Úvod > Co chcete dělat? > Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě
Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.
Rychlebské hory jsou jedním z nejkrásnějších pohoří České republiky. Najdete zde hluboká údolí a táhlé hřebeny s krásnými smrkovými lesy. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.

Nejvyšším vrcholem Rychlebských hor je hora Smrk (1127 m). Hřeben Rychlebských hor se táhne ve směru severozápad – jihovýchod v délce 30 km, na jihu pak pokračuje k západu až do Kladského sedla (815 m n. m.), které Rychlebské hory odděluje od Králického Sněžníku. Pohoří je ohraničeno výraznými zlomy a bylo ovlivněno blízkostí kontinentálního ledovce. Většinu lesů tvoří smrkové porosty, na některých místech najdete také bukové lesy. Největšími zvířaty, které v Rychlebských horách potkáte, jsou divočáci a vysoká zvěř.

Z turisticky atraktivních míst stojí za zmínku zámek Jánský vrch v městečku Javorník či překrásné jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou Na Pomezí a blízká puklinová jeskyně Na Špičáku v blízkosti hranice se Zlatohorskou vrchovinou, jejíž krápníková výzdoba však byla poničena nejen člověkem, ale především přívalovými vodami tajícího kontinentálního ledovce na konci poslední doby ledové. Dále se můžete vypravit na zříceninu gotického hradu Rychleby, který sloužil jako strážní hrad obchodní stezky z Nisy do Hradce Králové. Zajímavé jsou také Čertovy kazatelny – bizardní rulové skály nad hlubokým údolím Račího potoka. Milovníky přírody jistě zaujmou také Vodopády Stříbrného potoka (Nýznerovské vodopády), soustava několika kaskád s celkovou výškou 15 metrů. V zimě jsou v Rychlebských horách pro milovníky samoty ideální možnosti "objevných" výprav na běžkách.

Fenoménem mezi milovníky horských kol se staly unikátní Bikerské Rychlebské stezky nedaleko Černé Vody – traily pro horská kola, které vznikly zrekonstruováním starých loveckých chodníků, nabízejí zkušeným jezdcům maximální zážitky z jízdy na horském kole.

Hřebenovka Rychlebských hor je velice atraktivní středně náročnou jednodenní až dvoudenní túrou. Ta je o to krásnější, že Rychlebské hory jsou téměř opuštěnými horami s malým množstvím turistům, neporušenou přírodou a nádhernými rozhledy na sousední pohoří. Na celém území Rychlebských hor najdete pouze jednu otevřenou turistickou chatuPaprsek, postavenou již v roce 1932. Osvěžit se můžete také v ojedinělém Lesním baru nad Horní Lipovou.

Výchozími místy k výpravém do Rychlebských hor jsou města Staré Město, Branná, Ramzová, Lipová Lázně a Vápenná.

Provozovatel

Informační centrum Lipová

Lipová-lázně 476
790 61 Lipová-lázně
Tel.:
+420 584 421 209
Email:
muzeum@ic-lipova.cz
WWW:
www.rychleby.cz
WWW:
www.lipova-lazne.cz
GPS:
50,229454 17,033714
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Lesní bar v Rychlebských horách

Lesní bar v Rychlebských horách

Lipová-lázně, Olomoucký kraj
Hotel Andromeda v Ostružné

Hotel Andromeda v Ostružné

Ostružná, Olomoucký kraj
Restaurace U Orla Petříkov

Restaurace U Orla Petříkov

Ostružná, Olomoucký kraj
Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Staré Město, Olomoucký kraj