Úvod > Aktuality > 2022: Mezinárodní rok skla aneb toulky světem českého sklářství
Kultura

2022: Mezinárodní rok skla aneb toulky světem českého sklářství

  • Vydáno15. prosince 2021
Zaslouží si sklenička svůj svátek? Na portálu Kudy z nudy říkáme ano! Rok 2022 vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) Mezinárodním rokem skla, fascinujícího a krásného materiálu ve všech jeho podobách.
Sklo provází lidstvo po staletí, obohacuje kvalitu života milionů lidí a patří k nejdůležitějším a nejvšestrannějším materiálům v historii, uvádí k vyhlášení Mezinárodního roku skla OSN. Na portálu Kudy z nudy samozřejmě sklo milujeme už řadu let, a to všech tvarech, barvách a podobách: stačí se podívat na speciální stránku věnovanou českému sklu. Najdete na ní všechno, co máte rádi, tedy zajímavosti, aktuality ze skleněného světa i tipy na sklářské akce. Zkrátka české tradiční i moderní sklo je něco, nad čím budete společně s námi žasnout.
 

Sklo všude kolem nás

Sklo provází lidstvo už dlouhá tisíciletí: archeologové vykopali pravěké nástroje z obsidiánu, druhu sopečného skla, i skleněné korálky, rozšířené od doby bronzové po celém Středním východě, Indii a Číně. První skutečné sklo zřejmě vyrobili na pobřeží severní Sýrie, Mezopotámie nebo ve starověkém Egyptě, v antickém Římě se začalo používat v architektuře a postupně se s ním seznámili i Keltové a Slované.

Mezinárodní rok skla oslavuje sklo ve všech jeho podobách: od vzniku sklářských tradic a nejstarších sklářských hutí přes precizní ruční sklářskou výrobu a umění tavení, rytí, broušení a malování až po širokou škálu výrobků z průzračně čistého stolního skla. Své místo má ve sklářském světě také bižuterie, obří křišťálové lustry a moderní umělecké objekty.

A kde se se sklem seznámíte podrobněji? Třeba v Muzeu skla ve sklárně Novosad v Harrachově, ve Sklářském muzeu v Novém Boru, v Pavilonu skla v Klatovech anebo v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Zajímá vás spíš jak to chodí ve sklářských hutích, kde slyšíte hučící plynové pece, sklo praskající v chladících pecích i charakteristický zvuk strojů v brusírně? Podívejte se na naše tipy, určitě si vyberete.
 

Ruční výroba skla usiluje o zápis na seznam UNESCO

Právě nyní Česko a dalších pět zemí usiluje o zápis ruční výroby skla na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Iniciátorem zápisu byla Francie, vedle České republiky se k iniciativě připojilo také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko. V roce 2020 slavily úspěšný zápis do UNESCO vánoční ozdoby z foukaných skleněných perlí, jejichž ruční výroba se dochovala ve firmě Rautis v Poniklé na Semilsku. Zápis ruční výroby skla ale má širší záběr, od těžby sklářského písku a výroby sklářské suroviny přes všechny techniky ručního zpracování, jako je broušení, malování, vinuté perle, výroba trubiček či bižuterních tyčinek až po stylové představení finálních výrobků.

Z pohledu UNESCO má Česko výjimečné postavení: v ostatních zemích jde vždy pouze o některou z technik, zatímco v Česku jsou dosud zastoupené všechny. Nejlepší příležitost k jejich podrobnému prozkoumání máte na sklářských akcích, například na výstavě skla a bižuterie Křehká krása; koná se každoročně v srpnu v areálu jabloneckého výstaviště.
 

Kouzla českých sklářů

Čeští skláři už dokázali, že umí kouzla. Třeba Lasvit už více než deset let vyrábí trofeje, které dostávají vítězové cyklistického závodu Tour de France. Pozornost celého světa přitahují dva padesátimetroví křišťáloví draci od Lasvitu na ostrově Saipan v Tichomoří. Pyšní se hned dvěma tituly – největšího svítidla i šperku planety. Skláři ze Železnobrodska zase vyrobili největší tavený kus skla na světě, sedmitunový sarkofág pro dánskou královnu Margaretu II.

A kde můžete originální kousky od českých sklářů vidět u nás? Například umělecký sklář z Kunratic u Cvikova Jiří Pačinek zřídil u své sklárny překrásnou skleněnou zahradu. Skláři z Polevska dokázali oživit staré sklářské techniky a vyrobit přesné kopie zničených lustrů Wieserova domu v Terezíně. Maxim Velčovský je autorem instalace Ledovec, největšího evropského díla sklárny Lasvit: tvoří ji 1 503 dřevěných desek, v nichž je vsazeno 110 křišťálových panelů v různých ostře řezaných tvarech. Panely z plochého slinutého skla se postupně rozsvěcují a vytvářejí tak dojem živého organismu. Ledovec je k vidění ve vstupní hale pražského Bořislavka Centrum. Preciosa zase rozzářila atrium budovy bývalých Elektrických podniků na Bubenské ulici v pražských Holešovicích: světelná instalace je složená ze 797 ručně foukaných skleněných koulí.
 

České značky a výlety za sklem

Chcete vidět a vědět víc? Na stránce České sklo najdete vedle přehlídky sklářských muzeí a návštěvnických center, sklářských skanzenů a galerií skla také profily nejznámějších sklářských značek, například sklárny Moser, sklárny Rückl, sázavské sklárny Kavalierglass, jablonecké bižuterie a firmy Swarovski či poděbradských skláren Crystal Bohemia. S českým sklem vás pozveme i na zajímavé výlety do Křišťálového údolí coby místa zrodu českého křišťálu, po šumavských sklárnách, ke stavbám se skleněnými stopy a stěnami, případně ke skleněným oltářům a za skleněnými sochami.
 

Ať žije sklenička!

Přesto je to trochu paradox: Mezinárodním rokem skla oslavujeme něco, co vidíme všude kolem sebe. Po staletí bylo sklo jen tím, přes co jsme se dívali, ale neviděli je. Čím čistší a větší okno, tím jasnější je výhled. Čím neviditelnější, tím lepší. Pokud sklo dělá svou práci správně, zůstává nepovšimnuto. Anebo to už není pravda?

Možná ani nikdy nebyla. Bez skla by nezískali své jméno staří benátští mistři a neškrtla by si bez něj ani moderní věda. Stačí připomenout žárovky, kdy sklo proměnilo a osvětlilo svět, optická vlákna, skleněné čočky do astronomických dalekohledů a také brýlí, letecký a automobilový průmysl, informační a komunikační technologie, energetiku i zdravotnictví. Bez skla by náš moderní svět za moc nestál, a tak ho budeme slavit a připomínat nejenom v roce 2022, ale i napřesrok a další roky. A to je něco, na co můžeme všichni pozvednout sklenici: zkrátka ať žije sklo!
22 dobrých zpráv pro rok 2022 aneb v čem jsme skvělí

22 dobrých zpráv pro rok 2022 aneb v čem jsme skvělí

Svět není temný a zlý. I v době, kdy se na vás ze všech stran valí vysoká inflace, rostoucí ceny energií a nedostatek surovin, se dají najít světlejší místa a zářivé okraje mraků. Našich dvaadvacet největších, nejstarších a nejkrásnějších tipů z celé České republiky vás sice nezvedne ze židle a nepřiměje protančit den, ale svět možná díky nim uvidíte méně černě. Zábavněji a laskavěji, s trochou optimismu a naděje. Ať vám naše dvaadvacítka zlepší výhled do roku 2022!

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

České značky: Pačinek Glass

České značky: Pačinek Glass

Obří skleněný lustr s tvarem Ježíšovy trnové koruny, andělé anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen výběr z krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Jedinečný sklářský areál, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a neobyčejné galerie nazvané Křišťálový chrám můžete navštívit v Kunraticích u Cvikova.

České značky: sklárna Rückl

České značky: sklárna Rückl

Sklárna Rückl v Nižboru je proslulá výrobou broušeného křišťálu. Navazuje na 300 let dlouhou tradici a specializuje se na exkluzivní ruční produkci. V rukou zdejších návrhářů sklářů a brusičů se zrodily křišťálové trofeje Český lev i oceňované designové kolekce Ronyho Plesla, mimořádně oblíbené jsou komentované prohlídky. Dokonce tu narazíte i na stopy seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře!

České značky: Preciosa

České značky: Preciosa

Inspirujeme k vytváření křišťálového světa, říká o sobě společnost Preciosa. Pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla, světelné instalace a skleněné zátky. Kde můžete skleněné poklady značky Preciosa vidět na vlastní oči?

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa je přední světový výrobce skla. Již po desetiletí přináší do sklářství nové nápady, jak kombinovat barvy a křišťálové či skleněné komponenty. Navrhuje a vyrábí unikátní lustry, svítidla a šperky s originálním rodokmenem. Mimo to vyrábí také olovnaté sklo pro výtvarníky či laboratorní sklo.

České značky: sklárny Kavalierglass

České značky: sklárny Kavalierglass

Podobný zvuk jako Moser pro Karlovy Vary má pro Sázavu jméno Kavalier. Zdejší sklárny vyrábějí jak designové kolekce, tak průmyslové a laboratorní sklo, ale i pekáče, zapékací misky, konvice a další nádoby z varného skla značky Simax; něco z jejich sortimentu se dá objevit v téměř každé české domácnosti.

České značky: Crystal Bohemia

České značky: Crystal Bohemia

Poděbradské sklárny Crystal Bohemia mají na kontě dvě zajímavá nej: jsou to nejstarší sklárny ve středních Čechách a současně jsou největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice. Své výrobky vyvážejí do celého světa a znáte je také díky skleněným medailím, které sklárny přichystaly pro účastníky závodu Jizerská 50.

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski

#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski

Bižuterie ze skla, kovu a dalších materiálů se na severu Čech vyrábí již od konce 17. století. Našla si cestu do všech koutů světa, jejím domovem ale zůstává Jablonec nad Nisou; ostatně termín jablonecké zboží se už dávno stal mezinárodním synonymem pro ozdobné třpytivé šperky. Jen kousek od Jablonce pak leží Jiřetín pod Bukovou, místo, kde se v roce 1862 narodil Daniel Swarovski: muž, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

České značky: příběh skla značky Moser

České značky: příběh skla značky Moser

Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Již od roku 1863 používá Moser výhradně bezolovnatý křišťál. Žádný jiný materiál přitom nevyžaduje od sklářů tolik zručnosti a znalostí, jako právě on.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

Sklářská huť, která vznikla na panství hraběcího rodu Harrachů, proslavila české sklo po celém světě. Co by asi její zakladatelé říkali dnes, kdyby sem přišli na exkurzi, vykoupali se v pivních lázních a v pivovarské restauraci si nechali načepovat ležák přímo z pivovarských tanků?

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Přímo od horní stanice na Ještědu začíná sklářská stezka Lasvit, na které se seznámíte se sklářstvím tohoto kraje. Sejděte pěšky dolů a na závěr vašeho putování si nezapomeňte vyzvednout skleněný dárek v informačním centru.

České sklo – synonymum kvality a tradice

České sklo – synonymum kvality a tradice

Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Další aktuality

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

Kocour Mikeš, Mach a Šebestová, Krteček anebo Broučci: nebýt nejlepších českých ilustrátorů, neexistovali by. Neznali bychom ani secesní krásky Alfonse Muchy nebo pravěké krajiny Zdeňka Buriana – a to by byla rozhodně škoda!
Kultura

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
Kultura

Dnes si připomínáme 182 let od narození Antonína Dvořáka

Právě dnes, 8. září, se roku 1841 narodil jeden z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, Antonín Dvořák. Kdo by ho však považoval za usedlého a vážného umělce, ten by se spletl v odhadu – jeho současníci jej považovali za výbušného a podivínského výstředníka. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval, portál Kudy z nudy pro vás připravil řadu tipů.
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Pestré barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Chladno a proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete v chladných dnech během podzimu zůstávat doma pod dekou s knížkou a hrnkem čaje, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
Kultura