!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě
Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě
"> "> "> "> ">
Zážitky

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

  • Vydáno17. září 2019
Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.
Například Rony Plesl, jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších českých sklářských výtvarníků a designérů, vytvořil unikátní instalaci speciálně vyrobenou pro Victoria & Albert muzeum v Londýně. Kolekci představil v polovině září v rámci letošního London Design Festivalu. Jednotlivé kusy skla jsou vyrobeny speciální technologií tavené plastiky, kterou ovládá pouze jediná dílna na světě: severočeská značka Bolety, se kterou Rony Plesl exkluzivně spolupracuje. Nová technologie, která umožňuje utavit jakýkoli 3D objekt bez omezení, měla ve Victoria & Albert muzeu světovou premiéru.
 

Renesance sklárny Rückl a kolekce České nebe

Plesl, který od roku 2008 vede ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, pracoval také na projektech slavných firem Moser nebo Lasvit. Před časem, když se podnikatel a vnuk slavného vynálezce Martin Wichterle rozhodl zachránit sklárnu Rückl ve středočeském Nižboru, místo uměleckého ředitele svěřil právě Pleslovi. Kolekce České nebe složená z karaf, váz, svícnů nebo šperkovnic svěžích pastelových barev a zdobená rytím nebo broušením uspěla na Designbloku 2017.

„Chtěl jsem, aby kolekce působila hodně česky, protože věci jako broušené sklo, které jsou nejvíc české, mají zároveň největší šanci oslovit svět,“ vysvětlil svůj záměr sklářský designér.

Pokud jste ve sklárně Rückl už nějaký čas nebyli, rozhodně to napravte – čeká vás velmi příjemné překvapení. Skvělou příležitost máte právě teď: na sobotu 21. září sklárna zve na Den otevřených dveří se zajímavým programem. Těšit se můžete třeba na novinku, která se objevila po velkolepém uvedení na předloňském Designbloku: kolekce Abécédé rozšiřuje dnes již ikonické skleničky Pink, pro které Rony Plesl vytvořil originální písmo. Vyskládat u nich můžete cokoliv, celá slova, jména nebo jen iniciály milované osoby.
 

Vázy pro Tour de France

Přestože dnes Česko na světovém sklářském trhu nepatří k hlavním tahounům, oproti jiným zemím vyniká množství malých specializovaných dílen, kde se kombinací mnoha technik vyrábějí řemeslně složité předměty, zejména pak ryté či broušené sklo. Mezinárodní renomé si vydobyly firmy Preciosa, Brokis, Bomma nebo Lasvit. Tu poslední zná celý sportovní svět: v jejích sklárnách v Novém Boru totiž vznikají vítězné trofeje pro nejslavnější etapový cyklistický závod, Tour de France. Její hrdinové si každý rok jedou do Paříže pro elegantní vázy různých barev, 60 centimetrů vysoké a vážící kolem čtyř kilogramů. Tvar zůstává, mění se jen zdobení či broušení.
 

Lasvit a světlo z hotelu, který neexistuje

Designová a sklářská společnost Lasvit, jíž patří sklárna Ajeto v Lindavě, se proslavila se především skleněnými instalacemi a unikátními kolekcemi svítidel a skel, které můžete vidět v hotelech, rezidencích a institucích po celém světě. V portfoliu jsou kolekce z rukou ikon českého sklářství, umění a designu jako jsou Bořek Šípek, Vladimír Kopecký nebo René Roubíček, další návrhy připravili Rony Plesl nebo umělecký ředitel společnosti Maxim Velčovský. Jím navržené světelné umělecké dílo The Cloud si prohlédnete v lobby Grand Hotelu Imperial v Liberci.

Zajímavý příběh provází svítidlo Praha od Stanislava Libenského, sklářského výtvarníka, který se podílel na úspěchu českého skla na výstavě EXPO 1958. Svítidla, která v osmdesátých letech vytvořil pro luxusní Hotel Praha, se Lasvitu podařilo ještě před demolicí hotelu zachránit. Dnes jsou kousky vyráběné podle originálu jedním z mála artefaktů, které významnou stavbu připomínají.
 

Preciosa odplouvá na vlnách do Monaka

Monaco Yacht Show je prestižní luxusní událost pro jachtařský průmysl. Trofeje pro zářijovou výstavu, kde se každý rok představí desítky nových luxusních jachet, navrhli a vyrobili v PrecioseKamenickém Šenově. Ta se v posledních letech zařadila mezi designéry a výrobce široké škály světelných objektů pro jachty a výletní lodě: na světová moře odtud odplouvají jedinečné lustry, ozdobné vykládání nábytku či podlah a osvětlení pro sloupy a balustrády. Letošní novinkou jsou ručně foukané perly Pearl Drop, které jakoby kouzlem dynamicky a interaktivně reagují na pohlazení a dotyk.
 

Chystáte se na Designblok?

Stejně jako v předchozích letech je i letos hlavním výstavním domem Designbloku Výstaviště v Praze-Holešovicích. Od 17. do 21. října se opět otevřou čtyři specializované prostory. V Průmyslovém paláci to bude Openstudio – prostor pro designéry, školní ateliéry a studenty, Superstudio – prostor pro výrobce a Designerie – centrální hala s instalací českých tvůrců, v Lapidáriu pak Art house, prostor pro sběratelský design. Další instalace jsou umístěny na venkovní ploše Výstaviště a také v řadě galerií, výstavních prostor a showroomů po celé Praze.
 
Czechdesign Shop

Czechdesign Shop

Od roku 2003 pomáháme na svět designu, který mění každodenní život k lepšímu. Provozujeme obchod plný designu s tvorbou českých designérů.

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký, kterou najdete na Praze 1, představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec.

Ajeto Glass Lindava – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Glass Lindava – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé okresní záložny v Benešově. MUD se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Prohlídka provozů sklárny s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Během exkurze se návštěvníci seznámí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Sklárna Annín na Šumavě

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Další aktuality

12.1.
2022
Labyrinty zámku Loučeň jsou přístupné

Labyrinty zámku Loučeň jsou přístupné

Střední Čechy | Zážitky
6.1.
2022
Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Střední Čechy | Zážitky
1.1.
2022
Vydejte se na zimní výlet na hrad Okoř

Vydejte se na zimní výlet na hrad Okoř

Střední Čechy | Letní sporty