ÚvodCo chcete dělat?PamátkySkelmistrovský dům v Křižánkách – Galerie na Milovské huti U Křižánek
Skelmistrovský dům v Křižánkách, Kudy z nudy
Památky

Skelmistrovský dům v Křižánkách – Galerie na Milovské huti U Křižánek

Zrekonstruovaný starý skelmistrovský dům, kde můžete navštívit muzeum milovského skla a projít si naučnou stezku. Milovská huť byla založená v roce 1835. V expozici Galerie na Milovské huti uvidíte přes 1300 exponátů z období 17., 18., 19. století.
Slavnou huť založili bratři Conrathové z Kamenického Šenova. Skláři přicházeli hlavně ze Saska a severních Čech. Vodou byly poháněny brusírna a stupník. V osadě fungovala škola, dva hostince a pekárna. V huti se vyrábělo jednak běžné užitkové sklo (čiré, ryté a matované) z méně kvalitního místního křemene, které po okolí roznášeli krosnaři a sklínkaři v nůších, ale také luxusní sklo (opálové, vrstvené probrušované, řezané, kanárkové), které bylo na povozech exportováno do západní a jižní Evropy, ale i Ameriky (sklo např. s lisovaným vzorem) a asijských zemí. Sklárna, kterou později převzali Gerhardové, zanikla v roce 1886.

Nejvýraznější pozůstatkem této zaniklé sklářské huti je historický dům ředitele sklárny z první poloviny 19. století. Tento dům prošel důkladnou desetiletou rekonstrukcí, která zachovala jeho autentický charakter a historický význam. Dnes naleznete v tomto domě expozici a muzeum milovského skla, které se otevřelo veřejnosti v červenci 2023. Návštěvníci zde mají možnost poznat historii sklářství v této oblasti a prozkoumat bohaté dědictví sklářů, kteří zde pracovali.

Zásluhou Pavla Kysilky byl starý skelmistrovský dům, kde se nachází muzeum milovského skla zrekonstruován a vznikla zde naučná sklářská stezka Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi, která umožňuje návštěvníkům poznat jednu z nejzachovalejších lokalit sklářské historie ve Žďárských vrších. Tato stezka poskytuje fascinující pohled do minulosti a umožňuje návštěvníkům objevovat tajemství sklářského řemesla a jeho významu pro region.
 

Galerie na Milovské huti

Skelmistrovský dům se může pochlubit jednou z nejvýznamnějších expozic českého skla. Expozice představuje přehled o bohaté historii a inovacích, které české sklářství přivedly na vrchol světového umění a průmyslu. Aby byla návštěva expozice co nejpoutavější, umělá inteligence pracuje s popisky exponátů, která je schopna rozpoznat jednotlivé sklářské výrobky a poskytnout podrobné informace o jejich historii, výrobě a významu. Součástí expozice je také digitální Milovská glaspedie, která poskytuje základní sklářské pojmy a představuje fascinující filmovou projekci s příběhem horáckých hutí a milovské sklárny.

Volná prohlídka je prohlídkou sklářské expozice bez průvodce. K dispozici je tablet s popisky a výkladem základních sklářských pojmů a historických souvislostí (Glaspedie). Maximální počet návštěvníků v prostorách s historickou sbírkou skla je z bezpečnostních důvodů omezen na 7 osob. Kapacita filmové místnosti je 15 míst k sezení.
 

Jak se k huti dostanete a kde zaparkovat

Galerie se nachází na zelené naučné sklářské stezce mezi Čtyřmi palicemi a obcí Křižánky. Je v zóně zákazu vjezdu. Nejbližší místo k parkování (750 m pod Galerií) je na rozcestí komunikace 35725 Křižánky – Březiny a zeleně značené naučné sklářské stezky. Leží na cyklostezce č. 4184. Další možnost parkovaní se nachází u zastávky autobusu Dolní Křižánky.

Aktuality

Týmovka Běhej lesy 2024

Štafety 8členných a 4členných družstev po krásných okruzích na Vysočině.
Sněžné, Kraj Vysočina

Úniková hra – Stíny vlka

Úniková hra v Domě přírody Žďárských vrchů na aktuální téma – návrat vlků do naší krajiny.
Sněžné, Kraj Vysočina

Guláš fest Chlumětín

Soutěž o nejlepší kotlíkový guláš.
Chlumětín, Kraj Vysočina

Prohlídka hotelu Medlov s majitelem

Srdečně zveme na prohlídku hotelu Medlov s majitelem Janem Piskořem.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Letní kino na Medlově

Opět se k nám na Medlov vrací letní kino a náš skvělý domácí popcorn.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Letní kino na Medlově

Opět se k nám na Medlov vrací letní kino a náš skvělý domácí popcorn.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Prohlídka hotelu Medlov s majitelem

Srdečně zveme na prohlídku hotelu Medlov s majitelem Janem Piskořem.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Prohlídka hotelu Medlov s majitelem

Srdečně zveme na prohlídku hotelu Medlov s majitelem Janem Piskořem.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Skalní útvar Čtyři palice

Přírodní rezervace Čtyři palice je součástí CHKO Žďárské vrchy a leží východním směrem od obce Křižánky.
Křižánky, Kraj Vysočina

Naučná stezka Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi

Užijte si krajinu Českomoravské vrchoviny a poznejte život sklářů, kteří v okolí Milov měli své hutě.
Sněžné, Kraj Vysočina

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov se nachází podél řeky Svratky. Lokalita představuje unikátní krajinný celek vodního toku se slepými rameny a přilehlých podmáčených luk.
Sněžné, Kraj Vysočina

Skalní útvar Velké Perničky

Velké Perničky, zvané též Milovské Perničky, představují pozoruhodný skalní útvar nalézající se v centrální části Českomoravské vysočiny – Žďárských vrších. Skalním mísám, v lidovém podání "perničkám", byl v minulosti připisován umělý vznik a kultovní funkce.
Křižánky, Kraj Vysočina

Naučná stezka Za pilníkáři na Český kopec

Seznamte se s příběhem křižáneckých pilníkářů. Život na Křižánkách do 2. světové války ve ovlivňovalo pilníkářské řemeslo. Dnes už je ruční pilníkářství zaniklým řemeslem. Délka naučné stezky je necelé 2 km.
Křižánky, Kraj Vysočina

Sklářská osada Křižánky

Bývalá osada s množstvím domů, v nichž žily stovky sklářů a dalších řemeslníků. Dodnes se dochoval dům skelmistra, který je nyní krásně opravený.
Křižánky, Kraj Vysočina

Naučná stezka Naše stromy

Pohodová naučná stezka vám představí stomy, které jsou na Vysočině doma.
Křižánky, Kraj Vysočina

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Malebný okruh českou částí Vysočiny začíná na vysoko položené stanici ČD Čachnov, odtud vás povede k zámečku Karlštejn. Zde se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat do Poličky anebo si vyberete trasu do Křižánek na historickou hranici mezi Čechami a Moravou.
Křižánky, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Resort Devět Skal Vysočina

OREA Resort Devět Skal Vysočina se nachází u Milovského rybníka nedaleko Nového Města na Moravě v CHKO Žďárské vrchy. Díky své poloze nabízí klidné a příjemné ubytování pro jednotlivce i celé rodiny a je vyhledávaným místem pro pořádání konferencí, teambuildingů a workshopů.
Svratka, Kraj Vysočina

Hotel Gaudeamus v Milovech

Nabízíme exkluzivní programy určené všem. Od prcků až po důchodce, od amatérů až po profesionály, od dětských her až po profesionální vojenské či airsoftové cvičení.
Sněžné, Kraj Vysočina

Statek Blatiny

Na statku v Blatinách najdete luxusní ubytovaní v srdci Vysočiny pro svou dovolenou nebo víkend. Domácí prostředí a skvělou péči si tu užijete v nadstandardních mezonetových pokojích a apartmánech.
Sněžné, Kraj Vysočina

Resort Sněžné Amanita

Čtyřhvězdičkový resort Sněžné Amanita se nachází v kopcovitém kraji Vysočina, uprostřed Žďárských vrchů, v městysu Sněžné. Zdejší panenská příroda přímo vybízí k aktivnímu odpočinku. Krásy okolí můžete poznávat při vycházkách, ze sedla svého kola nebo můžete trávit den v prostorách areálu.
Sněžné, Kraj Vysočina

Hotel Svratka

Hotel Svratka se nachází v překrásné přírodě Českomoravské vrchoviny. Nově zrekonstruovaný hotel nabízí bytování v hotelových pokojích, pro méně náročné pak v chatách.
Svratka, Kraj Vysočina

Paseky apartments resort Studnice

V obci Studnice nedaleko Žďáru nad Sázavou byl na jaře 2024 otevřen apartmánový resort zaměřený na rodiny s dětmi.
Studnice, Kraj Vysočina

Evangelická fara Daňkovice

Evangelická fara v Daňkovicích nabízí jednoduché ubytování pro rodinnou či skupinovou rekreaci. Fara disponuje 11 lůžky, 2 přistýlkami a 2 matracemi.
Daňkovice, Kraj Vysočina

Penzion a restaurace Selský dvůr v Daňkovicích

Selský dvůr v Daňkovicích je penzion s restaurací v klidném prostředí Žďárských vrchů obklopen čistou přírodou. Penzion s celoročním provozem je ideální pro velké skupiny ale i pro jednotlivce, kteří si přijedou odpočinout na Vysočinu.
Daňkovice, Kraj Vysočina