Úvod > Co chcete dělat? > Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla
Kultura

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.
Expozice v přízemí nově vystavěné repliky domu čp. 19 z Turnova, v tzv. Kamenářském domě, si dala za úkol přiblížit a představit úroveň kamenářského průmyslu, tj. zpracování drahých kamenů.

V patře Kamenářského domu je otevřena nová expozici s názvem Kamenářství a sklářství v díle Josefa Václava a Jany Scheybalových. Expozice nabízí základní informace o obou řemeslech, o jejich historii a nejznámějších centrech. Představuje technologii, nejčastější způsoby zpracování drahých kamenů i skla a ukazuje také trojrozměrné výrobky. Texty doplňuje řada pěkných a především názorných kreseb a maleb Josefa Václava Scheybala.

Kamenářský dům je kopií domu č. p. 19 z počátku 19. století, který do dubna 1973 stál v Turnově na rohu dnešního Havlíčkova náměstí a ulice 28. října. V 60. letech minulého století byl již poslední turnovskou stavbou představující typ roubeného městského domu. Obvodové zdivo bylo kombinováno kamenem s krytou verandou a mansardovou barokní střechou původně krytou došky. V roce 2010 konečně dosáhly vytouženého cíle snahy Muzea Českého ráje prosadit výstavbu repliky zaniklé památky.

Realizací tohoto projektu vznikl tzv. "živý" dům, který nabízí ukázku historických řemesel – zlatnictví a šperkařství, které mají v regionu dlouholetou tradici. Náplň expozice tzv. Kamenářského domu osvětluje historii vztahů mezi městy Turnov a Idar-Oberstein vystupující z materiálů fondů muzea, archivů u nás i v Německu a ze soukromé sbírky pana Dietra Jerusalema v Idar-Obersteinu.

Ubytování a restaurace v okolí

Pukū

Pukū

Turnov, Liberecký kraj
Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Liberecký kraj