Úvod > Aktuality > Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO
Památky

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

  • Vydáno6. prosince 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.
Iniciátorem zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO byla Francie, vedle České republiky se k iniciativě připojilo také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko. Česko ale má ve sklářském oboru výjimečné postavení hned v několika ohledech. Na rozdíl od ostatních zemí naše sklářská výroba zahrnuje všechny techniky: připomeňme si tradiční výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí, která se dochovala ve firmě Rautis v Poniklé v Krkonoších. Ta byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO už v prosinci 2020. Rozsah nově zapsaných sklářských technik je podstatně širší, společně s přípravou a výrobou sklářské suroviny zahrnuje další rozmanité techniky ručního zpracování, jako je foukání, broušení, malování, vinuté perle, výroba trubiček, bižuterních tyčinek a další.


 

České sklo a jeho světová pověst

Výjimečnou pověst má i Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a také jablonecká střední škola řemesel a služeb. Ta nabízí několik sklářských oborů, které se v Česku nikde jinde neučí, učí se tu také budoucí výrobci skleněné a kovové bižuterie, zlatníci nebo klenotníci. V Libereckém kraji kromě toho působí 160 sklářských, bižuterních a šperkařských firem, živnostníků, ateliérů, muzeí a škol. Sklářská výroba s vysokým podílem ruční práce tu zaměstnává tisíce lidí, turistům a návštěvníkům pak je k dispozici projekt Křišťálové údolí / Crystal Valley. České sklo je zkrátka fenomén, který stojí za to poznat zblízka, podobně jako jména našich sklářských umělců, designérů a architektů. V českých sklárnách se rodí trofeje pro domácí i světové soutěže a naše lustry, džbány a skleněné plastiky se objevují v hollywoodských filmech.

České sklo
 

Poznejte české sklářské hvězdy staré i nové generace

Profesionální výtvarníci začali s evropskými i českými sklářskými firmami spolupracovat již ve druhé polovině 19. století. Nový rozměr do sklářské tvorby ale vnesl přelom padesátých a šedesátých let 20. století, kdy se zrodila volná ateliérová sklářská tvorba. Na tradice českého sklářského designu, spojeného se jmény Jana Kotěry, Josefa Hoffmanna, Ludviky Smrčkové, Aloise Meteláka, Ladislava Sutnara a Adolfa Loose úspěšně navázaly desítky sklářských výtvarníků. K rozvoji českého ateliérového skla a designu přispívají i sklářská sympozia a sklářské školství, které ve světě nemá obdoby. Zkrátka české sklo je fenomén se světovým renomé.
 

Libenský & Brychtová

Asi nejžádanější dvojicí českých sklářských designérů byli v polovině 20. století Stanislav Libenský (1921–2002) a jeho žena Jaroslava Brychtová (1924–2020), dcera Jaroslava Brychty (1895–1971); jeho slavné skleněné figurky se staly jedním ze symbolů Železného Brodu. Libenský byl zakladatelem oboru tavené skleněné plastiky a společně s manželkou objevili nepřeberné výtvarné možnosti této technologie. Jejich dílem jsou například okna v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, vytvořená metodou taveného skla, anebo obklad Nové scény Národního divadla z foukaných skleněných tvarovek. Jméno známého sklářského výtvarníka a pedagoga, který vychoval dvě generace profesionálních českých umělců, hrdě nese Stanislav Libenský Award, ocenění pro nejlepší studentský sklářský design.
 

Další osobnosti českého sklářství

Při cestování pražským metrem si všimněte skleněných obkladů stanic Jinonice a Karlovo náměstí: navrhl je akademický sochař, sklářský výtvarník a designér František Vízner (1936–2011), který sehrál zásadní roli v oboru lisovaného skla. Je autorem svítidel v pražském Kongresovém centru, v budově Nové scény Národního divadla či lustrů v budově Parlamentu České republiky. Jeho elegantní nadčasové mísy a další nádoby jsou například ve sbírkách Metropolitního muzea v New Yorku či Muzea dekorativních umění v Louvre v Paříži.

Do generace pionýrů světového sklářského umění patří i umělecký sklář a designér René Roubíček (1922–2018), jehož dílo zaujalo na přehlídkách EXPO v Bruselu, Montrealu a Osace. Z Bruselu si za abstraktní kompozici Sklo – hmota – tvar – výraz přivezl nejvyšší cenu Grand Prix, pro sklárnu Moser ke 150. výročí značky připravil několik limitovaných kolekcí skla.
 

Roubíček & Šípek

Proslulý sklářský výtvarník René Roubíček slavil v roce 2012 devadesátiny s neméně slavným architektem a designérem Bořkem Šípkem (1949–2016) společnou výstavou v pražské Novoměstské radnici „Sklo je jako materiál zázrak, možná ani zlato nemá takovou cenu,“ komentoval výstavu Roubíček. „Sklo vám teče před očima a vytváří vám šance. Já se mu zase snažím vytvořit podmínky, aby se tvářilo co nejvíc po svém. Sloužím mu, aby se předvádělo ve své jedinečnosti.“

Oba umělce ale kromě skla spojuje ještě mnohem pevnější pouto: Roubíček se malého Šípka ujal po smrti jeho rodičů. „Bořek byl spolužák mé dcery. Často ho k nám vodila, a když mu zemřela i matka, potřeboval rodinného zástupce. Tak jsem to vzal na sebe,“ vzpomínal Roubíček. Právě díky němu se Šípek zaměřil na sklo a sklářský svět tak získal další osobnost.
 

Tradice a design Bořka Šípka

Bořek Šípek měl na tradice osobitý pohled. „Je mi bližší nově pojmout něco tradičního, než experimentovat. Tradice pro mě vždy byla větší inspirací než experimentování,“ říkal. „V období renesance se říkalo, že u vchodu do kostela by měly být nejméně čtyři schody. Když vstupujete do budovy po schodech, děláte to s větší noblesou, než když do ní vpadnete. A z toho se můžete hodně naučit – já jako architekt mohu nechat lidi vstoupit do budovy rychle, přímo, nebo pomalu vznešeně a s rozmyslem, a to v nich vyvolá jiný pocit…"
 
Bořek Šípek byl kosmopolitní vizionář a postmodernista, který získal světový věhlas návrhem skleněného domu v Hamburku. V Česku jej známe jako uznávaného pedagoga, skláře a zakladatele sklářské firmy Ajeto, a také bývalého architekta Pražského hradu a přítele Václava Havla.
 
Raketový vzestup kariéry Šípkovi zajistila v 80. letech spolupráce s italskou designovou firmou Driade, díky níž se stal pojmem. V Nizozemí, kde tehdy žil, vypukla doslova Šípkománie a Šípek začal navrhovat exkluzivní produkty, které se vyráběly v malých limitovaných kolekcích – židle a jiný nábytek, příbory, sklo, porcelán, světla a další doplňky do domácnosti. Dnes práce Bořka Šípka najdete v řadě světových galerií a muzeí, od New Yorku přes Paříž, Amsterdam a Londýn až po Bejrút, Soul, Bangkok, Šanghaj a Tokio. Šípkovo sklo vlastní například Mick Jagger, Bob Dylan, Karl Lagerfeld, Jean-Paul Gaultier a další.
 

Úspěchy současných sklářských designérů a výtvarníků

Pod rukama našich sklářů vznikají originální umělecká díla, která putují k zákazníkům do celého světa – a zdaleka ne pouze do muzeí a galerií. Připomeňme společnost Lasvit sídlící ve skleněném domě v Novém Boru, jejího uměleckého ředitele Maxima Velčovského a obří světelné šperky a instalace. Michael Vasku s Andreasem Klugem, kreativní ředitelé společnosti Preciosa Lighting v Kamenickém Šenově, sestavují interaktivní instalace, které dynamickým světlem a 3D zvukem v kombinaci se senzory reagují na chování lidí v okolí. V hollywoodském akčním thrilleru Smrtonosná past: Opět v akci s Brucem Willisem mělo světovou premiéru pětačtyřicet českých křišťálových lustrů značky Lucky Glass z Nového Bydžova. Hádejte, jak přežily přestřelku mezi hlavními představiteli a členy ruské mafie v tanečním sále?
 

České sklo a Český lev, Thálie i Tour de France

Sklo se uplatňuje i při tvorbě nejrůznějších ocenění. Například designér Rony Plesl je autorem filmové trofeje Český lev; pro filmaře ho vyrábí sklárna RücklNižboru. Designéři Peter Oláh a Jozef Kabaň navrhli trofeje pro cyklistický závod Tour de France, sklárna Ajeto u Cvikova podle návrhu Bořka Šípka každý rok vyrábí divadelní ceny Thálie.
 
Zajímavou osobností českého sklářství je Jakub Berdych Karpelis, který ovšem tvrdí, že je víc blázen než sklář. Jeho díla vykazují znaky osobitého humoru a ironie, k vidění byla například v Londýně či New Yorku a mají je ve sbírkách například návrhář Jean-Paul Gaultier či herečka Nicole Kidman. Karpelis vytvořil atraktivní instalaci Svět zázraků (World of Wonders – WoW) pro sbírku vánočních ozdob v Muzeu skla a bižuterieJablonci nad Nisou; od roku 2022 je k vidění v unikátní přístavbě muzea s tvarem broušeného krystalu.
 
Sklo v neobvyklé podobě můžete vidět také v Kunraticích u Cvikova; zastavte se v Křišťálovém chrámu a skleněné zahradě, kterou u své sklárny zřídil sklářský výtvarník Jiří Pačinek. Nově je jeho dílo také součástí filmu, jehož globální světová premiéra se na Netflix uskutečila 23. prosince 2022. Pokračování filmu Na nože režiséra Riana Johnsona předstauje hvězdy současné filmové scény, jako je Daniel Craig, Kate Hudson, Leslie Odom jr., Edward Norton, David Bautista a další. Za pouhé čtyři týdny vznikla pro film ve sklárně Jiřího Pačnka série bezmála šedesáti monumentálních křišťálových plastik.
České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob zcela tradičních i moderních, podle nejnovějších světových trendů vás zve portál Kudy z nudy.

Exkurze ve šperkařské firmě Stefany Šperky ve Bzí

Exkurze ve šperkařské firmě Stefany Šperky ve Bzí

Návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku malé rodinné firmy, kde se zabýváme ruční výrobou šperků s přírodními kameny. Během prohlídky navštívíte brusírnu kamenů s možností vyzkoušet si jeden z procesů brusičského řemesla.

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Vánoční ozdoby 2023: exkurze, výstavy a inspirace

Vánoční ozdoby 2023: exkurze, výstavy a inspirace

Ve městech, městečkách a obcích stojí každoročně krásné vánoční stromy, které zdobí adventní čas. Jestliže i vy už začínáte pomalu přemýšlet, čím ozdobíte letos své vánoční stromečky a jak vnést vánoční atmosféru do svého domova, máme pro vás pár tipů. Inspirací mohou být prohlídky dílen, vánočních galerií a manufaktur, kde se vánoční ozdoby vyrábějí – a je nejvyšší čas plánovat, protože prohlídky je často nutné objednat předem. Zároveň v době před Vánocemi jsou doširoka otevřené dveře podnikových prodejen.

Prohlídky huti František na Sázavě

28.2.
21.12.
Prohlídky huti František na Sázavě

Centrum sklářského umění v Huti František v Sázavě nabízí expozici skla, rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.

Křehká krása 2024 v Jablonci nad Nisou

8.8.
11.8.
Křehká krása 2024 v Jablonci nad Nisou

13. ročník výstavy Křehká krása nabízí svým hostům shlédnout mnohé z krásných produktů, vyrobených v českých bižuterních a sklářských firmách.

Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Po stopách sklářů na Vysočině

Po stopách sklářů na Vysočině

České sklárny mají dlouhou historii sahající až do 13. století. Nejproslulejší jsou oblasti v pohraničí, ale věděli jste, že má sklářské řemeslo velkou tradici také na Vysočině? Vyrazte po stopách sklářů do překrásné krajiny CHKO Žďárských Vrchů plné říček, kopců, skal a malebných vesniček, která vás okouzlí v každém ročním období.

Designové sklářské studio Ayako v Železném Brodě

Designové sklářské studio Ayako v Železném Brodě

V lednu 2017 vzniklo nové designérské studio Ayako se specializací na ručně vinuté perle, originální skleněné šperky a autorské šperky Misamo.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Exkurze je ojedinělým a zcela unikátním zážitkem pro všechny generace. Umožní vám odhalit tajemství vzniku křehké krásy skla. Český olovnatý křišťál – krása, které čas neublíží!

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v kostelech, bazilikách a katedrálách po staletí.

Sklárny Květná

Sklárny Květná

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Od ledna 2024 má sklárna nového majitele a ruční výroba skla v Květné tak nadále pokračuje!

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!

Skelmistrovský dům v Křižánkách – Galerie na Milovské huti U Křižánek

Skelmistrovský dům v Křižánkách – Galerie na Milovské huti U Křižánek

Zrekonstruovaný starý skelmistrovský dům, kde můžete navštívit muzeum milovského skla a projít si naučnou stezku. Milovská huť byla založená v roce 1835. V expozici Galerie na Milovské huti uvidíte přes 1300 exponátů z období 17., 18., 19. století.

Česko ve filmu: české stopy ve filmu Barbie aneb růžové džbány od značky Klimchi a triky jako od Karla Zemana

Česko ve filmu: české stopy ve filmu Barbie aneb růžové džbány od značky Klimchi a triky jako od Karla Zemana

Česko zalila vlna růžové: nejúspěšnějším filmem léta 2023 se stala Barbie. Premiéru v českých kinech měla 20. července, už během prvního víkendu ji vidělo téměř 120 tisíc diváků a růžová barva najednou ovládla celý svět. V příběhu ikonické panenky, která se ze svého pohádkového světa vydá poznávat ten skutečný, objevíte i zajímavé české stopy.

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Skleněné sochy pro americké filmaře, skleněná zahrada, obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen část krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka (3. července 1972, Litoměřice).

Sklárna Klimchi v Kamenickém Šenově

Sklárna Klimchi v Kamenickém Šenově

Značku Klimchi založil roku 2019 v rodinné sklárně v Kamenickém Šenově mladý podnikatel Lukáš Klimčák. V historické sklárně vyrábí stolní sklo se specifickými dekory, typickými pro oblast na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor.

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023

16.6.
7.4.
Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo další ročník Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Trendy, design, umění, udržitelná produkce, to jsou hlavní témata čtyř výstav a doprovodných programů.

Koulier – české vánoční ozdoby z Oflendy

Koulier – české vánoční ozdoby z Oflendy

Podnik Koulier obnovil na Chrudimsku výrobu skleněných vánočních ozdob. Milujete Vánoce, zdobení stromečku a vše, co k těmto kouzelným svátkům patří? Přijďte se podívat, jak taková skleněná vánoční ozdoba vzniká.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

Křišťálový ráj

Křišťálový ráj

Nové bižuterní centrum Křišťálové údolí bylo otevřeno od června 2022. Reprezentativní prodejna je největší svého druhu v České republice a nabízí návštěvníkům produkty 25 bižuterních firem, sklo a vánoční ozdoby. Pro návštěvníky provozuje velkou kreativní dílnu, workshopy a akce.

Expozice Sklářství na pomezí Čech a Moravy

Expozice Sklářství na pomezí Čech a Moravy

Méně známou středověkou historii regionu přibližuje expozice sklářství. Orlickohorské sklo s důrazem na mladkovský a červenovodský sklářský okruh tradicí sahá do středověku a je významně spjato se slavným rodem sklářů Schürerů. Prezentuje mimo ukázek vývoje dutých tvarů sklovin také nářadí sklářů.

Kalendář 2023: Vydejte se za sklářskými mistry a či navštivte krásné skleněné výstavy

Kalendář 2023: Vydejte se za sklářskými mistry a či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.

Sklářské muzeum v Karolince

Sklářské muzeum v Karolince

Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku připomíná místní historii tohoto oboru, která se datuje k roku 1860. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. Výroba zde byla zastavena v červenci 2020.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

České značky: Pačinek Glass

České značky: Pačinek Glass

Obří skleněný lustr s tvarem Ježíšovy trnové koruny, andělé anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen výběr z krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Jedinečný sklářský areál, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a neobyčejné galerie nazvané Křišťálový chrám můžete navštívit v Kunraticích u Cvikova.

České značky: sklárna Rückl

České značky: sklárna Rückl

Sklárna Rückl v Nižboru je proslulá výrobou broušeného křišťálu. Navazuje na 300 let dlouhou tradici a specializuje se na exkluzivní ruční produkci. V rukou zdejších návrhářů sklářů a brusičů se zrodily křišťálové trofeje Český lev i oceňované designové kolekce Ronyho Plesla, mimořádně oblíbené jsou komentované prohlídky. Dokonce tu narazíte i na stopy seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře!

České značky: Preciosa

České značky: Preciosa

Inspirujeme k vytváření křišťálového světa, říká o sobě společnost Preciosa. Pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla, světelné instalace a skleněné zátky. Kde můžete skleněné poklady značky Preciosa vidět na vlastní oči?

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhá v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou by podle organizátorů mělo navštívit patnáct milionů lidí. Jak vypadá český pavilon, čím Česká republika překvapí svět a kde najdete připomínky minulých ročníků?

České značky: sklárny Kavalierglass

České značky: sklárny Kavalierglass

Podobný zvuk jako Moser pro Karlovy Vary má pro Sázavu jméno Kavalier. Zdejší sklárny vyrábějí jak designové kolekce, tak průmyslové a laboratorní sklo, ale i pekáče, zapékací misky, konvice a další nádoby z varného skla značky Simax; něco z jejich sortimentu se dá objevit v téměř každé české domácnosti.

Designové sklo Bomma ze Světlé nad Sázavou

Designové sklo Bomma ze Světlé nad Sázavou

Bomma je obchodní značka designového skla firmy Bohemia Machine. Sklárna vyrábí především svítidla, jimiž jsou vybaveny mimo jiné obytné nebo společenské prostory v Birminghamu, Londýně, New Yorku, Miláně, zámku ve Francii či na ostrově Mykonos.

Bořek Šípek – světoznámý architekt, designér a sklář

Bořek Šípek – světoznámý architekt, designér a sklář

V zahraničí uznávaný architekt a designér, v Česku hlavně známý sklář a zakladatel sklářské firmy Ajeto: to je Bořek Šípek (14. června 1949, Praha – 13. února 2016, Praha), uznávaný pedagog, kosmopolitní vizionář a postmodernista, ale také vynikající kuchař a obdivovatel asijské kultury.

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Existuje lepší pozvánka na Designblok, největší výběrovou přehlídku designu a módy ve střední Evropě, než pár českých úspěchů ve světě? Než se od 17. do 21. října vypravíte na Výstaviště v Praze-Holešovicích, proleťte se s portálem Kudy z nudy světem voňavých svíček a krásných stylových bot či módy.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

22 očekávaných novinek roku 2022

22 očekávaných novinek roku 2022

Tradičně jsme si půjčili číslo z letopočtu a všem zvídavým výletníkům přinášíme symbolických dvaadvacet novinek cestovního ruchu v roce 2022. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France startuje v sobotu 29. 8. 2020, kde jinde než ve Francii. Na vítěze čekají trofeje z české sklárny Lasvit, která působí v Novém Boru. Pokud byste si chtěli vyzkoušet atmosféru slavného závodu, buďte připraveni na červen 2021 – to se totiž ve Středočeském kraji pojede L’Etape Czech Republic by Tour de France.

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa je přední světový výrobce skla. Již po desetiletí přináší do sklářství nové nápady, jak kombinovat barvy a křišťálové či skleněné komponenty. Navrhuje a vyrábí unikátní lustry, svítidla a šperky s originálním rodokmenem. Mimo to vyrábí také olovnaté sklo pro výtvarníky či laboratorní sklo.

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Co spojuje sochu markraběte Jošta v Brně, Franze Kafky a červenou žirafu v Praze anebo lva, lvici a sedícího čerta v Liberci? Jde o hravé a fantaskní sochy Jaroslava Róny (* 27. dubna 1957, Praha), českého sochaře a malíře, keramika, uměleckého skláře, grafika, scénografa, literáta a amatérského herce. Tím ovšem výčet jeho profesí zdaleka nekončí!

Expozice Svět zázraků – vánoční ozdoby v Muzeu skla a bižuterie

Expozice Svět zázraků – vánoční ozdoby v Muzeu skla a bižuterie

Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie pojmenovaná jako Svět zázraků. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise.

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

EVPAS –  designová sklárna ze severu Čech

EVPAS – designová sklárna ze severu Čech

Jsme rodinná designová sklárna ze severu Čech od roku 1988. Oblékáme české sklo do moderních designů. Pracujeme s nezapomenutelnou tradicí českého sklářství, které však dáváme nádech novodobosti. Vytváříme netradiční sklo tradičním způsobem.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou slaví Mezinárodní rok skla 2022

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou slaví Mezinárodní rok skla 2022

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je hrdým propagátorem významné události roku 2022. Tou je Mezinárodní rok skla (International Year of Glass), a tak nachystalo pro své návštěvníky spoustu akcí i novinek. Hned v začátku roku máte možnost navštívit výstavy, které jsou svou tematikou určitě spojeny s uvedeným výročím. Do konce ledna to je „Duše skla“ vypovídající o současném českém sklářském umění a do konce dubna „Hledání rovnováhy“ mapující design československého lisovaného skla v období socialismu.

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

10 tipů na místa, kde vznikají designové české lustry

10 tipů na místa, kde vznikají designové české lustry

Když se řekne lustr, mnohým z nás se vybaví klasický křišťálový s mnoha skleněnými ověsy. A není se, co divit! Jedná se totiž o tradiční český výrobek, který u nás zdobí nejednu domácnost. Kde se však tyto lustry vyrábějí? Jaká je jejich historie? A vyhoví naše sklárny i tomu, kdo si přeje barevný lustr či moderní designový kousek, třeba podle svého návrhu? Odpověď na tyto otázky dostanete v dnešních tipech Kudy z nudy.

Titania Lux – výroba tradičních českých křišťálových lustrů

Titania Lux – výroba tradičních českých křišťálových lustrů

Ryze česká rodinná firma Titania Lux se sídlem v Železném Brodě, městě s tradiční sklářskou výrobou, vyrábí tradiční klasické české křišťálové lustry. Zabýváme se také výrobou bytových interiérových svítidel a svítidel na zakázku. Nabízí také demontáž, montáž, čištění a repas starých lustrů.

České značky: Crystal Bohemia

České značky: Crystal Bohemia

Poděbradské sklárny Crystal Bohemia mají na kontě dvě zajímavá nej: jsou to nejstarší sklárny ve středních Čechách a současně jsou největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice. Své výrobky vyvážejí do celého světa a znáte je také díky skleněným medailím, které sklárny přichystaly pro účastníky závodu Jizerská 50.

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

První místo v soutěži Česká cena za architekturu patří v roce 2020 Jiřímu Opočenskému a Štěpánovi Valouchovi z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu Sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Autoři pro Lasvit zrekonstruovali tradiční severočeské roubenky z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými podobnými objekty, z nichž je však jeden skleněný.

Za tradicí výroby šumavského skla – poznejte šumavské sklárny a jejich výrobky

Za tradicí výroby šumavského skla – poznejte šumavské sklárny a jejich výrobky

Výroba skla na Šumavě má dlouhou tradici, skleněné produkty ze šumavských lesů dobíjely několik staletí evropský trh a byly vysoko hodnoceny na světových výstavách. První zmínky o šumavském sklářství pocházejí z 14. století. Koncem 17. století začalo české sklo vytlačovat ze světových trhů benátskou produkci. Nejslavnější šumavskou sklárnou byla huť Klášterský mlýn v Rejštejně, založená roku 1834 proslulou firmou Johann Lötz – zdejší duté sklo patřilo k nejlepším a nejžádanějším na světě. Slavná byla i sklářská huť v Anníně, která vyráběla od roku 1866 mimořádně kvalitní vrstvená a broušená skla neobvyklých odstínů, napodobující polodrahokamy. Ve výrobě tabulového, broušeného skla a litých zrcadel vynikali Abelové na Železnorudsku. Vydejte se na cestu po stopách šumavského skla do dob minulých i do současnosti.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

České značky: příběh skla značky Moser

České značky: příběh skla značky Moser

Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Již od roku 1863 používá Moser výhradně bezolovnatý křišťál. Žádný jiný materiál přitom nevyžaduje od sklářů tolik zručnosti a znalostí, jako právě on.

Křišťálová lebka v Pelhřimově splní vaše nejtajnější přání

Křišťálová lebka v Pelhřimově splní vaše nejtajnější přání

Ručně broušená křišťálová lebka je novým exponátem expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jejím autorem je Jaroslav Dave Šlechta, sklářský výtvarník ze Žďáru nad Sázavou. V expozici si ji návštěvníci mohou prohlédnout do 15. října. Lebka má obvod 52 centimetrů a výšku 16 centimetrů. Váží 6170 gramů. Šlechta ji po roční práci dokončil v roce 1984. O výrobek žďárského skláře se zajímal i spisovatel Arthur C. Clark, autor televizního pořadu Svět záhad, jehož vlastnoručně psaný dopis autorovi lebky je součástí pelhřimovské expozice.

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

Sklářská huť, která vznikla na panství hraběcího rodu Harrachů, proslavila české sklo po celém světě. Co by asi její zakladatelé říkali dnes, kdyby sem přišli na exkurzi, vykoupali se v pivních lázních a v pivovarské restauraci si nechali načepovat ležák přímo z pivovarských tanků?

Exkurze do výroben vánočních ozdob: nahlédněte do tajů výroby skleněných skvostů

Exkurze do výroben vánočních ozdob: nahlédněte do tajů výroby skleněných skvostů

Chcete pořídit svým blízkým opravdu originální dárek? Toužíte nasát vánoční atmosféru v klidu a pohodě? Máme pro vás báječné tipy, jak strávit adventní čas ve výrobnách vánočních ozdob a přitom nakoupit originální ručně vytvořené vánoční ozdoby.

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Přímo od horní stanice na Ještědu začíná sklářská stezka Lasvit, na které se seznámíte se sklářstvím tohoto kraje. Sejděte pěšky dolů a na závěr vašeho putování si nezapomeňte vyzvednout skleněný dárek v informačním centru.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Další aktuality

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.
Památky

Velké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby

Když se mluví o stěhování staveb, většině lidí se vybaví kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Věděli jste ale, že staveb, které změnily své místo, je u nás daleko víc? A některé z nich musely překonat opravdu velké vzdálenosti, jiné byly posunuty o několik metrů... Na výlet po stopách kaplí a kostelů, které původně stály na jiných místech, než stojí dnes, vás zve portál Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
Památky

15 tipů na hrady a zámky, které se otevírají na začátku března

Jak počasí naznačuje, do české kotliny by mělo co nevidět konečně naplno přijít jaro – důkazem je nejen více slunečního svitu, ale také konec zimního spánku některých kulturních památek. Pravda, některé jsou prozatím otevřeny pouze o víkendu, ale i tak potěší srdce milovníků historie a hradní architektury. Vybrat si k návštěvě můžete například hrad Svojanov, Hazmburk, Točník, Krakovec, zámek Kynžvart nebo Buchlovice.
Památky

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne nejdříve vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!
Památky

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!
Památky

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Židovská kultura znamenala vždy koření, které doplňovalo život všude tam, kde se Židé usadili. Národ, který se musel naučit žít ze dne na den, dokázal během věků vybudovat množství zajímavých památek, které dokládají jeho přítomnost na našem území. Málokterá minorita se může chlubit tak výraznou a komplexní kulturou jako Židé, kteří si ji nosí s sebou po celém světě už tisíce let. Právě její ozvěny můžete následovat díky tipům Kudy z nudy. Navštivte s námi magické židovské hřbitovy, rituální lázně, synagogy, ale i židovská muzea věnující se odkazu této prastaré kultury u nás.
Památky