!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Pačinek Glass
České značky: Pačinek Glass
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

České značky: Pačinek Glass

  • Vydáno27. října 2021
Obří skleněný lustr s tvarem Ježíšovy trnové koruny, andělé anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen výběr z krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Jedinečný sklářský areál, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a neobyčejné galerie nazvané Křišťálový chrám můžete navštívit v Kunraticích u Cvikova.
Kdyby Jiří Pačinek nejel se školou na výlet do Nového Boru, mohlo být všechno jinak. Jenže rodáka z Litoměřic (* 1972) inspirovala první návštěva sklářského města natolik, že se rozhodl stát se sklářem – a to v rodině, kde tohle řemeslo žádnou tradici nemělo. Dnes je Jiří Pačinek jedním z nejvýznamnějších uměleckých sklářů nejen v České republice, ale na mezinárodní úrovni. Je rovněž významným členem projektu Křišťálové údolí a s jeho pracemi se můžete seznámit nejenom ve sklářské huti v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku, ale i na jiných místech na severu Čechnapříklad v Liberci nebo na zámku v Zákupech.
 

Pačinek Glass aneb cesta od učně k mistroviPo vyučení Jiří Pačinek nastoupil do legendární sklárny v Chřibské, která s letopočtem vzniku 1414 byla vůbec nejstarší fungující sklárnou na světě. Zdokonalil se v technice hutního tvarování skla a dlouho pak působil v proslulé umělecké sklárně Ajeto Lindava, kterou založil společně s uměleckým sklářem Petrem Novotným a architektem Bořkem Šípkem. Jeho doménou se staly objemné a zároveň detailně propracované objekty s takovým puncem originálního autorského rukopisu, že se nakonec vydal na dráhu samostatného uměleckého skláře s vlastní značkou Pačinek Glass. Jeho práce najdete v řadě světových galerií, muzeí a soukromých kolekcí.
 

Křišťálová zahrada, prohlídky sklárny a zábava

První vlastní studio Jiří Pačinek založil v roce 2007 v roubené chaloupce v Lindavě. Za pár let kapacita přestala stále se zvyšující poptávce stačit. Přišel čas pro další krok, a tím bylo vybudování nové sklárny v nedalekých Kunraticích u Cvikova.V půvabné vesnické sklárně si kromě sklářské hutě prohlédnete brusírnu a prodejní vzorkovnu. Zastavit se můžete i u venkovní malé sklářské pícky: skláři vám nejenom rádi předvedou své umění, ale nabídnou vyzkoušení foukání skla na píšťale, tvarování skla sklářským nářadím a jiné zajímavé techniky. Hned vedle je také malé občerstvení.

Zabaví se tu i děti: ve sklářském koutku se dají při prosívání sklářského písku hledat malé skleněné perličky, trénovat otáčení sklářskou píšťalou anebo cvrnkat kuličky-skleněnky.Aby se krásou skla mohli pokochat návštěvníci, místní i náhodní kolemjdoucí, vznikla tu také Křišťálová zahrada, volně přístupný prostor s desítkami skleněných květin a dalších objektů, instalovaných mezi skutečnými rostlinami. Záplava tvarů, barev a optických iluzí je vstupenkou do jiného světa, kde si můžete nejen odpočinout, ale současně načerpat inspiraci pro vlastní zahradu – tu lze samozřejmě doplnit skleněnými výtvory značky Pačinek Glass.
 

Křišťálový chrám: unikátní sklářská galerieV kostele Povýšení svatého Kříže v Kunraticích u Cvikova v roce 2020 odstartoval Jiří Pačinek unikátní projekt Křišťálový chrám. Jeho huť s kostelem sousedí; sklář chrámu věnoval obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny, vyrobil pro něj dva třímetrové kříže, opravil vstupní portál a do interiéru kostela nainstaloval asi tři sta skleněných plastik a exponátů. Vedle novinek jsou tu k vidění i starší kousky, vytvořené technikami, které dnes už Jiří Pačinek nepoužívá. Kostel se tak proměnil v galerii, která mapuje jeho pozoruhodnou tvůrčí dráhu, a spojení sakrálního prostoru a jeho atmosféry se skleněnými objekty, svítidly a instalacemi nabízí skutečně jedinečný zážitek.
 

Křehká skleněná krása

Barokní zámecká kašna na zámku v Zákupech je už dlouho bez vody. Než se ji podaří opravit, skutečnou vodu nahradila skleněná. Kobaltově modré a křehké prameny vody vznikly v dílně slavného sklářského výtvarníka Jiřího Pačinka. Skleněná fontána ale bude v Zákupech k vidění pouze několik let.Ve sklárně Pačinek Glass na Českolipsku vznikl také křišťálový relikviář svaté Zdislavy. Schránka má podobu monstrance, která ve svém středu nese drobnou kůstku světice jakoby zatavenou v křišťálu. Žár roztaveného skla by ale nevydržela, a pro její uložení tedy byla zvolena studená technika – lepení skla. Unikátní schránka s ostatkem české světice a patronky Libereckého kraje je čestným darem pro papeže Františka od České biskupské konference a křesťanů Čech, Moravy a Slezska.
#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

České nebo Saské Švýcarsko znáte, ale o Kunratickém Švýcarsku jste možná nikdy neslyšeli. Nenajdete je ani na některých mapách a zvolna mizí i z lidské paměti. Přitom výstižně pasuje na nádhernou krajinu kolem Cvikova mezi Zeleným vrchem, Kloboukem a Kovářským vrchem.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v církevních stavbách po staletí... V kostele Povýšení sv. Kříže však mají český unikát – Boží hrob z křišťálu! Navíc uvnitř kostela jsou umístěny více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka inspirované florou, faunou i sakrálními motivy.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Další aktuality

7.12.
2021
V Jizerských horách již běžkují první nadšenci

V Jizerských horách již běžkují první nadšenci

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
2.12.
2021
Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
26.11.
2021
Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
25.11.
2021
Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky