Úvod > Aktuality > České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design
Kultura

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

  • Vydáno27. března 2021
Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.
Společnost Lasvit vznikla v roce 2007, přesto je součástí dlouhé sklářské historie severních Čech. Její zakladatel Leon Jakimič se narodil v Liberci, v rodině, kde se sklářské řemeslo předává z rodičů na děti už šestou generaci. Jedna z jeho prababiček se například jmenovala Svarovská a se zakladatelem slavné firmy Danielem Swarovskim, který v roce 1895 odešel do Rakouska, měla společného předka. Leon Jakimič firmu řídí s maximálním respektem k letitým tradicím. Od roku 1999 žil v Hongkongu, po jednadvaceti letech se ale natrvalo vrátil do Česka. Lasvit spolupracuje s mnoha známými světovými designéry, zároveň poskytuje prostor mladým nadějným tvůrcům. Jejich instalace září ve více než dvou tisících hotelech a soukromých rezidencích, v interiérech luxusních výletních lodí a dalších veřejných a soukromých budovách po celém světě.
 

Černý a Skleněný dům v Novém BoruLasvit inspiruje svět, ale zdroj této inspirace se rodí doma v Česku, v srdci Lužických hor. Právě tam, v Novém Boru, má od roku 2019 společnost své sídlo. Je neobyčejné stejně jako společnost samotná: historické domy na Palackého náměstí sloužily sklářskému řemeslu už na konci 18. století. V domě s litinovými sloupy zůstali skláři i v poválečném období, kdy se sem nastěhovala sklářská škola a brusírna. Druhý dům z roku 1790 pak sloužil jako obytná budova.

Firma obě památkově chráněné stavby zrekonstruovala, vrátila do nich tradiční sklářství a přistavěla k nim dvě novostavby: Černý dům a Skleněný dům. Jádro staveb je betonové, fasádu i střechu pokrývají v případě Skleněného domu průsvitné skleněné dlaždice, vyvinuté pro tuto stavbu, Černý dům je obložen speciálními cementovými obkladovými taškami. Ve dvoupodlažním Skleněném domě je velká výstavní místnost, v níž se představují výrobky z produkce firmy Lasvit, v přízemí pak je kavárna, určená pro setkávání a neformální porady, Černý dům byl postaven pro zkušební montáže skleněných instalací. Skleněný dům může po setmění svítit jako pomyslný maják sklářství, který symbolizuje obnovu a nové sebevědomí sklářství v regionu. Autoři projektu Jiří Opočenský a Štěpán Valouch získali za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru v roce 2020 hlavní cenu České ceny za architekturu. Skleněný dům je rovněž vítězem soutěže Stavba roku České republiky 2020, vyhrál veřejné hlasování soutěže o nejlepší kancelářskou budovu světa a portál Kudy z nudy jej zařadil do prestižního výběru 21 ikonických staveb 21. století.
 

Česká záře ve světě

Společně s krásou a světlem Lasvit přináší také nadšení pro špičkový design a inovace. Firemním mottem je dělat svět krásnějším a měnit lidi k lepšímu skrze pěkné a smysluplné věci, což se potvrdilo v roce 2009 hned u prvního velkého projektu, obřích skleněných lustrů pro metro v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Jeden byl s motivem vody, druhý ohně a od každého Lasvit dodával osm kusů.

Proslulá je i devítimetrová plastika Dancing Leaves / Tančící listí, vytvořena z 800 padajících skleněných „lístků“ v superluxusním interiéru pařížského hotelu Peninsula. Návštěvníky opery v Dubaji zase vítá 27 metrů vysoká, 11 metrů dlouhá a 5 tun vážící plastika ze skleněných, ručně foukaných perel; ve skle každé perly jsou malé bubliny vzduchu, zvyšující lom světla, celé dílo osvětluje téměř 3 000 LED žárovek. Úžasná je také skleněná instalace Neurony v koncertní síni Prince Mahidol Hall v kampusu univerzity Mahidol v thajském Bangkoku, která světlem a barvami reaguje na hudbu a rytmy a melodie mění ve vizuální zážitky. Pozornost budí i hi-tech světelná instalace v Burjeel Medical City známá jako Art of Healing, kreslící obrázky do pískového bazénu pod sebou.

Firma vyrobila i největší šperk na světě: dva křišťálové draky, kteří se vlní nad hlavami hostů hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý je dlouhý 32 metrů, váží 20 tun a jejich těla zdobí kovové šupiny s ručně vplétanými broušenými křišťály. Na tělech draků byste jich napočítali dva a půl milionu, a protože kameny jsou podsvícené, draci tak mohou měnit barvy.
 

Lasvit v Česku

Ojedinělé kousky od Lasvitu, v nichž sklo se světlem vytváří fantastickou podívanou, jsou k vidění i u nás. Prohlédnete si je zejména ve vstupních halách výjimečných kancelářských budov, jako jsou pražské Florentinum či Quadrio; skleněné sochy Maxima Velčovského ve tvaru koně, lva a boty připomínají, že na místě dnešního nákupního centra kdysi stály domy nazvané Černý kůň, Bílý lev a Bílá obuv. Umělecké elegantní kousky od Lasvitu zdobí také obchodní centrum Chodov, hotel Aria, stěny lobby v kancelářském komplexu Butterfly v Karlíně nebo nové sídlo KKCG na Bořislavce. A protože se projekt skleněné novoborské roubenky zalíbil odvážnějším architektům, v budoucnu se jistě můžeme těšit i na další budovy se skleněnými fasádami.
 

Co byste ještě měli vědět o společnosti Lasvit?

  • Už více než deset let Lasvit vyrábí trofeje, které dostávají držitelé všech čtyř trikotů slavného cyklistického závodu Tour de France. Jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Každá váží téměř čtyři kilogramy a je vysoká přes šedesát centimetrů.
  • Kreativní ředitel společnosti Lasvit Maxim Velčovský se stal vítězem prestižní ceny Best of Year Awards 2020 předního amerického magazínu Interior Design, kde uspěl v kategorii Kreativní ředitel.
  • Společnost Lasvit se stala firmou roku 2020 České republiky. Jak uvádí magazín Forbes, je jedním z mála skutečně globálních brandů z Česka. Centrálu má v Novém Boru, kde skleněné skvosty také fyzicky vznikají, a v nedaleké Lindavě; sklárnu Ajeto kdysi spoluzakládal architekt Bořek Šípek. Lasvit spolupracuje se spoustou dalších skláren v okolí, se střední sklářskou školou i Technickou univerzitou v Liberci, jejímž studentům nabízí stáže a odborné exkurze ve své sklářské huti. Zastoupení má po celém světě od New Yorku po Hongkong.
  • Firma se 400 zaměstnanci hospodaří už téměř deset let s obratem přes miliardu korun, ročně vyřizuje přibližně 250 velkých zakázek.
  • Designéři Lasvitu spolupracovali s legendami českého sklářství jako je René Roubíček či Stanislav Libenský. Právě Libenského svítidla zachránil Lasvit z legendárního a již zbořeného hotelu Praha.
21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

První místo v soutěži Česká cena za architekturu patří v roce 2020 Jiřímu Opočenskému a Štěpánovi Valouchovi z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu Sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Autoři pro Lasvit zrekonstruovali tradiční severočeské roubenky z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými podobnými objekty, z nichž je však jeden skleněný.

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France startuje v sobotu 29. 8. 2020, kde jinde než ve Francii. Na vítěze čekají trofeje z české sklárny Lasvit, která působí v Novém Boru. Pokud byste si chtěli vyzkoušet atmosféru slavného závodu, buďte připraveni na červen 2021 – to se totiž ve Středočeském kraji pojede L’Etape Czech Republic by Tour de France.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Přímo od horní stanice na Ještědu začíná sklářská stezka Lasvit, na které se seznámíte se sklářstvím tohoto kraje. Sejděte pěšky dolů a na závěr vašeho putování si nezapomeňte vyzvednout skleněný dárek v informačním centru.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Další aktuality

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda

Ušetřete v Krkonoších se slevovými kartami

V Krkonoších fungují v současné době pro návštěvníky čtyři slevové karty. Jedná se o Gopass ve Špindlerově Mlýně, Harrachov Card v Harrachově a Kartu hosta v Peci pod Sněžkou. Ve ve východních Krkonoších můžete nově využít od letošní sezony Kartu hosta.
Liberecký kraj | Zimní sporty