!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou
Hut II
"> Hut II "> Výroba forem "> Hut "> Predkreslování "> Brusírna II "> Brusírna "> Malírna "> Podniková prodejna III "> Podniková prodejna II "> Podniková prodejna
+ Přidat foto
Kultura

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae je pokračovatelem tradice kvalitní sklářské výroby ve sklárně Josefodol, která byla v roce 1861 založena vídeňským obchodníkem Josefem Schreibrem v půvabném údolí řeky Sázavy u města Světlá nad Sázavou na Českomoravské vrchovině.

Během totalitního režimu byla sklárna znárodněna ve prospěch státního podniku Bohemia a následující privatizací v roce 1994 byla přejmenována na Caesar Crystal Bohemiae, a.s. dle posledních soukromých majitelů sklárny bratří Císařů (Caesar) k jejichž odkazu se nynější vlastníci hlásí.

V Josefodolské sklárně se vyrábí ručně foukaný i broušený 24% olovnatý křišťál. Spojením starých osvědčených tradic s ryze moderními dekory renomovaných výtvarníků jak vlastních (především Zdeněk Kunst a Stanislav Machek), tak i externích (např. Švarc, Exnar, Janák), vzniká výjimečně ušlechtilá křišťálová krása, typická právě pro místo svého vzniku.

Přejímané sklo – čirý křišťálový základ výrobku, který je při výrobě za tepla pokryt tenkou vrstvou barevného křišťálu. Při zušlechtění – broušení – je tato barevná vrstva probrušována diamantovými kotouči a dochází k neopakovatelnému efektu vybroušeného dekoru v kontrastu barvy, křišťálu a světla.
 

 

Exkurze ve sklárně

Pojďte zažít neopakovatelnou atmosféru na huti, kde uvidíte zručnost a řemeslný um sklářů, čerpajících při své práci ze zkušeností předávaných zde z generace na generaci již po několik staletí. Podíváte se na sklářskou huť, do brusírny, malírny a balírny. Celá exkurze je završená návštěvou podnikové prodejny, kde si lze koupit sklářské výrobky za ceny přímo od výrobce. 

Na vlastní oči uvidíte, jak se mění roztavený křišťál o teplotě 1400 ºC formováním ze žhavé koule a za pomoci vlastních forem z bukového dřeva na elegantní tvary budoucích výrobků oslňujících svou krásou a nádherným leskem. Jen zde v Josefodole uvidíte, jak probíhá proces přejímání, při němž dochází ke spojování dvou vrstev roztaveného křišťálu – barevného a čirého, který tvoří základ budoucího výrobku. Dále naše exkurze povede na brusírnu.


Broušení barevného křišťálu

Sklárna se zabývá výrobkou hlavně přejímaného barevného křišťálu, jehož výroba je daleko složitější a náročnější než výroba čirého křišťálu. Náročnost zpracování barevného přejímaného křišťálu na brusírně je také mnohem větší, ve srovnání se zpracováním běžného čirého křišťálu. Díky tomu, že je povrch výrobku pokryt neprůhlednou vrstvou barevného křišťálu, mistr brusič nevidí do opracovávného výrobku a musí mít mnohem větší zkušenosti, než při broušení čirého křišťálu. Mistr brusič si je vědom toho, že pokud neodhadne správně hloubku řezu, tak se může při broušení probrousit dovnitř výrobku. Takový výrobek je potom znehodnocen a musí být vyřazen.

Broušení je prováděno pod tekoucí vodou za pomoci kotoučů pokrytých technickými diamanty, odbroušená hmota je odplavována do filtrace. Nedochází již tedy k uvolňování prachu, jako tomu bylo v minulých staletích, kdy se brousilo na kamenných kotoučích a za sucha. V Josefodole se používá několik typů broušení, zejména hloubkové klínové řezy, ploché broušení, matování a další techniky, které jsou výrobním tajemstvím. Obzvlášť obtížná je technika broušení "pospodu", kdy mistr brusič nevidí přes barevnou vrstvu a tekoucí vodu na místo, které brousí a pracuje takříkajíc "po paměti" a jen s využitím svého umu, dovedností a zkušeností. Mistři brusiči v Josefodole znají jednotlivé dekory výrobků zpaměti, vše je 100% ruční práce a každý výrobek je originál.

Zobrazit více
21.7.
23.7.
Sázavafest 2022

Sázavafest 2022

Světlá nad Sázavou, Vysočina
6.8.
Ludus musicus

Ludus musicus

Lipnice nad Sázavou, Vysočina
4.7.
Noční prohlídky hradu Lipnice

Noční prohlídky hradu Lipnice

Lipnice nad Sázavou, Vysočina
16.8.
18.8.
Skupina historického šermu Buhurt – Pacholci

Skupina historického šermu Buhurt – Pacholci

Lipnice nad Sázavou, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Tree house Stvořidla

Tree house Stvořidla

Světlá nad Sázavou, Vysočina
Plovoucí sauna na lomu Hranice

Plovoucí sauna na lomu Hranice

Lipnice nad Sázavou, Vysočina
Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Dolní Město, Vysočina