Úvod > Aktuality > České značky: Crystal Bohemia
Zážitky

České značky: Crystal Bohemia

  • Vydáno10. října 2021
Poděbradské sklárny Crystal Bohemia mají na kontě dvě zajímavá nej: jsou to nejstarší sklárny ve středních Čechách a současně jsou největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice. Své výrobky vyvážejí do celého světa a znáte je také díky skleněným medailím, které sklárny přichystaly pro účastníky závodu Jizerská 50.
Kromě lázní, minerální vody Poděbradka a spojení s králem Jiřím z Poděbrad je pro město v Polabí důležité také sklářství. Nositelem tradice výroby českého křišťálu v Poděbradech jsou sklárny Crystal Bohemia, založené v druhé polovině 19. století. Přestože občas sklářské pece vyhasly a z někdejší slávy zbyly jen drobné jiskřičky, které se musely znovu rozdmýchávat, zdejší sklářství si za 140 let své existence vydobylo celosvětovou reputaci s nejvyšší značkou kvality.
 

Nejstarší historie skláren Crystal Bohemia

Ještě v polovině 19. století si Poděbrady vzhledem k nadmíru příznivým podmínkám pro zemědělství vystačily pouze s panským mlýnem a pivovarem. Významným mezníkem rozvoje města byla kolem roku 1870 výstavba železnice. Ve městě záhy vznikl vodní a parní mlýn, olejna, cukrovar, pila, cementárna a v roce 1876 také první poděbradská sklárna. Založili ji bratři Jan a Augustin Gerhardtové. Se sklem už měli zkušenosti, byli též vlastníky hutě v Pavlově u Světlé nad Sázavou.

V Poděbradech se vyráběly například sifonové lahve, žárovky a běžné broušené sklo. Ke zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí pro budoucnost sklárny došlo v roce 1927, kdy podnik přešel na výrobu olovnatého křišťálového skla. Byla to dobrá volba: následoval velký nárůst objednávek, takže zboží z Poděbrad putovalo například do Číny, Austrálie, Francie a severských států. Došlo k modernizaci většiny provozů, sklárny zřídily vlastní návrhové oddě­lení s kreslírnou a také první vzorkovnu.

Když však ve 30. letech dostala podnik na kolena světová hospodářská krize, dokonce se uvažovalo o zbourání celého areálu. Dočasně ho zachránil nový obchodní ředitel a sklářský odborník Leo Moser: zavedl výrobky z luxodinu, nového druhu skla, do kterého se přidávalo barvivo ze vzácné brazilské zeminy. K němu přibyl i zlatý topas a křišťál s leskem briliantů BIB, Brilliant Inwald Blei. Výrobky z t­ěchto surovin byly sice dražší, přesto ale žádané a hojně­ prodávané.
 

Podnik Bohemia Poděbrady a olovnatý křišťál

Za druhé světové války Leo Moser odešel do zahraničí, podnik řídili Němci a sklárny vyráběly zakázky pro armádu, namátkou vložky do periskopů nebo uzávě­ry k minám. Krátce poté si poděbradští skláři ověřili pravdivost starého rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré: úpadku továrny paradoxně zabránil v roce 1940 požár. Škody byly tak rozsáhlé, že se musela postavit nová hala, a aby se podnik znovu vzpamatoval, částečně se vrátil i k výrobě starého dobrého olovnatého křišťálu.V roce 1945 sice byla továrna převedena do správy státu, ale olovnatý křišťál se vyráběl dál, podobně jako sodnodraselný křišťál pro výrobu sifonových lahví; jejich poslední várka opustila továrnu v roce 1960. Od roku 1949 si sklárna v odborném učilišti vychovávala vlastní brusiče a skláře.V roce 1965 byli všichni výrobci olovnatého křišťálu v Čechách a na Morav­ě sloučeni do jednoho podniku Sklárny Bohemia Poděbrady; pod ně patřila nejenom sklárna v Poděbradech, ale také závody ve Světlé nad Sázavou, v Jihlav­ě a v Nižboru, a také další provozy v Třebechovicích pod Orebem, Polici nad Metují, Dobrušce, Postřelmov­ě, Sobotce a M­ěstci Králové. Výroba se v té době skládala z ručně­ foukaného a lisovaného olovnatého křišťálu, roku 1970 bylo do provozu uvedeno první zařízení na automatické lisování skla a automatizace se dál rozšiřovala.
 

Poděbradské sklárny: nové čas, exkurze a vývoz

Po roce 1989 sklárny zažily změny vlastnických vztahů, vyčleňování jednotlivých závodů a nakonec rozpad: v září 2008 se výroba v pod­ěbradské sklárně zastavila. Vzápětí vznikla nová akciová společnost Crystal Bohemia s cílem obnovit výrobu olovnatého křišťálu, který sklárnám vždy dokázal vytrhnout trn z paty. Výroba se rozjela po třinácti měsících odstávky.

Dnes jsou poděbradské sklárny největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice a ve svém oboru společnost patří k předním světovým výrobcům. Vedle ručně broušených i lisovaných produktů z olovnatého křišťálu pro každodenní i slavnostní užití sortiment zahrnuje i speciální architektonické prvky, vybavení do koupelen a osvě­tlovací tělesa.

Sklo značky Bohemia Crystal rozeznáte podle modro-zlaté ochranné známky s logem a nápisem BOHEMIA CZECH REPUBLIC – LEAD CRYSTAL OVER 24% PbO, která se stala synonymem českého olovnatého křišťálu. Je také zárukou kvality a kombinace užitku, krásy a stylu.
 

Víte, že…?

  • Pro lázeňské hosty i další zájemce sklárny Crystal Bohemia pořádají exkurze. Kromě filmu o výrobě se podíváte přímo do míst, kde se vyhlášený český křišťál vyrábí, tvaruje, fouká, dekoruje a brousí. Prohlídka končí ve firemní prodejně Cash & Carry, kde si můžete koupit poděbradský křišťál za výhodnější ceny než v běžných obchodech.
  • Hlavní rozdíl mezi olovnatým a bezolovnatým křišťálem je přísada oxidu olovnatého, jehož podíl ve sklovině dosahuje zpravidla 24 %. Výrobky z olovnatého křišťálu jsou většinou masivní a těžké kousky se silnějšími stěnami, často bývají zdobené brusem. Bezolovnatý křišťál se štípe, láme a proto se hůř brousí, náročnější výroba se odráží i ve vyšších cenách.
  • Olovnatý křišťál můžete bez problémů mýt v myčce, výjimkou jsou kousky zdobené zlatem nebo platinou: ty je nutné mýt pouze ručně, aby se nepoškodila dekorace.
  • Společnost Crystal Bohemia vyváží 95 procent produkce do 70 zemí světa, dvě třetiny míří mimo země Evropské unie.
  • Firma každý rok představí zhruba 150 nových výrobků, a to jak velké série klasického skla pro běžné užití, tak jednotlivé na míru upravené kousky s bohatým dekorem, v retro a vintage stylu s elegantním diamantovým výbrusem i s ryze současnými tvary. Minimalismus a ostré linie mnoha kolekcí dokazují, že tradiční české sklo může být i moderní.
Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Poděbrady

Poděbrady

Do osudů lázeňského města na Labi se zapsalo několik panovníků, ovšem hlavní roli hrál Jiří z Poděbrad. Toho připomíná hlavní náměstí Krále Jiřího i expozice Polabského muzea s Památníkem krále Jiřího v místním zámku. K lázním patří také moderní kolonáda, voda z léčivých pramenů a křupavé oplatky.

Sklárna v Novém Boru – největší sklárna v České republice

Sklárna v Novém Boru – největší sklárna v České republice

Crystalex v Novém Boru je největší sklárnou v Česku. Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod s českým sklem.

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Exkurze je ojedinělým a zcela unikátním zážitkem pro všechny generace. Umožní vám odhalit tajemství vzniku křehké krásy skla. Český olovnatý křišťál – krása, které čas neublíží!

Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Objednejte se na exkurzi anebo si zakupte kvalitní ručně vyráběné skleněné výrobky z širokého sortimentu sklárny.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 7. a 8. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

V sobotu 7. října 20223 se od 10 do 17:00 hodin konají na zámku Kačina oblíbené slavnosti věnované koním. Koně na Kačině opět představí nejrůznější koňská plemena, k vidění bude přehlídka jezdeckého umění i ukázky práce s koňmi. Nebude chybět sváteční Hubertova jízda zámeckým parkem a bohatý doprovodný program v podobě divadel, koncertů, výstav nebo řemeslné tržnice. Součástí jsou také projížďky na koních či ve voze pro děti i dospělé.
Středočeský kraj | Památky

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika