Úvod > Aktuality > Užijte si nejkrásnější skialpinistické trasy v ČR
Užijte si nejkrásnější skialpinistické trasy v ČR
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější skialpinistické trasy v ČR

 • Vydáno20. ledna 2022
Patříte k milovníkům skialpinismu? Pak se vám budou určitě hodit naše tipy na ty nejlepší skialpové trasy v ČR! Za vyzkoušení stojí skialpové stezky šumavskou přírodou na vrchol Špičáku, krkonošské okruhy nejvyššími partiemi našich hor, beskydské trasy či pohodové výstupy na Dolní Moravě.
Skialp Kdo ještě váhá nad tím, co vlastně skialpinismus je, tomu poradíme, že se jedná o turistiku na lyžích v horském prostředí. Na rozdíl od stále populárních běžek potřebují skialpinisté speciální lyže (podobné sjezdovým) se stoupacími pásy, boty a vázání. Boty mají dvě polohy – na výšlap volnou patku, na sjezd se přepne do režimu bezpečnostního vázání (jako u sjezdovek). Na zledovatělém nebo zmrzlém sněhu se na lyže mohou připnout stoupací hřebeny, takové „mačky“ na lyže.
 
Cílem skialpinistů je obvykle vyjít na lyžích na zvolený vrchol a pak sjet dolů, pokud možno v prašanu nebo jiném, lyžařsky přívětivém sněhu. Na rozdíl od sjezdařů se mohou skialpinisté dostat do nebezpečného lavinového úseku, proto je nezbytné s sebou na túru přibalit i nouzové vybavení s lopatou, lavinovým vyhledávačem, lékárničkou, sondou a bivakovacím vakem.
 

Jeseníky: skialpová trasa v Koutech nad Desnou

PradědVydejte se na krásný výlet zimní krajinou Jeseníků, kdy budete mít hory jen pro sebe a nepotkáte žádné jiné lyžaře, jako na upravených sjezdovkách nebo trasách pro běžkaře. Okružní trasa pro skialpy vede z Koutů na Praděd, Červenohorské sedlo, Trojmezí a Vozku.
 
Z Pradědu vede magistrála po červeně značené trase na chatu Švýcárna s možností občerstvení. Odtud pak klesají upravované stopy až do Červenohorského sedla. V sedle Velký Jezerník lze za vhodných podmínek z magistrály uhnout na alternativní červenou hřebenovku, kde opravdu mnoho lidí nepotkáte.

Beskydy: na Lysou, do ski areálu Řeka či Javorový vrch

skialpy beskydySpolek Beski z.s. připravil v Beskydech pro všechny příznivce pohybu na „chlupatých“ lyžích skitouringové trasy, které přinesou příznivcům skialpinismu v Beskydech mnoho radosti.
 
Celkem je k dispozici pět tras. Vydat se dobýt Lysou horu můžete z Papežova (nástupním místem je parkoviště Krásná) anebo ze Zlatníku, nástupní místo pro tuto túru je u starého vleku Fela v Krásné-Zlatníku. Pěkná trasa vede i z Komorní Lhoty k chatě Ropička a do Skiareálu Řeka. Zde je pro zájemce k dispozici zvláštní trasa po nejdelší a nejprudší beskydské sjezdovce. Výšlap na Javorový vrch začíná u sedačkové lanovky v Třinci-Oldřichovicích. První část výstupu absolvujete průsekem přímo nahoru do míst, kde končí sjezdovka a můžete se vydat buďto dále rovně nahoru, nebo po značkách.
 

Králický Sněžník: skialpinistické trasy na Dolní Moravě

skialpy dolní moravaSkialpinistické trasy na Dolní Moravě vedou po lesních přístupových cestách v blízkosti sjezdovek, část z nich pak souběžně s běžeckými trasami a značenými turistickými cestami. Vyznačeny jsou tři trasy pro výstup a dvě sestupové.
 
Nejdelší z tras je trasa A, která nabízí na 7 km 570 metrů převýšení. Trasa B vede v blízkosti Stezky v oblacích, která zůstává stále otevřena. Trasu C ocení především „chrti“ – je dlouhá 2,1 km s převýšením 540 m, ideální pro skialpinistický trénink či fitness vyběhání.

Krkonoše: okolo Pece, Špindlu i Rokytnice

skialpy KrkonošeSkialpové trasy v Krkonošském národním parku představují turistické okruhy pro skialpinisty. Jsou to trasy, jež lze kombinovat i s ostatními turisticky značenými trasami i s ostatními cestami a nelesními plochami mimo klidové zóny KRNAP. Nejedná se o žádné zážitkové sjezdy do karů ani o slalom mezi stromy, ale o trasy, kde je možné se naučit správně „šlapat“ do kopce, sjíždět, anebo si jen užít pěkný výlet.
 
Skialpinisté se mohou vydat na túry v okolí Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou i Rokytnice nad Jizerou. Jedna z tras vede i z Trutnova na Rýchorskou boudu.
 

Šumava: sedm tras nespoutanou přírodou

skialpy šumavaSkialpové trasy Šumavou vedou hlavně v okolí Špičáku. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností. Celkem jde o 48 km tratí, z nichž tři míří na vrchol Špičáku. Trasy jsou označené speciálními žlutými kulatými značkami s vyobrazením lyžaře.

K nejjednodušším trasám patří výstup za benzinou v Železné Rudě po značené turistické cestě na hráz Čertova jezera a odtud po žluté do sportovního areálu Špičák. Nejtěžší trasa je pod sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku a pak nejprudší sjezdovce v Česku – po Šancích zase směrem do sportovního areálu Špičák. Další vede například z brčálnického údolí od železniční zastávky Hojsova Stráž – Brčálník vzhůru směrem na Tomandlův kříž a vrchol Pancíře.
 

Znáte desatero odpovědného skialpinisty?

 • skiaply krkonošeNepřeceňujte své síly: skitouring je vytrvalostní sport, který vyžaduje patřičnou kondici. Člověk by se nikdy neměl přeceňovat, tempo se musí vždy podřídit nejpomalejšímu ve skupině. Také na sjezd je třeba mít dostatek sil.
 • Pečlivě plánujte: svou túru si vždy pečlivě naplánujte – nezapomeňte odhadnout délku, náročnost (vč. převýšení) vzhledem k vaší kondici, zjistěte si také aktuální předpovědi počasí a stupeň lavinového nebezpečí.
 • Sledujte zprávy o lavinovém nebezpečí: bezprostředně před túrou je nutné zjistit nejen stupeň lavinového nebezpečí (1 – 5 stupňů), ale i nebezpečná místa na trase.
 • skialpyPořiďte si dobré vybavení: batoh by neměl být příliš těžký, ale skialpinista musí s sebou mít vždy lavinový vyhledavač, lopatku, sondu, lékárničku, bivakovací pytel a nabitý mobilní telefon. Air-bag systém výrazně zvyšuje naději na přežití.
 • Dodržujte pravidelné občerstvovací pauzy: tekutiny, energie a přestávky jsou nezbytné pro udržení fyzického výkonu a koncentrace mysli. Teplé isotonické nápoje jsou ideálními pro doplnění tekutin, ale i pro udržení optimální tělesné teploty. K jídlu jsou vhodné müsli tyčky, keksy a sušené ovoce.
 • skialpinistéDodržujte rozestupy: při výstupu ve strmých svazích (≥ 30°) by se měl udržovat rozestup mezi jednotlivými členy skupiny 10 m. Při sjezdu je nutné dodržovat rozestupy minimálně 30 m a v prudkých svazích (≥ 35°) jezdit pouze jednotlivě.
 • Při výstupu traverzujte: snížení zátěže na sněhovou pokrývku se dosáhne výstupem serpentinami.
 • Používejte helmu: pro bezpečný pohyb je nutné umět odhadnout správnou rychlost a zvládat dobře techniku jízdy na lyžích. Riziko zranění výrazně snižuje použití lyžařské helmy.
 • skialpinistéNa túru vždy v menší skupince: menší skupiny skialpinistů nepředstavují přílišné zatížení sněhové pokrývky, které by mohlo způsobit stržení laviny. Na druhou stranu jednotliví členové i menších skupin si jsou při dodržení předchozích bodů schopni pomoci. Skupinu je nutné stále udržovat pohromadě a neztrácet vizuální kontakt.
 • Buďte ohleduplní k přírodě: během túry neodhazujte žádné odpadky, neobtěžujte (např. pronásledováním či hlukem) zvěř, neničte hranami porost, respektujte chráněná území a zákazy vstupu. Využívejte veřejné dopravy při přesunu k východisku túry.
Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Vyzkoušejte skialpinismus na vlastní kůži! Že nemáte potřebné vybavení? Není nic snazšího, než si je vypůjčit v jedné z mnoha půjčoven, a pak už hurá do hor na "tuleních pásech"! Jestliže máte lyžování v krvi a k tomu zálibu v pohybu krásnou zasněženou přírodou, budete nadšení. Na mnoha místech se nabízí také zkušení instruktoři, kteří vám první krůčky usnadní a zkušenější skialpinisty vezmou do lůna přírody. Poznejte hory letos jinak, vyzkoušejte skialpy!

Vyzkoušejte skialpinistické trasy v okolí Trutnova

Vyzkoušejte skialpinistické trasy v okolí Trutnova

Pokud patříte mezi ty, kteří milují pohyb v krásné přírodě, zkuste skialpinistické trasy okolí Trutnova! Vyrazit můžete na Rýchorskou boudu, Výrovku či Sněžku. Pro vyznavače běžek jsou upravené stopy zejména v oblasti Paradráhy a Nových Dvorú a v okolí Trutnova. Pro ty, kteří nemusí běhat pouze v upravených stopách, jsou k dispozici všechny lesní cesty.

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Skialpová trasa v Jeseníkách v Koutech nad Desnou

Skialpová trasa v Jeseníkách v Koutech nad Desnou

Vydejte se na krásný výlet zimní krajinou Jeseníků, kdy budete mít hory jen pro sebe a nepotkáte žádné jiné lyžaře, jako na upravených sjezdovkách nebo trasách pro běžkaře. Okružní trasa pro skialpy vede z Koutů na Praděd, Červenohorské sedlo, Trojmezí a Vozku.

Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku

Skialpinistické trasy na Šumavě – alpský zážitek v Česku

V zimní sezóně můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.

Skialpinistické trasy v Beskydech

Skialpinistické trasy v Beskydech

Spolek Beski z.s., ve spolupráci s dalšími partnery, připravil v Beskydech pro všechny příznivce pohybu na „chlupatých“ lyžích skitouringové trasy, které sice nenabízejí extrémní výstupy nebo sjezdy drsnými kuloáry, ale i v Beskydech můžete na skialpových lyžích zažít radost.

Skialpinistické trasy na Dolní Moravě

Skialpinistické trasy na Dolní Moravě

Skialpinistické trasy na Dolní Moravě vedou po lesních přístupových cestách v blízkosti sjezdovek, část z nich pak souběžně s běžeckými trasami a značenými turistickými cestami. Vyznačeny jsou tři trasy pro výstup a dvě sestupové.