Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji
Zážitky

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

  • Vydáno4. října 2021
Poslechněte si audio verzi článku
Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhá v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou by podle organizátorů mělo navštívit patnáct milionů lidí. Jak vypadá český pavilon, čím Česká republika překvapí svět a kde najdete připomínky minulých ročníků?
Výstava EXPO začala kvůli koronaviru o rok později, než se plánovalo, ale o to s větším očekáváním. Jde o vůbec první světovou výstavu, která se uskuteční na Středním východě, v Africe a jižní Asii, a poprvé také je hostitelem arabská země. Výstaviště mezi Dubají a Abu Dhabi zabírá plochu více než čtyři kilometry čtvereční a návštěvníci si budou moci vybrat z expozic téměř dvou set vystavovatelů. Mezi zeměmi, které postavily vlastní pavilony, je i Česká republika.
 

Český pavilon

Národní pavilon pojmenovaný Czech Spring vyrostl podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA, kteří zároveň působí jako doktorandi fakulty architektury ČVUT v Praze. Jeho jádrem je systém S.A.W.E.R., který umí zcela samostatně s využitím solární energie vyrábět vodu ze vzduchu, zavlažuje zahradu vysázenou v dubajském písku a ukazuje, jak stvořit v suché poušti kvetoucí oázu.Princip zařízení, které vyvinuli vědci z ČVUT a Akademie věd České republiky, vysvětluje návštěvníkům podzemní nika v zahradě a didaktická stěna ve vstupní galerii. V ní také z pramene vyrůstá Srdce pavilonu, dílo Jana Dostála a vůbec největší ručně tvarovaná socha z nerezavé oceli na světě. Ocelové kapiláry v celkové délce ohromujících devíti kilometrů a s celkovou hmotností sedmnácti tun prorůstají stěnami a vytváří Mrak, který před žhnoucím sluncem zastiňuje návštěvníky i zahradu.
 

Pozvánka do lázní

Česká expozice v Dubaji přibližuje arabským klientům krásy České republiky, ideální letní destinace s příjemným mírným podnebím a zelenou přírodou pro rodiny s dětmi. Česko je na Blízkém východě proslulé díky lázním a wellness; arabští hosté tradičně jezdí do Darkova, Klimkovic, Teplic nebo lázní Jáchymov. Český pavilon nabídne zážitky v „České terapeutické krajině“ díky virtuální realitě: lidé se vykoupou v bazénu v Mariánských Lázních, napijí se z léčebného pramene, utrhnou si hrozen na moravské vinici nebo se projdou mezi skalami v Českém ráji.Centrálním exponátem lázeňské expozice je Venus, největší leštěná skleněná socha na světě od Vlastimila Beránka. Společnost ji dělá exponát Lázní Darkov a společnosti Crystal Caviar: Beránkovy skleněné plastiky Darkov Waves jsou vystaveny ve vodních sloupech s bronzovými manžetami, na nichž rostou krystaly léčebné solanky. Její léčivé účinky a zdravotní procedury opět odhaluje virtuální realita, která návštěvníky přenese do Lázní Darkov a promění je na krátký čas v lázeňské hosty.

Vlastimil Beránek navrhl i plastiky zdobící střešní SkyBar, tedy skleněné sousoší Lovers a sochu Black Bone, vyrobenou z šest tisíc let starého subfosilního dubu, jedinečného materiálu, který z hlubin země doluje a do světa vrací společnost Subfossil Oak.
 

Vítězství robotů

Sto let poté, co v Národním divadlePraze ve hře Karla Čapka R.U.R. poprvé zaznělo slovo robot, se na Nové scéně Národního divadla odehrála premiéra pantomimy Robot Radius. Laterna Magika ji připravila právě pro výstavu EXPO. Necelý měsíc před zahájením akce byla před českým pavilonem odhalena socha Vítězství Robotů od Jaroslava Róny. Artefakt z jediného kusu žuly měří téměř pět metrů a váží osmnáct tun. Robot, který ve vítězném gestu zvedá nad hlavu lidskou lebku, má návštěvníkům připomínat, jak důležité je hlídat rovnováhu mezi světem umělé inteligence a přirozeným světem člověka.Socha je zároveň symbolickým zakončením cesty po českém pavilonu, plném robotických a inovativních technologií. Ostatně podobný vzkaz už Česká republika jednou na výstavě EXPO vyslala, a to v roce 1958, kdy svět oslnil film Vynález zkázy Karla Zemana.
 

Svět v zrcadlech

Z exponátů a instalací, které zaplňují interiér českého pavilonu, je nepřehlédnutelná monumentální světélkující instalace GoldenRain společnosti Lasvit. Dílo, které navrhl Maxim Velčovský, propojuje tradiční sklářskou výrobu s moderními technologiemi a je vyrobené z kovových vláken a skla.

Další dva stálé exponáty jsou umístěny v rotační expozici, která se během EXPO obměňuje: prvním z nich je plastika Fenix Energy od Jakuba Nepraše, která zobrazuje tok času a energie, druhým abstraktní malba Adély Olivy Butterfly Effect.Ve stálé expozici The Country for the Future je k vidění interaktivní exponát The Future of Manufacturing, stěna osobních 3D tiskáren od společnosti Průša Research. Tiskne díly skládačky, z nichž návštěvníci pavilonu postupně staví trojrozměrnou sochu. Ta se odráží v instalaci s názvem Fluidum autorů Petra Vacka a Adama Ciglera. Kinetickou soustavu roboticky ovládaných zrcadel, která přetváří odraz diváků a jejich okolí jako vertikální vodní hladina, si možná pamatujete z pražského Signal festivalu 2019; k vidění byla v zahradě Anežského kláštera.
 

GreeenTech: Čerstvé plodiny kdekoliv – bez ohledu na klima

GreeenTech jako první v ČR staví hydroponické kontejnery pro pěstování kdekoli na světě, v jakýchkoli klimatických podmínkách. V prostoru národní restaurace v českém pavilonu na EXPO Dubai umístil na míru navržený hydroponický pěstební regál pro pěstování mikrobylinek a zeleniny. Ty slouží i k zásobování zdejší kuchyně.

greentech dubai
Hydroponický modulární systém Urbanio vyrobený pro EXPO Dubai má rozměry 2 m (šířka) x 0,7 m (hloubka) x 2,2 m (výška), pěstební plochu 5,6 m2, kapacitu 140 pěstebních míst a 140 klíčících míst. Celý regál je řízen automatizovaně pomocí vlastního IoT systému, a to procesorem PLC Simatic S7-1200 od Siemens. Využije se tak na míru navržený software pro řízení pěstebních procesů, který pracuje například s úpravou vody a celkově optimalizuje ty nejvhodnější podmínky pro růst rostlin. Co nejlepší světelné podmínky zajistí světla Tungsram s variabilním spektrem. Výhodou také je, že celý proces lze spravovat na dálku, takže technologii je možné obsluhovat nejen přímo v pavilonu v Dubaji, ale také z pohodlí pražské kanceláře. Stačí k tomu pouze přístup k internetu a počítač, tablet či chytrý telefon.
 

Pavilon Expo 58 na pražské Letné se otevírá

Z minulých ročníků výstav EXPO slavilo Československo nebývalý úspěch v roce 1958 v Bruselu: český pavilon, jehož autory byli František Cubr, Josef Hrubý a Zdeněk Pokorný, byl na celém EXPO nejlepší. V Bruselu získal hlavní cenu Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění – za demontovatelnou konstrukci se sklem i plastem, za dokonalý interiér s originálním nábytkem i za umělecká díla a užitkové předměty včetně textilu, skla či porcelánu, které navzdory komunistickému režimu navázaly na špičkovou úroveň designu prvních let svobodného Československa.

Po skončení výstavy byl pavilon rozebrán, převezen do Prahy a znovu postaven na holešovickém Výstavišti, kde ho v roce 1991 zničil požár. Dochovala se jen zakřivená budova restaurace přenesená do Letenských sadů, která se po dlouhé době otevřela pro veřejnost v době výstavy EXPO v Dubaji. Nová výstavní síň nazvaná Expo 58 Art uvnitř plánuje výstavy, na terase koncerty. Je tu ještě jedna zajímavost, dokonale ukrytá pod povrchem: největší renesanční viniční sklep v Praze, který vznikl v roce 1550. Je ve výborném stavu, ukrývá například háky na sudy na víno.

 

Víte, že…?

  • Další výstava EXPO se má odehrát už v roce 2025 v japonské Ósace, kde se konala již v roce 1970.
  • Sochař Jan Dostál žije a tvoří v Olomouci. Smetanovy sady zdobí jeho téměř 12 metrů vysoké dílo s názvem Stvůra, na Horním náměstí stojí kruhová socha Rounded. Populární je i jeho Vetřelec na střeše domu v Šemberově ulici. Další díla najdete v zahradách zámku ve Žďáru nad Sázavou, kde je nechala instalovat rodina Kinských.
  • Národní den Czech Spring se v areálu dubajské EXPO odehraje 21. března 2022 a Českou republiku bude líčit jako zemi pramenů, zřídlo nápadů a jarní zahradu. Tento termín byl vybrán nejenom jako první jarní den, ale také proto, že těsně před ním je Den radosti a těsně po něm Den vody, která je pro Českou republiku a pavilon stěžejním tématem.
  • Národní den zakončí unikátní multimediální show s názvem iMucha, kterou na motivy života a díla světoznámého malíře Alfonse Muchy připravil hudebník Michal Dvořák. Navazuje na úspěšný projekt Vivaldianno Reloaded, s nímž tvůrci procestovali desítky světových metropolí.
  • Na EXPO v Montrealu v roce 1967 svět uchvátil český Kinoautomat, první interaktivní film, kdy diváci mohli spoluvytvářet děj. Obdivu se dočkal i Třebechovický betlém či Věstonická venuše.
  • Pro EXPO 2015 v Miláně postavili český pavilon architekti Chybík a Krištof ve spolupráci s firmou KOMA, která se specializuje na modulární konstrukce. Pavilon, který získal řadu ocenění, nyní slouží jako polyfunkční budova a výstavní centrum ve Vizovicích.
České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Bruselská fontána Luhačovice

Bruselská fontána Luhačovice

Fontána od sochaře Jana Kavana má jednoduchý miskový tvar ozdobený keramickými reliéfními plastikami s motivy vodní flóry a fauny. Původně byla vytvořena pro nádvoří československého pavilónu na světové výstavě v Bruselu (EXPO 1958), roku 1960 byla přenesena do Luhačovic.

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Restaurant Hanavský pavilon s letní terasou láká do luxusního výjimečného interiéru půvabné stavby v pseudobarokním stylu, kde nabízí nejen vše z gastronomického umění, ale i jedinečný nezapomenutelný pohled na pověstné pražské mosty a věže z ptačí perspektivy, v celé jejich historické kráse.

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Hydroponické kontejnery GreeenTech – čerstvé plodiny kdekoliv, bez ohledu na klima

Hydroponické kontejnery GreeenTech – čerstvé plodiny kdekoliv, bez ohledu na klima

GreeenTech jako první v ČR staví hydroponické kontejnery pro pěstování kdekoli na světě, v jakýchkoli klimatických podmínkách. Jde o na míru navržený hydroponický pěstební regál pro pěstování mikrobylinek a zeleniny. Technologický start-up GreeenTech Českou republiku reprezentuje na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 Dubai (2021-2022).

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Nová výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery otevřela v ikonickém pavilonu EXPO 58 na podzim 2021. Galerie se nachází v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na starou a novou Prahu a řeku Vltavu.

Pavilon Expo 1958 na Letné

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.

Další aktuality

Fascinace dinosaury trvá už 200 let: objev ze Stonesfieldu a první dinosaurus

Víte, že vědci objevili dinosaury teprve před 200 lety? Dinosauři obývali naši planetu v období druhohor, přibližně před 231 až 66 miliony let. Anglický přírodovědec a teolog William Buckland 20. února 1824 poprvé před Londýnskou geologickou společností popsal obří čelist a kosti končetin, které objevil v břidlicovém lomu ve vesnici Stonesfield nedaleko Oxfordu. Kam v Česku za dinosaury? Vyberte si! Čekají na vás T-Rexové, hraví Allosauři, různí Mosasauři, Plesiosaurři a další unikáty.
Zážitky

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Víte, že 15. březen je Den hvězdáren a planetárií? Všem milovníkům astronomie má připomínat, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor, kometa, kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat nejen svýma očima, ale i hvězdářskými dalekohledy nebo prostřednictvím projektorů našich planetárií. Vydejte se na večerní pozorování, hvězdárny a planetária nabídnou také komentované prohlídky a další populárně vzdělávací akce.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Železný kelt/tka 2024, Matějská pouť 2024 v Praze, Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Mezinárodní den průvodců 2024 v Prostějově. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.2. – 25.2.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Železný kelt/tka 2024, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Mezinárodní den průvodců v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Jarní prázdniny 2024: tipy, kam na výlety v týdnu 11. – 17. března

Už víte, kam vyrazit s rodinou či partou přátel na jarní prázdniny? V týdnu od 11. do 17. března mají volno děti z Benešova, Berouna, Rokycan, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Klatov, Trutnova, Pardubice, Chrudimi, Svitav, Ústí nad Orlicí, Ostravy-města a Prostějova. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty nápadů a tipů, kam se vypravit o jarních prázdninách a kde si pár dní volna opravdu užít.
Zážitky

100 tipů pro romantické zážitky

Romantika je podle Slovníku spisovného jazyka českého to, co v sobě má prvky nevšednosti, neobyčejnosti, fantastičnosti, dobrodružnosti a silného citového působení. Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt či zážitek nabídnout. Můžete si vybrat z tipů na první i sté rande: lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, skvělé ubytování, trochu adrenalinu nebo relaxaci ve dvou. Udělejte radost své lásce, ať už je svátek svatého Valentýna, 1. máj nebo kterýkoliv jiný den v roce.
Zážitky

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.
Zážitky

Seznamte se: 24. února mají svátek Matyáš a Matěj

Zatímco některá jména mají sváteční den jen pro sebe, Matějové a Matyášové se o 24. únor musí rozdělit, podobně jako Petrové a Pavlové o 29. červen nebo Evy s Adamy o Štědrý den. Redakce Kudy z nudy Matějům a Matyášům, Matějíčkům, Matýskům a Máťům přeje všechno nejlepší!
Zážitky