Úvod > Aktuality > České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla
Kultura

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

  • Vydáno25. prosince 2018
Sklářská huť, která vznikla na panství hraběcího rodu Harrachů, proslavila české sklo po celém světě. Co by asi její zakladatelé říkali dnes, kdyby sem přišli na exkurzi, vykoupali se v pivních lázních a v pivovarské restauraci si nechali načepovat ležák přímo z pivovarských tanků?
Co bylo dřív, Harrachov nebo sklárna? Patrně sklárna: sklářské hutě v okolí existovaly už od 14. století, zatímco předchůdcem dnešního města byla osada Dörfl, založená teprve v 17. století. Nejstarší zmínky o dnešní sklárně Novosad pochází z roku 1712, a možná jde o nejstarší sklárnu nejenom v Čechách, ale i na světě. Více než tři století funguje téměř bez přestávky na jednom místě, rekord drží i takzvaný Panský dům, nejstarší budova ve městě, sídlo Sklářského muzea.
 

Historie výroby přehledně ve Sklářském muzeu

V polovině 18. století sklárnu převzali Harrachové a vlastnili ji až do nuceného prodeje v roce 1943. Po druhé světové válce se stal podnik majetkem státu a součástí skláren Crystalex, současný majitel – vyučený sklář a zároveň vystudovaný právník JUDr. František Novosad – sklárnu převzal v červenci 1993. Během posledních pětadvaceti let se sklárna proměnila v oblíbenou turistickou atrakci, kterou si každý rok prohlédnou desetitisíce lidí.

Kdo chce vidět, co během tří staletí ve sklárně a její rytecké, brusičské i malířské dílně vznikalo, ten by měl zamířit do Sklářského muzea. Mezi pěti tisíci exponáty jsou i 300 let staré kousky z časů, kdy produkci ještě stylově ovlivňovalo doznívající baroko a rokoko, ale už se vyráběly některé druhy barevného skla. Paleta barev se postupně rozšiřovala, v druhé polovině 18. století se začalo vyrábět mléčné sklo, křišťálové a barevné lustry. Nástup klasicismu zachycuje historický vzorník z let 1784–88, nejstarší průkazný materiál pro identifikaci výrobků harrachovské sklárny; jako o poklad o něj pečuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Mezi opravdové unikáty patří harrachovská kolekce secesního skla či souprava pro holandskou královskou rodinu, před pár lety doplněná o nové kusy.
 

Prohlídky sklárny s foukáním skla

Máte v plánu návštěvu Sklárny a minipivovaru Novosad a syn? Byla by škoda nepodívat se do výrobních provozů a neprohlédnout si práci sklářů a brusičů zblízka. U sklářské pece pracuje několik sklářských part, které vyrábějí sklo tradičním způsobem, jak se vyrábělo před třemi sty lety, tedy ručně na píšťalách, obnovila se i výroba křišťálových lustrů. Exkurze probíhají celoročně a denně, trvají asi 45 minut a odborný výklad si můžete objednat i v němčině nebo angličtině. Pokud chcete mít jistotu, rezervujte si prohlídky předem: v zimě patří Harrachov k oblíbeným lyžařským centrům a zájem o prohlídky sklárny je opravdu velký.
Velkou atrakcí je foukání skla, kdy si vyzkoušíte práci se sklářskou píšťalou a vyfouknutou baňku si odvezete na památku domů. Foukání se dá objednat na různě dlouhou dobu (15, 30, 60 minut), kvůli organizaci výroby je nutná rezervace nejméně jeden den předem.
 

Co byste ještě měli vědět?

  • Kromě sklárny a sklářského muzea můžete navštívit také pivovarskou restauraci, kde se pivo vaří přímo před očima hostů. O dokonalou relaxaci se postarají pivní lázně, sklárna nabízí i ubytování v hotelu nad areálem.
  • Unikátní kousek z harrachovské sklárny lze vidět v Praze, v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Lustr, který tvarem připomíná carskou korunu, vyrobili harrachovští skláři roku 1880, váží 1 400 kg a v jeho středu je zavěšen křišťálový kříž. Kostelu, který tehdy spravovala pravoslavná církev, jej věnoval ruský car Mikuláš II.
  • Víte, že hrabě Jan Nepomuk František Harrach (1828–1909), jeden z majitelů harrachovské sklárny, se zasloužil o rozvoj lyžování v Česku? V roce 1892 navštívil světovou výstavu v norském Oslu a v expozici sportovních potřeb ho napadlo, že lyže by mohly jeho lesním dělníkům usnadnit pohyb v zavátých horských lesích. První lyže na lesní správu v Horní Branné přicestovaly z Norska a Vídně, jeden pár tehdy stál 11 zlatých. Podle dovezených vzorů pak místní řemeslníci začali vyrábět první tuzemské lyže a už v roce 1895 vznikl v Jilemnici první lyžařský oddíl.
  • Historii lyžování v Krkonoších připomíná Ski muzeum v budově terminálu na autobusovém nádraží v Harrachově. I tady je k vidění jeden ze skleněných pokladů od místních sklářů: sto dvacet centimetrů vysoký pohár pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích z roku 1983.
  • S dětmi navštivte třeba harrachovskou bobovou dráhu, Hornické muzeum a také Lesnickou a mysliveckou expozici Šindelka: schválně kolik vycpaných zvířat ve výstavních prostorách napočítáte?
  • Péčí Harrachů také v Krkonoších vznikly první turisticky značené cesty. Vůbec nejstarší vede z Harrachova údolím Mumlavy kolem Mumlavských vodopádů až k Labské boudě a dál do Špindlerova Mlýna.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Kaple sv. Alžběty v Harrachově

Kaple sv. Alžběty v Harrachově

Vedle sklárny v Harrachově stojí kaple sv. Alžběty se skleněným zvonkem. Ve zdejší sklárě jej odlil roku 1916 Julius Klinger. Zvonek vysoký 50 cm váží 10 kg. Nad svým portálem nese znak rodu Harrachovců – tři paví pera. Oltář uvnitř kaple se skládá z benátských zrcadel.

Harrachovská naučná stezka

Harrachovská naučná stezka

Zrekonstruovaná naučná stezka nejen pro milovníky přírody a historie. Od července 2013 je k dispozici návštěvníkům Harrachova zrekonstruovaná naučná stezka bývalého Lesnického učiliště.

Slevová karta Harrachov Card

Slevová karta Harrachov Card

Město Harrachov nabízí svým návštěvníkům věrnostní kartu, díky které lze ušetřit tisíce korun na vaší dovolené. Kartu s mnoha slevami od permanentek, přes wellness centra, muzea až po návštěvu zoo nebo sklárny, můžete získat zdarma.

Další aktuality

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Jizerských horách

Při toulkách přírodou v Jizerských horách objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Například voda v početných horských vodopádech získá díky mrazu najednou pevné skupenství, zamrzají také blata, jizerskohorské rašeliniště i přehrady. Nemluvě o krásných trasách na běžky, které mnohdy vedou místy, která jsou v létě obtížněji dostupná. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Jizerskými horami!
Liberecký kraj | Příroda

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Jako „tak trochu starej zázrak“ označuje horský hotel Ještěd hlavní hrdina románu Grandhotel Jaroslava Rudiše (*1972), samotář Fleischman. Dějištěm prózy oceněné roku 2007 titulem Magnesia Litera v kategorii cena čtenářů je právě ikonický hotel nad Libercem, odkud Fleischman uhranutý mraky a meteorologickým děním na obloze pozoruje své okolí.
Liberecký kraj | Zážitky

Jarní prázdniny 2023 – Liberecký kraj

Jedny z nejoblíbenějších prázdnin, na které se děti každý rok těší, si skvěle užijte v Libereckém kraji. Během týdenních jarních prázdnin si v Liberci a okolí užijete dovolenou na horách, v bazénu i na zámku.
Liberecký kraj | Zážitky

Jizerská 50 startuje za pár týdnů, na startovní listině zbývají poslední volná místa

Za měsíc to vypukne! 56. ročník Jizerské 50 se uskuteční od 9. do 12. února 2023. Pokud chcete stát na startu, ale ještě jste se nepřihlásili, máte jednu z posledních šancí. Na hlavní trať 50 km zbývá posledních 100 míst a k vyprodání se blíží i kratší tratě. Pořadatelé chystají tradičně bohatý program a závody pro všechny výkonnostní kategorie. Letošní novinkou je závod na 17 km volnou technikou.
Liberecký kraj | Zimní sporty