Kromě
lázní,
minerální vody Poděbradka a spojení s
králem Jiřím z Poděbrad je pro město v
Polabí důležité také
sklářství. Nositelem tradice výroby českého křišťálu v
Poděbradech jsou
sklárny Crystal Bohemia, založené v druhé polovině 19. století. Přestože občas sklářské pece vyhasly a z někdejší slávy zbyly jen drobné jiskřičky, které se musely znovu rozdmýchávat, zdejší
sklářství si za více než 140 let své existence vydobylo celosvětovou reputaci s nejvyšší značkou kvality.
Nejstarší historie skláren Crystal Bohemia
Ještě v polovině 19. století si
Poděbrady vzhledem k nadmíru příznivým podmínkám pro zemědělství vystačily pouze s
panským mlýnem a pivovarem. Významným mezníkem rozvoje města byla kolem roku 1870 výstavba železnice. Ve městě záhy vznikl vodní a parní mlýn, olejna, cukrovar, pila, cementárna a
v roce 1876 také první poděbradská sklárna. Založili ji
bratři Jan a Augustin Gerhardtové. Se sklem už měli zkušenosti, byli též vlastníky hutě v
Pavlově u
Světlé nad Sázavou.
V Poděbradech se vyráběly například sifonové lahve, žárovky a běžné broušené sklo. Ke zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí pro budoucnost sklárny došlo v roce 1927, kdy podnik přešel na
výrobu olovnatého křišťálového skla. Byla to dobrá volba: následoval velký nárůst objednávek, takže zboží z Poděbrad putovalo například do Číny, Austrálie, Francie a severských států. Došlo k modernizaci většiny provozů, sklárny zřídily
vlastní návrhové oddělení s kreslírnou a také první
vzorkovnu.
Když však ve 30. letech dostala podnik na kolena světová hospodářská krize, dokonce se uvažovalo o zbourání celého areálu. Dočasně ho zachránil
nový obchodní ředitel a sklářský odborník Leo Moser: zavedl výrobky z
luxodinu, nového druhu skla, do kterého se přidávalo barvivo ze vzácné brazilské zeminy. K němu přibyl i
zlatý topas a
křišťál s leskem briliantů BIB, Brilliant Inwald Blei. Výrobky z těchto surovin byly sice dražší, přesto ale žádané a hojně prodávané.
Podnik Bohemia Poděbrady a olovnatý křišťál
Za druhé světové války Leo Moser odešel do zahraničí, podnik řídili Němci a sklárny vyráběly zakázky pro armádu, namátkou vložky do periskopů nebo uzávěry k minám. Krátce poté si poděbradští skláři ověřili pravdivost starého rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré:
úpadku továrny paradoxně zabránil v roce 1940 požár. Škody byly tak rozsáhlé, že se musela postavit nová hala, a aby se podnik znovu vzpamatoval, částečně se vrátil i k výrobě starého dobrého olovnatého křišťálu.
V roce 1945 sice byla továrna převedena do správy státu, ale olovnatý křišťál se vyráběl dál, podobně jako sodnodraselný křišťál pro výrobu sifonových lahví; jejich poslední várka opustila továrnu v roce 1960. Od roku 1949 si sklárna v odborném učilišti vychovávala vlastní brusiče a skláře.
V roce 1965 byli všichni výrobci olovnatého křišťálu v Čechách a na Moravě sloučeni do jednoho podniku
Sklárny Bohemia Poděbrady; pod ně patřila nejenom sklárna v
Poděbradech, ale také závody ve
Světlé nad Sázavou, v
Jihlavě a v
Nižboru, a také další provozy v
Třebechovicích pod Orebem,
Polici nad Metují,
Dobrušce,
Postřelmově,
Sobotce a
Městci Králové. Výroba se v té době skládala z ručně foukaného a lisovaného olovnatého křišťálu, roku 1970 bylo do provozu uvedeno první zařízení na automatické lisování skla a automatizace se dál rozšiřovala.
Poděbradské sklárny: nové čas, exkurze a vývoz
Po roce 1989 sklárny zažily změny vlastnických vztahů, vyčleňování jednotlivých závodů a nakonec rozpad: v září 2008 se výroba v poděbradské sklárně zastavila. Vzápětí vznikla
nová akciová společnost Crystal Bohemia s cílem obnovit výrobu olovnatého křišťálu, který sklárnám vždy dokázal vytrhnout trn z paty. Výroba se rozjela po třinácti měsících odstávky.
Dnes jsou poděbradské sklárny největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice a ve svém oboru společnost patří k předním světovým výrobcům. Vedle ručně broušených i lisovaných produktů z olovnatého křišťálu pro každodenní i slavnostní užití sortiment zahrnuje i
speciální architektonické prvky, vybavení do koupelen a osvětlovací tělesa.
Sklo značky Bohemia Crystal rozeznáte podle
modro-zlaté ochranné známky s logem a nápisem BOHEMIA CZECH REPUBLIC – LEAD CRYSTAL OVER 24% PbO, která se stala synonymem českého olovnatého křišťálu. Je také zárukou kvality a kombinace užitku, krásy a stylu.
Víte, že…?
- Pro lázeňské hosty i další zájemce sklárny Crystal Bohemia pořádají exkurze. Kromě filmu o výrobě se podíváte přímo do míst, kde se vyhlášený český křišťál vyrábí, tvaruje, fouká, dekoruje a brousí. Prohlídka končí ve firemní prodejně Cash & Carry, kde si můžete koupit poděbradský křišťál za výhodnější ceny než v běžných obchodech.
- Hlavní rozdíl mezi olovnatým a bezolovnatým křišťálem je přísada oxidu olovnatého, jehož podíl ve sklovině dosahuje zpravidla 24 %. Výrobky z olovnatého křišťálu jsou většinou masivní a těžké kousky se silnějšími stěnami, často bývají zdobené brusem. Bezolovnatý křišťál se štípe, láme a proto se hůř brousí, náročnější výroba se odráží i ve vyšších cenách.
- Olovnatý křišťál můžete bez problémů mýt v myčce, výjimkou jsou kousky zdobené zlatem nebo platinou: ty je nutné mýt pouze ručně, aby se nepoškodila dekorace.
- Společnost Crystal Bohemia vyváží 95 procent produkce do 70 zemí světa, dvě třetiny míří mimo země Evropské unie.
- Firma každý rok představí zhruba 150 nových výrobků, a to jak velké série klasického skla pro běžné užití, tak jednotlivé na míru upravené kousky s bohatým dekorem, v retro a vintage stylu s elegantním diamantovým výbrusem i s ryze současnými tvary. Minimalismus a ostré linie mnoha kolekcí dokazují, že tradiční české sklo může být i moderní.
Sklárny byly založeny v roce 1876 bratři Janem a Augustinem Gerhardtovými. Původně vyráběly sifonové lahve, žárovky a broušené sklo a v roce 1927 přešly na výrobu olovnatého křišťálu, což vedlo k rozvoji a modernizaci podniku.
Sklárny vyrábějí produkty z olovnatého křišťálu, včetně ručně broušených a lisovaných výrobků, architektonických prvků, vybavení do koupelen a osvětlovacích těles.
Krize ve 30. letech minulého století postihla podnik vážně a bylo uvažováno o zbourání areálu. Podnik nakonec zachránil nový obchodní ředitel Leo Moser zavedením nových typů skel, které se staly žádanými.
Olovnatý křišťál obsahuje oxid olovnatý a je charakteristický masivností a těžkostí. Bezolovnatý křišťál se štípe a láme, a proto je obtížnější na broušení a má vyšší ceny.
Sklárny pořádají exkurze pro lázeňské hosty a další zájemce, kde mohou návštěvníci vidět celý proces výroby a nakoupit křišťál za výhodnější ceny ve firemní prodejně Cash & Carry.
Po změnách vlastnických vztahů a rozpadu původního podniku byla v roce 2008 výroba dočasně zastavena, ale následně byla zahájena znovu ve společnosti Crystal Bohemia s cílem pokračovat ve výrobě olovnatého křišťálu.
Výrobky jsou určeny pro každodenní i slavnostní užití, včetně speciálních architektonických prvků a vybavení do koupelen a osvětlovacích systémů.
Významné inovace zahrnovaly přechod na výrobu olovnatého křišťálu, zavedení návrhového oddělení a vzorkovny, a později automatizaci lisování skla.
Firma vyváží 95 procent své produkce do 70 zemí světa, přičemž dvě třetiny exportů směřují mimo Evropskou unii.
Produkty této značky nesou modro-zlatou ochrannou známku s logem a nápisem 'BOHEMIA CZECH REPUBLIC - LEAD CRYSTAL OVER 24% PbO', což je zárukou kvality a autenticity.