ÚvodAktualityČeské značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design
Kultura

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Poslechněte si audio verzi článku
Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.
Společnost Lasvit vznikla v roce 2007, přesto je součástí dlouhé sklářské historie severních Čech. Její zakladatel Leon Jakimič se narodil v Liberci, v rodině, kde se sklářské řemeslo předává z rodičů na děti už šestou generaci. Jedna z jeho prababiček se například jmenovala Svarovská a se zakladatelem slavné firmy Danielem Swarovskim, který v roce 1895 odešel do Rakouska, měla společného předka. Leon Jakimič firmu řídí s maximálním respektem k letitým tradicím. Od roku 1999 žil v Hongkongu, po jednadvaceti letech se ale natrvalo vrátil do Česka. Lasvit spolupracuje s mnoha známými světovými designéry, zároveň poskytuje prostor mladým nadějným tvůrcům. Jejich instalace září ve více než dvou tisících hotelech a soukromých rezidencích, v interiérech luxusních výletních lodí a dalších veřejných a soukromých budovách po celém světě.

V roce 2024 Lasvit vyhrál cenu za nejlepší instalaci na milánském Design Weeku. Monumentální venkovní instalace z taveného skla Porta, navržená Velčovským, byla ústředním prvkem výstavy Re/Creation v Palazzo Isimbardi během Fuorisalone 2024. Byla oceněna prestižní cenou Fuorisalone Award jako nejlepší instalace a nejvíc zapamatovatelný projekt Milan Design Week 2024.
 

Černý a Skleněný dům v Novém BoruLasvit inspiruje svět, ale zdroj této inspirace se rodí doma v Česku, v srdci Lužických hor. Právě tam, v Novém Boru, má od roku 2019 společnost své sídlo. Je neobyčejné stejně jako společnost samotná: historické domy na Palackého náměstí sloužily sklářskému řemeslu už na konci 18. století. V domě s litinovými sloupy zůstali skláři i v poválečném období, kdy se sem nastěhovala sklářská škola a brusírna. Druhý dům z roku 1790 pak sloužil jako obytná budova.

Firma obě památkově chráněné stavby zrekonstruovala, vrátila do nich tradiční sklářství a přistavěla k nim dvě novostavby: Černý dům a Skleněný dům. Jádro staveb je betonové, fasádu i střechu pokrývají v případě Skleněného domu průsvitné skleněné dlaždice, vyvinuté pro tuto stavbu, Černý dům je obložen speciálními cementovými obkladovými taškami. Ve dvoupodlažním Skleněném domě je velká výstavní místnost, v níž se představují výrobky z produkce firmy Lasvit, v přízemí pak je kavárna, určená pro setkávání a neformální porady, Černý dům byl postaven pro zkušební montáže skleněných instalací. Skleněný dům může po setmění svítit jako pomyslný maják sklářství, který symbolizuje obnovu a nové sebevědomí sklářství v regionu. Autoři projektu Jiří Opočenský a Štěpán Valouch získali za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru v roce 2020 hlavní cenu České ceny za architekturu. Skleněný dům je rovněž vítězem soutěže Stavba roku České republiky 2020, vyhrál veřejné hlasování soutěže o nejlepší kancelářskou budovu světa a portál Kudy z nudy jej zařadil do prestižního výběru 21 ikonických staveb 21. století.
 

Česká záře ve světě

Společně s krásou a světlem Lasvit přináší také nadšení pro špičkový design a inovace. Firemním mottem je dělat svět krásnějším a měnit lidi k lepšímu skrze pěkné a smysluplné věci, což se potvrdilo v roce 2009 hned u prvního velkého projektu, obřích skleněných lustrů pro metro v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Jeden byl s motivem vody, druhý ohně a od každého Lasvit dodával osm kusů.

Proslulá je i devítimetrová plastika Dancing Leaves / Tančící listí, vytvořena z 800 padajících skleněných „lístků“ v superluxusním interiéru pařížského hotelu Peninsula. Návštěvníky opery v Dubaji zase vítá 27 metrů vysoká, 11 metrů dlouhá a 5 tun vážící plastika ze skleněných, ručně foukaných perel; ve skle každé perly jsou malé bubliny vzduchu, zvyšující lom světla, celé dílo osvětluje téměř 3 000 LED žárovek. Úžasná je také skleněná instalace Neurony v koncertní síni Prince Mahidol Hall v kampusu univerzity Mahidol v thajském Bangkoku, která světlem a barvami reaguje na hudbu a rytmy a melodie mění ve vizuální zážitky. Pozornost budí i hi-tech světelná instalace v Burjeel Medical City známá jako Art of Healing, kreslící obrázky do pískového bazénu pod sebou.

Firma vyrobila i největší šperk na světě: dva křišťálové draky, kteří se vlní nad hlavami hostů hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý je dlouhý 32 metrů, váží 20 tun a jejich těla zdobí kovové šupiny s ručně vplétanými broušenými křišťály. Na tělech draků byste jich napočítali dva a půl milionu, a protože kameny jsou podsvícené, draci tak mohou měnit barvy.
 

Lasvit v Česku

Ojedinělé kousky od Lasvitu, v nichž sklo se světlem vytváří fantastickou podívanou, jsou k vidění i u nás. Prohlédnete si je zejména ve vstupních halách výjimečných kancelářských budov, jako jsou pražské Florentinum či Quadrio; skleněné sochy Maxima Velčovského ve tvaru koně, lva a boty připomínají, že na místě dnešního nákupního centra kdysi stály domy nazvané Černý kůň, Bílý lev a Bílá obuv. Umělecké elegantní kousky od Lasvitu zdobí tašípekké obchodní centrum Chodov, hotel Aria, stěny lobby v kancelářském komplexu Butterfly v Karlíně nebo nové sídlo KKCG na Bořislavce. A protože se projekt skleněné novoborské roubenky zalíbil odvážnějším architektům, v budoucnu se jistě můžeme těšit i na další budovy se skleněnými fasádami.
 

Co byste ještě měli vědět o společnosti Lasvit?

  • Už více než deset let Lasvit vyrábí trofeje, které dostávají držitelé všech čtyř trikotů slavného cyklistického závodu Tour de France. Jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Každá váží téměř čtyři kilogramy a je vysoká přes šedesát centimetrů.
  • Kreativní ředitel společnosti Lasvit Maxim Velčovský se stal vítězem prestižní ceny Best of Year Awards 2020 předního amerického magazínu Interior Design, kde uspěl v kategorii Kreativní ředitel.
  • Společnost Lasvit se stala firmou roku 2020 České republiky. Jak uvádí magazín Forbes, je jedním z mála skutečně globálních brandů z Česka. Centrálu má v Novém Boru, kde skleněné skvosty také fyzicky vznikají, a v nedaleké Lindavě; sklárnu Ajeto kdysi spoluzakládal architekt Bořek Šípek. Lasvit spolupracuje se spoustou dalších skláren v okolí, se střední sklářskou školou i Technickou univerzitou v Liberci, jejímž studentům nabízí stáže a odborné exkurze ve své sklářské huti. Zastoupení má po celém světě od New Yorku po Hongkong.
  • Firma se 400 zaměstnanci hospodaří už téměř deset let s obratem přes miliardu korun, ročně vyřizuje přibližně 250 velkých zakázek.
  • Designéři Lasvitu spolupracovali s legendami českého sklářství jako je René Roubíček či Stanislav Libenský. Právě Libenského svítidla zachránil Lasvit z legendárního a již zbořeného hotelu Praha.

Další aktuality

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, navštivte nový okruh zpřístupněný od června 2024. Zavede vás nejen do grabštejnského sklepení, ale i do jedinečné renesanční kaple svaté Barbory a čeká vás také výstup a rozhled z hradní věže. O tom, jak přínosné jsou archeologické nálezy a co všechno díky nim o životě na hradě víme, svědčí i plánované rozšíření archeologické expozice na doplňkovém prohlídkovém okruhu Grabštejnské poklady.
22. červen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

Bikepark Rock-It-Nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři trasy v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý. V červnu, září a říjnu je bikepark otevřený každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu každý den.
16. červen 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955, jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?
12. červen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.
6. červen 2024 14:14
Zážitky, Liberecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou do Českého ráje nebo do Jizerských hor, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, za starými řemesly anebo do zábavních parků? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:51
Zážitky, Liberecký kraj

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (25. a 26. května) od 9 do 17 hodin.
22. květen 2024 14:00
Zážitky, Liberecký kraj

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 25. května 2024 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
21. květen 2024 10:00
Památky, Liberecký kraj

Tip na výlet na kole po Greenway Jizera: podél řeky za přírodou a historií

Greenway Jizera vede po cyklotrasách Jizerskými horami, západními Krkonošemi, Českým rájem a Polabím. Údolí a říční niva Jizery si dosud zachovaly přírodní kouzlo, které nepoznáte, projíždíte-li tudy jen autem či vlakem. Jizera se vlévá do Labe u Lázní Toušeň, cyklotrasa 17/EuroVelo 4 ale pokračuje dále až do Prahy.
16. květen 2024 9:09
Letní sporty, Liberecký kraj