!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Rychmburk
Památky

Hrad Rychmburk

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od sezóny 2021 se však památka otevírá turistům.
Rychmburk je klasickou ukázkou šlechtického hradu ze 13. a 14. století, který kombinoval tři základní prvky hradní dispozice: věž, hradbu a palác. Hrad byl postaven v první čtvrtině 14. stol. Tasem z Mrdic, koncem 14. století patřil Smilu Flaškovi Pardubic. Roku 1425 byl hrad dobyt husity, v 1. polovině 16. stol. doplněn Jindřichem Šťastným z Valdštejna o pozdně gotický palác, za Kinských upraven v l. 1793-1798 barokně. Hrad má dvoudílnou dispozici.

Pětiboké jádro má důsledně zaoblená nároží. Od zbytku otrožny je odděleno mohutným příkopem vysekaným ve skále. Dnes je v něm zahrada. Příkop je překlenut kamenným mostem. Za čelní hradbou s kulisovou bránou stál původně volně okrouhlý bergfrit (útočištná věž) ukončený zděnou osmibokou helmicí. Na věži jsou patrné zbytky psaníčkového sgrafita. Nejstarší období hradu připomínají gotické klenuté sklepy a gotické a renesanční klenby v přízemí a patře. Na hrad navazují další budovy, které přecházejí do malého náměstíčka s kašnou a stromy.
 

Otevírání hradu Rychmburka pro veřenost

Hrad Rychmburk byl od padesátých let minulého století veřejnosti nepřístupný. Stát ho jako konfiskát využil k sociálním účelům. Od roku 2021 se však pomalu zpřístupňuje veřejnosti. První trasa – základní prohlídkový okruh bude přístupný od května. V dalších letech se bude pracovat na rozšiřování návštěvnických možností. Veřejnosti se letos určitě otevře sklepení hradu nebo věžička s vyhlídkou. Nádvoří by mohlo ožít kulturními akcemi. Během několika let by měl hrad poskytovat ubytovací služby.
Zobrazit více

Provozovatel

Regionální muzeum v Chrudimi

Předhradí 17
539 74 Předhradí
Email:
info@muzeumcr.cz
WWW:
https://muzeumcr.cz
GPS:
49,835905 16,042976
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
22.2.
Rozloučení s masopustem – zrušeno

Rozloučení s masopustem – zrušeno

Hlinsko, Východní Čechy
1.4.
1.5.
Velikonoce na Betlémě

Velikonoce na Betlémě

Hlinsko, Východní Čechy
7.5.
Den architektury

Den architektury

Hlinsko, Východní Čechy
2.7.
Národní muzeum v přírodě se představuje

Národní muzeum v přírodě se představuje

Hlinsko, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Sodomkův statek Czap

Sodomkův statek Czap

Skuteč, Východní Čechy
Apartmány v Proseči

Apartmány v Proseči

Proseč, Východní Čechy
Ubytování chata Vrbatovka

Ubytování chata Vrbatovka

Vrbatův Kostelec, Východní Čechy