Úvod > Aktuality > České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design
Kultura

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Poslechněte si audio verzi článku
Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.
Společnost Lasvit vznikla v roce 2007, přesto je součástí dlouhé sklářské historie severních Čech. Její zakladatel Leon Jakimič se narodil v Liberci, v rodině, kde se sklářské řemeslo předává z rodičů na děti už šestou generaci. Jedna z jeho prababiček se například jmenovala Svarovská a se zakladatelem slavné firmy Danielem Swarovskim, který v roce 1895 odešel do Rakouska, měla společného předka. Leon Jakimič firmu řídí s maximálním respektem k letitým tradicím. Od roku 1999 žil v Hongkongu, po jednadvaceti letech se ale natrvalo vrátil do Česka. Lasvit spolupracuje s mnoha známými světovými designéry, zároveň poskytuje prostor mladým nadějným tvůrcům. Jejich instalace září ve více než dvou tisících hotelech a soukromých rezidencích, v interiérech luxusních výletních lodí a dalších veřejných a soukromých budovách po celém světě.
 

Černý a Skleněný dům v Novém Boru



Lasvit inspiruje svět, ale zdroj této inspirace se rodí doma v Česku, v srdci Lužických hor. Právě tam, v Novém Boru, má od roku 2019 společnost své sídlo. Je neobyčejné stejně jako společnost samotná: historické domy na Palackého náměstí sloužily sklářskému řemeslu už na konci 18. století. V domě s litinovými sloupy zůstali skláři i v poválečném období, kdy se sem nastěhovala sklářská škola a brusírna. Druhý dům z roku 1790 pak sloužil jako obytná budova.

Firma obě památkově chráněné stavby zrekonstruovala, vrátila do nich tradiční sklářství a přistavěla k nim dvě novostavby: Černý dům a Skleněný dům. Jádro staveb je betonové, fasádu i střechu pokrývají v případě Skleněného domu průsvitné skleněné dlaždice, vyvinuté pro tuto stavbu, Černý dům je obložen speciálními cementovými obkladovými taškami. Ve dvoupodlažním Skleněném domě je velká výstavní místnost, v níž se představují výrobky z produkce firmy Lasvit, v přízemí pak je kavárna, určená pro setkávání a neformální porady, Černý dům byl postaven pro zkušební montáže skleněných instalací. Skleněný dům může po setmění svítit jako pomyslný maják sklářství, který symbolizuje obnovu a nové sebevědomí sklářství v regionu. Autoři projektu Jiří Opočenský a Štěpán Valouch získali za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru v roce 2020 hlavní cenu České ceny za architekturu. Skleněný dům je rovněž vítězem soutěže Stavba roku České republiky 2020, vyhrál veřejné hlasování soutěže o nejlepší kancelářskou budovu světa a portál Kudy z nudy jej zařadil do prestižního výběru 21 ikonických staveb 21. století.
 

Česká záře ve světě

Společně s krásou a světlem Lasvit přináší také nadšení pro špičkový design a inovace. Firemním mottem je dělat svět krásnějším a měnit lidi k lepšímu skrze pěkné a smysluplné věci, což se potvrdilo v roce 2009 hned u prvního velkého projektu, obřích skleněných lustrů pro metro v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Jeden byl s motivem vody, druhý ohně a od každého Lasvit dodával osm kusů.

Proslulá je i devítimetrová plastika Dancing Leaves / Tančící listí, vytvořena z 800 padajících skleněných „lístků“ v superluxusním interiéru pařížského hotelu Peninsula. Návštěvníky opery v Dubaji zase vítá 27 metrů vysoká, 11 metrů dlouhá a 5 tun vážící plastika ze skleněných, ručně foukaných perel; ve skle každé perly jsou malé bubliny vzduchu, zvyšující lom světla, celé dílo osvětluje téměř 3 000 LED žárovek. Úžasná je také skleněná instalace Neurony v koncertní síni Prince Mahidol Hall v kampusu univerzity Mahidol v thajském Bangkoku, která světlem a barvami reaguje na hudbu a rytmy a melodie mění ve vizuální zážitky. Pozornost budí i hi-tech světelná instalace v Burjeel Medical City známá jako Art of Healing, kreslící obrázky do pískového bazénu pod sebou.

Firma vyrobila i největší šperk na světě: dva křišťálové draky, kteří se vlní nad hlavami hostů hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý je dlouhý 32 metrů, váží 20 tun a jejich těla zdobí kovové šupiny s ručně vplétanými broušenými křišťály. Na tělech draků byste jich napočítali dva a půl milionu, a protože kameny jsou podsvícené, draci tak mohou měnit barvy.
 

Lasvit v Česku

Ojedinělé kousky od Lasvitu, v nichž sklo se světlem vytváří fantastickou podívanou, jsou k vidění i u nás. Prohlédnete si je zejména ve vstupních halách výjimečných kancelářských budov, jako jsou pražské Florentinum či Quadrio; skleněné sochy Maxima Velčovského ve tvaru koně, lva a boty připomínají, že na místě dnešního nákupního centra kdysi stály domy nazvané Černý kůň, Bílý lev a Bílá obuv. Umělecké elegantní kousky od Lasvitu zdobí také obchodní centrum Chodov, hotel Aria, stěny lobby v kancelářském komplexu Butterfly v Karlíně nebo nové sídlo KKCG na Bořislavce. A protože se projekt skleněné novoborské roubenky zalíbil odvážnějším architektům, v budoucnu se jistě můžeme těšit i na další budovy se skleněnými fasádami.
 

Co byste ještě měli vědět o společnosti Lasvit?

  • Už více než deset let Lasvit vyrábí trofeje, které dostávají držitelé všech čtyř trikotů slavného cyklistického závodu Tour de France. Jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Každá váží téměř čtyři kilogramy a je vysoká přes šedesát centimetrů.
  • Kreativní ředitel společnosti Lasvit Maxim Velčovský se stal vítězem prestižní ceny Best of Year Awards 2020 předního amerického magazínu Interior Design, kde uspěl v kategorii Kreativní ředitel.
  • Společnost Lasvit se stala firmou roku 2020 České republiky. Jak uvádí magazín Forbes, je jedním z mála skutečně globálních brandů z Česka. Centrálu má v Novém Boru, kde skleněné skvosty také fyzicky vznikají, a v nedaleké Lindavě; sklárnu Ajeto kdysi spoluzakládal architekt Bořek Šípek. Lasvit spolupracuje se spoustou dalších skláren v okolí, se střední sklářskou školou i Technickou univerzitou v Liberci, jejímž studentům nabízí stáže a odborné exkurze ve své sklářské huti. Zastoupení má po celém světě od New Yorku po Hongkong.
  • Firma se 400 zaměstnanci hospodaří už téměř deset let s obratem přes miliardu korun, ročně vyřizuje přibližně 250 velkých zakázek.
  • Designéři Lasvitu spolupracovali s legendami českého sklářství jako je René Roubíček či Stanislav Libenský. Právě Libenského svítidla zachránil Lasvit z legendárního a již zbořeného hotelu Praha.
Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Existuje jediné místo na zemi, kde se již téměř půl tisíciletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo: Liberecký kraj aneb Křišťálové údolí. Vydejte se za příběhy a tradicemi výroby skla, bižuterie, šperků, překrásných lustrů i perličkových vánočních ozdob.

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.

Fusingová pec firmy Lasvit – největší sklářská pec svého druhu v Evropě i na světě

Fusingová pec firmy Lasvit – největší sklářská pec svého druhu v Evropě i na světě

Fusingová pec společnosti Lasvit v Novém Boru umožňuje vyrábět skleněné tabule o rozměrech až tři krát šest metrů. Zařízení je svého druhu unikátní, v těchto parametrech je to nejen největší pec v Evropě, ale zřejmě na světě.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

Chystáte se do Liberce? Pak byste vedle zoologické zahrady, novorenesanční radnice nebo Ještědu měli do výletního programu zařadit i prohlídku Severočeského muzea. Sídlí v budově, která vypadá jako zámek, je jednou z dominant Masarykovy třídy a hlídají ho lev a lvice.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhá v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou by podle organizátorů mělo navštívit patnáct milionů lidí. Jak vypadá český pavilon, čím Česká republika překvapí svět a kde najdete připomínky minulých ročníků?

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France startuje v sobotu 29. 8. 2020, kde jinde než ve Francii. Na vítěze čekají trofeje z české sklárny Lasvit, která působí v Novém Boru. Pokud byste si chtěli vyzkoušet atmosféru slavného závodu, buďte připraveni na červen 2021 – to se totiž ve Středočeském kraji pojede L’Etape Czech Republic by Tour de France.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Společnost Lasvit přináší krásu, štěstí, světlo a kus českého sklářského umění zákazníkům z celého světa. Na kontě má jak největší svítící šperk na světě v podobě dvou draků, vlnících se nad hlavami návštěvníků Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří, tak instalaci zvanou Ledovec ve vstupní hale pražského Bořislavka Centrum. Ta je největším evropským dílem Lasvitu.

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

První místo v soutěži Česká cena za architekturu patří v roce 2020 Jiřímu Opočenskému a Štěpánovi Valouchovi z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu Sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Autoři pro Lasvit zrekonstruovali tradiční severočeské roubenky z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými podobnými objekty, z nichž je však jeden skleněný.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Přímo od horní stanice na Ještědu začíná sklářská stezka Lasvit, na které se seznámíte se sklářstvím tohoto kraje. Sejděte pěšky dolů a na závěr vašeho putování si nezapomeňte vyzvednout skleněný dárek v informačním centru.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Další aktuality

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky