ÚvodAktuality22 očekávaných novinek roku 2022
Zážitky

22 očekávaných novinek roku 2022

  • 1. ledna 2022
Tradičně jsme si půjčili číslo z letopočtu a všem zvídavým výletníkům přinášíme symbolických dvaadvacet novinek cestovního ruchu v roce 2022. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!

1. Superpočítač Anselm v ostravském Světě techniky

Science centra nikdy nespí a výjimkou není ani dlouhodobá výstava Svět civilizace ve Velkém světě technikyostravských Dolních Vítkovicích. Vznikla v rámci projektu FUTUROVA!!! – Najdi si své místo v budoucnosti a představuje působení člověka a civilizace na přírodu. Jedním z překvapení, které tu najdete, je superpočítač Anselm, výkonná továrna na zpracování ohromného množství dat. Donedávna sloužil vědcům z celého světa v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě, kde během sedmi let dokázal přelouskat více než 2,6 milionů úloh z oblasti materiálových věd, výpočetní chemie, biověd či inženýrství. Nemusíte tedy říkat „Sbohem, Anselme!“, ale přijďte se na něj podívat do Světa techniky.
 

2. Novinka v Temelíně: virtuální prohlídky elektrárny

Kdo by se nechtěl podívat do chladicí věže jaderné elektrárny nebo k reaktoru Jaderné elektrárny Temelín! Že to bezpečnostní důvody nedovolují? Budete se divit, ale jde to: stačí navštívit infocentrum v zámečku, nasadit si speciální brýle a sluchátka, pohodlně se usadit a vydat se na virtuální prohlídku. Podíváte se do míst, kam se běžně nedostanou ani zaměstnanci elektrárny. S virtuální realitou a s moderátorem se podíváte až do reaktorového sálu, skladu použitého paliva nebo interiéru chladicí věže. Prohlídku, která by běžně trvala několik hodin, zvládnete za necelých dvacet minut. nemusíte mít strach ani o zdraví: brýle a sluchátka putují hned po použití do speciálního dezinfekčního boxu.
 

3. Kunsthale Praha: nový prostor pro kulturu a umění

Budovu transformační a usměrňovací stanice na pražském Klárově postavily v letech 1930 až 1931 Elektrické podniky hlavního města Prahy. Po modernizaci v průběhu let 2000 až 2010 se technologie přestěhovaly do suterénu a převážná část objektu zůstala prázdná. Nový způsob využití pro neobvyklou budovu našla Nadace The Pudil Family Foundation, která ji proměňuje v nový prostor pro moderní a současné umění. Kunsthalle své brány otevře přesně 22. 2. 2022 a nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit.
 

4. Plzeň: Velká synagoga se otevře na jaře

Kdo se v poslední době chtěl podívat do interiérů Velké synagogyPlzni, měl smůlu: před dvěma lety začala její kompletní rekonstrukce. Oprav se dočkal také sousední rabínský dům, ze kterého kromě původních obvodových zdí a schodiště do patra nezbylo vůbec nic. Všechny hlavní stavební a restaurátorské práce včetně nástěnných maleb jsou nyní téměř dokončené a v neděli 10. dubna 2022 se chystá slavnostní otevření.
 

5. 100 let zámku Opočno, nová prohlídka i místnosti

Navštívili jste zámek Opočno a mrzelo vás, že jste nemohli nahlédnout do druhého patra? Časy se mění a zámecké prohlídkové okruhy s ním: renesanční sídlo od dubna 2022 otevře návštěvníkům ke 100. výročí zpřístupnění druhé patro. Místo tří sice budou zámkem procházet jen dvě trasy, ale delší, přes více místností a se spoustou dosud nevystavených předmětů. Bude to skutečná návštěvnická lahůdka: správa zámku totiž má k dispozici fotografie prvního patra z dob, kdy tu žili Colloredo-Mansfeldové. Díky tomu se nábytek, obrazy i zbraně dají umístit stejně jako na přelomu 19. a 20. století, navíc z dvaačtyřiceti místností jich devatenáct bude otevřeno poprvé. Mezi vystavené novinky bude patřit třeba kolekce divadelních kostýmů z 19. století nebo numismatická sbírka.
 

6. Visutý most na Dolní Moravě se otevře na jaře

Procházka po Stezce v oblacích, tříkilometrová Mamutí bobová dráha a Trail Park: to jsou hlavní adrenalinová lákadla resortu Dolní Morava. Nová turistická atrakce, která se právě dokončuje, posune adrenalinovou laťku o pořádný kus výš: údolí z horského hřebenu Slamník na hřeben Chlum ve výšce 95 metrů nad zemí překlene visutá lávka Sky Bridge 721. S délkou 721 metrů bude nejdelší v Evropě a podle resortu Dolní Morava dokonce nejdelší na světě. Hlavní vstup na most bude od chaty Slaměnka nedaleko Stezky v oblacích, otevření pro veřejnost se chystá na jaře 2022.
 

7. Dálková pěší stezka Českou Kanadou

Na oblibu dálkových stezek pro pěší naváže přibližně 110 kilometrů dlouhá trasa Českou Kanadou. Propojí čtyři hlavní města regionu, tedy Jindřichův Hradec, Novou Bystřici, Slavonice a Dačice. Putování si můžete rozdělit do osmi etap s délkou od 11 do 18 kilometrů. Každá z nich je naplánovaná s ohledem na dopravní dostupnost, možnosti ubytování i stravování, a kromě toho nabídnou pestrou přehlídku kulturních i přírodních zajímavostí České Kanady. Nachystejte si vybavení, na jaře se otvírá!
 

8. Do Zoo Praha přijedou luskouni

Koncem března přivítá nové zvířecí obyvatele Zoo Praha: z Taipei Zoo přiletí pár luskounů krátkoocasých (Manis pentadactyla), a sice samička Run Hou Tang a sameček Gun Bao. Chov luskounů je složitý; v Praze už kdysi dávno žili, ale stejně jako v jiných zoologických zahradách brzy uhynuli. Poslechněte si, jak je popisoval v roce 1854 novinář a politik Eduard Grégr v časopise Živa: „…zvíře čtvernohé, as jako naše kuna dlouhé a nízké, které z omylu na sebe obléklo kabát rybí, když pan Bůh zvířatům šat rozdával, ačkoli šupiny jeho, ne jako u ryb z látky koštěné neb skleněné, nýbrž pouze ze spečených chlupů k sobě se skládají.“ Takže už na jaře se můžete vypravit za luskouny: abyste je mohli nejenom vidět a obdivovat, ale třeba také pomoci s jejich ochranou. Další novinka čeká zoo zřejmě na podzim: měl by se otevřít nový pavilon goril nížinných, s celkovou rozlohou kolem 5000 metrů čtverečních největší expozice zoologické zahrady.
 

9. Otevření Mincovny a galerie na zámku Český Krumlov

K nejoblíbenějším místům jižních Čech patří hrad a zámek Český Krumlov. Věděli jste, že součástí rozsáhlého hradního areálu je i Mincovna? Barokní budova na druhém nádvoří byla dokončena v roce 1693, svůj současný vzhled získala po požáru v roce 1728, ale pro ražbu mincí nakonec nesloužila. Záhy se proměnila v obydlí a kancelář lovčího, bývaly v ní také kanceláře stavebního úřadu, místního soudu, byty a archiv. Rekonstrukce, která začala v roce 2019, vrátí Mincovně podobu z přelomu 19. a 20. století, tedy se šablonovými výmalbami, dřevěnými podlahami, kachlovými kamny i původními zelenými okenicemi. Fasáda místo okrové bude šedá, ve spodní části přibude konstrukce pro popínavé růže. Hlavní novinkou ale bude nová zámecká galerie: její otevření se chystá na jaře 2022 a provoz zahájí výstavou o šlechtických zábavách a slavnostech v 16. až 19. století.
 

10. Končí opravy Santiniho skvostu na Zelené hoře

roce 2023 si připomeneme 300 let od smrti Jana Blažeje Santiniho (1677–1723), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Jeho stavby vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou. Některé jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, považovaný za vrchol Santiniho tvorby. Po tříletých opravách se nyní slavná stavba nejvíc blíží podobě, jakou jí v letech 1719–1722 Santini dal. Největší proměnou prošla velká okna v druhém patře kostela, celá podlaha a také hlavní oltář. Opravy sice završilo obnovené požehnání poutního kostela, ale práce tím nekončí: na restaurátory čekají ještě varhany a ambity.
 

11. Znovu se otevře románský Zdíkův palác v Olomouci

Součástí Arcidiecézního muzea v Olomouci je Zdíkův palác, zvaný též Přemyslovský. V sousedství tehdejšího kostela si jej nechal postavit jako reprezentační sídlo olomoucký biskup Jindřich Zdík (1126–1150), pokládaný za syna kronikáře Kosmy. Palác patří k nejcennějším románským památkám ve střední Evropě. Rekonstrukce biskupského paláce podle návrhu architekta Jana Šépky začala v únoru 2021, s opětovným otevřením se počítá v roce 2022 na začátku hlavní sezony. Novinkou bude další stálá expozice v podkroví kapitulních budov, která zmapuje kulturně-historický vývoj svatováclavského návrší s Přemyslovským hradem a katedrálou sv. Václava.
 

12. Zámek Telč

O návštěvníky nemá zámek Telč coby památka UNESCO nouzi, ale v poslední době ho můžete obdivovat hlavně zvenku. Renesanční skvost se opravuje, a to všude, kam se podíváte: rekonstrukce se dotkly reprezentačních interiérů, budovy bývalého pivovaru, zámeckého muzea i prostor budoucího návštěvnického centra s pokladnou, občerstvením a toaletami. Prokoukne také zámecká zahrada, kde se natáčela například pohádka Pyšná princezna, a kaple Všech svatých, kde spí svůj věčný sen „otec Telče“ Zachariáš z Hradce po boku své první ženy Kateřiny z Valdštejna. Telčský zámek se opravuje za částečného provozu, kompletně by se po opravách měl otevřít v létě 2022. Pokud ale výlet do Telče nestihnete, nic se neděje – zámek poprvé během své existence nabídne také zimní provoz.
 

13. Nové památky: zámek Bystré a hrad Rychmburk

Sdílely podobné osudy a budou mít podobnou budoucnost: zámek v Bystrém u Poličky a hrad Rychmburk u Skutče opouští ústavy sociální péče, klienti se postupně stěhují jinam a památky otevřou své brány turistům. Zámek v Bystrém by možná mohl sloužit pro ubytování i stravování návštěvníků Východních Čech, mluví se také o expozici spojené se jménem režiséra Vojtěcha Jasného. Ten v Bystrém řadu let žil a natočil tu dva známé filmy, Všichni dobří rodáci a Návrat ztraceného ráje. V Rychmburku si už nyní můžete prohlédnout malý návštěvnický okruh, v hudebním sále anebo na prostranství před hradem se pořádají kulturní akce. Využití by se mohl dočkat i sousední obecní pivovar.
 

14. Znovuotevření tvrze Dobrošov

Pevnost Dobrošov se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření Mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 se ale podařilo dokončit jen tři ze sedmi plánovaných objektů a 1 750 metrů podzemních chodeb. Opravy nedokončené pevnosti začaly v létě 2019, plánované otevření oddálila zimní ochrana netopýrů. Se znovuotevřením pevnosti počítá Muzeum Náchodska na začátku turistické sezony 2022. Velkou novinkou bude zejména návštěvnické centrum, bezbariérová budova se sociálním a technickým zázemím pevnosti. V Dobrošově bude vystaven například legendární kulomet vzor 37 ze třicátých let 20. století, originály či repliky původního armádního nábytku a stejnokroje československé armády.
 

15. Expozice Archevita na zámku Roztoky

Ve Středočeském muzeu na zámku v Roztokách se nepodíváte jen do obydlí vrchnostenského správce, do ateliéru malířky Zdenky Braunerové nebo do expozice věnované fenoménu letních bytů, ale během roku 2022 také do zbrusu nové multimediální archeologické expozice. Dějiny v ní zažijete doslova všemi smysly, od setkání s praturem přes výrobu sekyrky či sjednání obchodu. Nechte se vtáhnout do děje zábavnými projekcemi, hologramy a virtuální realitou, vyzkoušejte své vědomosti a možnosti, které neobvyklá Archevita nabízí.
 

16. Nová stálá expozice vánočních ozdob WoW

Broušený skleněný krystal zvenku a unikátní výstavní prostor uvnitř: tak vypadá přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, oceněná prestižním titulem Stavba roku České republiky 2020. Až do konce ledna 2022 tu probíhá výstava děl českých sklářských tvůrců, kteří jsou zároveň výtečnými řemeslníky nebo inovátory. Výstava nazvaná Duše skla v roce 2022 zamíří do hlavního města Francie, kde bude součástí projektu Rok českého skla v Paříži. Ve druhém podlaží přístavby se připravuje nová stálá expozice vánočních ozdob WoW (World of Wonders); po několika odkladech se její otevření dá očekávat v roce 2022.
 

17. Nový saunový svět v Lázních Aurora v Třeboni

V těsné blízkosti saun, vnitřních bazénů a venkovní plovárny v třeboňských Lázních Aurora vyrůstá další novinka: wellness komplex s moderním saunovým světem. Kromě pěti saunových kabin nová přístavba nabídne také ochlazovací bazény, prostor s hydromasážemi, Kneippovou procedurou, šest speciálních wellness maséren a odpočinkové místnosti s výhledem na venkovní bazény a na nedaleký rybník Svět. Nové třeboňské wellness by mělo být k dispozici na začátku zimy 2022/2023, takže ho využijete třeba při zimní dovolené na Lipně nebo v Novohradských horách.
 

18. Nový dům přírody Českého krasu

U Koněpruských jeskyní v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň vzniká nové návštěvnické středisko Českého krasu. Na co se můžete těšit? Například na velkolepou vyhlídku na velkolom Čertovy schody, stálou expozici o přírodě Českého krasu včetně příběhu o zrození populárních trilobitů a vzniku krasové krajiny, a také na moderní návštěvnické zázemí s obchůdkem, občerstvením a posezením, hernou pro děti a úschovnou kol. Když se stavba podaří podle plánu, bude nový Dům přírody otevřen v průběhu roku 2022.
 

19. Vystavení relikvie v Milevském klášteře

V roce 2020 se v kostele sv. Jiljí v Milevském klášteře za tajnou chodbou a zdánlivě prázdným středověkým trezorem podařilo objevit 600 let nezvěstnou relikvii. Šlo o nenápadné zbytky dřevěné schránky, zdobené zlatem a stříbrem, zlatou destičku s písmeny IR, latinskou zkratkou pro Iesus Rex / Ježíš Král, a relikvii v podobě šesticentimetrového kusu železného hřebu s tausovaným zlatým křížkem. Že by šlo o část jednoho ze tří hřebů, kterými byl ke kříži přibit Ježíš Kristus? Nevíme a možná nikdy vědět nebudeme, ale jisté je, že relikvie z kláštera v Milevsku měla už v době svého uložení obrovskou cenu. Až archeologové dokončí průzkum, relikvie bude vystavena ve speciální expozici v klášterním muzeu.
 

20. Vorařství čeká na zápis do UNESCO

První zmínky o voroplavbě na Vltavě pocházejí z 11. století. Ze splavných řek ale voraře postupně vytlačila železniční doprava a poslední tečku za starým řemeslem udělaly přehrady Vltavské kaskády. Zaniklé řemeslo bylo v roce 2021 nominováno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO jako společná iniciativa České republiky, Lotyšska, Německa, Polska, Rakouska a Španělska. Výsledek bychom měli znát na konci roku 2022. Pokud to vyjde, vorařské spolky v Praze, Davli, Štěchovicích a Purkarci na rok 2023 určitě nachystají bohatý letní program.
 

21. V Trocnově roste nový archeoskanzen

Nedaleko památníku Jana Žižky v Trocnově vyrůstá replika středověké vesnice. Ze stejných materiálů jako před staletími a s využitím starých technologií se staví selský a šlechtický dvorec, který umožní posoudit rozdíl mezi chudším šlechticem a bohatším sedlákem. Tři další objekty ukážou, jak žil sedlák, chalupník a domkář, chybět nebudou ani stodoly, sýpka, chlévy a řada interaktivních prvků. Ty přilákají hlavně mladší generaci, zajímavý jistě bude také interaktivní 3D model skanzenu a repliky středověkého vybavení domácností od nábytku přes oblečení, keramiku, sklo a hračky až po husitské zbraně a vůz. Pokud jste si chtěli vyzkoušet, jak se drží středověký meč, nabídne vám to právě Trocnov. Areál si zvenčí můžete prohlédnout už nyní, první návštěvníky zřejmě přivítá v roce 2024.
 

22. Šlechtova restaurace v pražské Stromovce

Někdejší lovecký letohrádek v Královské oboře Stromovka byl v polovině 19. století upravený ve stylu romantické gotiky na zahradní restauraci. V roce 1882 ji získal do pronájmu živnostník Václav Šlechta a podle toho se jí dodnes říká Šlechtova restaurace aneb Šlechtovka. Restaurace přestala fungovat už v 60. letech, v letech 1978 a 1980 budovu poničily požáry a pak řadu let chátrala. Dřevěná kočárovna a kuželník se rozpadly, střecha se propadla, okna byla vytlučena a poté zabedněna. Po téměř pětileté rekonstrukci se Šlechtovka znovu vyloupla do krásy. Zatím tu funguje občerstvení v mobilním venkovním kontejneru, v roce 2022 by se budova měla otevřít pro veřejnost: kulturní sál bude sloužit pro akce, ve vedlejším klasicistním domku vznikne gastronomický provoz.

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Novinky roku 2021: 50 nových turistických cílů, které stojí za to vidět a zažít!

Novinky roku 2021: 50 nových turistických cílů, které stojí za to vidět a zažít!

Pořád se něco děje – důkazem tohoto tvrzení je plno novinek v cestovním ruchu, které vznikly v průběhu letošního roku, i přes pandemickou situaci, lockdowny a ostatní omezení! Jedná se o nově otevřená muzea, galerie, zrestaurované expozice či zapsání některých památek či přírodních lokalit na seznam UNESCO. V našem přehledu naleznete ty nejzajímavější novinky uplynulé sezóny, které musíte rozhodně zahrnout do svých plánů, ať už to bude v posledních prosincových dnech, anebo příští rok.

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Novinky sezóny 2021 v Praze

Novinky sezóny 2021 v Praze

Myslíte si, že v Praze jste už viděli všechno a nic vás nemůže překvapit? Pak zkuste mrknout na naše tipy – jedná se o turistické novinky, které se tento rok v hlavním městě představily vůbec poprvé. Kromě zmodernizovaných expozic Národního muzea najdete v našem výčtu třeba nosorožce srstnatého, novou cukrárnu ve Werichově vile anebo Muzeum Lennonovy zdi.

200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky

200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky

Gregor Johann Mendel byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. V roce 2022 oslavíme rovných 200 let od narození tohoto významného vědce, kterého proslavily genetické pokusy s hrachem. Udělejte si s námi výlet po stopách vědeckého velikána, který položil základy moderní genetice.

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

I když byl minulý rok velmi náročný, podařilo se dokončit řadu dlouhodobých rekonstrukcí, vytvořit nové expozice a připravit pro budoucí návštěvníky řadu dalších zajímavostí. Co si tedy zapsat do diářů a kam se letos vypravit? Přehled toho nejlepšího, co nás v roce 2021 čeká vám přináší Kudy z nudy.

Další aktuality

Naše nejkrásnější nádraží: Českou republikou po železnici

Cestování vlakem je populární, romantické a má své kouzlo. Pro někoho je důležité to, že rozsáhlá železniční síť spojuje všechny konce naší země a cestování je jednoduché, jiní zase ocení architekturu a nostalgii starých nádraží. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali krásná a zajímavá nádraží, která stojí za pozornost. Některá znáte ze soutěže Nejkrásnější nádraží, jiná zase z filmů či seriálů, a další třeba jako místa, kam jezdíte na dovolenou nebo na výlet. Nejlepší překvapení jsou pak ta, která zatím neznáte – a navíc vám poradíme, kam se můžete podívat v okolí!
8. říjen 2024 15:07
Zážitky

Originální místa, na nichž vás čeká tajemná atmosféra Halloweenu

Poslední říjnový den patří tradičně oslavám Halloweenu. Dlabání dýní, tisíce svíček a strašidelné kostýmy, to vše bude k vidění i na několika místech v České republice. Nechte se unést magickou atmosférou Halloweenu a vydejte se s portálem Kudy z nudy na dýňové hody, strašidelné stezky odvahy a lampionové průvody. Naláká vás akce na zámku, v botanické zahradě nebo v zoo?
7. říjen 2024 16:00
Zážitky

Těšíte se na podzimní prázdniny 2024? Nepropásněte zajímavé akce!

Podzimní prázdniny přináší řadu zajímavých nápadů na rodinné výlety. Spojit je můžete s prodlouženým víkendem a oslavit netradičně Den vzniku samostatného československého státu. Podzimní prázdniny trvají dva dny a jsou vždy připojeny ke státnímu svátku 28. října (vznik samostatného českého státu) a k nejbližšímu víkendu v daném roce. Kam vyrazit od soboty 26. do středy 30. října 2024? Co třeba vzít děti rovnou do pohádky, za zvířátky do zoo anebo si užít volno v aquaparku? Možností je celá řada, přehled toho nejlepšího vám přináší portál Kudy z nudy.
7. říjen 2024 8:53
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Podzimní kouzlení se stezkou odvahy ve Velkých Karlovicích, Strašidla na zámku, Pozimní Food Truck Market v Řevnicích, Drakiáda a dýňování v Zooparku Zájezd, Podzimní dílničky – kreativní víkend v botanické zahradě v Troji. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
7. říjen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (12.10. – 13.10.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Podzimní městské slavnosti Pardubice, Svatohubertská slavnost na hradě Valdštejn, Putování slováckým vinohradem – Burčákový pochod v Mutěnicích, Historická slavnost Zlatá růže, Prague Coffee Festival 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. říjen 2024 7:00
Zážitky

Podzim plný barev vaším objektivem: tipy, kam se vypravit za krásnou podzimní fotografií

Podzim je tady a s ním i možnost jedinečného cvaknutí závěrky v krajině barevných listů, převalujících se mlh a nastalé sychravé atmosféry. Mimořádná je také možnost fotografování hebčích ranních a večerních paprsků slunce, které ještě více podtrhnou podzimní barvy krátícího se dne a vytvoří delší stíny. Listy nebo stromy v protisvětle jsou další podzimní inspirací.
5. říjen 2024 8:40
Zážitky

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Plochodrážní stadion Markéta, Masarykův okruh v Brně, legendární trať v Hořicích, Pardubice a Zlatá přilba anebo kolébka českého motokrosu ve Stříbře: to všechno jsou místa, kde se psala historické českého motosportu. Kdy a kde se vlastně konaly první závody automobilů a motorek u nás a ve světě, a kde se závodí dnes? Pojďte se s motoristickým sportem seznámit na Kudy z nudy!
3. říjen 2024 16:56
Zážitky

Sedm kouzelných míst, kde během podzimních výletů načerpáte novou energii

Slunce věčně za mraky, mlhy, deště a blížící se dlouhá zima nikomu radost neudělají. Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili pár výletů do míst, kde se prý dají skvěle dobít baterky – ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne. Každopádně si alespoň uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo.
3. říjen 2024 7:01
Zážitky