i v pohádkových areálech nebo ve vlacích. Vyberete si některý z našich tipů?
Zážitky

Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět pohádkových výstav pro děti

Milovníci pohádek si letos mohou vybírat z bohaté nabídky expozic, hravých výstav a pohádkových festivalů. Na Brněnském výstavišti čekají malé i velké návštěvníky Šmoulové, kteří si zde postavili šmoulí vesnici i kouzelný les. Do světa fantazie se přenesete také v jihočeské Bechyni, kde se otevřel rozsáhlý svět skřítků a víl. Kdo touží po setkání s princeznami, může se vypravit do Dětenic nebo na zámek Ratibořice. Popelka na vás zase čeká na hradě Švihově.
Zážitky

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byla v roce 2022 lanová dráha na Petřín, pražská a zlínská zoo. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Aqualand Moravia, Safari park Dvůr Králové, Dolní Vítkovice, Sky Bridge 721 a Stezku v oblacích Dolní Morava nebo hrad Špilberk. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle 2022 podle kategorií – zoologické zahrady, technické památky, koupání a další

Několik zoologických zahrad včetně Safari parku (v Praze, Zlíně, Plzni, Ostravě, Olomouci a Dvoře Králové), lanová dráha na Petřín, Dolní oblast Vítkovice v Ostravě, AquaPalace v pražských Čestlicích a Pražský hrad. Desítky turistických cílů, které lidé v roce 2022 nejvíc navštěvovali v různých kategoriích. Přehled míst, o která měli cestovatelé největší zájem, na základě údajů z krajských a oblastních organizací destinačního managementu zpracoval Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zábavní turistické cíle

V kategorii Zábavní turistické cíle obsadily AquaPalace Praha v Čestlicích a Aqualand Moravia v Pasohlávkách čelní místa. Mezi nejnavštěvovanější zábavní turistické cíle se s přehledem zařadily i stezky v korunách stromů a v oblacích, bludiště na Petříně, Sky Bridge 721 na Dolní Moravě a Park Mirakulum v Milovicích.
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Ostatní turistické cíle

Jaké jsou nejoblíbenější ostatní turistické cíle v Česku? Jaká místa vás v roce 2022 nejvíce zajímala? Nabídka je pozoruhodně různorodá... Najdete mezi nimi vyhlídková místa, krásné přírodní oblasti, zážitkové areály pro děti, technické unikáty, interaktivní muzea či lidovou architekturu. Vítězství v této kategorii putuje do Prahy pro Staroměstskou radnici.
Zážitky

50 tipů na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
Zážitky