Úvod > Aktuality > České značky: Pačinek Glass
Kultura

České značky: Pačinek Glass

  • Vydáno27. října 2021
Obří skleněný lustr s tvarem Ježíšovy trnové koruny, andělé anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen výběr z krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Jedinečný sklářský areál, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a neobyčejné galerie nazvané Křišťálový chrám můžete navštívit v Kunraticích u Cvikova.
Kdyby Jiří Pačinek nejel se školou na výlet do Nového Boru, mohlo být všechno jinak. Jenže rodáka z Litoměřic (* 1972) inspirovala první návštěva sklářského města natolik, že se rozhodl stát se sklářem – a to v rodině, kde tohle řemeslo žádnou tradici nemělo. Dnes je Jiří Pačinek jedním z nejvýznamnějších uměleckých sklářů nejen v České republice, ale na mezinárodní úrovni. Je rovněž významným členem projektu Křišťálové údolí a s jeho pracemi se můžete seznámit nejenom ve sklářské huti v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku, ale i na jiných místech na severu Čechnapříklad v Liberci nebo na zámku v Zákupech.
 

Pačinek Glass aneb cesta od učně k mistroviPo vyučení Jiří Pačinek nastoupil do legendární sklárny v Chřibské, která s letopočtem vzniku 1414 byla vůbec nejstarší fungující sklárnou na světě. Zdokonalil se v technice hutního tvarování skla a dlouho pak působil v proslulé umělecké sklárně Ajeto Lindava, kterou založil společně s uměleckým sklářem Petrem Novotným a architektem Bořkem Šípkem. Jeho doménou se staly objemné a zároveň detailně propracované objekty s takovým puncem originálního autorského rukopisu, že se nakonec vydal na dráhu samostatného uměleckého skláře s vlastní značkou Pačinek Glass. Jeho práce najdete v řadě světových galerií, muzeí a soukromých kolekcí.
 

Křišťálová zahrada, prohlídky sklárny a zábava

První vlastní studio Jiří Pačinek založil v roce 2007 v roubené chaloupce v Lindavě. Za pár let kapacita přestala stále se zvyšující poptávce stačit. Přišel čas pro další krok, a tím bylo vybudování nové sklárny v nedalekých Kunraticích u Cvikova.V půvabné vesnické sklárně si kromě sklářské hutě prohlédnete brusírnu a prodejní vzorkovnu. Zastavit se můžete i u venkovní malé sklářské pícky: skláři vám nejenom rádi předvedou své umění, ale nabídnou vyzkoušení foukání skla na píšťale, tvarování skla sklářským nářadím a jiné zajímavé techniky. Hned vedle je také malé občerstvení.

Zabaví se tu i děti: ve sklářském koutku se dají při prosívání sklářského písku hledat malé skleněné perličky, trénovat otáčení sklářskou píšťalou anebo cvrnkat kuličky-skleněnky.Aby se krásou skla mohli pokochat návštěvníci, místní i náhodní kolemjdoucí, vznikla tu také Křišťálová zahrada, volně přístupný prostor s desítkami skleněných květin a dalších objektů, instalovaných mezi skutečnými rostlinami. Záplava tvarů, barev a optických iluzí je vstupenkou do jiného světa, kde si můžete nejen odpočinout, ale současně načerpat inspiraci pro vlastní zahradu – tu lze samozřejmě doplnit skleněnými výtvory značky Pačinek Glass.
 

Křišťálový chrám: unikátní sklářská galerieV kostele Povýšení svatého Kříže v Kunraticích u Cvikova v roce 2020 odstartoval Jiří Pačinek unikátní projekt Křišťálový chrám. Jeho huť s kostelem sousedí; sklář chrámu věnoval obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny, vyrobil pro něj dva třímetrové kříže, opravil vstupní portál a do interiéru kostela nainstaloval asi tři sta skleněných plastik a exponátů. Vedle novinek jsou tu k vidění i starší kousky, vytvořené technikami, které dnes už Jiří Pačinek nepoužívá. Kostel se tak proměnil v galerii, která mapuje jeho pozoruhodnou tvůrčí dráhu, a spojení sakrálního prostoru a jeho atmosféry se skleněnými objekty, svítidly a instalacemi nabízí skutečně jedinečný zážitek.
 

Křehká skleněná krása

Barokní zámecká kašna na zámku v Zákupech je už dlouho bez vody. Než se ji podaří opravit, skutečnou vodu nahradila skleněná. Kobaltově modré a křehké prameny vody vznikly v dílně slavného sklářského výtvarníka Jiřího Pačinka. Skleněná fontána ale bude v Zákupech k vidění pouze několik let.Ve sklárně Pačinek Glass na Českolipsku vznikl také křišťálový relikviář svaté Zdislavy. Schránka má podobu monstrance, která ve svém středu nese drobnou kůstku světice jakoby zatavenou v křišťálu. Žár roztaveného skla by ale nevydržela, a pro její uložení tedy byla zvolena studená technika – lepení skla. Unikátní schránka s ostatkem české světice a patronky Libereckého kraje je čestným darem pro papeže Františka od České biskupské konference a křesťanů Čech, Moravy a Slezska.
#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

České nebo Saské Švýcarsko znáte, ale o Kunratickém Švýcarsku jste možná nikdy neslyšeli. Nenajdete je ani na některých mapách a zvolna mizí i z lidské paměti. Přitom výstižně pasuje na nádhernou krajinu kolem Cvikova mezi Zeleným vrchem, Kloboukem a Kovářským vrchem.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v církevních stavbách po staletí... V kostele Povýšení sv. Kříže však mají český unikát – Boží hrob z křišťálu! Navíc uvnitř kostela jsou umístěny více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka inspirované florou, faunou i sakrálními motivy.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Další aktuality

Po stopách šlechtických rodů 2023: Harrachové – vznešenost zavazuje

Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje. Tématem letošního roku jsou nejen regionální památky, ale především šlechtický rod Harrachů, jenž se stal celoročním vlajkovým tématem na všech objektech Národního památkového ústavu. Letos uplyne několik významných výročí, což dává příležitost tento starobylý rod připomenout. Přesně před 400 lety nastoupil Arnošt Vojtěch z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň je tomu 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Harrachové byli s českými zeměmi velmi silně spjati a zanechali v naší historii hlubokou stopu. V letošním roce si připomínáme také 70 let od zpřístupnění zámku Hrádek u Nechanic veřejnosti. Právě toto letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů bude společně se zámkem Janovice u Rýmařova hlavním objektem letošního harrachovského roku.
Liberecký kraj | Památky

Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!

Vzpomínáte si na legendární závod na běžkách „Jizerské tisícovky“? Jezdíval se každou zimu vždy v lednu a účastníci měli zdolat co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor za jeden den. Závod byl sice před několika lety zrušen, ale proč si neudělat výlet po stopách tohoto slavného vytrvalostního a orientačního závodu po své vlastní ose? Na horách panují celkem dobré nebo alespoň dostatečné sněhové podmínky, tak hurá do bílé krajiny!
Liberecký kraj | Zimní sporty

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Jizerských horách

Při toulkách přírodou v Jizerských horách objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Například voda v početných horských vodopádech získá díky mrazu najednou pevné skupenství, zamrzají také blata, jizerskohorské rašeliniště i přehrady. Nemluvě o krásných trasách na běžky, které mnohdy vedou místy, která jsou v létě obtížněji dostupná. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Jizerskými horami!
Liberecký kraj | Příroda

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Jako „tak trochu starej zázrak“ označuje horský hotel Ještěd hlavní hrdina románu Grandhotel Jaroslava Rudiše (*1972), samotář Fleischman. Dějištěm prózy oceněné roku 2007 titulem Magnesia Litera v kategorii cena čtenářů je právě ikonický hotel nad Libercem, odkud Fleischman uhranutý mraky a meteorologickým děním na obloze pozoruje své okolí.
Liberecký kraj | Zážitky