Úvod > Aktuality > Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě
Zážitky

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

  • Vydáno17. září 2019
Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.
Například Rony Plesl, jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších českých sklářských výtvarníků a designérů, vytvořil unikátní instalaci speciálně vyrobenou pro Victoria & Albert muzeum v Londýně. Kolekci představil v polovině září v rámci letošního London Design Festivalu. Jednotlivé kusy skla jsou vyrobeny speciální technologií tavené plastiky, kterou ovládá pouze jediná dílna na světě: severočeská značka Bolety, se kterou Rony Plesl exkluzivně spolupracuje. Nová technologie, která umožňuje utavit jakýkoli 3D objekt bez omezení, měla ve Victoria & Albert muzeu světovou premiéru.
 

Renesance sklárny Rückl a kolekce České nebe

Plesl, který od roku 2008 vede ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, pracoval také na projektech slavných firem Moser nebo Lasvit. Před časem, když se podnikatel a vnuk slavného vynálezce Martin Wichterle rozhodl zachránit sklárnu Rückl ve středočeském Nižboru, místo uměleckého ředitele svěřil právě Pleslovi. Kolekce České nebe složená z karaf, váz, svícnů nebo šperkovnic svěžích pastelových barev a zdobená rytím nebo broušením uspěla na Designbloku 2017.

„Chtěl jsem, aby kolekce působila hodně česky, protože věci jako broušené sklo, které jsou nejvíc české, mají zároveň největší šanci oslovit svět,“ vysvětlil svůj záměr sklářský designér.

Pokud jste ve sklárně Rückl už nějaký čas nebyli, rozhodně to napravte – čeká vás velmi příjemné překvapení. Skvělou příležitost máte právě teď: na sobotu 21. září sklárna zve na Den otevřených dveří se zajímavým programem. Těšit se můžete třeba na novinku, která se objevila po velkolepém uvedení na předloňském Designbloku: kolekce Abécédé rozšiřuje dnes již ikonické skleničky Pink, pro které Rony Plesl vytvořil originální písmo. Vyskládat u nich můžete cokoliv, celá slova, jména nebo jen iniciály milované osoby.
 

Vázy pro Tour de France

Přestože dnes Česko na světovém sklářském trhu nepatří k hlavním tahounům, oproti jiným zemím vyniká množství malých specializovaných dílen, kde se kombinací mnoha technik vyrábějí řemeslně složité předměty, zejména pak ryté či broušené sklo. Mezinárodní renomé si vydobyly firmy Preciosa, Brokis, Bomma nebo Lasvit. Tu poslední zná celý sportovní svět: v jejích sklárnách v Novém Boru totiž vznikají vítězné trofeje pro nejslavnější etapový cyklistický závod, Tour de France. Její hrdinové si každý rok jedou do Paříže pro elegantní vázy různých barev, 60 centimetrů vysoké a vážící kolem čtyř kilogramů. Tvar zůstává, mění se jen zdobení či broušení.
 

Lasvit a světlo z hotelu, který neexistuje

Designová a sklářská společnost Lasvit, jíž patří sklárna Ajeto v Lindavě, se proslavila se především skleněnými instalacemi a unikátními kolekcemi svítidel a skel, které můžete vidět v hotelech, rezidencích a institucích po celém světě. V portfoliu jsou kolekce z rukou ikon českého sklářství, umění a designu jako jsou Bořek Šípek, Vladimír Kopecký nebo René Roubíček, další návrhy připravili Rony Plesl nebo umělecký ředitel společnosti Maxim Velčovský. Jím navržené světelné umělecké dílo The Cloud si prohlédnete v lobby Grand Hotelu Imperial v Liberci.

Zajímavý příběh provází svítidlo Praha od Stanislava Libenského, sklářského výtvarníka, který se podílel na úspěchu českého skla na výstavě EXPO 1958. Svítidla, která v osmdesátých letech vytvořil pro luxusní Hotel Praha, se Lasvitu podařilo ještě před demolicí hotelu zachránit. Dnes jsou kousky vyráběné podle originálu jedním z mála artefaktů, které významnou stavbu připomínají.
 

Preciosa odplouvá na vlnách do Monaka

Monaco Yacht Show je prestižní luxusní událost pro jachtařský průmysl. Trofeje pro zářijovou výstavu, kde se každý rok představí desítky nových luxusních jachet, navrhli a vyrobili v Preciose v Kamenickém Šenově. Ta se v posledních letech zařadila mezi designéry a výrobce široké škály světelných objektů pro jachty a výletní lodě: na světová moře odtud odplouvají jedinečné lustry, ozdobné vykládání nábytku či podlah a osvětlení pro sloupy a balustrády. Letošní novinkou jsou ručně foukané perly Pearl Drop, které jakoby kouzlem dynamicky a interaktivně reagují na pohlazení a dotyk.
 

Chystáte se na Designblok?

Stejně jako v předchozích letech je i letos hlavním výstavním domem Designbloku Výstaviště v Praze-Holešovicích. Od 17. do 21. října se opět otevřou čtyři specializované prostory. V Průmyslovém paláci to bude Openstudio – prostor pro designéry, školní ateliéry a studenty, Superstudio – prostor pro výrobce a Designerie – centrální hala s instalací českých tvůrců, v Lapidáriu pak Art house, prostor pro sběratelský design. Další instalace jsou umístěny na venkovní ploše Výstaviště a také v řadě galerií, výstavních prostor a showroomů po celé Praze.
Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký, kterou najdete na Újezdě, představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec.

Czechdesign Shop

Czechdesign Shop

Od roku 2003 pomáháme na svět designu, který mění každodenní život k lepšímu. Provozujeme obchod plný designu s tvorbou českých designérů.

Sklárna Annín na Šumavě

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov (MUD*) sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé Okresní hospodářské záložny v Benešově. MUD* se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Další aktuality

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika