Úvod > Česká nej > Průmysl > České sklo - synonymum kvality a tradice

České sklo - synonymum kvality a tradice

Průmysl
Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.
Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. O tavbu skla se pokoušeli již Keltové i Slované v 8. a 9. století.
 

Zelené lesní sklo a modré kobaltové

Počátky české sklářské tradice je možné datovat někdy na přelom 12. a 13. století, kdy v lesních hutích vznikalo nápojové sklo z takzvaného lesního skla. Repliky tohoto typu jsou dodnes velmi populární – nejen díky svému typickému "středověkému" vzezření, ale také lehce zelenkavé barvě, která je pro toto období specifická. Název "lesní" toto zelené sklo dostalo podle hutí, které vznikaly v lesích, kde byl dostatek surovin pro tavbu skla a především dřeva na topení ve sklářských pecí. Charakteristický nazelenalý odstín je dán obsahem kysličníku železa obsaženého ve sklářském písku. Lesní sklárny produkovaly většinou právě nazelenalé sklo s bublinkami a nečistotou ve sklovině, jež byla způsobena minimálním čištěním surovin a nedokonalou tavbou skloviny. Lesní sklo se vyrábělo až do počátku 18. století.

V Čechách je doložena výroba také modrého skla barveného kobaltem, který byl odpadní surovinou při těžbě stříbra. Zprvu se modré sklo používalo jen jako dekor zeleného skla a teprve od pol. 16. století byla u nás zavedena výroba modrého skla. Z benátských skláren se k nám následně dostala také výroba červeného skla, které se zprvu používalo především k dekoraci čirého skla.
 

Glyptika a nové italské technologie renesance

Za vlády Rudolfa II. zažilo české sklářství opravdovou renesanci. Objevily se nové technologie a také techniky zpracování, podpořené znalostmi italských mistrů, zejména z benátské oblasti. České ryté a broušené sklo se stalo opravdovým pojmem, broušení jako dekorační technika se tehdy využívala především u přírodního kamene ve formě glyptiky (hlavně rytí do horského křišťálu). Ve sklářství jeho využití nemělo obdoby. Z roku 1605 například pochází světově unikátní tzv. Lehmannova číše, nejstarší datovaný a signovaný skleněný objekt. Tuto číši vytvořil Rudolfův dvorní rytec Caspar Lehmann.

Historie českého sklářství se dá velmi dobře dokumentovat na sklárně v Harrachově. Jde o nejstarší dosud fungující sklárnu na světě. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1712, na místě zvaném Rýžoviště. Zcela výjimečná je pak tzv. Harrachovská sbírka. Jde vlastně o bývalou vzorkovnu, v níž byly uchovávány nejcennější kusy harrachovského skla. Když za druhé světové války byli Harrachové nuceni sklárnu prodat německému majitel, zazdili tuto sbírku do tajné místnosti. Sbírka byla objevena až po desítkách let, při rekonstrukci provozu. Našlo se tu přes pět tisíc předmětů, jejichž výběr je dnes vystaven v Muzeu skla v bývalém Panském domě v areálu Harrachovské sklárny.
 

Český křišťál a bižuterie z Jablonce

V 1. polovině 18. století se ve světě začal prosazovat slavný český křišťál. Slovo křišťál pochází ze staré řečtiny (crystal) a znamená "led". Ve sklářství se o křišťálu začalo hovořit až v době, kdy se sklářům podařilo odstranit zelený nádech. Poprvé se začalo vyrábět ze zcela čirého skla v italském Muranu v 16. století. Křišťál byl díky svému chemickému složení poměrně málo tvrdý, což neumožňovalo rytí a broušení. Tento nedostatek se podařilo překonat právě českým sklářům, kteří na přelomu 16. a 17. století zdokonalili technologii sklářské výroby. Nové chemické složení umožnilo dokonalé broušení a rytí. Postupem času se v evropských zemích zdokonalovala technologie výroby křišťálu o obsah oxidu olovnatého, který podstatně zvyšuje jeho optické vlastnosti.

Českým fenoménem se stalo tzv. dvojstěnné sklo, dvě do sebe zasazené broušené číšky, mezi něž byla vložena zlatá fólie. Výroba skla byla přitom spojená se jmény významným sklářských rodů, které k nám už v 1. polovině 16. století začaly přicházet ze sousedního Saska. Sklárny vznikaly v celém českém pohraničí, od Šumavy přes Krušné a Jizerské hory až po Krkonoše.

Do této doby také spadá zrod a rychlý vzestup sklářské dynastie Riedelů, sklářských králů Jizerských hor. S jejich jménem je spojen začátek velkovýroby bižuterie v kraji. Později se úspěšně věnovali osvětlovadlům, technickému sklu či textilnímu podnikání. V průběhu 19. století se Jablonec stal světově respektovaným sklářským a bižuterním centrem. Jablonec tehdy patřil mezi deset největších měst v Čechách a ročně do něj zavítaly desetitisíce cizinců ze všech kontinentů, převážně kupců bižuterie. Na podporu rozvoje bižuterního průmyslu byla v roce 1880 založena Řemeslná kreslířská, modelérská a cizelérská škola v Jablonci nad Nisou. Jablonecku se v té době začalo přezdívat „rakouská Kalifornie“, jen místo zlatých zrn zde příchozí hledali skleněné diamanty. K této době se váží i začátky působení úspěšného inovátora výroby broušených skleněných kamenů a obchodníka světového jména Daniela Swarovskeho, který pochází z Jizerských hor.
 

Barevné sklo: opálové, rubínové, hyalitové i uranové

Od konce 18. století se u nás zavádí sklo barevné, vrstvené emaily nebo přetahované barevnými lazurami. Sklovina se barví různými pigmenty, průsvitnými do červena (rubínové sklo), do mléčných odstínů (opálové či mléčné sklo), opákní sklovina napodobuje polodrahokamy: lithyalin připomíná červený jaspis, hyalit zase černý onyx, jiné barvy tvoří sklo mramorové. Během 1. poloviny 19. století přichází do módy také žluté uranové sklo.

Friedrich Egermann z Nového Boru vynalezl recept na výrobu žluté a červené lazury. Uvedl také nový typ skla, napodobující polodrahokamy – lithyalin. Lenorskou sklárnu, kterou založil Jan Meyer v roce 1834, proslavilo nejenom velmi kvalitní křišťálové sklo, ale také typické zeleně zbarvené sklo, v barvě tzv. lenorské zeleni. V Lenoře působil sklář Pavel Meyr, který dostal za znovuobjevení postupu výroby rubínového skla od tehdejšího panovníka, císaře Františka II. zlatou medaili. Po druhé světové válce se sklárna zaměřila na výrobu foukaného skla, uvedla na trh i nový druh uměleckého skla, zvaného lenoár.

Na hradě v Nových Hradech je jedinečná expozice o historii sklářství v okolním kraji. O rozvoj sklářství se zasloužil Ferdinand Buquoy, když přivedl ze svých panství v Belgii skláře, kterým se u nás podařilo rozjet výrobu čirého křišťálového skla. Speciální černé sklo vynalezl v listopadu 1816 hrabě Jiří František August Buquoy, společně s Jakubem Wagenrem ze sklárny v Jiříkově Údolí. V roce 1821 spatřil světlo světa červený hyalit, do něhož se postupem času začaly přidávat střepy z černého hyalitu, a tak vznikl mramorový červenočerný hyalit. Hyalit měl napodobovat obsidián a byl velmi ceněn. Dobře snášel změnu tepla a mohly se v něm uchovávat například léky před světlem. Záhadné složení skla však jeho vynálezce nikomu neprozradil a ani dnes jej nikdo ve srovnatelné kvalitě nedokáže vyrobit.
 

České sklo v 19. a 20. století

Skutečný boom nastal hlavně v 19. století, kdy se sklo z Čech vyváželo do celého světa a konkurovalo sklu francouzskému, anglickému i německému. Období po roce 1850 se vyznačovalo střídáním celé škály uměleckých stylů a módních vln. Jejich společným jmenovatelem byl návrat ke stylům minulosti. Tak přichází druhé a třetí rokoko, neogotika, neorenesance a neobaroko. Hutě v Čechách a na Moravě obratně reagovaly na měnící se vkus, takže se dokázaly vyrovnat konkurenci ze zemí západní Evropy. Přesto si jejich výrobky udržovaly špičkovou úroveň a kvalitu, což dokládají četná ocenění, získaná na světových výstavách v Evropě i v USA. V roce 1856 také vznikla první střední uměleckoprůmyslová škola v Kamickém Šenově, která se považuje za nejstarší školu tohoto druhu na světě. Ve sklářských pecích místo dřeva začínalo topit uhlím, do výroby se zaváděly parní stroje a jiné strojní vybavení.

Módní vlna secese na přelomu 19. a 20. století inspirovala české skláře ladnými přírodními motivy ve spojení s uměním exotického dálného východu, především Číny a Japonska. I tentokrát dosáhli čeští skláři světového věhlasu. Nejvíce se proslavila sklárna Johann Lötz Witwe v Klášterském Mlýně u Rejštejna. Úspěchu dosáhlo také sklo z Harrachova, Karlových Varů (Moser), Riedelovy sklárny v Dolním Polubném a mnohé další. Secese zažila vrchol mezi lety 1900 a 1905, ale pak se vkus zákazníků opět obrátil k původním historizujícím motivům.

Také historie výroby a zpracování skla na Železnobrodsku sahá do poloviny 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začala rozšiřovat domácí výroba a zpracování drobných skleněných výrobků. V kraji, který nebyl vhodný k zemědělské činnosti, se tento způsob obživy mezi lidmi rychle rozšířil. Svou roli sehrála i skutečnost, že mačkání, navíjení nebo navlékání perlí, nebylo náročné na prostor a zařízení. Pro vzdělávání domácích výrobců a zpracovatelů skla i pro rozvoj obchodních vztahů byla v roce 1920 Železném Brodě založena Státní odborná sklářsko-obchodní škola. Její absolventi si zakládali vlastní sklářské firmy a Železný Brod se pomalu stával městem skla. Úspěšný rozvoj sklářského podnikání zastavila nejprve druhá světová válka a po ní znárodnění soukromých firem v roce 1948.


Kam za tradicí českého skla?

Sklářské tradice připomíná celá řada míst, namátkou Sklářské muzeum v Novém Boru, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nebo Pavilon sklaKlatovech. Koho víc než vyleštěné a třpytivé muzejní vitríny láká syrová krása sklářských hutí, ten se může vypravit třeba do sklárny Ajeto v Lindavě, do huti Glasstar v Nenačovicích anebo do sklárny NovosadHarrachově.

Přehlídka by ale nebyla kompletní, kdybyste zapomněli na broušené sklo, které vyrábí sklárna MoserKarlových Varech. Slavnou ryteckou dílnu založil roku 1857 Ludwig Moser a do světa odtud dodnes putují luxusní nápojové a dekorativní soupravy. Celoročně a denně si můžete prohlédnout nejenom muzeum a sklářskou huť Moser, ale také firemní prodejnu, kavárnu a návštěvnické centrum.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 12. 2019
Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory - vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Skleněné městečko Železný Brod 2020

12.9.
13.9.
Skleněné městečko Železný Brod 2020

Městská slavnost zaměřená na oslavu sklářství se odehraje v Železném Brodě 12. a 13. září. Tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla. Letos se koná 14. ročník.

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků potěší korálkové nadšence i milovníky techniky a historie. Můžete si prohlédnout dobové fotografie a materiály, kde a jak se před více než 300 lety zrodily originální české skleněné korále. Pořádáme korálkové dílny pro dospělé, děti, jednotlivce i skupiny.

Sklárna J&P Stachy na Šumavě

Sklárna J&P Stachy na Šumavě

Ve Stachách je návštěvníkům k dispozici volně přístupná dílna, ve které můžete zhlédnout, jak vzniká křehká krása.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století a nově též Skleněný krystal. Vydejte se za třpytivou krásou!

Křišťálové údolí - unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí - unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků je zaměřeno na historii výroby. Najdete zde kreativní dílny pro děti a novou prodejnu, kde si můžete zakoupit korálky volné, navlečené na silonu, bižuterii,komponenty pro výrobu bižuterie, dárkové a upomínkové předměty, hračky a hry. Nově si můžete zakoupit netradiční zážitek.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích

Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích

Podejte si ruce se světovými osobnostmi a dotkněte se děl, na jejichž designu se samy podílely! Zavítejte do muzea křišťálových otisků dlaní světových osobností z řad hrdinů, hvězd, umělců, sportovců a dalších. Osahat si otisky dlaní českých i světových osobností můžete v Litoměřicích.

Preciosa – Lustry Kamenický Šenov

Preciosa – Lustry Kamenický Šenov

Firma Preciosa – Lustry v Kamenickém Šenově vyrábí lustry z broušeného křišťálového skla. Firma neumožňuje exkurze pro širokou veřejnost, pouze jednou ročně organizuje Den otevřených dveří v rámci Mezinárodního sklářského sympozia IGS.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Exkurze je ojedinělým a zcela unikátním zážitkem pro všechny generace. Umožní vám odhalit tajemství vzniku křehké krásy skla. Český olovnatý křišťál - krása, které čas neublíží!

Ajeto Glass Lindava - poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Glass Lindava - poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Sklářské muzeum v Lenoře - za tradicí šumavského skla

Sklářské muzeum v Lenoře - za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Sklárna Novosad v Harrachově - druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově - druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Sklárna Rückl v Nižboru - výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru - výroba skla na vlastní oči

Prohlídka provozů sklárny s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Během exkurze se návštěvníci seznámí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Sklářský ateliér WAGA v Málkově

Sklářský ateliér WAGA v Málkově

Ateliér se zabývá návrhy a výrobou skleněných doplňků pro interiéry. Návštěvník si zde může pořídit exkluzivní, jedinečný a osobitý dárek pro sebe či pro přátele, osobně se setkat s autory a tvůrci v přátelském a neformálním prostředí a seznámit se s fascinujícím příběhem vzniku uměleckého skla.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Ručně vyráběné skleněné výrobky ve Vizovicích

Ručně vyráběné skleněné výrobky ve Vizovicích

První soukromá sklářská huť v Čechách postavená po listopadu 1989. To je Glass Atelier Morava.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Šumava a originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Šumava a originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Obří skleněný oltář a pulpit z lesního skla, originální přírodní růženec se skleněnou studánkou, socha Krista, korunovaného ostnatým drátem z někdejší železné opony, svatý Jan, který jednou tváří zdraví kolemjdoucí a druhou kyne vodákům – to všechno jsou díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Víte, kde je uvidíte na vlastní oči?

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Dnes téměř liduprázdné Novohradské hory byly v minulosti poměrně hustě osídlené a tamní obyvatelé se živili především sklářskou výrobou. Na její pozůstatky můžete v současnosti narazit na lesních cestách, například v okolí osady Černé Údolí.

Modernista - splněný sen pro milovníky designu

Modernista - splněný sen pro milovníky designu

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Kromě vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby.

Sklářská huť Svoboda v Karlově

Sklářská huť Svoboda v Karlově

Sklárna se nachází v malé vesničce Karlov na Vysočině u Žďáru nad Sázavou, nedaleko rybníku Velké Dářko. Vyrábí ručně tvarované hutnické sklo: vázy, svícny, těžítka, mísy, talíře, květiny, ovoce, zvířata, broušené sklo, lampy.

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Podívejte se na tradiční výrobu u sklářského kahanu. Máte zájem se dozvědět zajímavosti o sklářství v tomto regionu? Vyzkoušejte si ruční výrobu na vlastní kůži! Každý kus je de facto originálem, skleněné výrobky si můžete také koupit.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy

Východně od Brumova-Bylnice, přímo na česko-slovenských hranicích, leží od roku 1788 někdejší sklářská osada Sidonie. Do širšího povědomí se dostala v 90. letech minulého století, kdy měla být polovina osady vymazána z mapy České republiky.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru - sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru - sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Sklářská huť Glasstar Nenačovice

Sklářská huť Glasstar Nenačovice

Přijďte na bezplatnou exkurzi a zhlédněte hutní ruční výrobu. Sklářská huť Glasstar se nachází v obci Nenačovice, asi 4 km od Loděnice u Berouna. Provoz sklářské huti je celoroční včetně sobot a nedělí.

Detesk Železný Brod - výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod - výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Palace Plus - česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Palace Plus - česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Všichni milovníci české bižuterie a skla by si neměli nechat ujít návštěvu prodejní galerie Palace Plus v Jablonci nad Nisou. Na ploše 650 metrů čtverečních si budou moci vybrat z více než 5 tisíc druhů módní bižuterie, designového i užitkového skla a vánočních ozdob od 51 českých firem.

Ateliér šumavské perle v Nezdicích na Šumavě

Ateliér šumavské perle v Nezdicích na Šumavě

V ateliéru paní Jany Wudy se seznámíte s historií sklářské výroby korálků vyráběných na Šumavě již ve středověku, které byly navlékány do růženců. Konají se zde také kurzy, kde se výrobě vinutých perlí můžete naučit.

Městské muzeum Železný Brod - vypravte se za skleněnou krásou

Městské muzeum Železný Brod - vypravte se za skleněnou krásou

Sklářská expozice Městského muzea je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. V prostoru roubeného průčelí Klemencovska je instalována expozice dokumentující podobu podomácké výroby skla v druhé polovině 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začal rozšiřovat tehdy nový způsob obživy.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

V budově Uměleckoprůmyslového muzea se nachází stálá expozice užitého umění od středověku po současnost, zastoupeny jsou sbírky skla, keramiky a porcelánu, textilu, nábytku, kovů a grafického designu. Z důvodu rekonstrukce je muzeum až do podzimu 2020 uzavřeno.

Sklo Bursa - ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Sklo Bursa - ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Firma Sklo Bursa vznikla v roce 1992 v Železném Brodě, ve městě s dlouholetou sklářskou tradicí. Sklo Bursa je menší firma rodinného typu, která se zabývá ruční výrobou dekorativního a technického skla nad sklářským kahanem.

15.5.
Za kvetoucí měsíčnicí

Za kvetoucí měsíčnicí

Kamenický Šenov, Českolipsko a Jizerské hory
8.8.
Rockandroll na zámku

Rockandroll na zámku

Česká Kamenice, Severozápadní Čechy
16.5.
31.10.
Kamenický motoráček

Kamenický motoráček

Česká Kamenice, Severozápadní Čechy
27.6.
29.8.
Lužický motoráček

Lužický motoráček

Česká Kamenice, Severozápadní Čechy
Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Kamenický Šenov, Českolipsko a Jizerské hory
Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově

Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově

Kamenický Šenov, Českolipsko a Jizerské hory
Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově

Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově

Kamenický Šenov, Českolipsko a Jizerské hory

Ubytování a restaurace

Restaurace U Pavlasů v Kamenickém Šenově

Restaurace U Pavlasů v Kamenickém Šenově

Kamenický Šenov, Českolipsko a Jizerské hory
Penzion Tavba Kamenický Šenov

Penzion Tavba Kamenický Šenov

Kamenický Šenov, Českolipsko a Jizerské hory
Motorest U Koně Kamenický Šenov

Motorest U Koně Kamenický Šenov

Kamenický Šenov, Českolipsko a Jizerské hory
Penzion Kamenice v České Kamenici

Penzion Kamenice v České Kamenici

Česká Kamenice, Severozápadní Čechy