Úvod > Co chcete dělat? > Novoměstská radnice v Praze
Novoměstská radnice v Praze
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Dominantou Novoměstské radnice je v roce 1456 dostavěná, téměř 70 m vysoká věž radnice. Na ochoz vede 221 schodů. Od 15. století věž plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. V bývalém bytě věžníka, který kdysi hlásil zvonem nebezpečí, je od roku 2013 otevřena stálá výstava o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Jeden z nejkrásnějších pohledů se otevírá právě z ochozu věže. Přes zimu (většinou od prosince do března) je uzavřena věž a s ní i stálá expozice v bytě věžníka, otevírací doba věže je uvedena na webových stránkách radnice.

V prvním patře radnice se nachází původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál.

V současné době se zde konají svatební obřady, výstavy, koncerty a další kulturní nebo společenské akce v netradičních reprezentačních prostorách: v gotickém Mázhausu, v Konšelském salonku s dřevěným malovaným stropem, ve Velkém sále s manýristickými freskami z 16. století, v Recepčních salóncích spojených s Kavárnou, projektovanou v 70. letech architektem Girsou a v Galerii věže a v Galerii v přízemí. K těmto akcím je někdy využíváno i nádvoří Novoměstské radnice či Vinárna v suterénu.

Ve Výstavních sálech ve II. patře probíhá dlouhodobá Neviditelná výstava. Svatební obřady se dříve konaly v prostorách Mázhauzu, který je nyní vstupním prostorem pro svatebčany a svatby od 90. let minulého století probíhají v Obřadní síni v I. patře, kde je možno se též zúčastnit Vítání občánků.

Jednou týdně je možno prohlédnout si zdarma original sochy Neptuna z jemného pískovce, kterou vytvořil v letech 1875 - 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka. Socha je dočasně umístěna na Novoměstské radnici ve vstupníé svatební hale a přístupna  každé úterý v době od 14 do 16 hodin.

Na nádvoří Novoměstské radnice je denně otevřena kavárna Café Neustadt kavárníka Ondřeje Kobzy, známého svým projektem Piána na ulici. Jedno piáno je umístěno pro veřejnost i na nádvoří. V kavárně se pořádají zajímavé akce.