Úvod > Aktuality > České značky: Crystal Bohemia
České značky: Crystal Bohemia
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: Crystal Bohemia

  • Vydáno10. října 2021
Poděbradské sklárny Crystal Bohemia mají na kontě dvě zajímavá nej: jsou to nejstarší sklárny ve středních Čechách a současně jsou největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice. Své výrobky vyvážejí do celého světa a znáte je také díky skleněným medailím, které sklárny přichystaly pro účastníky závodu Jizerská 50.
Kromě lázní, minerální vody Poděbradka a spojení s králem Jiřím z Poděbrad je pro město v Polabí důležité také sklářství. Nositelem tradice výroby českého křišťálu v Poděbradech jsou sklárny Crystal Bohemia, založené v druhé polovině 19. století. Přestože občas sklářské pece vyhasly a z někdejší slávy zbyly jen drobné jiskřičky, které se musely znovu rozdmýchávat, zdejší sklářství si za 140 let své existence vydobylo celosvětovou reputaci s nejvyšší značkou kvality.
 

Nejstarší historie skláren Crystal Bohemia

Ještě v polovině 19. století si Poděbrady vzhledem k nadmíru příznivým podmínkám pro zemědělství vystačily pouze s panským mlýnem a pivovarem. Významným mezníkem rozvoje města byla kolem roku 1870 výstavba železnice. Ve městě záhy vznikl vodní a parní mlýn, olejna, cukrovar, pila, cementárna a v roce 1876 také první poděbradská sklárna. Založili ji bratři Jan a Augustin Gerhardtové. Se sklem už měli zkušenosti, byli též vlastníky hutě v Pavlově u Světlé nad Sázavou.

V Poděbradech se vyráběly například sifonové lahve, žárovky a běžné broušené sklo. Ke zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí pro budoucnost sklárny došlo v roce 1927, kdy podnik přešel na výrobu olovnatého křišťálového skla. Byla to dobrá volba: následoval velký nárůst objednávek, takže zboží z Poděbrad putovalo například do Číny, Austrálie, Francie a severských států. Došlo k modernizaci většiny provozů, sklárny zřídily vlastní návrhové oddě­lení s kreslírnou a také první vzorkovnu.

Když však ve 30. letech dostala podnik na kolena světová hospodářská krize, dokonce se uvažovalo o zbourání celého areálu. Dočasně ho zachránil nový obchodní ředitel a sklářský odborník Leo Moser: zavedl výrobky z luxodinu, nového druhu skla, do kterého se přidávalo barvivo ze vzácné brazilské zeminy. K němu přibyl i zlatý topas a křišťál s leskem briliantů BIB, Brilliant Inwald Blei. Výrobky z t­ěchto surovin byly sice dražší, přesto ale žádané a hojně­ prodávané.
 

Podnik Bohemia Poděbrady a olovnatý křišťál

Za druhé světové války Leo Moser odešel do zahraničí, podnik řídili Němci a sklárny vyráběly zakázky pro armádu, namátkou vložky do periskopů nebo uzávě­ry k minám. Krátce poté si poděbradští skláři ověřili pravdivost starého rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré: úpadku továrny paradoxně zabránil v roce 1940 požár. Škody byly tak rozsáhlé, že se musela postavit nová hala, a aby se podnik znovu vzpamatoval, částečně se vrátil i k výrobě starého dobrého olovnatého křišťálu.V roce 1945 sice byla továrna převedena do správy státu, ale olovnatý křišťál se vyráběl dál, podobně jako sodnodraselný křišťál pro výrobu sifonových lahví; jejich poslední várka opustila továrnu v roce 1960. Od roku 1949 si sklárna v odborném učilišti vychovávala vlastní brusiče a skláře.V roce 1965 byli všichni výrobci olovnatého křišťálu v Čechách a na Morav­ě sloučeni do jednoho podniku Sklárny Bohemia Poděbrady; pod ně patřila nejenom sklárna v Poděbradech, ale také závody ve Světlé nad Sázavou, v Jihlav­ě a v Nižboru, a také další provozy v Třebechovicích pod Orebem, Polici nad Metují, Dobrušce, Postřelmov­ě, Sobotce a M­ěstci Králové. Výroba se v té době skládala z ručně­ foukaného a lisovaného olovnatého křišťálu, roku 1970 bylo do provozu uvedeno první zařízení na automatické lisování skla a automatizace se dál rozšiřovala.
 

Poděbradské sklárny: nové čas, exkurze a vývoz

Po roce 1989 sklárny zažily změny vlastnických vztahů, vyčleňování jednotlivých závodů a nakonec rozpad: v září 2008 se výroba v pod­ěbradské sklárně zastavila. Vzápětí vznikla nová akciová společnost Crystal Bohemia s cílem obnovit výrobu olovnatého křišťálu, který sklárnám vždy dokázal vytrhnout trn z paty. Výroba se rozjela po třinácti měsících odstávky.

Dnes jsou poděbradské sklárny největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice a ve svém oboru společnost patří k předním světovým výrobcům. Vedle ručně broušených i lisovaných produktů z olovnatého křišťálu pro každodenní i slavnostní užití sortiment zahrnuje i speciální architektonické prvky, vybavení do koupelen a osvě­tlovací tělesa.

Sklo značky Bohemia Crystal rozeznáte podle modro-zlaté ochranné známky s logem a nápisem BOHEMIA CZECH REPUBLIC – LEAD CRYSTAL OVER 24% PbO, která se stala synonymem českého olovnatého křišťálu. Je také zárukou kvality a kombinace užitku, krásy a stylu.
 

Víte, že…?

  • Pro lázeňské hosty i další zájemce sklárny Crystal Bohemia pořádají exkurze. Kromě filmu o výrobě se podíváte přímo do míst, kde se vyhlášený český křišťál vyrábí, tvaruje, fouká, dekoruje a brousí. Prohlídka končí ve firemní prodejně Cash & Carry, kde si můžete koupit poděbradský křišťál za výhodnější ceny než v běžných obchodech.
  • Hlavní rozdíl mezi olovnatým a bezolovnatým křišťálem je přísada oxidu olovnatého, jehož podíl ve sklovině dosahuje zpravidla 24 %. Výrobky z olovnatého křišťálu jsou většinou masivní a těžké kousky se silnějšími stěnami, často bývají zdobené brusem. Bezolovnatý křišťál se štípe, láme a proto se hůř brousí, náročnější výroba se odráží i ve vyšších cenách.
  • Olovnatý křišťál můžete bez problémů mýt v myčce, výjimkou jsou kousky zdobené zlatem nebo platinou: ty je nutné mýt pouze ručně, aby se nepoškodila dekorace.
  • Společnost Crystal Bohemia vyváží 95 procent produkce do 70 zemí světa, dvě třetiny míří mimo země Evropské unie.
  • Firma každý rok představí zhruba 150 nových výrobků, a to jak velké série klasického skla pro běžné užití, tak jednotlivé na míru upravené kousky s bohatým dekorem, v retro a vintage stylu s elegantním diamantovým výbrusem i s ryze současnými tvary. Minimalismus a ostré linie mnoha kolekcí dokazují, že tradiční české sklo může být i moderní.
Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Poděbrady

Poděbrady

Do osudů lázeňského města na Labi se zapsalo několik panovníků, ovšem hlavní roli hrál Jiří z Poděbrad. Toho připomíná hlavní náměstí Krále Jiřího i expozice Polabského muzea s Památníkem krále Jiřího v místním zámku. K lázním patří také moderní kolonáda, voda z léčivých pramenů a křupavé oplatky.

Sklárna v Novém Boru – největší sklárna v České republice

Sklárna v Novém Boru – největší sklárna v České republice

Crystalex v Novém Boru je největší sklárnou v Česku. Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod s českým sklem.

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Exkurze je ojedinělým a zcela unikátním zážitkem pro všechny generace. Umožní vám odhalit tajemství vzniku křehké krásy skla. Český olovnatý křišťál – krása, které čas neublíží!

Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Objednejte se na exkurzi anebo si zakupte kvalitní ručně vyráběné skleněné výrobky z širokého sortimentu sklárny.

Další aktuality